ارس فایل » اصول و تنظيم و كنترل بودجه دولتی
آنكه می تواند، انجام می دهد، آنكه نمی تواند انتقاد می كند. (جرج برنارد شاو)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 48 حجم فایل (مگابایت) : 0.2 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">اصول و تنظيم و كنترل بودجه دولتی</span>

اصول و تنظيم و كنترل بودجه دولتی

 

تحقیق اصول و تنظيم و كنترل بودجه دولتی

 

اما در ربع پاياني قرن ۲۰ رجعت و بازگستي به سوي انديشه‌هاي دوره اول در اين دوره برگشت روي كرد موزون به نئوليبراليسم توانست انديشه‌هاي دولت‌گرايي، سوسياليستي و كينزي را از صحنه خارج كند، در اين دوره معلوم مي‌شود كه تصميمات اقتصادي در سطح كلان و در شركتهاي تحت پوشش دولت توسط اقتصاددانان گرفته نمي‌شود، بلكه تكنوكرات‌ها هستند كه تصميم مي‌گيرند و سپس براي تصميمات خود توجيه اقتصادي ارائه مي‌نمايند ( اقتصاد بازار+ اقتصاد دستوري). بطور كلي تجربه ثابت نموده‌است دو مدل ساختاري اقتصاد كه شامل اقتصاد با مكانيزم بازار و اقتصاد دستوري مي‌باشد به تنهايي توانسته‌اند به مشكلات اقتصاديي پاسخ صحيح و مناسب دهند و به جرأت مي‌توان گفت كه حتي در كشورهاي سرمايه‌داري نيز مشكل اقتصاد براساس مكانيزم بازار وجود ندارد بلكه اقتصادهاي مختلط و شامل سيستم خصوصي و كنترل عمومي مي‌باشد.

بودجه از نظر لغوي در اصل از كلمه Bougett فرانسوي به معناي كيف يا كيسه چرمي كوچك گرفته شده‌است. اين كلمه براي اولين بار در انگلستان بكارگرفته شد كه به روايتي كيف كوچك حاوي مهر وزارت دارايي آن كشور بود. بعداً نام كيفي شد كه صورت دريافتها و پرداختهاي كشور را در آن مي‌نهادند و باز تلفظ انگليسي به صورت Bouget بابت درآمد و سپس با تلفظ بودجه وارد دايره‌المعارف فرانسه شد و از آنجا به زبانهاي ديگر از جمله به زبان فارسي وارد گرديد.

شروع بودجه و  اهميت آن از وقتي آغاز گرديد كه در اثر كوششها و مبارزاتي كه در طول تاريخ به عمل آمد ابتدا در انگلستان و بعد در ساير كشورها حق وضع ماليات و تصويب مخارج عمومي به متخصصين مردم واگذار گرديد. پيدايش حكومت مشروطه مقررات مهمي كه براي نظارت عموم در دخل و خرج كشور وجود داشت باعث گرديد كه موضوع بودجه به سرعت اهميت زيادي بدست آورده در اوايل قرن ۱۳ در انگلستان اديان و اشراف عدم رضايت خود را از وضع مالياتها بوسيله پادشاهان ابراز نمودند و جان پادشاه انگليس را وادار كردند كه حقوقي براي آنان قائل شود اين حقوق در بندي بنام منشور آزاديها يا منشور كبير كه به امضاي پادشاه رسيد مندرج گرديد. همين حق تصويب مالياتها و عوارض كه در سال ۱۲۱۵ م كه از طرف پادشاه وقت به پارلمان اعطا گرديد در سال ۱۲۱۶م به موجب لايحه حقوقي اين حق به ثبت رسيد نظارت پارلمان در امر تصويب مخارج برنامه خرج دولت و دستگاه اداري از سال ۱۳۴۴ مسيحي آغاز شد در اوايل قرن ۱۸موضوع تهيه و تصويب بودجه و الزام حكومت به اجراي بودجه مصوب در كشور انگليس عملي گرديد و براي اينكه تصويب بودجه داراي اهميت باشد نظارت و كنترل آن نيز به حق پارلمان شناخته شد پس از تكميل جريان صويب و اجراي بودجه در انگلستان به سرعت ساير كشورها آن را قبول كردند و از آن پيروي نمودند، در فرانسه اين جريان با آغاز انقلاب كبير در سال ۱۷۸۹ آغاز شد ولي در آن كشور نيز سال حق پارلمان منحصر به تصويب مالياتها بود و حق تصويب مخارج و نظارت براجراي بودجه از اواخر قرن ۱۹ تصويب شد در ساير كشورهاي جهان آغاز روش منوط به درجه قدرت و ضعف اصول مشروطيت و حقوق و اختيارات مجلس نمايندگان در آن كشورها بود.

 

فهرست مطالب

 

دوره ابتدايي( سيستم فئودال)  ۲

تحولات صنعت     ۳

نظريه‌هاي اقتصادي در مورد نقش دولت           ۳

دوره سوم            ۶

نقشهاي دولت( اهداف سياست‌گذاري بخش عمومي)           ۷

نقشهاي دولت        ۹

منشاء اصطلاح بودجه:        ۹

تاريخچه بودجه:     ۱۰

تاريخچه بودجه در ايران      ۱۲

ضرورت بودجه و بودجه‌نويسي         ۱۳

اهميت بودجه:       ۱۴

نياز بودجه‌بندي در سازمان‌ها:            ۱۵

فصل دوم ۱۶

اصول بودجه        ۱۷

نظريه‌هاي مختلف در خصوص تعامل بودجه:     ۲۱

طرفداران اين نظريه به دلايل زير معتقدند:( نظريه كلاسيكها)          ۲۱

نظريه كينزيها( عدم)           ۲۲

۳- تعادل بودجه به صورت سالانه:      ۲۳

نقشهاي چهارگانه دولت:       ۲۳

فصل سوم            ۲۵

ارتباط بودجه با اقتصاد كلان  ۲۵

تعادل‌هاي اساسي اقتصادي    ۲۶

۱-تعادل پولي        ۲۶

۲-تعادل مالي        ۲۷

۳- تعادل ارضي    ۲۸

۴- تعادل اقتصادي: ۲۸

نمودار سياست انطباقي         ۳۰

فصل چهارم          ۳۳

ارتباط بودجه با برنامه‌ريزي اقتصادي در كشورهاي در حال توسعه   ۳۳

برنامه‌ريزي احتياج به مقولات مقدماتي و آگاهيهاي عملي و اقتصادي دارد.      ۳۳

برنامه اقتصادي كشورها       ۳۴

آزاد- اقتصاد سرمايه            ۳۴

تعريف ديگر برنامه:           ۳۵

فصل پنجم            ۳۶

مراحل بودجه، دور بودجه‌اي يا چرخه بودجه و سيكل بودجه           ۳۶

سيكل بودجه:        ۳۶

فصل ششم            ۴۴

روشهاي پيش‌بيني درآمدها و هزينه‌ها= ۴۴

ب: روشهاي پيش‌بيني هزينه  ۴۵

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :