ارس فایل » تحقیق تخت جمشید
آنكه می تواند، انجام می دهد، آنكه نمی تواند انتقاد می كند. (جرج برنارد شاو)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 35 حجم فایل (مگابایت) : 0.222 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق تخت جمشید</span>

تخت جمشید

 

۱- فصل اول

 

هخامنشیان

 

سرزمین ما کشوری است بسیار بزرگ، این سرزمین که اسمش از قوم آریایی آمده «ائران اخشر» که ایرانشهر و بعد ایران شد. در سرزمین پهناور اقوام بزرگی از آریائیان مثل مادها، پارسها، خوارزمیان، بلخیان، کراتیان همه آمدند و جمع شدند و یک دولت بزرگ را تشکیل دادند زیر سلطه مادها و هخامنشیان، این اقوام یک نوع توحید داشتند که زرتشت آن را بهتر کرده بود. نیروهای طبیعت رو مثل آب و باد و آتش و خاک رو به عنوان نیروهای ایزدی می دانستند، البته نباید فکر کرد که به پرستش آنها اقدام می کردند کما اینکه در شاهنامه این مسئله بسیار واضح آمده که:

نیا را همی بود آئین و کیش               پرستیدن ایزدی بود پیش

نگویی که آتش پرستان بدند               پرستنده پاک یزدان بدند

در آن گه بدی آتش خوب رنگ           چو مر تازیان راست محراب سنگ

قلمرو دولت هخامنشیان پهناور بود. از آسیای میانه و رود سند در هندوستان تا رود نیل در مصر ورود دامون در اروپا را در برمی گرفت.

در بیش از ۲۵۰۰ سال پیش بود که حکومتی آزادیخواه توسط کوروش بنیان نهاده شد. وی از بزرگان قبیله پارس و از نوادگان هخامنش، بزرگ خاندان پارسها بودو با یکپارچه کردن و متحد کردن قبایل ماد و پارس، بزرگترین و مقتدرترین حکومت آن دوران را پدید آورد و این امپراتوری تازه تاسیس را به نام جد خود «هخامنش» «هخامنشیان» نامید.

کوروش بیش از ۲۵ سال حکومت کرد و سرانجام در جنگی در سال ۵۳۰ ق. م زخمی شد و درگذشت. آثاری از کاخها و بناهای دوره حکومت کوروش از جمله مقبره وی در پاسارگاد و یکی از پایتخت های هخامنشیان در ۱۳۵ کیلومتری شمال شرقی شیراز باقی مانده است. پس از کوروش پسرش کمبوجیه بر تخت نشست که بعد از تصرف مصر در راه بازگشت به دلیل نامشخصی درگذشت و بعد از فوت وی داریوش پس عموی کوروش اوضاع نابسامان کشور را سروسامان بخشید. و در سال ۵۲۱ ق.م قدرت را به طور کامل در دست گرفت و شوش را به پایتختی برگزید. داریوش در حدود سالهای ۵۱۸ تا ۵۲۰ ق.م فرمان ساخت مجموعه ای با شکوه را در دامنه کوه رحمت صادر کرد که امروزه به تخت جمشید معروف است. تخت جمشید در مرودشت در ۵۷ کیلومتری شمال شرقی شیراز واقع شده است. در دوران حکومت داریوش که ۳۶ سال بود. بخشهایی از این مجموعه ساخته شد، پس از وی هر یک از پادشاهان هخامنشی سعی داشتند که بر این مجموعه، کاخی یا ساختمانی اضافه نمانید. دوران ساخت بنای کاخهای تخت جمشید حدود ۱۸۰ سال طول کشید.

 

۲- فصل دوم

 

دلایل ساخت پاسارگاد

 

هخامنشیان سرتاسر سال را در یک جا مقیم نبودند بلکه بنابر اقتضای آب و هوا هر فصلی را در یکی از پایتخت ها، اقامت داشتند. در فصل سرما در بابل و شوش به سر می بردند و در فصل گرما در همدان یا اکباتان در دامنه کوه الوند می رفتند که هوایی لطیف و تازه داشت. این سه شهر پایتخت های اداری، سیاسی و اقتصادی بودند اما دو شهر دیگر هم بود که پایتخت آئینی و شهرهای مقدس هخامنشیان به شمار می آمد. یکی پاسارگاد که جایگاه برگزاری آئین هاو تشریفات تاجگذاری شاهان هخامنشی بود ودیگری تخت جمشید یا پارسه که در آن عید نوروز را که عیدی دینی و ملی بود جشن می گرفتند.

 

منابع

 

منابع : کتاب ایران باستان  نوشته دکتر احمد آرام

فرهنگ نامه کودکان و نوجوانان  چاپ ۱۳۸۴

کتاب اسطوره های ایران زمین نوشته دکتر گریشمن ( زمین شناس فرانسوی)

 

فهرست فصل ها:

 

۱-         هخامنشیان

۲-         دلایل ساخت پاسارگاد

۳-         جایگاه تخت جمشید (شهر پارسه)

۴-         کاخهای تخت جمشید

۵-         پلکان ودروازه ورودی (دروازه ملل)

۶-         کاخ آپادانا

۷-         کاخ صد ستون

۸-         کاخ داریوش (تچد)

۹-         آرامگاه اردشیر دوم و اردشیر سوم

۱۰- کاخ خشایار شاه

۱۱- دروازه ناتمام و خزانه شاهی

۱۲- مصالح و زیربنای تخت جمشید

۱۳- ویرانی تخت جمشید

۱۴- جمع بندی محقق

۱۵- فهرست منابع

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۷ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :