ارس فایل » تحقیق جغرافيای ايران
تنها آرامش و سکوت سرچشمه‌ی نیروی لایزال است. (داستایوفسکی)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : رایگان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 35 حجم فایل (مگابایت) : 0.034 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق جغرافيای ايران</span>

جغرافيای ايران

 

آب و هوای ايران

 

ايران در منطقه معتدله خشك شمالي و در عرض متوسط روي كره زمين در ناحيه جنب استوايي و استوايي قرار دارد. همين موقع جغرافيايي با دوري از درياهاي بزرگ، به ويژه جريانات هوايي موجب شده است تا آب و هواي ايران خشك و بَرّي باشد، اما به سبب وسعت بسيار و وجود عوارض گوناگون طبيعي مانند ارتفاعات بلند در شمال و مغرب و پستيهاي وسيع، چون دشتهاي مركزي در داخل فلات و افزون بر آن، مجاورت درياي خزر و خليج فارس و اقيانوس هند ـ كه هر يك از اين افقها، اقليمي جداگانه مي‌سازند، ايران از اقليم مختلف و آب و هواي متنوع برخوردار است. ايران فلاتي مرتفع، نزديك به دشتهاي وسيع آسيا كه ارتفاع متوسط آن حدود ۱۲۰۰ متر از سطح درياست. وضع چين‌خوردگيها و ارتفاعات كه بلندي برخي از آنها از ۴۰۰۰ متر بيشتر است و وجود درياهاي شمال و جنوب كه دور از نواحي مركزي قرار دارند، به ويژه وضع قرار گرفتن كوهها كه بر گرد ايران حلقه زده‌اند اين كشور را از جمله كشورهاي نادر جهان قرار داده است كه مي‌توان در آن انواع آب و هوا را شاهد بود.

ارتفاع كوههاي ايران بقدري بلند است كه از تأثير بادهاي مرطوب درياي خزر، درياي مديترانه و خليج فارس در نواحي داخلي ايران جلوگيري مي‌كند. به همين سبب، دامنه‌هاي خارجي اين كوهها داراي آب و هواي مرطوب بوده و دامنه‌هاي داخلي آن خشك است. در كرانه‌هاي جنوبي درياي خزر، آب و هوا معتدل و ميزان بارندگي آن به ويژه در سواحل غربي گيلان بيشتر از ديگر نقاط است. مقدار متوسط گرماي سالانه در حدود ۱۸ درجه سا نتيگراد است. آب و هواي قسمت غربي كشور مديترانه‌اي است و در نواحي جنوبي آن، آب و هواي نيمه صحرايي گرم نيز بر آن تأثير مي‌گذارد. در اين نواحي، تابستا نها با گرماي سختي در درّه‌ها و هواي معتدل در ارتفاعات همراه بوده و در زمستانها هواي معتدل در درّه‌ها و سرماي سخت در ارتفاعات حكم فرماست.

در نواحي جنوبي، با وجود هواي مرطوبي كه در سرتاسر اين منطقه حاكم است، ميزان حرارت بالاست، به طوري كه حداكثر گرما در خوزستان به ۵۴ درجه سانتيگراد نيز مي‌رسد. از ويژگيهاي اين ناحيه تابستانهاي گرم و زمستانهاي معتدل است و اختلاف درجه حرارت در فصول مختلف و شب و روز زياد نيست. به سبب وجود كوههاي البرز در شمال و رشته كوههاي زاگرس در غرب كشور، نواحي داخلي فلات ايران داراي آب و هواي خشك و بياباني است. با توجه به مطالب بالا، سه نوع آب و هوا به طور كلي در ايران ديده مي‌شود: آب و هواي بياباني و نيمه بياباني، آب و هواي معتدل كوهستاني و آب و هواي معتدل خزري.

 

آبهاي ايران

 

رودهاي ايران را از نظر مقدار آب آنها مي‌توان به دو دسته تقسيم كرد:

يكي رودهاي دائمي كه پيوسته و به طور دائم در بستر آنها آب جريان دارد و داراي آبگير مشخص هستند و ديگري رودهاي موقت يا فصلي كه فقط درفصول پرباران آب دارند و در ديگر فصول، كم‌آب و بلكه خشك‌اند. رودهاي ايران از حيث آبريزها به سه حوضه عمده تقسيم مي‌شوند:

حوضه آبريز درياي خزر؛

حوضه آبريز خليج فارس و درياي عمان؛

حوضه آبريز داخلي.

حوضه آبريز درياي خزر : درياي خزر سطح مبناي رودخانه‌هايي است كه آبهاي ارتفاعات البرز، كوههاي خراسان، كوههاي كردستان و بخشي از فلات آذربايجان را از حوضه‌اي به مساحت تقريبي ۲۰۶۷۵۰ كيلومترمربع كشيده و به حوضه جنوبي اين دريا مي‌رساند.

مهمترين رودخانه‌هاي اين حوضه از مغرب به مشرق عبارتند از: ارس، سفيدروس، چالوس، هراز، گرگان و اترك.

حوضه آبريز خليج فارس و درياي عمان : اين حوضه وسيع‌ترين حوضه آبريز ايران و از كردستان غربي تا بلوچستان شرقي شامل مجموع ناهمواريهاي زاگرس و ارتفاعات جنوبي جازموريان است. الوند و زردكوه دو منبع بزرگ تأمين آب رودخانه‌هاي عظيم اين حوضه به شمار مي‌آيند و غالب رودخانه‌هايي كه در پيچ و خم درّه‌هاي زاگرس غلتيده و آبهاي كف‌آلود را از درّه‌اي به درّه ديگر منتقل ساخته، سپس در جلگه خوزستان گسترش مي‌يابند، از اين منابع سرشار سرچشمه مي‌گيرند. مهمترين رودخانه‌هاي اين حوضه از مغرب به مشرق عبارتند از: گاماساب، كارون، جراحي، شور و ميناب.

حوضه‌هاي آبريز داخلي : بين رشته كوههاي زاگرس و رشته كوههاي مركزي، همچنين ميان كوههاي مركزي و رشته كوههاي شرقي، حوضه‌هاي پست داخلي قرار گرفته‌اند كه همگي ظاهري كاسه مانند (ناوديس) دارند. صفت مشترك رودخانه‌هاي تابع اين حوضه‌هاي نامنظم و قليل، يك دوره كوتاه طغيان و كاهش سريع مقدار آب است و هر قدر به طرف مشرق نزديك شويم، بستر رودخانه‌ها در فصول گرما خشك شده و وسعت سطوح مبنا كه معمولاً گودالهاي كوچك و پراكنده هستند، محدودتر مي‌شود. حوضه‌هاي آبريز داخلي با توجه به موقعيت جغرافيايي، تفاوت آب و هوا و اختلاف ارتفاع سطح پايه شبكه آبها به شرح زيرند:

حوضه آبريز غربي؛

حوضه‌هاي آبريز مركزي؛

حوضه‌هاي آبريز شرقي.

حوضه آبريز غربي (درياچه اورميه): درياچه اورميه در ارتفاع ۱۲۲۵ متر از سطح دريا واقع شده و وسعت آن به ۶۰۰۰ كيلومتر مربع بالغ مي‌شود. اين گودال حوضه وسيعي را تشكيل مي‌دهد كه رود ارس و ارتفاعات سهند و سبلان حد شمالي و شرقي،‌ درّه سفيدرود و كوههاي كردستان حد جنوب شرقي و جنوبي، و كوههاي مرزي حد غربي آن را تشكيل مي‌دهند. آب درياچه بسيار شور و تلخ و املاح آن در حدود ۲۳% است،‌ به علت زيادي املاح، به جز موجودات ذره‌بيني محدودي، هيچ نوع ماهي و جانوري در آن زندگي نمي‌كند. در وسط درياچه حدود ۵۶ جزيره كوچك و بزرگ وجود دارد كه از همه معروفتر جزيره اسلامي (شاهي) است كه قسمت شرقي آن در موقع پس‌روي آب به شبه جزيره تبديل مي‌شود.

چشمه‌هاي آب معدني شامل آبهاي گوگردي و گازدار و قليايي و نمكي و غيره در ارتفاعات درياچه وجود دارد كه از نظر بهداشتي و درماني مفيدند. در فصل تابستان، مردم براي استفاده از اين چشمه‌ها و نيز گل و لاي و لجنهاي اطراف درياچه به بنادر آن روي مي‌آورند. مهمترين رودهاي اين حوضه عبارتند از: تلخه رود، زرينه رود، سيمينه رود.

حوضه‌هاي آبريز مركزي : در فاصله كوههاي بينالود و آلاداغ درخراسان، دامنه جنوبي البرز در شمال، پيشكوههاي داخلي زاگرس در مغرب و جنوب و دامنه‌هاي غربي كوههاي كرمان و طبس، حوضه‌هاي آبريز پهناور مركزي ايران را تشكيل مي‌دهند كه مساحت آن بيش از ۴۵۵۰۰۰ كيلومتر مربع است. اين حوضه‌ها عبارتند از:

حوضه آبريز درياچه قم (درياچه نمك)؛

حوضه آبريز باتلاق گاوخوني؛

حوضه آبريز درياچه‌هاي نيريز، مهارلو، پريشان.

حوضه‌هاي آبريز شرقي : در مشرق ايران در حد فاصل بين فلات ايران و افغانستان منطقه پستي قرار دارد كه از شمال به جنوب از مجموعه‌اي از عوارض مركب از درهّ‌ها و دشت‌ها، گودالها و باتلاقها تشكيل يافته و منطقه‌اي طبيعي در حد فاصل اين دو فالت ايجاد كرده است.

هريرود كه در سرحد ايران «تجن» ناميده مي‌شود، پس از خروج از افغانستان درّه خود را در همين سرزمين پست رو به شمال حفر كرده و بخشي از بستر آن مرز ايران با افغانستان است. رود هيرمند نيز كه قسمت اعظم آبهاي افغانستان را به سوي جنوب مي‌كشد، در بستر سفلي به قسمت جنوبي اين اراضي پست پيوسته و سطح اساس خود را در گودالهاي وسيع آن به دست مي‌آورد. بزرگترين حوضه‌هاي آبريز اين منطقه كه مهمترين حوضه‌هاي شرقي ايران نيزمحسوب مي‌شود، درياچه هامون و باتلاق جازموريان است.

 

منابع

 

ـ اهلرز، اكارت، ايران : مباني يك كشورشناسي جغرافيايي، ج/ اول،‌ جغرافياي طبيعي، ترجمه محمد تقي رهنمايي، مؤسسه جغرافيايي و كارتوگرافي سحاب،‌ ۱۳۶۵٫

ـ بديعي، ربيع، جغرافياي مفصل ايران، (جلد اول و دوم)، انتشارات اقبال، ۱۳۶۲٫

ـ جغرافياي كامل ايران، وزارت آموزش و پرورش، سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي، ۱۳۶۶٫

ـ جهانفر، محمد، جمعيت‌شناسي ايران، دانشگاه پيام نور، ۱۳۷۴٫

ـ دپلانول، مطالعاتي درباره جغرافياي انساني شمال ايران، ترجمه سيروس سهامي، انتشارات دانشگاه مشهد، ۱۳۵۸٫

ـ دفتر تقسيمات كشوري، وزارت كشور، معاونت سياسي و اجتماعي، نشريه شماره ۲ تقسيمات كشوري، ۱۳۷۷٫

ـ رهنمايي، محمد تقي، توانهاي محيطي ايران، مركزمطالعات و تحقيقات شهرسازي و معماري وزارت مسكن و شهرسازي ايران، ۱۳۷۰٫

ـ سالنامه‌هاي آماري مركز آمار ايران، ۱۳۷۶٫

ـ محمودي، فرج‌الله و عظيمي، ناصر، جغرافياي ايران (۲)، وزارت آموزش و پرورش، دفتر برنامه‌ريزي و تأليف كتابهاي درسي، ۱۳۷۶٫

ـ نجمي، ناصر، ايران قديم و تهران قديم، انتشارات جانزاده، ۱۳۶۶٫

ـ وزارت كشاورزي، كشاورزي ايران در يك نگاه، مؤسسه پژوهش‌هاي برنامه‌ريزي و اقتصادي كشاورزي، تهران، ۱۳۷۶٫

WWW.GOOGE.COM(فارسي)

 

فهرست

 

آب و هواي ايران..۱

آب هاي ايران.۳

آب هاي زيرزميني….۶

درياهاي ايران..۷

جزاير ايران .۱۱

چشم انداز گياهي وزندگي جانوري ايران…..۱۳

مرز هاي جغرافيايي و سياسي ايران .۱۶

دين و مذهب و زبان..۱۶

جمعيت و پراكندگي در ايران..۱۹

تحول رشد جمعيت  ايران.۱۹

ساخت جنسي و سني.…..۲۰

نوع خانوار و پراكندگي ايران ۲۱

توزيح جمعيت……۲۲

كشاورزي و منابع طبيعي در ايران ۲۳

مشخصات كشاورزي۲۴

صنعت در ايران .۲۵

تقسيمات كشوري. .۲۷

پايتخت .۲۸

ويژگي جمعيت۲۹

ويژگي هاي اقتصادي در تهران۳۰

موقعيت.…۳۷

وسعت و شكل گيري جغرافياي ايران.۳۹

ناهمواري هاي ايران ۴۰

تقسيم بندر ناهمواري هاي ايران۴۱

حكومت و قواي سگا نه .۵۰

قیمت فایل : رایگان

دسته بندی : تاريخ : ۶ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :