ارس فایل » تحقیق فلسفه
عشق یعنی اراده به توسعه خود با دیگری در جهت ارتقای رشد دومی. (اسکات پک)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 36 حجم فایل (مگابایت) : 0.052 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft word
<span itemprop="name">تحقیق فلسفه</span>

فلسفه

 

۱– فلسفه چيست؟

 

قبل از تعريف فلسفه و بحث درباره مقوله ها و مكاتب مختلف فلسفي لازمست به اين نكته توجه شود كه فلسفي فكر نمودن و يا تفكر منطقي بخشي از زندگي روزانه است .

جان ديوئي تفكر منطقي را بررسي فعال  مقاوم و مستمر هر عقيده با توجه به عقايدي كه آن را تائيد مي نمايد، و نتايجي كه اين عقيده ، بدانها گرايش دارد ، تعريف نموده است . هر فردي در سطح خود ، يك فيلسوف است.

سوالات اساسي كه انسان مطرح مي سازد و تفكرات بنيادي او در طول زندگي ، مسائل و اموري هستند كه فلسفه درباره آنها بحث مي كند. روش فلسفي براي همه مربيان آشناست: تحقيق و پرسش سوالات.

محتواي فلسفه – امري كه فلسفه درباره آن بحث مي نمايد ، زندگي انسان و جهان اطراف اوست. از ديدكاه ذهنيت فلسفي پرسش سوال  درباره خويشتن، اطرافيان و جهاني كه انسان را احاطه نموده ، موضوعات  اساسي فلسفه را شكل مي دهند.

از هر مربي و معلم انتظار مي رود ، به اين مسهئل بيانديشد . داشتن چنين افكاري موجب رشد و شكوفا يي انسان مي گردد.

پيتر برتوچي مقصد غايي فلسفه را بدين صورت بيان مي دارد:

انساني كه از نظر فلسفي زنده است ، فردي است كه در هر مرحله از رشد و تحول در تمام دوران زندگي خود ، مي داند  كه كيست ، او فردي است كه هر جزء كوچك از زندگي خود را در گستره اي وسيع  بدون آنكه وحدت شخصيت و فرديت خويش را ناديده انگارد ، مورد آزمون و ملاحظه قرار مي دهد.

روش فلسفي بجاي استفاده از تجارب عيني ، از تفكر منطقي سود مي جويد و ضمن آزمون بسياري امور ، فرد را نيز مورد تجزيه و تحليل قرار مي دهد.فلسفه ايجاب مي كند كه پرسش هايي مطرح و پاسخ هايي مورد مطالعه قرار گيرند .سقراط گفته زيبايي دارد :

((حيات ارزيابي نشده  ،ارزش زندگي كردن ندارد)) .

كلمات او ۲۵۰۰ سال پيش وسيله افلاطون ثبت گرديده است.

اغلب ما معجزه زندگي اطراف  خويش را چون بدان آگاه نيستيم ،

در نمي يابيم  . پاسخ ما بدانها مانند عاداتي چون راه رفتن و مسواك نمودن دندانها است .

تلاش براي درك بيشتر و آگاهي از مسايل جهان، موجب ايجاد شك ، ترديد و درد رنج است ، ولي انسان زنده است كه در برخورد با مسايل و مشكلات بيمي بخود راه ندهد و درد ديگران را درد خويش بداند.

من از بينوايي نيم روي زرد                غم بينوايان رخم زرد كرد

فلسفه ، تلاشي است براي وحدت دادن به حيات ، و زندگي را در كل نگريستن.

در حقيقت، هيچ گاه نمي توان گفت فلسفه چيست؛ يعني هيچ گاه نمي توان گفت: فلسفه اين است و جز اين نيست؛ زيرا فلسفه، آزاد ترين نوع فعاليت آدمي است و نمي توان آن را محدود به امري خاص كرد. عمر فلسفه به اندازه عمر انسان بر روي زمين است و در طول تاريخ تغييرات فراواني كرده و هر زمان به گونه اي متفاوت با ديگر دوره ها بوده است.براي اين مطلب كافي است به تعاريف مختلفي كه از آن شده نگاهي بيندازيد. در اين باره نگاه كنيد به: تعاريف مختلف درباره فلسفه با اين حال مي كوشيم تا جايي كه بتوانيم، فلسفه را معرفي كنيم.

 

۲-واژه فلسفه   

 

واژه فلسفهphilosophy يا فيلوسوفيا كه كلمه اي يوناني است، از دو بخش تشكيل شده است:

فيلو به معني دوستداري و سوفيا به معني دانايي.

اولين كسي كه اين كلمه را به كار برد، فيثاغورس بود. وقتي از او سئوال كردند كه: آيا تو فرد دانايي هستي؟ جواب داد:نه، اما دوستدار داناييفيلوسوفر هستم.

بنابراين فلسفه از اولين روز پيدايش به معني عشق ورزيدن به دانايي، تفكر و فرزانگي بوده است. تعريف فلسفه فلسفه تفكر است. تفكر درباره كلي ترين و اساسي ترين موضوعاتي كه در جهان و در زندگي با آن ها روبه رو هستيم. فلسفه وقتي پديدار مي شود كه سوالهايي بنيادين درباره خود و جهان مي پرسيم. سوالاتي مانند:زيبائي چيست؟ قبل از تولد كجا بوده ايم؟ حقيقت زمان چيست؟

آيا عالم هدفي دارد؟ اگر زندگي معنايي دارد، چگونه آن را بفهميم؟

آيا ممكن است كه چيزي باشد و علتي نداشته باشد؟ ما جهان را واقعيت مي دانيم، اما واقعيت به چه معناست؟سرنوشت انسان به دست خود اوست و يا از بيرون تعيين مي شود؟ چنانچه در اين سئوالات مي بينيم، پرسش ها و مسائل فلسفي از سنخ امور خاصي هستند و در هيچ علمي به اين چنين موضوعات، پرداخته نمي شود.مثلا هيچ علمي نمي تواند به اين سئوال كه واقعيت يا حقيقت چيست؟ و يا اين كه عدالت چيست؟ پاسخ گويد. اين امر به دليل ويژگي خاص اين مسائل است.

منابع :

 

۱-         مكاتب فلسفي و آراي تربيتي  (دكتر سياوش خليلي شوريني)

۲-         فلسفه تعليم و تربيت (دكتر خليل سلطان القرايي)

۳-         http://bashgah.net/page-9050.html

۴-         http://bashgah.net/pages-9058.html

 

فهرست مطالب

 

۱- فلسفه چيست؟

۲- واژه فلسفه

۳- فيلسوف

۴- روش فلسفه

۵- فلسفه و رياضيات

۶- نياز به فلسفه

۷- فلسفه و علم

۸- فلسفه آموزش و پرورش

۹- رابطه تعليم و تربيت با علوم مختلف

۱۰- ارتباط ارزشها با علم و فلسفه

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
برچسب ها