ارس فایل » تحقیق جريانهای الكتريكی الكترو كوتر چه اثراتی بر بافت زنده می گذارد؟
تنها آرامش و سکوت سرچشمه‌ی نیروی لایزال است. (داستایوفسکی)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 22 حجم فایل (مگابایت) : 0.2 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft Office
<span itemprop="name">تحقیق جريانهای الكتريكی الكترو كوتر چه اثراتی بر بافت زنده می گذارد؟</span>

تحقیق جريانهای الكتريكی الكترو كوتر چه اثراتی بر بافت زنده می گذارد؟

 

اساس وبررسي جراحي با جريان الكتريكي:

 

واحد جراحي الكتريكي

وسايل الكتريكي در اتاق عمل براي برش و قطع خونريزي ‏‎(Hemostasis)‎‏ ‏‎ ‎به وفور استفاده مي شود. اين وسايل  به طور عام با عنوان الكتروكوتر ‏‎ (Electrocauter)‎شناخته مي شوند كه مي توانند براي  بريدن بافت يا از خشك نمودن‏‎ ‎آن به وسيله گرما ‏‎(Desiccation)‎‏ و  قطع خونريزي به وسيله انعقاد ‏‎(Coagulation)‎‏ استفاده شوند.‏‎ ‎اين كار بوسيله جرقه جريان فركانس راديويي‏RF‏ بين الكترود و بافت ايجاد مي شود كه در نهايت منجر به گرم شدن موضعي بافت و برداشتن آن مي گردد.‏

 

اساس واحد جراحي الكتريكي بر پايه فراهم آوردن جرقه لازم توسط منبع توان با فركانس بالا است. براي اين منظور، منبع توان لازم بوسيله منبع تغذيه فراهم مي شود. خروجي براي ايجاد شكل موج مناسب مدوله مي گردد تا عملكرد خاص خود را انجام دهد. عملكرد توان فركانس بالا بوسيله مدار كنترل تنطيم مي شود تا ميزان توان مناسب براي كار مشخص به خروجي منتقل شود.

معمولا براي كاربرد هاي مختلف توان هاي متفاوتي مورد نياز است. براي اين منظور يك مدار كوپلينگ بين مبدل خروجي و الكترود هايي براي كنترل توان خروجي به كار مي رود.

شكل موج هاي ايجاد شده بوسيله اين دستگاه براي كاربردهاي مختلف فرق مي كند. براي خشك كردن بافت و انعقاد، دستگاه از پالس هاي سينوسي ميراشونده استفاده مي كند.

موج سينوسي فركانس نامي بين ۲۵۰ كيلوهرتز تا ۲ مگاهرتز دارد و ۱۲۰ پالس در ثانيه استفاده مي شود. در انعقاد ولتاژ مدار باز خروجي بين ۳۰۰ ولت تا ۲۰۰۰ ولت و توان خروجي روي بار ۵۰۰ اهمي در محدوده ۸۰ وات تا ۲۰۰ وات مي باشد. شدت ولتاژ و توان وابسته به كاربرد است.

در برش معمولا دستگاه موج سينوسي خالص ايجاد نمي كند و انواع مدولاسيون دامنه بر روي آن انجام مي شود. برش در فركانس و ولتاژ و توان بالاتري نسبت به حالت هاي كاري ديگر انجام مي شود، زيرا شدت گرماي جرقه بيشتر از خشك كردن بافت در انعقاد، آن را نابود مي كند. فركانس هاي محدوده ۵۰۰ كيلوهرتز تا ۵/۲ مگاهرتز با ولتاژ مدار باز ۹ كيلو ولت و محدوده توان ۱۰۰ وات تا ۷۵۰ وات براي برش به كار مي رود. معمولا جريان برش باعث خونريزي در قسمت برش مي شود، ولي برش بدون خونريزي مورد نياز است.

دستگاه برش الكتريكي با  استفاده از  تركيب دو شكل موج  مانند نمودار ‏Blended‏  اين كار را انجام مي دهد. فركانس شكل موجي ‏Blended‏ (تركيبي) به طور عموم برابر با فركانس برش است. براي تاثير بهتر، جراح ترجيح مي دهد با توان و ولتاژ بالا كار كند و خونريزي نداشته باشد تا اينكه برش خالص انجام دهد. طرح هاي مختلفي براي اين دستگاه وجود دارد. مدارهاي پيشرفته شكل موج فركانسي راديويي را بوسيله مدارهاي الكترونيك حالت جامد ايجاد مي كنند. دستگاههاي قديمي تر بر اساس مدارهايي با لامپ هاي خلاء و حتي شكاف جرقه براي ايجاد شكل موج هاي مورد نياز استوار بودند.‏

 

انواع جراحي الكتريكي

دو نوع جراحي الكتريكي يك قطبي ‏Monopolar‏ و دو قطبي ‏Bipolar‏ وجود دارد كه در هر دو، از ولتاز و فركانس بالا استفاده مي شود. اختلاف اين دو روش در نحوه اتصال به زمين آنهاست.‏

جراحي الكتريكي تك قطبي (‏Monopolar Electrosurgery‏)

در يك وسيله جراحي الكتريكي تك قطبي، برش به وسيله يك الكترود شبيه خودكار انجام مي شود و الكترود ديگر صفحه اي است كه مسير عبور جريان و بازگشت آن به دستگاه را فراهم مي كند كه ممكن است زمين وصل شده و يا از آن جدا باشد.

جراحي الكتريكي دو قطبي (‏Bipolar Electrosurgery‏)‏

در يك وسيله جراحي الكتريكي دوقطبي، دو الكترود با نوك فلزي وجود دارد كه يكي از آنها الكترود بيمار و ديگري الكترود مولد نام دارد. جريان از الكترود مولد وارد بدن بيمار شده و از فاصله كم درون بدن بين دوالكترود عبور مي كند و به الكترود بيمار باز مي گردد. بنابراين به جز ناحيه ي كوچكي  از محل برش جريان، از قسمت ديگري از بدن عبور نخواهد كرد.

نحوه اتصال الكترود مرجع (‏Plate‏)

۱- حالت زمين شده  ‏‎(Grounded)‎

‏۲- حالت مرجع زمين شده   ‏‎(Earth Grounded)‎

‏۳- ايزوله شده / شناور   ‏‎ (Isolated / Flaoting)‎

حالت الكترود صفحه اي مرجع

الكترود صفحه اي با نام هاي مختلف الكترود خنثي، غير فعال يا پخش كننده شناخته شده و به يكي از صورت هاي كه در بالا  به آن اشاره شد، استفاده مي گردد:

۱- حالت زمين شده     ‏

الكترود صفحه اي زمين شده ، بيمار را در برابر پتانسيل هاي فركانس راديويي كه به زمين مربوط مي شود، محافظت مي كند، ولي در برابر جريان نشتي فركانس پايين توليد شده بوسيله تجهيزات ديگر متصل شده به بيمار محافظت نمي كند.

۲- حالت مرجع زمين شده يا خازني

صفحه مرجع زمين شده يا خازني، بيمار را در برابر افزايش پتانسيل فركانس راديويي محافظت مي كند. همچنين جريان نشتي از ديگر دستگاه‎ ‎هاي متصل شده به بيمار را محدود مي كند.‏‎ ‎در اين حالت اگر اتصال زمين ديگر وسايل وصل شده به بيمار اشكال پيدا كند يا‎ ‎‏ به صورت صحيح وصل نشده باشد، ممكن است جريان نشتي فركانس پايين افزايش يابد و براي بيمار خطرناك باشد.

۳- ايزوله شده / شناور  ‏

الكترود صفحه اي در حالت شناور از بيمار در برابر نشت جريان فركانس پايين محافظت مي كند ولي در عوض ممكن است پتانسيل فركانس راديويي در بدن بيمار تا حد خطرناكي افزايش يابد.‏

 

واحد جراحي الكتريكي در دندانپزشكي

همانگونه كه در مباحث مقدماتي عنوان شد، از واحد جراحي الكتريكي ‏‎(Electrosurgical Unit)‎‏ در بخش هاي مختلف جراحي استفاده مي گردد. جراحي هاي مرتبط با دندان نيز از اين قاعده مستثني نبوده و مي توان از تكنينك هاي فوق در دندانپزشكي نيز بهره برد. نكته مهم در به كارگيري اين تجهيزات در جراحي هاي دنداني، محدوده فركانسي و توان مورد استفاده است كه همانطور كه عنوان شد، براي كاربردهاي مختلف، متفاوت خواهد بود. ‏

بر طبق استانداردهاي موجود در انجمن دندانپزشكي آمريكا ‏‎(ANSI/ADA)‎، تجهيزات الكتروسرجري پر كاربرد در دندانپزشكي در محدوده فركانسي ۱٫۵ تا ۴ مگاهرتز عملكرد مناسبي داشته و داراي ماكزيمم توان خروجي ۱۰۰ وات و كمتر است، به علاوه اينكه حداقل مقدار توان، ۵۰ وات است كه اعداد فوق با قابليت ماكزيمم كارائي در نظر گرفته مي شود. همچنين بواسطه سروكار داشتن جراح با يك ناحيه موضعي كوچك و البته با حساسيت بالاتر نسبت به بافت بخش هاي ديگر بدن، توصيه مي گردد كه از تجهيزات الكتروسرجري دوقطبي ‏‎(Bipolar)‎‏ و يا دستگاه هائي كه قابليت سوئيچينگ بين حالت تك قطبي و دوقطبي دارند، استفاده گزدد تا در صورت نياز و بسته به كاربرد‏‎ ‎بتوان حالت كاري دستگاه را تغيير داد. ‏

 

تست هاي حفاظت الكتريكي

بحث حفاظت الكتريكي در تجهيزات پزشكي از جايگاه ويژه اي برخوردار است و اين مسئله، در تجهيزاتي چون يونيت هاي الكتروسرجري با حساسيت بيشتري دنبال مي شود. تجهيزات جراحي الكتريكي از هر نوع و با هر كاربردي، از استانداردهاي جهاني پيروي نموده و عملا بدون اين استانداردها فابل استفاده نخواهند بود. ليست برخي عناوين تست هاي مربوط به اينگونه تجهيزات در زير آورده شده است : ‏

 

IEC 60601-1-1 ; Electrical Safety for Medical Devices

IEC 60601-1-2 ; European Standard for Electro Magnetic Compatibility

IEC 60601-1-2 ; High Frequency Surgical Particular Standards

UL 2601-1 (UL 60601-1) ; North American Safety for Medical Devices

IEC 60601-1-4 ; European Standard for Programmable Medical Devices

AAMI HF18 ; Electrosurgical Units

 

دستگاه الکتروکوتر((ECU

 

ابزار جراحی الکتریکی جهت ایجاد برش وجلوگیری از خونریزی در اتاق عمل کاربرد وسیعی دارد به نحویکه در خونریزیها برای ایجاد لخته ،بریدن و شکافتن بافتها و نابود نمودن بافتبه روش سوزاندن کار می رود.این کار توسط اعمال جرقه های الکتریکی میان پروب و بافت که موجب تمرکز گرما وحرارت در محل مورد نظر ونابودی بافت می شود،انجام می گیرد. مزایای استفاده از چاقوی برش الکتریکی نسبت به یک چاقوی برش مکانیکی ،یکی امکان انعقاد هم زمان با برش و دیگری جلوگیری از پراکنده شدن سلولهای بیمار به بافتهای اطراف است که مزیت بزرگی به شمار می اید. این وسیله در ابتدا فقط  برای عمل انعقاد بافت جهت جلوگیری از خونریزی مورد استفاده قرار می گرفت،ولی در حال حاضر جهت برش بافت یا برش و انعقاد هم زمان مورد استفاده قرار می گیرد. در برش الکتریکی ، جریانی از بدن بیمار عبور نمی کند، بلکه نوک پروب از طریق عبور یک جریان الکتریکی از سیم با مقاومت بالا گرم می شود سپس گرمای انتقال یافته از نوک پروب به بافت ،باعث برش یا انعقاد ان می شود که به شکل پروب مورد استفاده بستگی دارد. الکتروکوتر یا یا برش دهنده الکتریکی از یک پروب یا تیغه الکتریکی جهت برش بافت و انعقاد ان برای کنترل خونریزی بطور همزمان استفاده می کند. بیشترین کاربرد ان در کنترل و جلوگیری از خونریزی حین اعمال جراحی چشم،صورت،جراحی پلاستیکو ترمیمی است. جلوگیری از خونریزی حین عمل جراحی علاوه بر انکه برای بیمار امری ضروری وحیاتی است،به جراح امکان می دهدتا ساختارهای بافت تحت عمل را براحتی مشاهده نماید. الکتروکوترهای خاص در جراحی های پوست و زنان مورد استفاده قرار می گیرند. در این واحدها ،از گرما برای برش بافت استفاده می شود. هنگامیکه گرما از طریق پروب گرمایی جهت برش یا انعقاد به بافت اعمال می شود،چندین تغییر ممکن است اتفاق بیافتد که شامل:

۱:از هم پاشیدن سلولهاو ازاد شدن محتوای داخل انها

۲:بخار شدن اب داخل بافت که منجر به جمع شدن بافت می شود

۳:پروتیین سلولهای خون و بافت تغییر شکل داده و به شکل لخته در می اید

نوک پروب مورد استفاده از طریق عبور جریان از سیم با مقاومت بالا گرم می شود و این گرما مستقیما به بافت اعمال می گردد. ۴ نوع پروب الکتروکوتر با پوشش فلزی برای انعقاد و انواع دیگر برای برش و انعقاد همزمان مورد استفاده قرار می گیرد. در حین برش الکتریکی ، میزان جریان عبوری از المنت ، گرمای تولید شده در پروب  را تغییر می دهد. منبع تغذیه الکتریکی که از ولتاژ معمولی تغذیه می کند، میزان جریان عبوری از المنت را تنظیم می کند که از طریق کنترل های قرار گرفته بر روی دستگاه صورت می گیرد. در برخی دستگاهها،المنت حساس به دما مثل ترموکوپل ،با پروب ادغام شده و درجه حرارت را مانیتور می کند. همچنین برخی پروبهای برش الکتریکی دارای یک منبع نور با شدت متغیر برای روشن کردن ناحیه مورد جراحی است. استفاده از گاز ارگون جهت افزایش کارایی انعقادی این واحدها ،جلوگیری از خونریزی سریع و موثر بافت در ارگان هایی با عروق خونی فراوان را امکان پذیر می سازد که به کوترهای ارگونی موسومند. برای انعقاد خون و خشکاندن بافت از پالس های سینوسی میرا شونده استفاده می شود.امواج سینوسی RF  دارای فرکانس طبیعی ۲۵۰ تا۲۰۰  KHZ است و معمولا ۱۲۰ پالس در ثانیه اعمال می شود. ولتاژ مدار باز در حدود ۲۰۰تا ۳۰۰ ولت و توان بر روی بار ۵۰۰ اهمی در حدود ۸۰ تا ۲۰۰ وات است. مقدار ولتاژ و توان بستگی به کاربردهای ویژه ویژه دستگاه جراحی الکتریکی دارد. عمل برش با منبع RF موج پیوسته انجام می گیرد.

 

مراجع :

 

‎۱) ADA : American Dental Association

Available: http://www.ada.org

‎۲ ) A Guide to Electrosurgery Units

Available: http://www.outpatientsurgery.net/2001/os02/f5.shtml

 

۳-ماهنامه مهندسي پزشكي

۴-سايتwww.dez.med.com

۵-سايت www.iranbmemag.com

۶-سايت   http://en.wikipedia.org/wiki/CUTEr

۷-سايت  www.valleylab.com

۸-سايت  www.metron.com

۹-مصاحبه با چند دكتر و پرستار بيمارستان

۱۰-گفتگو با چند تن از متخصصان الكتروكوتر

 

اساس وبرسي جراحي الكتريكي

دستگاه الكتروكوتر ECU

يونيت هاي الکتروسرجري

كاليبراسيون  الكتروكوتر براي رفع سوختگي

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :