ارس فایل » دوره اموی پایان نامه کارشناسی ارشد نقش قبایل یمنی در تاریخ ایران دوره اموی
عشق یعنی اراده به توسعه خود با دیگری در جهت ارتقای رشد دومی. (اسکات پک)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 16400 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 144 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft Office
<span itemprop="name">دوره اموی پایان نامه کارشناسی ارشد نقش قبایل یمنی در تاریخ ایران دوره اموی</span>

دوره اموی

پایان نامه کارشناسی ارشد نقش قبایل یمنی در تاریخ ایران دوره اموی

دوره اموی

چکیده نقش قبایل یمنی در تاریخ ایران دوره اموی

دوره اموی

تاریخ شبه جزیره عربستان سرشار از درگیری ها و اتفاقات اساسی و تأثیرگذار در دوره ی قبل و بعد از اسلام می باشد . موقعیت و شکل جغرافیایی این سرزمین با عنایت به وضعیت آب و هوایی ، سیستم ویژه ای از زندگی شکل گرفت که به حیات قبیله ای معروف بوده است .از آنجایی که قبایل موجود در شبه جزیره عربستان ارتباط مستقیم و غیر مستقیم در امور سیاسی و اجتماعی این منطقه داشته است از این رو در این پایان نامه سعی شده است تا نقش قبایل یمنی در تحولات سیاسی و اجتماعی بعد از اسلام مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد.

پسرزمین جنوب غربی جزیره العرب که در کتیبه های باستانی به نام یمنت نامیده شده است از ۱۲۰۰ ق م دارای نظام های حکومتی مَعین، قتبان، اوسان و سبا بود ولی در هنگام ظهور اسلام از نظامات پادشاهای و قدرت مرکزی که نفوذ سیاسی آن بر سراسر یمن گسترده باشد، خبری نبود و شیوخ قبایل مدعی پادشاهی درگیر نزاع سیاسی با یکدیگر بودند.اسلام در سال های نهم و دهم هجری در میان همه ی قبایل راه یافت و بتکده های عربستان جنوبی ویران شدند. قبایل یمنی با ارسال نمایندگان خود به مدینه ی منوره تابعیت قدرت سیاسی رسول خدا(ص) را پذیرفتند و شهرها و مخلاف های یمن به وسیله ی نمایندگان اعزامی و یا رهبران مسلمان محلی اداره شدند.

پس از فتوح اسلامی یمنی ها به عراق و شام مهاجرت کردند و در صف بندی عراق و شام سهیم شدند. در بیعت با امیرمؤمنان (ع) و تشکیلات حکومتی وی یمنی ها و نزاری ها شرکت جستند ولی اشتیاق یمنی ها برای همراهی با علی (ع) بیشتر بود، در عین حال برخی از آنان از وی کناره گیری کردند . در پیکارهای روزگار خلافت علی (ع) هر دو گروه قبایل یمنی و نزاری در دو رویه همراهی و مخالفت با وی شرکت داشتند، بعد از این دوره عثمان و سپس در دوره ی امویان قبایل یمنی نقش غیر قابل انکاری را داشتند و به طوری که در انتقال شاخه ی بیضایی به مروانی بیشترین تأثیر را داشته اند و در تمامی زوایای رخ داده در این دوره ردپایی از قبایل یمنی را می توان به عینه مشاهده کرد که سعی شده است در این مجموعه گوشه ای از آنها آورده شود.

دوره اموی

مقدمه

دوره اموی

بررسی اوضاع  سیاسی و اجتماعی عربستان قبل از اسلام و بعد از اسلام ، از مباحثی است که در هر زمانی ، مورد توجه پژوهشگران و محققان علاقمند به این دوران بوده است و واکاوی و کنکاش در هر یک از زوایا و لایه های خاص آن نه تنها لذت بخش ، بلکه باعث آشکار شدن هر چه بیشتر اوضاع آن دوره می شود . وجود زندگی قبیله ای و اوضاع اجنماعی و تفکرات قبیله ای ویژه ی آن دوران که در عصر جاهلیت پرورش یافته بود و تا بعد از اسلام نیز ادامه داشته است.ظهور اسلام در شبه جزیره آثار و نتایج فراوانی در پی داشته است .

با ظهور پیامبر گرامی اسلام ساختار عربستان قبل از اسلام دگرگون شد ، و جامعه (امت) بر اساس معیارها و ارزش های دینی شکل گیرد. در تقابل نظامی و سیاسی اسلام و اشراف قبیله ای که با شعار دفاع از بت پرستی به مقابله با پیامبر(ص) پرداختند، دین جدید غالب شد و بزرگان قبایل از حکومت مرکزی مدینه تمکین کردند؛ به طوری که در سال تهم و دهم هجری اسلام در میان همه ی قبایل راه یافت.

پس از وفات پیامر(ص) روند حوادث منجر به قدرت گیری تدریجی و مجدد بزرگان و اشراف قبایل شد. دوران خلافت عثمان دوره ی خاصی در این زمینه است و امام علی (ع) پس از به دست گرفتن حکومت با این واقعیت روبه رو بود و از این حیث با مشکلات و مسائل عمده ای مواجه گردید. سپس در ادامه امویان نیز با اندیشه ی طایفه ای و قبیله ای روی کار آمدند و این امر باعث پر رنگ تر شدن اختلافات گذشته در میان قبایل شد .

نقش و تاثیر قبایل در روند حکومت امویان از مباحث قابل بررسی و واکاوی است از این رو در این رساله تلاش شده تا به بررسی ، نقش قبایل یمنی در دوران امویان پرداخته شود . با توجه به تدوین کتب و مقالات فراوانی در این مورد ، گردآوری اطلاعات و تدوین آن با مشکلاتی مواجه شد که مهم ترین عامل آن تشخیص درست و نادرست بودن مطالب بود که با کنکاش و بررسی منابع موجود تمامی سعی بر این بوده تا مطالب صره از ناصره تشخیص داده شود و در قالب مجموعه حاضر درآورده شود.

دوره اموی

فهرست مطالب

دوره اموی

کلیات…..۱

فصل اول اعراب یمنی پیش از اسلام…..۱۲

پیشینه ی تاریخی و تمدنی شبه جزیره ی عربستان…..۱۳

تقسیمات عربستان…..۱۳

جغرافیای عربستان…..۱۵

قبیله مهمترین اساس پیوند و کنش فردی و اجتماعی…..۲۰

عربستان جنوبی و ساختارهای محیطی ، اقتصادی و سیاسی…..۲۴

ساختار اجتماعی قبایل در عصر جاهلی …..۲۵

قبایل ساکن در نواحی جنوبی…..۲۶

پراکندگی قبایل  جنوبی…..۲۶

مهم ترین قبایل یمنی…..۲۷

فصل دوم قبایل یمنی در دوران اسلامی…..۵۰

پیامبر(ص) و اعراب یمنی…..۵۱

چگونگى اسلام آوردن قبايل يمنى…..۵۴

اشكال پذيرش اسلام به وسيله يمنى ها…..۵۵

برخورد رسول الله(ص) با قبايل يمنى…..۵۵

قبایل اوس و خزرج…..۵۷

وضع سیاسی اوس و خزرج پیش از اسلام…..۵۸

اوس و خزرج بعد از اسلام…..۵۹

اسلام اوس و خزرج…..۶۰

ماجرای سقیفه بنی ساعده و یمنی ها…..۶۳

قبایل یمنی در دوره ی خلفای راشدین…..۶۵

قبايل يمنى و جریان ارتداد ارتداد …..۶۶

نقش قبایل یمنی در فتوحات اسلامی…..۸۰

آغاز فتوحات…..۸۲

شكل گيرى شهر كوفه و موقعيت يمنى ها در آن…..۸۶

جنگ صفين و نقش يمنى ها در آن…..۱۰۲

فصل سوم قبایل یمنی و شکل گیری خلافت امویان…..۱۱۰

خلافت امویان در یک نگاه…..۱۱۱

تعصب عربی در زمان بنی امیه…..۱۱۴

معاویه و قبایل یمنی…..۱۱۵

قبایل یمنی و انتقال خلافت از سفیانی ها به مروانی ها…..۱۱۷

آثار و نتایج جلسه ی جابیه…..۱۱۹

افراد شاخص یمانی و نقش آفرینی در تحولات این دوره ی زمانی …..۱۲۰

سرکوبی حرکت شیعی حجر بن عدی …..۱۲۴

عبدالرحمن بن اشعث…..۱۲۷

قیام ابن اشعث…..۱۲۹

نتیجه…..۱۳۳

منابع مآخذ…..۱۳۵

دوره اموی

دوره اموی

قیمت فایل : 16400 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۲ تیر ۱۳۹۵ به اشتراک بگذارید :