ارس فایل » تحقیق پهلوانان
آنكه می تواند، انجام می دهد، آنكه نمی تواند انتقاد می كند. (جرج برنارد شاو)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 60 حجم فایل (مگابایت) : 0.1 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق پهلوانان</span>

تحقیق پهلوانان

 

 پهلوانان

 

عظمت حماسة ملي ايران، پيش از هر چيز در روح پهلواني، و تمركز رويدادهاي آن حول يك محور قهرماني، متبلور است. عنصر نيرومند ذهني آن، كه در آرايش حماسي نبرد ميان نيك و بد و ايران و توران تجسم يافته است، اساساً اوج و فرود خود را در نهاد پهلواني و هيأت مركزي و نيروي اصلي آن به ظهور مي‎رساند.نسلهاي مختلفي از پهلوانان، پي در پي به كوشش برمي‎خيزند، خويشكاري مي‎ورزند، پيروز مي‎شوند، شكست مي‎خورند، نام‎آور مي‎شوند، به فراموشي مي‎گرايند، تا ذات انسان حماسي، كه تجسم نهايي خود را در جهان پهلوان مي‎يابد، باقي بماند. جهان پهلوان نيز مانند پهلوانان ديگر، دوره به دوره، فرامي‎آيد تا عظمت كاركرد آدمي را در قهرماني و افتخار بنماياند. در اين راه اگرچه كاركرد اصلي پهلوانان يگانه و بي‎دگرگوني يا خدشه‎ناپذير مي‎ماند، كاراكتر و كنش و روابط شخصيتي آنها متفاوت مي‎شود، تنوع مي‎پذيرد، و گسترش مي‎يابد.

در پي داشته باشد. زندگي خصوصي نيز تنها از بعد عمومي نگريسته مي‎شوداما پهلوان، هم‎انگيزه‎هاي نيرومند زندگي را نمايندگي مي‎كند، و هم حد و مرز قدرت انسان را بازمي‎تابد. هم آرزوي جمعي و قومي را نمايان مي‎سازد، و هم منش و گرايش و مشخصات و خصلت فردي يك انسان را آشكار مي‎كند. از جواني تا پيري، همه نوع موقعيت انساني را تجسم مي‎بخشد. انديشه و كردار او كيفيت كلي روحي ايراني را در دل طبقه‎بنديها و نهادهاي آييني و اجتماعيش نشان مي‎دهد. و آنچه را كه ايرانيان در روابط، احساسات، انديشه‎ها، علايق و آرزوها و اعمال خود مي‎جسته‎اند، و پنهان و آشكار در درون خود حس مي‎كرده‎اند،‌ در پهلوان نقش زده‎اند. و او را به صورت عامل ثبات و پايدار معنوي خويش در نظامي كه خود پديد آورده و بر خود حاكم كرده‎اند، مجسم ساخته‎اند.اما يك مسألة اساسي را بايد در حماسه در نظر داشت، و آن اين است كه باورها و كنشها و  رفتارها و زندگي پهلوانان حماسي، اگرچه داراي تجلي فردي است، اما حول روابط خانوادگي و زندگي صرفاً خصوصي آنان دور نمي‎زند. بلكه در باور، رفتار، كنش، زندگي و مرگ براي طرح بخشي از موقعيت عمومي يا به خاطر آن است.پهلوان براي منظوري به صحنه مي‎آيد، و براي همين منظور هم مي‎ماند، يا كاري و كوششي مي‎كند.اما پهلوان ايراني در حماسه، براي عشق نمي‎جنگد. به عشق گرفتار مي‎شود، و به سبب آن در پي تغيير روابط و رفتارها برمي‎آيد، اما نه رقيبي در اين عشقها در ميان است، و نه خود عشق با چنان سدي روبه‎روست كه براي از ميان برداشتنش به نبرد برخيزند. زال بزرگترين عشق حماسي را به نمايش مي‎گذارد، و سدي خانداني و تا حدي اهريمني نيز بر سر راه است. اما او تا حد پذيرش و پذيراندن خانداني بيگانه مي‎كوشد و پيش مي‎رود. حماسه اين عشق را براي تولد پهلواني تدارك ديده است. بايد تركيب ويژه‎اي پديد آيد، كه وجود رستم وابسته بدان است.

 

 

فهرست مطالب

 

مقدمه:    ۱

پهلوانان و خاندانها  ۵

نهاد پهلواني          ۱۹

پهلوان و زندگي عمومي       ۳۱

دوستي و دشمني    ۳۷

عشق و مرگ        ۴۰

سرنوشت و نظم عمومي       ۴۷

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :