ارس فایل » تحقیق نفت خام
لحظه ای که به کمال رسیدم و منور شدم، تمام هستی کامل و منور شد. (بودا)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 73 حجم فایل (مگابایت) : 0.2 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق نفت خام</span>

تحقیق نفت خام

 

نفت خام

 

همانطور که نفت خام ممکن است با دخالت عواملی به رنگهای زرد ، سبز ، قهوه‌ای ، قهوه‌ای تیره تا سیاه مشاهده گردد، لذا ویسکوزیته متغیر را برای آنها خواهیم داشت. بنابراین نفت خام درسطح زمین دارای ویسکوزیته بیشتر بوده و بعبارتی ویسکوزتر است. چون در مخزن زیرزمینی یکی از عوامل دخیل حرارت موجود درمخزن می‌باشد، که همراه با این عامل ، عمق نیز موثر می‌باشد. همچنین سن نفت را به لحاظ زمان مخزن شدن را درطیف تغییرات ویسکوزیته سهیم می‌دانند.دیاژنر به مجموعه اعمالی گفته می‌شود که در ضمن آن تغییرات شیمیایی ، رسوبهای سست را به صخره تبدیل می‌کنند، این پدیده‌ای است با حرارت و فشار نسبتا پایین صورت می‌گیرد. پدیده یاد شده از این واقعیت ناشی می‌شود که نفت را می‌توان به مقادیری که از نظر تجاری مقرون به صرفه باشد، در اعماق بین ۳۰ تا بیش ۷۵۰۰ متر پیدا کرد. این تفاوت عمیق معرف آن است که برای تشکیل نفت ، وجود فشار یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر نیست. دمای زیاد ، یعنی بالاتر از ۶۰۰ درجه سانتیگراد ، نیز ضرورتی ندارد.از تصفیه یا پالایش نفت خام می‌توان فرآورده‌های زیادی بدست آورد، که قابل فروش در بازار باشند. نخستین گام در پالایش نفت خام عمل تقطیر است. تحمیل حرارت‌های زیاد در موقع تقطیر باعث تجزیه و شکسته شدن مولکول‌های نفت شده و اشکالاتی در ادامه پالایش نفت بوجود می‌آورد، که از عواقب آن ، ضایع شدن مواد و افزایش هرینه را می‌توان نام برد.ترکیب عنصری مخلوط کل نفتهای خام ، تغییر چندانی نمی‌کند، ولی تفاوتهای کوچک در ترکیب نفت‌ها می‌تواند اثرات عمده‌ای بر خواص فیزیکی و فرآیند لازم جهت تولید فراورده‌های قابل فروش ، اعمال کند. نفت خام ، اساسا مخلوطی از هیدروکربنها است و حتی عناصر غیر هیدروکربنی آن نیز معمولا بصورت مولکولهای پیچیده ای هستند که خاصیت هیدروکربنی‌شان غلبه دارد، ولی نفت خام در عین حال حاوی مقادیر اندکی اکسیژن ، گوگرد ، نیتروژن ، وانادیم ، نیکل و کروم است.

همانطور كه ميدانيم زغال سنگ تا اوايل قرن بيستم منبع اصلي وعمده توليد انرژي بود. اما وقتي انسان دريافت نفت را كه از ديرباز مي شناخته و فقط به مصارف محدودي ميرسانده براي توليد حرارت و انرژي به مراطب از سوختهاي جامد بهتر است شروع به استخراج نفت از دل زمين نمود.نياز روز افزون انسان در دستيابي به منابع انرژي موجب گرديد كه صنعت گاز نيز بگونه اي چشمگير مورد توجه قرار گيرد.پس از جنگ جهاني دوم مصرف گاز به سرعت رو به فزوني گذارد و در نتيجه بسياري از كشورهاي صنعتي جهان برنامه هايي براي توليدوتصفيه واستفاده از گاز تدارك ديدند. بديهي است كه طي سالهاي مورد بحث هر جه سهم گاز افزايش ميافت از سطح استفاده از زغال سنگ ونفت به عنوان منابع تامين كننده انرژي كاسته مي شد.

صنعت نفت در جهان تاريخي بسيار كهن دارد وقديميترين تمدني كه تا به حال شناخته شده در درههاي نيل ؛دجله و فرات و در چين بوده است. اسناد تاريخي و كاوشهاي باستان شناسي نشان مي دهد كه مردم مزبور از كهنترين روزگاران نفت را مي شناختند.چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح مردم دجله و فرات قير را به عنوان ملاط ساختمانها به كار ميبردند.در ايران كاوشهاي باستان شناسي معلوم داشته كه ساكنين كشور ما از ۵ تا ۶ هزار سال پيش قير را به عنوان ملاط در ساختمان و يا براي نصب و بهم چسباندن جواهرات و ظروف سفالين و اندود كردن كشتيها بكار ميبردند. امروزه بزرگترين منابع نفتي جهان در خاورميانه ؛ايالات متحده امريكا؛آفريقاي شمالي و روسيه است.اولين چاه نفت در دنيا در شهر پنسيلوانيا بنام تيستوسوپل امريكا توسط شخصي به نام ادوين دريك در سال ۱۸۵۹ حفر شد.عميقترين چاه در دنيا چاهي در لويزيناي امريكاست كه ۶۵۰۰ متر عمق دارد.در سال ۱۹۰۸ نفت در خاورميانه براي اولين بار در ايران ودر شهر مسجد سليمان كشف شد و بعد از آن در ديگر كشورهاي خاور ميانه نفت كشف شد.

 


فهرست مطالب

 

مشخصات نفت      ۱

خواص فیزیکی نفت خام       ۲

ویسکوزیته          ۲

ترکیبات مولکولی نفت خام    ۳

گروههای تشکیل دهنده نفت خام          ۳

وزن مخصوص نفت خام      ۴

مراحل تشکیل انوع زغال سنگ          ۵

منشا نفت و گاز طبیعی        ۶

حدسی دیگر          ۷

دیاژنر     ۸

ترکیبات نفت خام    ۸

افسانه‌های بابلیان در مورد نفت           ۸

سنجش وزن مخصوص نفت خام         ۹

تاثیر درجه حرارت بر وزن مخصوص نفت خام  ۱۰

ضریب انبساط نفت خام        ۱۱

ارزش حرارتی و گرمایی ویژه نفت خام ۱۱

نقطه اشتعال نفت    ۱۱

نقطه سفت شدن نفت خام       ۱۲

پالایش نفت خام      ۱۲

دید کلی   ۱۲

ترکیب عنصری نفت خام      ۱۳

عنصر درصد وزنی            ۱۳

مواد سازنده نفت    ۱۴

هیدروکربنها         ۱۴

ترکیبات اکسیژنه    ۱۷

ترکیبات سولفوره   ۱۸

ترکیبات ازته        ۱۸

مشتقات فلزی        ۱۹

تاريخچه نفت        ۲۰

تئوري پيدايش نفت ۲۱

گاز در ايران         ۲۵

تاريخچه نفت        ۲۷

تئوري پيدايش نفت ۲۸

مخزن زير زميني گاز و نفت ۳۰

تاريخچه صنعت گاز طبيعي   ۳۱

گاز در ايران         ۳۴

گاز در صنعت       ۳۵

مراحل تشکیل انوع زغال سنگ          ۳۶

منشا نفت و گاز طبیعی        ۳۷

منشاء زغال سنگ  ۴۲

فرآیندهای تشکیل زغال سنگ            ۴۳

فرآیندهای بیوشیمیایی          ۴۳

فرآیندهای ژئوشیمیایی         ۴۴

دگرگونی ساختار    ۴۵

کاربردهای مهم زغال سنگ   ۴۷

خطرات ناشی از معادن زغال سنگ     ۴۸

تاریخچه استخراج نفت         ۴۹

عکسبرداری هوایی ۴۹

نقشه برداری عملی ۵۰

نقشه کشی            ۵۰

آزمایش روی نمونه های سطحی         ۵۰

رسم نقشه زمین شناسی        ۵۱

نقشه ساختمانی زیرزمینی     ۵۱

حفر چاه   ۵۱

آزمایش روی نمونه‌های عمقی            ۵۲

تهیه مقاطع بزرگ  ۵۲

نتیجه گیری          ۵۳

گوگرد    ۵۶

فسفر      ۵۷

نیتروژن  ۵۷

خاکستر   ۵۸

تاریخچه  ۵۸

تاریخچه استخراج نفت در ایران          ۵۹

تشکیل نفت          ۶۰

تشکیل نفت از مواد معدنی    ۶۰

مواد سازنده نفت خام           ۶۲

خواص نفت خام     ۶۲

تقطیر     ۷۰

انواع تقطیر          ۷۱

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :