ارس فایل » تحقیق زمینه های پیدایش عصر رضاشاه
در جستجوی نور باش، نور را می‌یابی
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 20 حجم فایل (مگابایت) : 0.020 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق زمینه های پیدایش عصر رضاشاه</span>

زمینه های پیدایش عصر رضاشاه

 

«مقدمه»

روز شنبه ۲۷ اوت سال ۱۸۵۹، در نقطه‌اي به نام تيتوسويل واقع در ايالت «پنسيلوانيا»، «ادوين دريك» انقلابي را آغاز كرد كه بيش از يك قرن اقتصاد جهاني را تحت تأثير خود قرار داده است.

دنياي كنوني در همة جنبه هاي زندگي اعم از كشاورزي، بهداشت، آموزش و پرورش، حمل و نقل، اقتصاد، سياست، ارتش و امكانات رفاهي و درون خانگي و غيره بر پايه تكنولوژي بنا شده و همه اين ها مساوي است با يك كلمه؛ «نفت» و اگر در حال حاضر تكنولوژي را از زندگي حذف كنيم، بازگشت بشر به طور تمام عيار به قرون تاريك تاريخ خواهد بود؛ اعصار قحطي و طاعون و جهل و اوهام و خرافه.

اما نزديك به يك قرن است كه مردم كشور ما با مقولة نفت و مسائل مربوط به آن آشنا شده اند و نقش حياتي اين ماده در حيات اقتصادي كشورها، خصوصاً در چند دهة اخير به جايي رسيده كه بايد آن را ماده اساسي زندگي ناميد؛ اصولاً هيچ جنبه‌اي از زندگي مادي انسان نيست كه «نفت» در آن بطور زيربنايي رخنه نكرده باشد، و همين نقش حياتي، سياست كشورهاي صاحب نفت را با خطر مواجه كرده و در عرصه بين الملل با مشكلات جدي مواجه كرده است. بدون ترديد جنگ ايران و عراق با آغازگري كشور همسايه يا به عبارت بهتر «صدام» بدون ترديد بي ارتباط به مسئلة «نفت» نبود. از طرفي ديگر كشور ما با در دست داشتن ذخاير غني و سرشار نفت و گاز در سطح دنيا و بمراتب اولي تر در خاورميانه نياز و عزم راسخي را مي طلب تا مردم ما دانش و آگاهي خود را در بارة تاريخ نفت، «اين طلاي سياه» بيفزايند. از اين رو در اين مجال مختصر مي كوشم تا شمه اي از تاريخ و اثرات اين ماده ارزشمند را در جهت تكميل آگاهيمان تقديم دارم. بنابراين مي بايست شرحي كوتاه از تاريخچة نفت و تبعات كشف و استخراج اين مهم در بحث گنجانده شود تا مسئله براي ما واضح و خالي از ابهام باشد.

 

تاريخچه نفت در ايران

 

اصلي ترين مادة انرژي زا در حال حاضر «نفت» است: اگر در عالم خيال «نفت» را از چرخة حيات تكنولوژي حذف كنيم چه باقي مي ماند مطمئناً؛ هواپيماها بازمي‌ايستند؟ حركت قطارها متوقف مي شود. اتومبيل هاي سبك و سنگين ديگر قادر به حركت نخواهد بود و كشتي‌ها كه همه روزه دهها تن بار و هزاران مسافر را حمل مي كنند، تبديل به قطعات چوبي و آهن قراضه مي شوند و همة كارخانجات توليد ماشين آلات بسته مي شوند، تكنولوژي رشته هاي متنوع داروسازي و پزشكي با خطر جديدي موجه مي شود و ژنراتورهاي مولد برق و نيروي هسته اي و هيدروليك شديداً صدمه مي بيند و همة اينها مساوي با درهم پيچيده شدن طومار تمدن فعلي بشر.

طبق آخرين تحقيقات زمين شناسي و معدن شناسي، حدود ۶۷۷ ميليارد بشكه نفت در سطح جهان شناسائي شده و ۵/۵۴ درصد از تمام اين ذخائر در حوزة كوچك خليج فارس يعني در چهار كشور؛ ايران، عراق، عربستان و كويت نيمي از ذخائر ثابت شدخ جهان قرار دارد. عربستان با داشتن ۱۶۰ ميليارد بشكه و ايران با ۱۰۰ ميليارد بشكه به ترتيب در مقام اول و دوم مي باشند.

 

منابع:

 

۱-صنعت نفت ايران ۲۰ سال پس از ملي شدن، فؤاد روحاني، چاپ اول ۲۵۳۶، نشر فرانكلين

۲-جنگ نفت، آنتوان موهر.

۳-ماهنامة نامه، شماره هاي ۲۷ و ۲۸ و ۲۵ – با مقالاتي از عزت الله سحابي و پرويز ورجاوند و اكبر بديعي.

۳-اسرار نفت، ژاك دولونه، ميشل شارليه، ترجمه ژاله عاليخاني، سال ۱۳۶۹، چاپ اول، انتشارات خامه.

۴-پنجاه سال نفت ايران، مصطفي فاتح.

 

فهرست مطالب

 

الف) مقدمه     ۲-۱

ب) تاریخچه نفت در ایران     ۴-۳

ج) در کشاکش ملی شدن صنعت نفت      ۱۹-۵

د) منابع           ۲۰

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۷ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :