ارس فایل » تحقیق جوشکاری قوس الکتریکی
هیچ چیز در زیر خورشید زیباتر از بودن در زیر خورشید نیست. (باخ‌من)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 70 حجم فایل (مگابایت) : 11 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق جوشکاری قوس الکتریکی</span>

تحقیق جوشکاری قوس الکتریکی

 

مقدمه:

 

جوشکاری متداولترین  روش اتصال فلزات در صنایع امروزی است . در هنگام  جوشکاری دو قطعه  فلز همجنس ذوب می شوند  و به هم می چسبند.

اگر جوشکاری به روش صحیح انجام  شود  استحکام اتصال جوشکاری با  استحکام فلز اصلی برابر یا بیشتر از آن است . جوشکاران اولیه آهنگرانی بودند که  قطعات آهنی را با هم گرم می کردن و با پتک  زدن  به هم متصل می کردند .

سابقه  انواع  حرفه های فلز کاری  به قرن ها می رسد  اما سابقه جوش کاری قوس الکتریکی  از  ۱۰۰ سال کمتر است .  جوشکاری قوسی ا بتدا در  دوران جنگ جهانی اول پس از  اختراع تجهیزات  و فنون  ومصالح جدید متداول شد . از آن زمان به بعد  این فرایند وسایر فرایند ها ی جوشکاری در عملیات  ساخت و تعمیر  قطعات و وسایلی  که فلز در آنها بکار  رفته  رایج شده است .

با بهبود روشهای  طراحی و ساخت ابزار ها  و تجهیزات جوشکاری  ، عده بیشتری   به فراگیری جوشکاری  پرداختند . امروز  هنرمندان آرشیتکت ها و  طراحان با استفاده از فنون جوشکاری آثاری خلق می کنند  که به خاطر زیبایی و اصالت  تحسین همگان را بر می انگیزند .

 

این روز ها جوش کاران به کار های هنری روی آورده اند و  هنرمندان جوشکار شده اند .  کاربرد جوشکاری در مجسمه سازی  احتمالا  نخستین کار برد فر آیند  جدید ذوب فلز است که  پس از فن باستانی ریخته گری  در این شیوه هنری کار گرفته شده است .

مجسمه سازان جوشکاری را به سرعت فرا می گیرند  و آن را با کار های هنری خود وفق می دهند . مجسمه سازان آموزش طراحی دیده اند و  و در این کار تجربه کافی دارند . و همین در خلق  مجسمه های جوشکاری  شده مزیتی به شمار می رود .صنعت فلز کاری از حرفه های متنوعی تشکیل شده است  که در بیشتر آنها دانش جوشکاری ضروری است .

صنایع تولید و ساخت نیز  جوشکاران زیادی را  به خدمت می گیرد . فرصت های اشتغال در طراحی  ساخت و تعمیرات تجهیزات  جوشکاری نیز متعدد است . کار گاههای متفاوت جوشکاری  نیز از سایر  مرکزی هستند که جوشکاران  را استخدا م می کنند .

در حرفه هایی مانند لوله کشی و امور تاسیسات  یا تعمیرات هواپیما نیز   از جوشکار و جوشکاری استفاده می شود . سازندگان ماشین  های سنگین  معدن کاری  و  راه سازی نیز از جوشکاران  برای تولید قطعات سخت  چقرمه و مقام در برابر سایش استفاده می شود .

در صنعت ساختمان برای  ساخت اسکلت های مقاوم  و سبک فولادی  قطعات فولادی را به هم جوش می دهند .  پل های جاده و راه آهن  را نیز از طریق  جوشکاری می سازند  تا نسبت استحکام به وزن بالاتری پیدا کنند .. نیرو گاههای آبی  جدید نیز برای انتقال آب با فشار های بالا و  رساندن آن با توربین های آبی که با جوشکاری  فولاد ساخته می شود  ، از  لوله های جوشکاری شده  به همدیگر استفاده می کنند .

صنعت حمل و نقل نیز کارهای مختلفی در حوزه جوشکاری دارد که برای انجام آنها باید  جوشکار استخدام کند . اتاق کامیون ها اتوبوس ها و واگن های قطار  را با جوشکاری می سازند  تا محکمترین سازه ها را برای حمل سنگین ترین  و بیشترین بار ها تولید کنند .

امروزه حتی ریل های راه آهن  را نیز به هم جوش می دهند تا  تکان و سر وصدای قطار ها کاهش یابد .صنعت نفت نیز برای احداث خط لوله هایی که در  دمای بالا و  و تحت فشار زیاد  کار می کنند .  به جوشکاری وابسته است .

امروزه در سـراسر کشور هزاران  کیلومتر لـوله نفت و گاز  کشیـده شده که محصـولات نفتی را  به محل های مصرف  و خانگی و  تجاری یا صنعتی انتقال  می دهند .

بسیاری از مخازن ذخیره سازی  فراورده  هاس نفتی  را نیز از طریق جوشکاری می سازند . تقریبا همه صنایع جوشکاری  تعدا زیادی جوشکار را برای انجام   کارهای تعمیراتی به خدمت می گیرند .  جوشکار تعمیر کار کسی است که  در تعمیر و تعویض و  تجهیزات و قطعات  فرسوده و خراب   تخصص دارند .

وقتی این تجهیزات بر اثر سایش  سرخوردگی  و گرما  یا تنش خراب می شوند برای تعمیرآنها به جوشکاران  ماهری نیاز است  تا  فلزات مختاف و محدودیت های آنها را شناسایی و عیب یابی کنند.

چرخ های قطار و ریل های راه آهن  دررمعرض سایش اند . همه کامیون ها  دیر یا زود به تعمیر  تعویض یا تحکیم قطعات خود نیاز پیدا می کنند . تعمیر گاههای اتومبیل نیز  بویژه برای تعمیرات بدنه و صاف کاری   به جوشکار نیاز داریم .

دردرگاهای تعمیر هواپیما نیز به جوشکاران صلا حیت دار  برای کارهای تعمیری نیاز است  .

با مطرح شدن نیاز های  جدید کار بردهای تازه ای برای جوشکاری  کشف می شود . و همزمان با توسعه اقتصادی  فرصت های شغلی بیشتری نیز برای جوشکاران فراهم می شود.

تقریبا همه کار گاههای فلزی  به گروه عملیاتی جوشکاری شامل همه جوشکاران  کمک جوشکار – خال جوش-  جوشکار مونتاژ و سایر تخصص ها ی جوشکاری نیاز است .

خال جوشکار کارگر  جوشکاری نیمه ماهری است که قطعات را  در جای خود قرار می دهد و خال جوش می زند . تا جوش کار ماهر آنها را جوش کاری کند .خال جوشکارها با مونتاژکارها همکاری می کنند .

در هنگام جوشکاری باید قطعات در جای مناسب خود قرار گیرند . جوش کار های مونتاژکار مسول نظارت بر کار  خال جوشکار ها هستند  و باید مراقبت کنند که خال ها طوری خال جوش زده شوند که در هنگام جوشکاری نهایی جابه جا نشوند .و مونتاژکار ها باید نقشه خوانی بدانند با آثار انقباض و انبساط آگاه باشند و بتوانند از ابزارهای مختلف استفاده کنند .

 

منبع:

 

جوشکاری قوس الکتریکی نوشته ی ویلیام تی اسکوایرز  مترجم:محمدرضا افضلی

انتشارات فني ايران

 

فهرست

 

مقدمه.                            ۳

۱-تدارک برای جوشکاري. ۷

آشنایی بافرآیند جوشکاری قوسی   ۸

انتخاب دستگاه جوش.        ۱۵

انتخاب ابزارهای مناسب  . ۲۱

انتخاب الکترود.                 ۲۲

آشنایی با مقررات ایمنی.   ۳۳

۲-ایجاد قوس وخط جوش    ۳۷…

ایجاد قوس و برقرار نگه داشتن آن  ۳۷

ایجاد خط جوش.               ۴۴

۳-جوشکاری.                    ۵۱

آشنایی با طراحی و کاربرد اتصالهای جوشی  ۵۱

اتصالهای جوشی.                ۶۰

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : , تاريخ : ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :