ارس فایل » تحقیق جوشکاری قوس الکتریکی
در جستجوی نور باش، نور را می‌یابی
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 70 حجم فایل (مگابایت) : 11 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق جوشکاری قوس الکتریکی</span>

تحقیق جوشکاری قوس الکتریکی

 

مقدمه:

 

جوشکاری متداولترین  روش اتصال فلزات در صنایع امروزی است . در هنگام  جوشکاری دو قطعه  فلز همجنس ذوب می شوند  و به هم می چسبند.

اگر جوشکاری به روش صحیح انجام  شود  استحکام اتصال جوشکاری با  استحکام فلز اصلی برابر یا بیشتر از آن است . جوشکاران اولیه آهنگرانی بودند که  قطعات آهنی را با هم گرم می کردن و با پتک  زدن  به هم متصل می کردند .

سابقه  انواع  حرفه های فلز کاری  به قرن ها می رسد  اما سابقه جوش کاری قوس الکتریکی  از  ۱۰۰ سال کمتر است .  جوشکاری قوسی ا بتدا در  دوران جنگ جهانی اول پس از  اختراع تجهیزات  و فنون  ومصالح جدید متداول شد . از آن زمان به بعد  این فرایند وسایر فرایند ها ی جوشکاری در عملیات  ساخت و تعمیر  قطعات و وسایلی  که فلز در آنها بکار  رفته  رایج شده است .

با بهبود روشهای  طراحی و ساخت ابزار ها  و تجهیزات جوشکاری  ، عده بیشتری   به فراگیری جوشکاری  پرداختند . امروز  هنرمندان آرشیتکت ها و  طراحان با استفاده از فنون جوشکاری آثاری خلق می کنند  که به خاطر زیبایی و اصالت  تحسین همگان را بر می انگیزند .

 

این روز ها جوش کاران به کار های هنری روی آورده اند و  هنرمندان جوشکار شده اند .  کاربرد جوشکاری در مجسمه سازی  احتمالا  نخستین کار برد فر آیند  جدید ذوب فلز است که  پس از فن باستانی ریخته گری  در این شیوه هنری کار گرفته شده است .

مجسمه سازان جوشکاری را به سرعت فرا می گیرند  و آن را با کار های هنری خود وفق می دهند . مجسمه سازان آموزش طراحی دیده اند و  و در این کار تجربه کافی دارند . و همین در خلق  مجسمه های جوشکاری  شده مزیتی به شمار می رود .صنعت فلز کاری از حرفه های متنوعی تشکیل شده است  که در بیشتر آنها دانش جوشکاری ضروری است .

صنایع تولید و ساخت نیز  جوشکاران زیادی را  به خدمت می گیرد . فرصت های اشتغال در طراحی  ساخت و تعمیرات تجهیزات  جوشکاری نیز متعدد است . کار گاههای متفاوت جوشکاری  نیز از سایر  مرکزی هستند که جوشکاران  را استخدا م می کنند .

در حرفه هایی مانند لوله کشی و امور تاسیسات  یا تعمیرات هواپیما نیز   از جوشکار و جوشکاری استفاده می شود . سازندگان ماشین  های سنگین  معدن کاری  و  راه سازی نیز از جوشکاران  برای تولید قطعات سخت  چقرمه و مقام در برابر سایش استفاده می شود .

در صنعت ساختمان برای  ساخت اسکلت های مقاوم  و سبک فولادی  قطعات فولادی را به هم جوش می دهند .  پل های جاده و راه آهن  را نیز از طریق  جوشکاری می سازند  تا نسبت استحکام به وزن بالاتری پیدا کنند .. نیرو گاههای آبی  جدید نیز برای انتقال آب با فشار های بالا و  رساندن آن با توربین های آبی که با جوشکاری  فولاد ساخته می شود  ، از  لوله های جوشکاری شده  به همدیگر استفاده می کنند .

صنعت حمل و نقل نیز کارهای مختلفی در حوزه جوشکاری دارد که برای انجام آنها باید  جوشکار استخدام کند . اتاق کامیون ها اتوبوس ها و واگن های قطار  را با جوشکاری می سازند  تا محکمترین سازه ها را برای حمل سنگین ترین  و بیشترین بار ها تولید کنند .

امروزه حتی ریل های راه آهن  را نیز به هم جوش می دهند تا  تکان و سر وصدای قطار ها کاهش یابد .صنعت نفت نیز برای احداث خط لوله هایی که در  دمای بالا و  و تحت فشار زیاد  کار می کنند .  به جوشکاری وابسته است .

امروزه در سـراسر کشور هزاران  کیلومتر لـوله نفت و گاز  کشیـده شده که محصـولات نفتی را  به محل های مصرف  و خانگی و  تجاری یا صنعتی انتقال  می دهند .

بسیاری از مخازن ذخیره سازی  فراورده  هاس نفتی  را نیز از طریق جوشکاری می سازند . تقریبا همه صنایع جوشکاری  تعدا زیادی جوشکار را برای انجام   کارهای تعمیراتی به خدمت می گیرند .  جوشکار تعمیر کار کسی است که  در تعمیر و تعویض و  تجهیزات و قطعات  فرسوده و خراب   تخصص دارند .

وقتی این تجهیزات بر اثر سایش  سرخوردگی  و گرما  یا تنش خراب می شوند برای تعمیرآنها به جوشکاران  ماهری نیاز است  تا  فلزات مختاف و محدودیت های آنها را شناسایی و عیب یابی کنند.

چرخ های قطار و ریل های راه آهن  دررمعرض سایش اند . همه کامیون ها  دیر یا زود به تعمیر  تعویض یا تحکیم قطعات خود نیاز پیدا می کنند . تعمیر گاههای اتومبیل نیز  بویژه برای تعمیرات بدنه و صاف کاری   به جوشکار نیاز داریم .

دردرگاهای تعمیر هواپیما نیز به جوشکاران صلا حیت دار  برای کارهای تعمیری نیاز است  .

با مطرح شدن نیاز های  جدید کار بردهای تازه ای برای جوشکاری  کشف می شود . و همزمان با توسعه اقتصادی  فرصت های شغلی بیشتری نیز برای جوشکاران فراهم می شود.

تقریبا همه کار گاههای فلزی  به گروه عملیاتی جوشکاری شامل همه جوشکاران  کمک جوشکار – خال جوش-  جوشکار مونتاژ و سایر تخصص ها ی جوشکاری نیاز است .

خال جوشکار کارگر  جوشکاری نیمه ماهری است که قطعات را  در جای خود قرار می دهد و خال جوش می زند . تا جوش کار ماهر آنها را جوش کاری کند .خال جوشکارها با مونتاژکارها همکاری می کنند .

در هنگام جوشکاری باید قطعات در جای مناسب خود قرار گیرند . جوش کار های مونتاژکار مسول نظارت بر کار  خال جوشکار ها هستند  و باید مراقبت کنند که خال ها طوری خال جوش زده شوند که در هنگام جوشکاری نهایی جابه جا نشوند .و مونتاژکار ها باید نقشه خوانی بدانند با آثار انقباض و انبساط آگاه باشند و بتوانند از ابزارهای مختلف استفاده کنند .

 

منبع:

 

جوشکاری قوس الکتریکی نوشته ی ویلیام تی اسکوایرز  مترجم:محمدرضا افضلی

انتشارات فني ايران

 

فهرست

 

مقدمه.                            ۳

۱-تدارک برای جوشکاري. ۷

آشنایی بافرآیند جوشکاری قوسی   ۸

انتخاب دستگاه جوش.        ۱۵

انتخاب ابزارهای مناسب  . ۲۱

انتخاب الکترود.                 ۲۲

آشنایی با مقررات ایمنی.   ۳۳

۲-ایجاد قوس وخط جوش    ۳۷…

ایجاد قوس و برقرار نگه داشتن آن  ۳۷

ایجاد خط جوش.               ۴۴

۳-جوشکاری.                    ۵۱

آشنایی با طراحی و کاربرد اتصالهای جوشی  ۵۱

اتصالهای جوشی.                ۶۰

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : , تاريخ : ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :