ارس فایل » بررسی جنبه های مختلف استان گيلان از لحاظ مردم شناسی
تکامل و حرکت، مبنا و پیش فرض کل وجود است. (انگلس)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : رایگان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 40 حجم فایل (مگابایت) : 0.093 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">بررسی جنبه های مختلف استان گيلان از لحاظ مردم شناسی</span>

بررسی جنبه های مختلف استان گيلان از لحاظ مردم شناسی

 

مقدمه:

 

موضوع جهانگردي و صنعت توريسم يكي از عمده ترين منابع درآمد كشورهاي كنوني جهان را تشكيل داده است و دولتها را به سرمايه گذاري و ايجاد تسهيلات  امكانات جهانگردي تشويق نموده است .

امروزه صنعت جهانگردي در بسياري از جوامع به منزله نمادي از هويت فرهنگي و منابع كسب ارز مي‌باشد . ارتباطات سريع ، به كارگيري وسايل نوين ترابري و كوتاه شدن زمان سفر و پيوند ميان نقاط دور افتاده زمين ، مرزها را پشت سر گذارده و گروه‌هاي جهانگرد و مشتاقان بي شماري را در اقصي نقاط گيتي پراكنده ساخته است. ميهن ما كه خود يكي از پايه گزاران تاريخ و تمدن بشري است ، ديدنيهاي فراواني دارد و فراهم آوردن امكانات و تسهيلات به باروري استعداد شهرهاي كهن سال آن كه اغلب از قديمي‌ترين شهرهاي جهان محسوب مي گردند ، خواهد انجاميد.

طبيعت زيباي البرز و زاگرس و كرانه‌هاي دلفريب آبهاي ايران و اماكن گوناگون زيارتي خود سرمايه‌ عظيمي هستند كه بر باروري هر چه بهتر اقتصاد اين مرز وبوم كمك خواهد كرد. استان ايلام از يك طرف با عتبات عاليات در كشور عراق همجوار بوده از طرف ديگرداراي پتانسيلهاي فرهنگي و طبيعي قابل توجهي در زمينه گردشگري در داخل خود مي‌باشد كه اميد است با توجه جدي مسئولين و دست‌اندركاران ، اين پتانسيلها به فعاليت رسيده و موجبات ارتفاع و شناساندن فرهنگ و تمدن ايلامي را فراهم ساخته و براي مردم اين مرز و بوم در آمدهاي اقتصادي قابل توجهي جذب نمايد . در اين تحقيق كه در پنج فصل تهيه شده است ضمن تبيين نظري مسئله توريسم به تشريح پتانسيلهاي گردشگري استان ايلام پرداخته شده و در نهايت پس از بررسي تنگناها و مشكلات ، راهكارها و پيشنهادهايي جهت بهبود وضعيت گردشگري در استان ايلام ارائه شده است . اميد است اين مطالب ناچيز در جهت توسعه امر گردشگري در استان ما مؤثر واقع شود .

 

۱ – ۱ : بيان مسئله ، ارائه هدف و ديدگاه تحقيق

 

بايد توجه داشت كه جهانگردي در سنوات اخير از جهت اقتصادي و اشتغال و درآمدزايي مورد توجه خاص كشورها قرار گرفته است . برابر اعلام W.T.T.C صنعت توريسم تا سال ۲۰۰۵ يكي از فعالترين و پردرآمدترين صنايع جهان خواهد بود و در سال ۲۰۰۵ قدرت و كارايي اين صنعت دو برابر مي شود. و درآمدي بالغ بر ۹۷۰۰ ميليارد دلار به خود اختصاص خواهد داد . و به تبع آن از سال ( ۲۰۰۵ – ۱۹۹۰ ) حدود چهل ميليون شغل ايجاد مي‌كند.

يعني براي هر سال ۵/۲ ميليون شغل ايجاد مي‌كند. يعني براي هر سال ۵۷/۱ ميليون نفر شاغل خواهند شد و صنعت توريسم به يكي از مهم ترين و سود آورترين تجارتهاي جهاني مبدل خواهد گرديد.  گذشته از اين امروز صنعت توريسم ( جهانگردي ) علاوه بر ايجاد شغل و درآمد توانسته است با ارتقاء سطح فرهنگ ، دانش ، تبادل اطلاعات ، ايجاد صلح ، تفاهم و گفتگو بين جوامع ، توزيع عادلانه درآمد و ايجاد ارز براي كشورها، جايگاه رفيعي را درجهان به خود اختصاص دهد.

در اين راستا و با توجه به حساسيت موضوع يقين داريم كه مسئولين و  صاحبان امر در كشورها در صورت پرداختن و توجه به اين وضعيت همچون الگوهاي موفق و متحول شده در جهان ، شاهد موفقيت‌هاي چشمگيري در ايران زيبا       خواهند بود .

در عرصه جغرافيايي كشور ايران استانهاي مستعدي در زمينه جهانگردي و امر توريسم وجود دارد كه يكي از آنها استان ايلام  مي باشد ، در اين استان جاذبه هاي توريستي قابل توجهي هست كه در صورت شناختن ، سامان دهي و برنامه ريزي صحيح در خصوص اين جاذبه هاي چهره اين استان محروم دگرگون خواهد شد و مي‌توان به عمران و آباداني آن در آينده اميدوار بود.

اهميت برنامه ريزي در جهت ارتقاء و پيشرفت صنعت توريسم در استان محروم ايلام زماني كاملاً بر ما مشهود مي‌شود كه بدانيم ، وجود تلاش و كوشش بي وقفه مسئولان جمهوري اسلامي و مهمتر از همه فداكاري و زحمات طاقت‌فرساي خانواده ها تا كنون نتوانسته‌اند بر غول عظيم محروميت و در رأس آن بيكاري در استان غلبه يابند. بدون ترديد اين امر برمي‌گردد به قهر طبيعت و موقعيت‌ خاص جغرافيايي منطقه مثل كوهستاني بودن و به تبع آن كم وسعت بودن زمينهاي هموار جهت امر كشاورزي و دامداري و پايين بودن سطح آب رودخانه‌ها به دليل شيب زياد منطقه كه مزارع را از نعمت بزرگ آبياري محروم ساخته است.

پس بايد فكري انديشيد و چاره‌اي جست و متناسب با توان بالقوه منطقه برنامه ريزي و فعاليت نمود . در اين خصوص اولاً بايد گفت كه جهانگردي  صنعتي تلقي مي‌شود كه از عامل كار بيش از ساير عوامل توليد استفاده به عمل ‌آورد و در ثاني استان ايلام با داشتن ويژگيها و قابليت‌هاي توريستي منحصر به فرد  خود مثل وضعيت توپوگرافي ، اقليم متنوع ، طبيعت زيبا ، پوشش گياهي و حيات وحش گوناگون ، بناها و آثار تاريخي كهن و با ارزش و مهمتر از همه همجواري با كشور عراق و عتبات عاليات به يمن توجه مسئولان و تممي دست‌اندركاران مي‌تواند قابليت‌هاي خويش را به منصه ظهور برساند و به يكي از قطبهاي توريستي   كشور مبدل گردد .

 

«  منابع »

 

۱)         الواني ، سيد مهدي – اصول و مباني جهانگردي ، انتشارات  صغري ، ۱۳۷۴

۲)         دهدشتي ، زهره – اصول و مباني جهانگردي ، انتشارات صغري ،۱۳۷۴

۳)         داس ويل ، راجر – مباني مديريت جهانگردي ، ترجمه داوود ايزدي و  دكتر محمد اعرابي ، انتشارات كسري ، ۱۳۷۱

۴)         رضواني ، علي اصغر – جغرافيا و صنعت توريسم ، انتشارات  علوي ،۱۳۷۵

۵)         صفرخاني ، عزت الله – ارتباط خشك‌سالي و كشت گندم ديم در  استان ايلام، انتشارات فرهاد ، ۱۳۷۹

۶)         فيض بخش ، هوشنگ – صنعت جهانگردي در ايران و جهان ،  انتشارات سروش ، ۱۳۷۸

۷)         كرماني ، روح الله – جاذبه هاي گردشگري در ايران ، انتشارات  قائم ، ۱۳۷۶

۸)         منشي زاده ، رحمت الله – جهانگردي ، انتشارات فرزان ۱۳۷۳

 

فهرست مطالب

 

مقدمه

فصل اول :كليات

۱ – ۱   بيان مسئله ارائه هدف و ديدگاه تحقيق    ۱

۲ – ۱  اهميت موضوع       ۳

۳ – ۱  تعريف مفاهيم          ۴

۴ – ۱  ارائه فرضيه           ۵

۵ – ۱  سؤال اصلي            ۵

۶ – ۱  متغيرها     ۶

۷ – ۱  روش تحقيق           ۶

۸ – ۱  مشكلات تحقيق        ۶

فصل دوم : مباني نظري تحقيق

۱ – ۲  اصطلاح جهانگردي يا توريسم ۷

۲ – ۲  گردشگري داخلي     ۸

۳ – ۲  گردشگري خارجي    ۸

۴ – ۲  لغت توريسم           ۸

۵ – ۲  اصطلاح سياح         ۸

۶ – ۲  اوقات فراغت          ۹

۷ – ۲  صادرات نامرئي      ۹

۸ – ۲  اركان صنعت جهانگردي        ۱۰

۹ – ۲  اشكال عمده جهانگردي           ۱۱

۱۰ – ۲ تورليدار ( تورگردان)           ۱۴

فصل سوم : تاريخچه تحقيق

۱ – ۳  تاريخچه تحقيق        ۱۵

فصل چهارم : تجزيه وتحليل اطلاعات

۱ – ۴  ويژگيهاي طبيعي و جغرافيايي منطقه مورد مطالعه

۱ – ۱ – ۴  موقعيت و حدود استان ايلام           ۱۸

۲ – ۱ – ۴  آب و هوا         ۱۹

۳ – ۱ – ۴  وضعيت زمين شناسي و توپوگرافي ۲۰

۴ – ۱ – ۴  پوشش گياهي و زندگي جانوري      ۲۱

۲ – ۴  ويژگيهاي اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي منطقه مورد مطالعه

۱ – ۲ – ۴  سوابق تاريخي استان ايلام ۲۲

۲ – ۲ – ۴  جمعيت و خانوار            ۲۵

۳ – ۲ – ۴  تركيب سني و جنسي جمعيت         ۲۵

۴ – ۲ – ۴  وضعيت بيكاري و اشتغال استان     ۲۷

فصل پنجم : نتيجه گيري.

۱ – ۵  نتيجه گيري            ۲۹

منابع و مآخذ         ۳۶

قیمت فایل : رایگان

دسته بندی : تاريخ : ۷ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :