ارس فایل » تحقیق فلسفه
دانستن کافی نیست، باید به دانسته ی خود عمل کنید. (ناپلئون هیل)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 36 حجم فایل (مگابایت) : 0.052 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft word
<span itemprop="name">تحقیق فلسفه</span>

فلسفه

 

۱– فلسفه چيست؟

 

قبل از تعريف فلسفه و بحث درباره مقوله ها و مكاتب مختلف فلسفي لازمست به اين نكته توجه شود كه فلسفي فكر نمودن و يا تفكر منطقي بخشي از زندگي روزانه است .

جان ديوئي تفكر منطقي را بررسي فعال  مقاوم و مستمر هر عقيده با توجه به عقايدي كه آن را تائيد مي نمايد، و نتايجي كه اين عقيده ، بدانها گرايش دارد ، تعريف نموده است . هر فردي در سطح خود ، يك فيلسوف است.

سوالات اساسي كه انسان مطرح مي سازد و تفكرات بنيادي او در طول زندگي ، مسائل و اموري هستند كه فلسفه درباره آنها بحث مي كند. روش فلسفي براي همه مربيان آشناست: تحقيق و پرسش سوالات.

محتواي فلسفه – امري كه فلسفه درباره آن بحث مي نمايد ، زندگي انسان و جهان اطراف اوست. از ديدكاه ذهنيت فلسفي پرسش سوال  درباره خويشتن، اطرافيان و جهاني كه انسان را احاطه نموده ، موضوعات  اساسي فلسفه را شكل مي دهند.

از هر مربي و معلم انتظار مي رود ، به اين مسهئل بيانديشد . داشتن چنين افكاري موجب رشد و شكوفا يي انسان مي گردد.

پيتر برتوچي مقصد غايي فلسفه را بدين صورت بيان مي دارد:

انساني كه از نظر فلسفي زنده است ، فردي است كه در هر مرحله از رشد و تحول در تمام دوران زندگي خود ، مي داند  كه كيست ، او فردي است كه هر جزء كوچك از زندگي خود را در گستره اي وسيع  بدون آنكه وحدت شخصيت و فرديت خويش را ناديده انگارد ، مورد آزمون و ملاحظه قرار مي دهد.

روش فلسفي بجاي استفاده از تجارب عيني ، از تفكر منطقي سود مي جويد و ضمن آزمون بسياري امور ، فرد را نيز مورد تجزيه و تحليل قرار مي دهد.فلسفه ايجاب مي كند كه پرسش هايي مطرح و پاسخ هايي مورد مطالعه قرار گيرند .سقراط گفته زيبايي دارد :

((حيات ارزيابي نشده  ،ارزش زندگي كردن ندارد)) .

كلمات او ۲۵۰۰ سال پيش وسيله افلاطون ثبت گرديده است.

اغلب ما معجزه زندگي اطراف  خويش را چون بدان آگاه نيستيم ،

در نمي يابيم  . پاسخ ما بدانها مانند عاداتي چون راه رفتن و مسواك نمودن دندانها است .

تلاش براي درك بيشتر و آگاهي از مسايل جهان، موجب ايجاد شك ، ترديد و درد رنج است ، ولي انسان زنده است كه در برخورد با مسايل و مشكلات بيمي بخود راه ندهد و درد ديگران را درد خويش بداند.

من از بينوايي نيم روي زرد                غم بينوايان رخم زرد كرد

فلسفه ، تلاشي است براي وحدت دادن به حيات ، و زندگي را در كل نگريستن.

در حقيقت، هيچ گاه نمي توان گفت فلسفه چيست؛ يعني هيچ گاه نمي توان گفت: فلسفه اين است و جز اين نيست؛ زيرا فلسفه، آزاد ترين نوع فعاليت آدمي است و نمي توان آن را محدود به امري خاص كرد. عمر فلسفه به اندازه عمر انسان بر روي زمين است و در طول تاريخ تغييرات فراواني كرده و هر زمان به گونه اي متفاوت با ديگر دوره ها بوده است.براي اين مطلب كافي است به تعاريف مختلفي كه از آن شده نگاهي بيندازيد. در اين باره نگاه كنيد به: تعاريف مختلف درباره فلسفه با اين حال مي كوشيم تا جايي كه بتوانيم، فلسفه را معرفي كنيم.

 

۲-واژه فلسفه   

 

واژه فلسفهphilosophy يا فيلوسوفيا كه كلمه اي يوناني است، از دو بخش تشكيل شده است:

فيلو به معني دوستداري و سوفيا به معني دانايي.

اولين كسي كه اين كلمه را به كار برد، فيثاغورس بود. وقتي از او سئوال كردند كه: آيا تو فرد دانايي هستي؟ جواب داد:نه، اما دوستدار داناييفيلوسوفر هستم.

بنابراين فلسفه از اولين روز پيدايش به معني عشق ورزيدن به دانايي، تفكر و فرزانگي بوده است. تعريف فلسفه فلسفه تفكر است. تفكر درباره كلي ترين و اساسي ترين موضوعاتي كه در جهان و در زندگي با آن ها روبه رو هستيم. فلسفه وقتي پديدار مي شود كه سوالهايي بنيادين درباره خود و جهان مي پرسيم. سوالاتي مانند:زيبائي چيست؟ قبل از تولد كجا بوده ايم؟ حقيقت زمان چيست؟

آيا عالم هدفي دارد؟ اگر زندگي معنايي دارد، چگونه آن را بفهميم؟

آيا ممكن است كه چيزي باشد و علتي نداشته باشد؟ ما جهان را واقعيت مي دانيم، اما واقعيت به چه معناست؟سرنوشت انسان به دست خود اوست و يا از بيرون تعيين مي شود؟ چنانچه در اين سئوالات مي بينيم، پرسش ها و مسائل فلسفي از سنخ امور خاصي هستند و در هيچ علمي به اين چنين موضوعات، پرداخته نمي شود.مثلا هيچ علمي نمي تواند به اين سئوال كه واقعيت يا حقيقت چيست؟ و يا اين كه عدالت چيست؟ پاسخ گويد. اين امر به دليل ويژگي خاص اين مسائل است.

منابع :

 

۱-         مكاتب فلسفي و آراي تربيتي  (دكتر سياوش خليلي شوريني)

۲-         فلسفه تعليم و تربيت (دكتر خليل سلطان القرايي)

۳-         http://bashgah.net/page-9050.html

۴-         http://bashgah.net/pages-9058.html

 

فهرست مطالب

 

۱- فلسفه چيست؟

۲- واژه فلسفه

۳- فيلسوف

۴- روش فلسفه

۵- فلسفه و رياضيات

۶- نياز به فلسفه

۷- فلسفه و علم

۸- فلسفه آموزش و پرورش

۹- رابطه تعليم و تربيت با علوم مختلف

۱۰- ارتباط ارزشها با علم و فلسفه

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
برچسب ها