ارس فایل » بافت بدن تحقیق بافت بدن | دانلود رایگان پایان نامه پروژه تحقیق پاور پوینت مقاله | ارس فایل|
دانستن کافی نیست، باید به دانسته ی خود عمل کنید. (ناپلئون هیل)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 3500 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 60 حجم فایل (مگابایت) : 0.558 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft Office
<span itemprop="name">بافت بدن تحقیق بافت بدن | دانلود رایگان پایان نامه پروژه تحقیق پاور پوینت مقاله | ارس فایل|</span>

بافت بدن

 

هر بافت مجموعه‌ای از سلولهای تخصص یافته می‌باشدکه کار معینی را انجام می‌دهد. بنابراین چون همه بافتها و ارگانهای بدن از اجتماع سلولها تشکیل شده ، بطور مرسوم سلول را واحد ساختمانی بدن نامیده‌اند.

 

نگاه کلی

بافت بدن

بافت شناسی قسمتی از علوم تشریحی است که ساختمان میکروسکوپی ارگانهای مختلف بدن را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. یادگیری جزئیات ساختمانی ارگانها و اعضای مختلف برای فهم فعالیت فیزیولوژیک و تغییرات پاتولوژیک آنها ضروری است بنابراین بافت شناسی علمی مستقل نبوده و مرتبط با سایر شاخه‌های علم پزشکی و یکی از پایه‌های اصلی علوم پایه پزشکی مورد توجه قرار گیرد. بدن جانواران از بافتهای متعددی ساخته شده است که هر کدام وظایف مخصوص به خود را دارند. در زیر به اختصار به هر کدام از آنها اشاره می‌شود.

 

بافت پوششی

بافت بدن

لایه پوشاننده سطوح خارجی و داخلی بدن را بافت پوششی می‌نامند. بافتهای پوششی عهده‌دار وظایف و اعمال مختلفی نظیر حفاظت ، جذب و ترشح می‌باشند. به همین دلیل شکل سلولها و تعداد لایه‌های تشکیل دهنده آنها در ارگانهای مختلف بر حسب وظیفه‌ای که انجام می‌دهند متفاوت می‌باشند. بافتهای پوششی بر حسب تعداد لایه‌های سلولی تشکیل دهنده آنها به دو دسته ساده و مطبق تقسیم می‌شوند که هر کدام از آنها نیز بنابه شکل سلولهای تشکیل دهنده به سه دسته سنگفرشی ، مکعبی و منشوری تقسیم می‌شوند.

بافت پوششی سنگفرشی ساده در کیسه‌های هوایی ریه و پوشش داخلی رگهای خونی دیده می‌شود. بافت پوششی مکعبی ساده در مجاری غدد ترشحی و بافت پوششی منشوری ساده در دیواره معده و روده دیده می‌شود. بافت پوششی سنگفرشی مطبق در پوست بدن پوشش مری و واژن بافت پوششی مکعبی مطبق در مجاری دفعی بزرگ غدد مترشحه و بافت پوششی منشوری مطبق ملتحمه چشم ، پوشش کام نرم و پوشش اپیگلوت دیده می‌شود.

 

بافت همبند

 

بافت همبند ، بافتها و ارگانهای مختلف را به یکدیگر می‌پیوندد. این بافت در زیر اپیتلیوم و اطراف ارگانهای مختلف به عنوان یک لایه پشتیبان عمل می‌نماید و به همین دلیل آن را بافت پشتیبان نیز می‌نامند. بافت همبندی از سه جزء اصلی یعنی سلولها ، رشته‌ها و ماده زمینه‌ای تشکیل شده است. سلولهای بافت همبند عبارتند از فیبروبلاست ، ماکروفاژ ، پلاسماسل ، ماست سل ، سلولهای چربی ، سلولهای مزانشیمی و سلولهای مهاجر.

رشته‌های بافت همبند سه نوعند :کلاژن ،رتیکولر و الاستیک. که دو نوع اول از پروتئین کلاژن و نوع سوم از الاستین تشکیل شده است. سلولها و رشته‌های بافت همبند بوسیله ماده‌ای بی‌شکل به نام ماده زمینه‌ای یا ماتریکس احاطه شده است. این ماده ژله مانند مرکب از گلیکوز آمینوگلیکان‌ها ، گلیکوپروتئینها و مایع بافتی است.

سلولهای بافت همبند

 

فیبروبلاست

بافت بدن

فیبروبلاست ، فراوان‌ترین سلول بافت همبند است که همه انواع رشته‌های بافت همبند و مواد آلی ماده زمینه‌ای را سنتز می‌کند. فیبروبلاست ، سلولی است با هسته بیضوی و روشن و دارای کروماتین ظریف است که حاوی یک یا دو هستک واضح می‌باشد. ارگانهای دخیل در پروتئین سازی در فیبروبلاست بطور گسترده دیده می‌شوند. در مواردی که فعالیت سلول کاهش می‌یابد، اندازه سلول کوچکتر شده و هسته آن پر رنگ و دوکی دیده می‌شود که در این حالت فیبروسیت نیز می‌نامند. فیبروسیتها درصورت تحریک قابل برگشت به حال فعال می‌باشند.

 

ماکروفاژها

 

ماکروفاژها سلولهایی دارای قدرت بیگانه خواری هستند که سلولهای فرسوده و بقایای سلولی و میکروارگانیسمها را به درون خود کشیده و توسط آنزیمهای لیزوزومی ازبین می‌برند. ماکروفاژها بطور غیر مستقیم درحفظ و ترمیم و بطور غیر مستقیم در دفاع از بدن دخیل هستند. ماکروفاژها از مغز استخوان نشات می‌گیرند. ماکروفاژ آزاد دارای هسته‌ای لوبیایی و خارج از مرکز و سیتوپلاسمی وسیع و حاوی اجسام باقی مانده می‌باشد که آنها را به سادگی از فیبروبلاستها قابل تشخیص می‌سازد.

علاوه بر ماکروفاژهای بافت همبند ، سایر بافتها و ارگانها نیر دارای سلولهایی با ویژگیهای ماکروفاژها می‌باشند که اسامی متفاوتی به آنها داده می‌شود. به عنوان مثال ، این سلولها را در کبد به نام کوپفر ، در ریه به نام ماکروفاژهای ریوی ، در بافت عصبی مرکزی به نام میکروگلی و در ارگانهای لنفی به نام ماکروفاژهای دیواره سینوزوئیدی می‌نامند.

 

پلاسماسل

بافت بدن

پلاسماسلها سلولهایی هستند بیضوی یا تخم مرغی شکل با هسته کناری که سیتوپلاسم آنها به علت وسعت فراوان شبکه آندوپلاسمی دانه‌دار ، که قسمت عمده سیتوپلاسم را اشغال کرده بازوفیل دیده می‌شود. بارزترین مشخصه پلاسماسلها طرح هسته آنها می‌باشد که نقاط تیره و روشن کروماتین در آن منظره‌ای شبیه صفحه ساعت یا چرخ ارابه ایجاد می‌نماید.

در اغلب پلاسماسلها ، در بالای هسته منطقه روشنی جلب توجه می‌کند که با دستگاه گلژی وسیع سلول مطابقت می‌نماید. پلاسماسلها از سلولهای لنفوسیت B مشتق می‌شوند. به این معنی که لنفوسیت B پس از برخورد با آنتی ژن تحریک و تقسیم می‌گردد که یکی از سلولهای حاصل از تقسیم ، به پلاسماسل تبدیل می‌شود.

 

ماست سلها

بافت بدن

ماست سلها سلولهای بزرگی هستند که به تعداد زیاد در بافت همبند یافت می‌شوند و سیتوپلاسم آنها حاوی گرانولهای درشت و بازوفیل می‌باشد. وظیفه اصلی ماست سلها ذخیره واسطه‌های شیمیایی است که در جریان واکنشهای آلرژیک آنها را آزاد می‌سازند و مهمترین واسطه‌های شیمیایی مترشحه بوسیله ماست سلها هپارین و هیستامین می‌باشند.

ماست سلهایی که در غشاهای مخاطی یافت می‌شوند بجای هپارین حاوی کندروایتین سولفات می‌باشند و بر این اساس ماست سلها را دو نوع متفاوت محسوب می‌کنند. لکوترین ماده دیگری است که توسط ماست سلها ترشح می‌شوند و باعث انقباض آهسته عضلات صاف می‌گردند. غشای ماست سلها حاوی رسپتورهای متعدد برای نوعی از آنتی بادی مترشحه توسط پلاسماسل به نام IgE می‌باشد.

 

سلولهای چربی

بافت بدن

سلولهای گرد یا چند وجهی هستند که چربی ذخیره شده در آنها به صورت قطره‌ای بزرگ ، حجم عمده سلول را اشغال می‌کند.

 

سلولهای مزانشیمی

بافت بدن

سلولهای مزانشیمی تشکیل دهنده لایه مزودرم جنینی هستند که از نظر شکل ظاهری شبیه فیبروبلاستها می‌باشند. این سلولها چند استعداده می‌باشند و قادرند به انواع مختلف سلولها تمایز یابند و به همین دلیل به سلولهای متمایز شده نیز معروفند.

 

رشته‌های بافت همبند

 

رشته‌های کلاژن

بافت بدن

این رشته‌ها از پروتئین هم نام خود به اسم کلاژن ساخته شده‌اند که فراوان‌ترین پروتئین بدن محسوب می‌گردد. رشته‌های کلاژن در همه انواع بافت همبند ، ولی به میزان متفاوت یافت می‌شوند. سنتز کلاژن بوسیله فیبروبلاستها مشابه ساخت سایر پروتئینها می‌باشد. سنتز کلاژن توسط سلولهای استئوبلاست دراستخوان ، کندروپلاست در غضروف ، ادونتوپلاست در دندان ، سلولهای عضله صاف در دیواره رگهای خونی و سلولهای اپی‌تلیال نیز انجام می‌گیرد. ترکیب اسید آمینه تشکیل دهنده کلاژن در بافتهای مختلف دارای تفاوتهای جزئی است.

 

رشته‌های رتیکولر

 

رشته‌های رتیکولر فیبریلهایی متشکل از کلاژن نوع III که با رنگ آمیزی معمولی قابل رویت نیستند، می‌باشند. چون این رشته‌ها با املاح نقره به رنگ سیاه در می‌آیند، رشته‌های نقره دوست نیز نامیده می‌شوند. رشته‌های رتیکولر توری ظریفی را در اطراف سلولهای کبدی و کلیوی ، غدد درون ریز و سلولهای عضلانی و عصبی بوجود می آورند. همچنین داربست اعضای لنفی و خونساز از رشته‌های رتیکولر تشکیل شده است.

 

رشته‌های الاستیک

بافت بدن

رشته‌هایی هستند باریک و منشعب و دارای قابلیت ارتجاعی که نسبت به رشته‌های کلاژن استحکام کمتری دارند و با رنگ آمیزی اختصاصی رنگ می‌گیرند. این رشته‌ها ، به مقدار فراوان در بافتهای انعطاف پذیر نظیر شریانهای بزرگ (آئورت) ، ریه و مجاری تنفسی ، پوست ، داربست طحال و لیگامانهای بین مهره‌ای یافت می‌شوند.

 

ماده زمینه‌ای

 

سلولها و رشته‌های بافت همبند بوسیله ماده‌ای بی شکل به نام ماده زمینه‌ای یا ماتریکس احاطه شده‌اند. ماده زمینه‌ای مرکب از گلیکوز آمینو گلیکانها ، گلیکو پروتئینها و مایع بافتی است.

 

مایع بافتی

 

مایع موجود در ماده زمینه‌ای بافت همبند را که متشکل از آب ، الکترولیتها و مقداری پروتئین و متابلیت می‌باشد، مایع میان بافتی می‌نامند، که محیط قابل انتشاری را بین خون و سلولها فراهم می‌آورد. منشا مایع بافتی پلاسمای خون می‌باشد.

 

فهرست مطالب

بافت بدن

نگاه کلی  ۲

دید کلی   ۲۳

ساختمان استخوان   ۲۴

استخوان متراکم     ۲۴

استخوان اسفنجی    ۲۵

مغز استخوان        ۲۵

کارایی استخوان     ۲۶

توسعه و رشد استخوانها       ۲۶

توسعه و رشد استخوان دراز  ۲۷

استخوان‌بندی انسان ۲۷

مقدمه     ۲۷

نقش اسکلت آدمی   ۲۸

استخوانهای سر     ۲۹

استخوانهای تنه      ۲۹

ستون فقرات         ۳۰

استخوان جمجمه    ۳۴

دید کلی   ۳۴

استخوانهای فرد جعبه مغزی  ۳۴

استخوان پیشانی     ۳۴

استخوان پرویزنی  ۳۵

استخوان شب پره   ۳۵

استخوان پس سری  ۳۵

استخوانهای زوج جعبه مغزی            ۳۵

استخوان آهیانه      ۳۶

استخوان گیجگاهی  ۳۶

استخوانهای زوج صورت     ۳۶

استخوانهای فک فوقانی        ۳۶

استخوانهای کامی   ۳۶

استخوانهای گونه   ۳۶

استخوانهای بینی    ۳۶

استخوانهای اشکی  ۳۷

استخوانهای شاخک تحتانی بینی          ۳۷

استخوانهای فرد صورت       ۳۷

استخوان تیغه بینی  ۳۷

استخوانها فک تحتانی          ۳۷

ملاجها و استخوان های لامی ۳۷

اسکلت بدن           ۳۸

مقدمه     ۳۸

نقش اسکلت آدمی   ۳۸

استخوانهای سر     ۳۸

استخوانهای تنه      ۳۹

ستون فقرات         ۳۹

قفسه سینه            ۳۹

استخوانهای دست و پا          ۴۰

استخوان شانه        ۴۰

استخوان نیم‌لگن     ۴۰

استخوان دست       ۴۰

استخوان پا           ۴۰

رشد و نمو استخوان            ۴۱

علل ابتلا به پوکی استخوان   ۴۲

علایم بالینی          ۴۲

عوامل خطری قابل کنترل     ۴۳

ارزیابی تشخیصی  ۴۴

علایم رادیولوژی   ۴۴

علایم آزمایشگاهی  ۴۴

آزمایشهای سنجش تراکم استخوان        ۴۴

شیوه درمان          ۴۵

مفصل متحرک      ۴۶

مفصل غیر متحرک            ۴۶

مقدمه     ۴۷

انواع مغز استخوان ۴۷

عملکرد مغز استخوان          ۴۷

سلولهای مغز استخوان         ۴۸

دودمان گلبول قرمز ۴۹

غضروف            ۴۹

اطلاعات اولیه       ۵۰

ساختارغضروف    ۵۰

کندروسیت           ۵۰

ماده زمینه‌ای غضروف یا ماتریکس     ۵۱

معرف PAS و متاکرومازی   ۵۱

انواع غضروف     ۵۲

غضروف شفاف (Hyaline Cartilage)            ۵۲

غضروف ارتجاعی (Elastic cartilage)           ۵۳

رشد غضروف      ۵۳

اطلاعات اولیه       ۵۴

فیزیولوژی ستون فقرات       ۵۵

سیر تحولی ساختار ستون فقرات در جانوران      ۵۵

ستون فقرات در طنابدارن اولیه           ۵۵

ستون فقرات در ماهیها         ۵۶

ستون فقرات در دوزیستان     ۵۶

ستون فقرات در خزندگان و پرندگان     ۵۶

ستون فقرات درپستانداران     ۵۶

ساختمان ستون فقرات          ۵۷

ساختمان یک مهره معمولی    ۵۷

مهره‌های آزاد        ۵۸

استخوان خاجی (Sacrum)   ۵۸

استخوان دنبالچه (Coccygeal)          ۵۸

مفاصل ستون فقرات            ۵۸

قرصهای غضروفی            ۵۹

بیماریهای ستون فقرات        ۵۹

شکستگی ستون مهره‌ای       ۵۹

تغییر شکل ستون مهره‌ای     ۶۰

بافت بدن

قیمت فایل : 3500 تومان

دسته بندی : تاريخ : 24 سپتامبر 2017 به اشتراک بگذارید :