ارس فایل » اثر پارامترهای هندسی برروی انتقال حرارت و افت فشار
زیبائی در فرا رفتن از روزمره‌گی‌هاست. (ورنر هفته)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 48 حجم فایل (مگابایت) : 1 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">اثر پارامترهای هندسی برروی انتقال حرارت و افت فشار</span>

اثر پارامترهای هندسی برروی انتقال حرارت و افت فشار

 

تحقیق اثر پارامترهای هندسی برروی انتقال حرارت و افت فشار

 

مبدل حرارتی وسیله ای است که انرژی حرارتی را از سیالی به یک یا چند سیال دیگر که دارای درجه حرارت های متفاوتی هستند منتقل می کند . این تعریف به طور ضمنی بیان می کند که در یک مبدل حرارتی حداقل دو سیال وجود دارند که حرارت بین آن دو جابجا می شود . هرچند که این تعریف از جامعیت كافي برخوردار است معهذا موارد خاصی از مبدلهای حرارتی وجود دارند که در این تعریف نمی گنجند . از جمله این موارد دستگاههای تبادل حرارتی هستند که در سفینه های فضایی و یا هر وسیله ای که در خلاء کار می کند مورد استفاده قرار می گیرند .مبدل های حرارتی در تمام زمینه های صنعتی ، تجاری و زندگی روزمره که به نحوی با تبادل انرژی سرو کا ردارند مورد استفاده قرار می گیرند . هر موجود زنده به طریقی به مبدل حرارتی مجهز است .مبدل های حرارتی در اندازه های بسیار کوچک و بسیار بزرگ ساخته شده اند . کوچکترین آنها (کمتر از ۱ وات) برای مصارف الكترونیکی فوق هادی ها، هدایت موشک هائی که بوسیله منبع حرارتی کنترل می شوند و بزرگ ترین آنها (ظرفیت حرارتی بزرگ از ۱۰۰۰ مگاوات) در نیروگاه های بزرگ به عنوان دیگ بخار ، کندانسور یا برج خنک کن به کار می روند .

کاربرد مبدل حرارتی بسیار وسیع و در صنایع مختلفی از قبیل نیروگاه های تولید برق ، پالایشگاه ها ، صنایع ذوب فلز و شیشه سازی ، صنایع غذایی و دارو سازی ، کاغذ سازی ، صنایع پتروشیمی ، سردخانه ها و سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان ها ، صنایع میعان گازها ( مانند هوا ) وسائط نقلیه زمینی ، دریایی و فضایی و صنایع الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرند . به طور کلی هرجا که مسئله تبدیل و تبادل انرژی مطرح باشد مبدل های حرارتی به نحوی  کاربرد دارند . مبدل های حرارتی به صور مختلفی نظیر دیگ بخار ، مولد بخار ، کندانسور ، اوپراتور ، تبخیر کننده ، برج خنک کن ، پیش گرم کن هوا ، بازیاب ، خنک کن میانی در کمپرسورهای چند مرحله ای ، فن کويل ، هواساز ،     خنک کن روغن ، خنک کن و گرم کن مشتقات نفتی ،  رادیاتور وسائط نقلیه ، گرم کن آب تغذیه و سوپر هیتر در نیروگاه های بخار، کوره و غیره و در صنایع  فوق الذکر به کار می روند .

جریان سیال داخل مجاری مبدل های حرارتی یا پیوسته است  یا متناوب .  در مبدل های حرارتی با جريان پیوسته مجاری سیال گرم و سرد از هم تفکیک شده اند و سیال گرم دائم درمجاری مخصوص خود و سیال سرد نیز در مجاری مربوطه به خود جریان دارند . دو مجرای جریان توسط یک جداره جامد مانند جدار لوله یا یک ورق از هم جدا شده اند .از طرفی دیگر در مبدل های حرارتی با جریان متناوب یا بازیاب ها از یک مجموعه مجاری جریان برای هر دو سیال استفاده می شود . مجموعه مجاری جریان ، هسته مبدل  را تشکیل می دهند که دو سیال به تناوب از آن عبور میکنند . تمام یا بخشی از هسته مبدل مدتی در معرض جریان سیال گرم قرار دارد که در این مدت انرژی را از سیال گرفته در خود ذخیره می نماید . سپس مدتی در مسیر جریان سیال سرد قرار گرفته و انرژی ذخیره شده رابه آن پس می دهد . این دوره تناوب مرتباً تکرارمی شود .

 

 

 

فهرست مطالب

 

چکیده :   ۱

مقدمه :   ۲

۱-۱ دسته بندی مبدل های حرارتی      ۳

۱ – ۱- ۱ دسته بندی بر مبنای پیوستگی یا تناوب جریان    ۵

۱-۱- ۲  دسته بندی بر مبنای پدیده انتقال           ۷

۱-۱- ۳  دسته بندی بر مبنای فشردگی سطح       ۱۰

۱-۱-۴ دسته بندی بر مبنای طريقه ساخت ( ساختمان )      ۱۴

الف ) مبدل های حرارتی لوله ای        ۱۴

۱-  مبدل های دو لوله ای     ۱۴

۲- مبدل های لوله مارپیچ     ۱۶

۳- مبدل های لوله پوسته ای  ۱۷

ب ) مبدل های حرارتی صفحه ای       ۱۸

۲- مبدل های صفحه مارپیچی            ۲۰

۳- مبدل های لاملا             ۲۲

۴- مبدل های صفحه – کویل             ۲۳

ج ) مبدل های با سطوح گسترش یافته   ۲۴

۱- مبدلهای صفحه پره دار    ۲۴

۲- مبدل های لوله ای پره دار             ۲۷

د – بازياب ها        ۳۰

۱- ۵  دسته بندي بر مبناي آرايش جريان           ۳۲

۱- ۵- ۱ مبدل هاي حرارتي تك مسيره  ۳۲

الف ) مبدلهاي با جريان مخالف           ۳۳

ب ) مبدل هاي با جريان موازي          ۳۵

ج ) مبدل هاي با جريان عمود بر هم     ۳۶

۱- ۵-۲ مبدل هاي  حرارتي چند مسيره ۳۸

الف ) مبدل حرارتي جريان مخالف- عمود بر هم  ۳۸

ب ) مبدل حرارتي با جريان موازي- عمود بر هم ۴۱

ج ) مبدل حرارتي با جريان موازي- مخالف        ۴۲

۱- ۶ دسته بندي بر مبناي تعداد سيالات ۴۶

۱- ۷  دسته بندي بر مبناي مكانيزم انتقال حرارت ۴۷

۱- ۸ دسته بندي بر مبناي درجه حرارت كاركرد  ۴۸

۸- ۱ ويژگيهاي مبدلهاي دماي پايين     ۴۸

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :