ارس فایل » تحقیق تاريخ شاهان ايران از مادها تا عصر پهلوي
اگر زمانی دراز به اعماق نگاه کنی آنگاه اعماق هم به درون تو نظر می‌اندازند. (نیچه)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 23 حجم فایل (مگابایت) : 0.027 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق تاريخ شاهان ايران از مادها تا عصر پهلوي</span>

تاريخ شاهان ايران از مادها تا عصر پهلوي

 

مقدمه:

 

كشور بزرگ ايران گذشته‌ي مهمي داشته كه دانستن آن براي همه‌ي اشخاص جامعه چه بزرگ و چه كوچك مهم و ضروري است. همه‌ي ما در دوره‌هاي ابتدائي و راهنمائي و دبيرستان و . . . با آن آشنا مي‌شويم. در زير، متن كوتاهي درباره‌ي هر يك از سلسله‌ها و پادشاهان از مادها تا عصر پهلوي مي‌خوانيم كه در شناختن كشورمان به ما كمك مي‌كند.

 

سلسله مادها:

 

مادها اولين حكومت و دولت مستقل ايراني را تشكيل دادند. اين كه به طور دقيق چه زماني دولت مادها تشكيل شد معلوم نيست. اما آن چه مشخص شده آن است كه در زمان اقتدار آشوريان مادها دولت تأسيس كردند. در ابتدا قبيله مادها شش تا بودند كه از اين ميان « پارتاكن‌ها» جنگجو و دلير بودند. شش قبيله مادها همواره در حال نزاع با يكديگر بودند به همين علت آشوريها مي‌توانستند به راحتي بر آن ها تسلط داشته باشند.

مادها دامپرور و كشاورز بودند. اين شش قبيله مادي تا زماني كه ديااكو پا به عرصه گذاشت همچنان اختلاف داشتند اما ديااكو آن‌ها را متحد كرد و مقام قضاوت آنها را بر عهده گرفت در واقع ديااكو اولين دولت مادها را بنيان نهاد.

سرانجام پارسي‌ها به فرماندهي كوروش سپاه ايخ‌توويگو (آخرين پادشاه ماد) را شكست داد و بدين گونه حكومت مادها به پايان رسيد و دوران پادشاهي هخامنشيان آغاز گرديد.

پادشاهان ماد به شرح زير هستند:ديااكو، فرورتيش، هووخ شتر، ايخ‌توويگو

 

سلسله‌ي هخامنشيان:

 

هرودت، هخامنشيان را بنيانگذار اين سلسله مي‌داند سلسله‌اي كه ۲۲۰ سال در ايران حكومت كرد اما از آن جايي كه كوروش توانست پارسها را متحد كند و سلسله‌ي پادشاهي بزرگي را تأسيس كند او را مؤسس واقعي هخامنشيان مي‌نامند. هخامنش رهبر طايفه پارسها بود و چون كوروش از نوادگان او بود اين سلسله را هخامنشيان ناميدند.

پارسها طايفه‌اي از اقوام هندواروپايي بودند كه به فلات ايران كوچ كردند كم كم سرزميني كه پارسها در آن اقامت داشتند نام پارس را به خود گرفتند آن ها مردمي كشاورز و دامپرور بودند كه به شش قبيله تقسيم مي‌شدند كه هخامنش سعي در متحد نمودن آن‌ها كرد.

دولت بزرگ و با عظمتي كه توسط پادشاهان هخامنشي ايجاد شد از قوي‌ترين و شايد بزرگترين دولت‌هاي جهان باستان بوده است. اين پادشاهان زرتشتي بودند ولي مذهب خود را به ديگران تحميل نمي‌كردند و هركس داراي ديـن و آئيـن خـودش بـود در دوران هخامنشي ايران به اوج كمال خود رسيد كه ديگر هيچگاه چنين اقتداري تكرار نشد.

خط دوران هخامنشي ميخي بود كه چهل و دو علامت داشت . هخامنشيان به ايجاد بناهاي با عظمت بسيار اهميت مي‌دادند. از بناهاي يادگار آن دوران پاسارگاد شوش و تخت جمشيد را مي‌توان نام برد.

تعداد پادشاهان هخامنشيان را سيزده تن ذكر كرده‌اند كه نام آنان چنين است:

كوروش كبير ، كمبوجيه، داريوش اول (بزرگ)، خشايارشاه، اردشير اول(اردشير درازدست)، داريوش دوم، اردشير دوم، اردشير سوم، ارشك، داريوش سوم.

 

كوروش كبير

 

آريايي‌ها چند دسته بودند؛ مادها ، پارسها، پارت‌ها، مادها با هم متحد نبودند پادشاهان آن‌ها مانند بسياري از پادشاهان ديگر هنگامي كه به پيروزي مي‌رسيدند به مردم ظلم و ستم مي‌كردند مردم نيز از كمك به آنها خودداري مي‌كردند. كوروش رهبر پارسها از اين ضعف استفاده كرد و به جنگ با مادها پرداخت.

او پادشاه ماد را شكست داد و خود پادشاه ايران شد. كوروش هخامنشي را بنيان‌گذار پادشاهي ۲۵۰۰ ساله ايران مي‌نامند كه علاوه بر متحد كردن پارسها و مادها، كشورهاي بزرگ زمان خود را از جمله « ليدي» و « بابل» فتح كرد و آن‌ها را تصرف نمود.

 

« فهرست موضوعات»

 

۱ – مقدمه           ۳

۲ – سلسله مادها    ۳

۳ – سلسله هخامنشيان         ۳

۴ – كوروش كبير  ۴

۵ – كمبوجيه        ۵

۶ – سلسله اشكانيان            ۵

۷ – سلسله ساسانيان            ۶

۸ – بهرام گور      ۷

۹ – سلسله سامانيان            ۸

۱۰ – سلسله غزنويان          ۸

۱۱ – سلسله سلجوقيان         ۸

۱۲ – سلسله خوارزم‌شاهيان   ۹

۱۳ – سلسله ايلخانيان          ۹

۱۴ – چنگيز مغول ۱۰

۱۵ – سلسله صفويه            ۱۱

۱۶ – سلسله افشاريه           ۱۱

۱۷ – سلسله زنديه  ۱۲

۱۸ – سلسله قاجاريه           ۱۳

۱۹ – سلسله پهلوي ۱۵

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۷ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :