ارس فایل » تحقیق بررسی کنترل ارتعاش محور های متوازن کننده و چگونگی نصب آنها در خودرو
بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 2900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 23 حجم فایل (مگابایت) : 1 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق بررسی کنترل ارتعاش محور های متوازن کننده و چگونگی نصب آنها در خودرو</span>

تحقیق بررسی کنترل ارتعاش محور های متوازن کننده و چگونگی نصب آنها در خودرو

 

فصل اول

 

روشهای کنترل ارتعاشات

۲-۱   بالانس دو صفحه اي يا ديناميكي

وقتي ناميزاني در بيش از يك صفحه ظاهر شود يك نيرو و يك گشتاور پديدار  مي شود . همانطور كه قبلاً گفتيم روش بالانس تك صفحه اي عبارت بود از بالانس روتورهاي ديسكي شكل صلب،اگر روتور يك جسم طويل صلب باشد ، ناميزاني به شكل يك ارتعاش نسبتاً بزرگ در فركانس متناظر با سرعت دوراني روتور ظاهر مي گردد . در اين حالت با افزودن جرم هايي در هر دو صفحه دلخواه مي توان به موازنه دست يافت . براي راحتي معمولاً صفحات انتهايي روتور انتخاب مي شوند . به طور كلي يك روتور بلند ، مانند آرميچر موتور يا ميل لنگ اتومبيل را مي توان به صورت مجموعه اي از ديسكهاي نازك ، هر كدام با مقداري ناميزاني در نظر گرفت . اين روتورها را مي توان چرخاند تا ناميزاني آن آشكار شود .ماشين هايي كه براي آشكار سازي و تصحيح ناميزاني روتور به كار مي رود ماشينهاي بالانسينگ ناميده مي شود . اصولاً ماشينهاي بالانسينگ تشكيل شده است از ياتاقان هاي تكيه گاهي كه روي فنر نصب مي شوند به طوري كه با حركت آنها نيروهاي ناميزان آشكار مي شوند. با معلوم بودن دامنه هر ياتاقان و فاز نسبي آنها مي توان ناميزاني روتور را تعيين و تصحيح كرد .

 

۳-۱  كنترل ارتعاشات ناشي از لنگي محورهاي دوار

در بخش قبل سيستم روتور- شافت ، صلب در نظر گرفته شد ولي در عمل تمام محورهاي دوار انعطاف پذير هستند بنابراين تمايل دارند كه در سرعت هاي معيني كمانش كرده و به طور پيچيده اي دچار لنگي شوند . لنگي مي تواند به صورت دوران صفحه مابين صفحه خميده شده و خط و اصل مركز ياتاقان ها تعريف گردد . لنگي ناشي از عواملي است از قبيل ناميزاني، اصطكاك سيال در ياتاقان ها ، نيروهاي ژيروسكوپي و استهلاك هيستريك در محور مي باشد . لنگي مي تواند هم جهت با چرخش محور يا در خلاف جهت آن روي دهد و سرعت چرخش مي تواند مساوي با سرعت چرخش محور باشد يا با آن مساوي نباشد.

يك محور در حال گردش در سرعت هاي معيني ارتعاشات عرضي بيش از حدي از خود نشان مي دهد. اين سرعت با فركانس هاي طبيعي سيستم متناظر مي باشد و به سرعت بحراني موسوم است و در اين حالت تشديد رخ مي دهد.

در سرعت بحراني انحراف محور زياد بوده و نيروي وارده به ياتاقان ها خيلي زياد است و باعث ارتعاش بدنه ماشين خواهد شدو اين مي تواند منجر به صدمات ساختماني به ياتاقان ها و بدنه گردد. به علاوه انحراف زياد محور موجب تغيير شكل دائمي آن و يا برخورد روتور با محفظه مي گردد. دامنه ارتعاش در سرعت بحراني زماني به حد خطرناك مي رسد كه فرصت لازم براي رسيدن به آن دامنه را داشته باشد. بنابراين اگر ماشين از سرعت بحراني سريع عبور كند دامنه    مي تواند فابل قبول باشد در حالي كه عبور آهسته به توسعه دامنه هاي بزرگ كمك مي كند و مي تواند خسارت جبران ناپذيري ايجاد كند.

 

فهرست

 

فصل اول

بالانس دو صفحه اي يا ديناميكي. .۱

كنترل ارتعاشات ناشي از لنگي محورهاي دوار. .۱

بالانس موتورهاي رفت و برگشتي. .۲

كنترل ارتعاشات پيچشي..۳

كنترل فركانس هاي طبيعي..۳

 

فصل دوم

مقدمه.. . .۴

منابع توليد ارتعاش. . ..۴

ارتعاش خودرو و مسأله آسايش انسان ..۱۰

ارتعاش خودرو با يك درجه آزادي..۱۲

 

فصل سوم

مقدمه..۱۳

نصب شافت هاي متوازن كننده..۱۶

قیمت فایل : 2900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :