ارس فایل » تحقیق بررسی ترموستات
هیچ چیز در زیر خورشید زیباتر از بودن در زیر خورشید نیست. (باخ‌من)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 2900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 14 حجم فایل (مگابایت) : 0.07 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft Office
<span itemprop="name">تحقیق بررسی ترموستات</span>

تحقیق بررسی ترموستات

 

ترموستات وسیله ای به منظور کنترل درجه حرارت که قادر است درجه حرارت یک مدار را ثابت نگه داشته و در صورت تجاوز آن از حدود تعیین شده ی بالا و پایین ٬ مدار تحریک را قطع و یا وصل کند.از حسگرهای حرارتی بسیاری میتوان به عنوان ترموستات در عمل بکار برد خصوصا ترموکوپلها که در صنعت جایگاه ویژه ای دارند.

براي عملكرد صحیح موتور ، دماي آن در حد معيني باید باشد. ترموستات وسيله اي مکانیکی براي تنظيم درجه حرارت موتور اتومبيل است .این وسیله بطور خودكار گرماي موتور را حدود ۸۵ درجه نگه مي دارد .

ترموستات مسير ورود آب به رادياتور را بسته است و آب ایتدا همان مسيراطراف موتور را طي مي كند و وارد رادياتور نمي شود تا گرماي آن به ۸۵ در جه برسد در اين حالت گرماي باعث فعال شدن ترموستات شده و جيوه اي كه درون ترموستات است منبسط می شود و مسير ورود آب به رادياتور را باز مي كند تا در جه حرارت بيشتر بالا نرود و با کم شدن دما ,دوباره ترموستات بسته مي شود.این عمل پی در پی برای نگه داشتن حرارت موتور در دوای ایده آل تکرار می شود.

در زمستان آبی که به رادیاتور برای خنک شدن وارد می شد به یک مبدل حرارتی وارد می شود و از گرمای آن برای گرم کردن داخل اتومبیل استفاده می شود

لازم به توضيح است كه براي عملكرد درست موتور ، دماي ان بايد در محدوده معيني نگه داشته شود سرد بودن موتور باعث مي شود كه غلظت روغن بالا رود و روانكاري قطعات به خوبي صورت نگيرد و گرم بودن بيش از حد آن هم باعث مي شود روغن خيلي رقيق شود و خاصيت روان كنندگي خود را از دست بدهد بنا براين ضرورت كامل دارد كه دماي موتور در حد ۸۵ در جه سانتيگراد نگه داشته شود .

طرز كار ترموستات :

در ابتدا كه موتور سرد است ترموستات مسير ورود آب به رادياتور را مي بندد بنابر اين  آبي كه براي گردش در دور سيلندر مورد استفاده است قرار مي گيردفقط همان مسير بسته دور موتور را طي مي كند و وارد رادياتور نمي شود تا گرماي آن به ۸۵ در جه سانتيگراد برسد در اين حالت گرماي مزبور باعث فعال شدن ترموستات شده و جيوه اي كه درون آن است منبسط شده و مسير ورود اب به رادياتور را باز مي كند تا در جه حرارت بيش از اين بالا نرود با پائين امدن حرارت مجددا ترموستات بسته مي شود و همين سيكل مرتب تكرار مي شود تا درجه حرارت موتور در حد مطلوب باقي بماند .

در واقع اين ترموستات يك وسيله مكانيكي هوشمند است كه كار يك شير قطع و وصل اتوماتيك را انجام مي دهد .

استفاده از ترموستات هميشه بايد صورت گيرد و از اين نظر فرقي بين روزهاي گرم تابستان و يا روزهاي سرد زمستان وجود ندارد . ولي د ر ايران اينگونه معمول است كه ترموستات را فقط به هنگام فصل سرد سال و هنگام استفاده از بخاري ماشين مورد استفاده قرار مي دهند كه علت انهم شرايط خاص متور ماشين پيكان است كه استاندارد نيست !

استفاده از بخاري ماشين در زمستان

ترموستات باعث مي شود آن بخش از آب كه قرار است براي خنك شدن به رادياتور برود به درون مبدل حرارتي بخاري ماشين برود و از گرماي آن براي گرم كردن فضاي داخل ماشين استفاده شود كه اين موضوع شايد در خوزستان زياد مهم بنظر نيايد ولي در مناطق سردسير مثل لرستان همدان آذربايجان و خراسان و حتي تهران كه زمستانهاي سردي دارند كاملا لازم است .

شيرهاي ترموستاتيك رادياتور

بمنظور بهينه‌سازي مصرف سوخت نياز است كه سيستم رادياتور مجهز به شير ترموستاتيك باشد. شيرهاي ترموستاتيك رادياتور با قابليت تنظيم دما توسط ترموستات مي‌توانند دماي اتاق را در درجه‌حرارت مورد نظر ثابت نگه‌دارند و با تنظيم دماي اتاق در محدوده ۲۱-۱۸ درجه سانتي گراد بيشترين مقدار صرفه‌جويي در مصرف سوخت بدست مي‌آيد. بطوركلي طبق آزمايشات بعمل آمده، كاهش هر يك درجه سانتيگراد و جلوگيري از افزايش بي‌مورد دماي اتاق سبب كاهش مصرف سوخت به ميزان ۶% مي‌گردد.

شير ترموستاتيك از يك سنسور حرارتي (ترموستات) براي كنترل خودكار درجه حرارت محلي كه در آن رادياتور نصب شده و يك شير كه از سنسور فرمان مي‌گيرد، تشكيل شده است. دماي مورد نياز هر اتاق با چرخاندن كلاهك ترموستات قابل تنظيم مي‌باشد. هنگامي كه دماي اتاق بر اثر گرماي خروجي از رادياتور و يا هر منبع توليد گرماي خارجي ( مانند تابش خورشيد، افزايش تعداد ساكنين و يا تجهيزات و لوازم برقي ) افزايش يابد و در محدوده تنظيم دماي ترموستات قرار گيرد ترموستات به شير فرمان داده و جريان آب‌گرم در رادياتور را كاهش مي‌دهد و از افزايش گرماي اتاق توسط رادياتور جلوگيري مي‌كند. در نتيجه ضمن تأمين شرايط آسايش مطلوب براي ساكنين اتاق، كاهش مصرف انرژي و هزينه‌هاي سوخت مصرفي را نيز برآورده مي‌كند. چنانچه از شيرهاي ترموستاتيك بر روي رادياتور استفاده نشود، در اينصورت دماي هواي اتاق افزايش مي‌يابد تا اينكه شرايط اتاق در حالت نامطلوبي قرار گيرد. در نتيجه ساكنين اتاق مجبور به باز‌كردن پنجره‌ها مي‌شوند و اين امر سبب مي‌شود كه هزينه پرداختي صرف گرم كردن هواي بيرون خانه شود و به هدر رود. بررسي‌هاي بعمل آمده نشان‌دهنده اين نكته است كه هزينه خريد و نصب شيرهاي ترموستاتيك رادياتور نهايتاً طي دو دوره سرما از محل صرفه‌جويي در هزينه سوخت مصرفي قابل برگشت خواهد بود.

قیمت فایل : 2900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :