ارس فایل » تحقیق جنسیت و اوقات فراغت در عرصه‌های زندگی شهری
آنكه می تواند، انجام می دهد، آنكه نمی تواند انتقاد می كند. (جرج برنارد شاو)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 25 حجم فایل (مگابایت) : 0.030 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft
<span itemprop="name">تحقیق جنسیت و اوقات فراغت در عرصه‌های زندگی شهری</span>

جنسیت و اوقات فراغت در عرصه‌های زندگی شهری

 

چکیده

 

فراغت عرصه‌ای است که اختیار و آزادی انسان‌ها در آن، بیشتر قابل اعمال است. از این‌رو،  می‌تواند فرهنگ ایجاد کند و هویت افراد را آشکار سازد. اگرچه گفته شده که امروزه فراغت تا حدودی از اجبارهای فرهنگی و اجتماعی فاصله گرفته و از فعالیت‌های کاری متمایز شده، با این حال هنوز فراغت زنان، محدودتر از مردان بوده و با کارهای خانگی درهم آمیخته است.

در این مقاله ابتدا سعی شده تا مسایل فراغتی زنان، ریشه‌یابی شده و نقش تقسیم‌های اجتماعی جنسیتی بر حضور متفاوت مردان و زنان در فضاها و فعالیت‌های فراغتی تشریح شود. سپس محدودیت‌های فراغتی زنان به لحاظ زمان، فعالیت و فضای فراغت در فضاهای شهری تحلیل شده است. دگرگونی‌های اخیر و حضور بیشتر زنان در عرصه عمومی شهرها، عمدتا به سبب افزایش تحصیلات و اشتغال در زنان و تغییر الگوی مصرف و سبک زندگی خانواده‌ها بوده و بازنگری در نحوه ساماندهی فضاهای شهری ایران را به ویژه در زمینه ایجاد فضاها و امکانات فراغتی مناسب برای زنان و دختران جوان، ضروری ساخته است

از آن جا که اوقات فراغت در این قشر هم افزایش یافته و هم از شکل انفعالی و درون‌خانگی به شکل فعالانه و برون‌خانگی میل می‌کند، چنانچه برنامه‌ریزان به نیازهای فراغتی آنان توجه کرده و در جهت گسترش فضاها و تسهیلات فراغتی مورد نیاز آنها اقدام نمایند، امکان حضور سالم، فعالانه و خلاقانه و غیر‌آسیب‌زای آنها را در عرصه‌های عمومی شهری فراهم می‌آورند.

واژگان کلیدی: اوقات فراغت، تقسیمات جنسیتی، فضاهای فراغتی، سبک زندگی، فراغت درون‌خانگی، فراغت برون‌خانگی، تسهیلات فراغتی، فضاهای عمومی شهری، فراغت آسیب‌زا، فراغت خلاقانه.

 

مقدمه

 

یکی از عرصه‌هایی که زندگی روزمره را بازنمایی می‌کند و قدرت و مقاومت را در زندگی انسان‌ها به نمایش می‌گذارد، عرصه فراغت  است.

فراغت عرصه‌ای است که اختیار و آزادی انسان‌ها در آن عرصه بیشتر قابل اعمال است. در نتیجه برخلاف کار که انضباط بیشتری را ایجاب می‌کند فضای مناسبی برای مقاومت در برابر رویه‌های فرهنگی جاافتاده و برای پدیدآوردن روال‌ها و کردارهای جدید است. از این‌رو است که گفته‌اند فراغت می‌تواند فرهنگ ایجاد کند و هویت افراد را آشکار سازد.

برخی از پژوهشگران بر اين باورند كه پديده فراغت در سراسر تاريخ زندگي بشر وجود داشته و خاص زمان مشخصي نيست. اما برخي ديگر فراغت را پديده‏اي مي‏دانند كه با تمدن صنعتي پيوند دارد و معتقدند كه فراغت داراي دو ويژگي و شرط خاص است كه عبارتند از: ۱- تحت تاثير مراسم اجباري و الزامات فرهنگي و اجتماعي نيست بلكه با اراده و اختيار فرد سپري مي‏شود (براون ، ۱۹۹۶: ۹۲۰). ۲ – از ساير فعاليت‏هاي ضروري زندگي روزمره نظير خوردن متمایز است (دومازديه ، ۱۹۷۲).

چنانچه اين دو شرط ملاك باشد، اوقات فراغت در جوامع پيش‏صنعتي وجود نداشته، زيرا افراد در گذران فراغت خود نظير تفريحات و سرگرمي‏ها همواره به نوعي تابع الزامات فرهنگي و اجتماعي بودند (فکوهی، :۱۳۸۲). واقعیت آن است که امروزه وجود فراغت و اهمیت‌بخشی به آن، هم نتیجه رشد صنعت و هم نتیجه جامعه مصرفی بوده است. با اين وجود، امروزه با آن که فراغت تا حدودي از اجبارهاي فرهنگي و اجتماعي فاصله گرفته و از ساير فعاليت‏هاي كاري و شغلي متمايز شده، هنوز فراغت زنان به ويژه زنان متاهل بسيار محدود است و با كارهاي خانگي بدون دستمزد درهم آميخته است.

 

منابع

 

استريناتي، دومينيك‌،۱۳۷۹، مقدمه‌اي برنظريه‌هاي فرهنگ‌عامه، ترجمه ثريا پاك نظر،تهران،  گام نو،

پیران، پرویز،۱۳۸۰، سخنرانی در سمینار زن و شهر.

توركيلدسن، جرج، ۱۳۸۲، ‏اوقات فراغت، ترجمه عباس اردكانيان، انتشارات نوربخش.

تندنویس، فریدون،۱۳۸۱، «جایگاه ورزش دراوقات فراغت زنان ایرانی»، مجله حرکت، ش ۱۲،

دومازیه، ژوف، ۱۳۵۲، «زمان فراغت از دیدگاه تاریخی و جامعه‌شناسانه»، ترجمه م. آدینه، مجله فرهنگ و زندگی، شماره۱۲،

فکوهی، ناصر و انصاری، فرشته، ۱۳۸۲، «اوقات فراغت و شکل‌گیری شخصیت فرهنگی»، نامه انسان‌شناسی، پاییز و زمستان ۱۳۸۲٫

طهماسيان، پري و ديگران،۱۳۷۹،  زنان و اوقات فراغت، نشر ياسمن،

لس هيوود و همكاران،۱۳۸۰،  اوقات فراغت، ترجمه محمد احساني، نشر اميد دانش،

Brown, R. K. ,1996, ”Work and Leisure”, in the Encyclopedia of Social Sciences, eds. :Adam Kuper and Jessica Kuper, London and Newyork, Routledge.

 

فهرست مطالب

 

چکیده     ۱

مقدمه     ۲

کدام شهر، شهر زندگی است؟ ۵

جنسيت و فراغت   ۱۱

زنان، كار و اوقات فراغت    ۱۵

قدرت، جنسيت و فراغت      ۱۶

منابع      ۲۱

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :