ارس فایل » بررسی و تطبيق بين مدينه فاضله افلاطون و جامعه دينی
ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود. (ادگار‌ آلن‌پو)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 58 حجم فایل (مگابایت) : 0.5 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">بررسی و تطبيق بين مدينه فاضله افلاطون و جامعه دينی</span>

بررسی و تطبيق بين مدينه فاضله افلاطون و جامعه دينی

 

تحقیق بررسی و تطبيق بين مدينه فاضله افلاطون و جامعه دينی

 

از ديرباز انسان‌ها به دنبال آرمان‌شهري بودند که با امنيت و آسايش کامل و بدون ترس و تبعيض، به زندگي روزمره و به کسب فضايل و سعادت و کمال بپردازند. افلاطون از جمله فيلسوفاني است که چنين تفکري را در سر مي‌پروراند. اما آيا مدينه فاضله وي تحقق‌پذير بوده است؟ اين تفکر دست‌کم تاکنون تحقق نيافته و افلاطون هم اصرار به تحققش نداشته است.امام و رهبر جامعه دینی، باید شجاع و دلیر باشد تا در برابر دشمنان و کینه‌توزان و توطئه‌گران داخلی و خارجی جامعه دینی، ایستادگی کند زیرا در غیر این صورت، نه حافظ و مجری احکام دین خواهد بود، و نه مدافع حقوق مردم، چنان‌که محقق طوسی; گفته است:سومين ويژگي امام شجاعت است که در دفع فتنه‌ها و سرکوب کردن اهل باطل به آن نياز دارد، زيرا بدون داشتن صفت شجاعت از عهدۀ انجام وظایف امامت بر نمي‌آيد.اي مردم! سزاوارترين اشخاص به خلافت آن کسي است که در تحقق حکومت نيرومندتر و در آگاهي از فرمان خدا داناتر باشد تا اگر فرد آشوب‌گري به فتنه‌انگيزي برخيزد، به حق باز گردانده شود، و اگر سر باز زد با او مبارزه شود. امام باید از هرگونه عیب بدنی یا روحی پیراسته باشد، چون‌که وجود عیب و نقص، مردم را نسبت به امام بی‌رغبت و بی‌اعتنا می‌کند. امام الگو و سرمشق جامعه است لذا باید از هرگونه عیب و نقص مبرا باشد و در غیر این‌صورت به اهداف امام خلل ایجاد خواهد شد. امام، هادی و پیشوای جامعه است، نگاه مردم و قلب مردم جامعه، به امام و حاکمشان است، لذا او باید از هرگونه بیماری و عیوب‌های درونی و بیرونی پیراسته باشد.

یکی از اهداف مدینه فاضله امام عصر، رشد عقلي و تکامل علوم است. کوشش انسان، در راه توسعه و پيشرفت علوم و معرفت، بيشتر به بُعد مادي جهان معطوف بوده است. مسائل غيرمادي و معنوي حيات انساني به خاطر پيچيدگي‌ و دشواريی که دارد، چندان مورد توجه پژوهش قرار نگرفته است.وی در قلمرو حیات معنوی، ابزار لازم برای شناخت نیز به طور کامل در اختیار ندارد. از این روی می‌توان گفت که رشد و پیشرفت علمی و فرهنگی انسان بیشتر در بخش مسائل مادی حیات بوده است و در مسائل ماوراء طبیعی، رشد و پیشرفت چندانی نداشته است. انسان در بخش شناسایی بُعد فیزیکی جهان نیز معرفتهای کاملی به‌دست نیافته است. هم‌چنین در حقیقت‌شناخت انسان از جهان اسرارآمیز بسیار محدود و اندک است و لذا، متخصصان رشته‌های گوناگون علوم بشری به دست‌آوردهای اندک و ناچیز علوم اعتراف دارند.از سوي ديگر، هدف از خلقت انسان، رشد و تکامل و معرفت و شناخت اوست و بايد روزي فرا رسد که این هدف تحقق يابد. در آن دوران دانش‌های حقیقی و خرد بر مجهولات غلبه می‌کنند. از اين رو، در دوران عصر ظهور که روزگار تحقق همه آرمان‌هاي انساني و الهي است، شناخت انسان به تکامل مي‌رسد، و در ابعاد گوناگون به جهان‌شناسي و انسان‌شناسي و خداشناسي آگاهي کامل مي‌يابد.

 

فهرست مطالب

 

چکيده     ۱

مقدمه     ۲

ساختار مدينه فاضله افلاطون ۸

اوصاف مدينه فاضله افلاطون            ۱۳

ويژگي اول دانایی: ۱۳

ويژگي دوم: شجاعت           ۱۴

ويژگي سوم: خويشتن‌داري    ۱۵

ويژگي چهارم: عدالت          ۱۶

ویژگی‌های شخص عادل       ۱۶

نظر افلاطون درباره عدالت در فرد      ۱۸

بررسي جامعه ديني الهي عصر ظهور  ۲۰

ويژگي اول:         ۲۰

ويژگي دوم:          ۲۲

ويژگي سوم:         ۲۷

امنیت واقعی چیست            ۲۹

امنيت اجتماعي      ۲۹

ويژگي چهارم:       ۳۰

  1. عصمت ۴۳

عصمت چیست؟     ۴۳

  1. علم امام ۴۴
  2. شجاعت ۴۵
  3. زهد و تقوا ۴۶
  4. سلامت جسمي و روحي ۴۷
  5. برتري امام بر ديگران ۴۷

 

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۸ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :