ارس فایل » تحقیق تالاسمی
عشق یعنی اراده به توسعه خود با دیگری در جهت ارتقای رشد دومی. (اسکات پک)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 18 حجم فایل (مگابایت) : 0.016 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق تالاسمی</span>

تالاسمی

 

مقدمه

 

تالاسمي نوعي كم خوني ارثي است كه به صورت صفت مغلوب از والدين به فرزندان منتقل مي شود.هر سال بيش از ۴ ميليون كودك در جهان با اختلالات ژنتيكي متولد مي شوند كه تالاسمي يكي از انواع مهم اين گونه اختلالات مي باشد. بر همين اساس تخمين زده مي شود كه در ايران حدود ۳ ميليون نفر ناقل ژن تالاسمي در جهان پراكنده مي باشند.همچنين حدود ۲۰۰۰۰ بيماري مبتلا به تالاسمي ماژور ثبت گرديده است. يك بيمار در طول زندگي خود ( به طور متوسط ۱۵ سال ) ۱۰۰۰۰۰ دلار براي ملت ايران هزينه در بر دارد و با احتساب ۲۰۰۰۰ بيمار تالاسمي ماژور ثبت شده كل هزينه در عرض ۱۵ سالبالغ بر ۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار مي شود در حالي كه هزينه پيشگيري هر غربالگري فقط ۲ دلار مي شود.

به منظور كاهش هزينه هاي ذكر شده و تامين سلامت افراد جامعه طرح پيشگيري ازبروز موارد جديد بيماري تالاسمي شديد از سال ۱۳۷۰ در چهار استان گيلان- مازندران- فارس و خوزستان به اجرا درآمد و در سال ۱۳۷۴ مورد بازبيني قرار گرفت و از آذر ماه سال ۱۳۷۵ به كليه دانشگاه هاي كشور گسترش يافت.

نكته قابل توجه آن است كه چنانچه اين طرح به موفقيت كامل دست يابد هر سال از تولد۱۵۰۰كودك بيمار پيشگيري خواهد شد و اين امر۱۵۰۰۰۰۰۰۰ دلار صرفه جوييارزي را به دنبال خواهد داشت.

 

پراكندگي بيماري تالاسمي درجهان:

 

بيماري تالاسمي در سراسر جهان و درهمه نژادها ديده مي شود ولي شيوع آن در نواحي مديترانه ( ايتاليا- يونان- قبرس و جزيره سيسيل ) وخاورميانه ( ايران- تركيه سوريه ) و آسيا ( هندوستان و پاكستان ) و جنوب شرق آسيا بيشتر بوده و از جنوب غربي اروپا تا خاور دور امتداد يافته و در نواحي وسيعي از آفريقاي مركزي نيز ديده مي شود و دليل اين شكل توزيع بيماري مالاريا بوده است كه به شكل بومي و براي قرون متمادي در اين نواحي شيوع داشته است. انگل مالاريا از راه نيش پشه آنوفل وارد خون شده و در داخل گلبولهاي قرمز تكثير مي يابد.

اين انگل در گلبولهاي قرمز ناقلين ژن تالاسمي كه عمر كوتاهتري دارند نمي تواند به رشد وتكثيرخود ادامه دهد درنتيجه بيماري متوقف مي شود و بيمارازمالاريا نجات خواهد يافت.

بنابراين مالاريا درافراد سالم بيش ازافراد حامل ژن تالاسمي بوده و درنتيجه مرگ و ميرآنان بيشتر بوده است.همچنين بيماران مبتلا به تالاسمي وكم خوني داسي شكل نيز در اثر ابتلا به مالاريا از بين مي رفتند. ما افرادي كه يك ژن تالاسمي داشته اند ( تالاسمي مينور) در مقابل بيماري مالاريا مقاومت كرده و ژن تالاسمي را به نسل بعد منتقل نموده اند.

 

فهرست مطالب

 

۱٫مقدمه.۱

۲٫پراكندگي بيماري تالاسمي در جهان.۲

۳٫پراكندگي بيماري تالاسمي در ايران.۳

۴٫خون.۳

۵٫تاريخچه بيماري تالاسمي.۷

۶٫انواع تالاسمي.۸

۷٫تالاسمي مينور(ناقل).۸

۸٫نحوه انتقال تالاسمي.۹

۹ . تالاسمي ماژور(بيمار)

۱۰ .راههاي پيشگيري از بروز موارد جديد تالاسمي (ماژور).۱۴

۱۱٫روند اجرايي برنامه تالاسمي.۱۵

– علائم بيماري.۱۱

– تشخيص.۱۲

– درمان.۱۳

۱۲ .توصيه هايي به زوج هاي ناقل تالاسمي مينور.۱۸

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۸ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :