ارس فایل » تحقیق پهلوانان
زیبائی در فرا رفتن از روزمره‌گی‌هاست. (ورنر هفته)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 60 حجم فایل (مگابایت) : 0.1 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق پهلوانان</span>

تحقیق پهلوانان

 

 پهلوانان

 

عظمت حماسة ملي ايران، پيش از هر چيز در روح پهلواني، و تمركز رويدادهاي آن حول يك محور قهرماني، متبلور است. عنصر نيرومند ذهني آن، كه در آرايش حماسي نبرد ميان نيك و بد و ايران و توران تجسم يافته است، اساساً اوج و فرود خود را در نهاد پهلواني و هيأت مركزي و نيروي اصلي آن به ظهور مي‎رساند.نسلهاي مختلفي از پهلوانان، پي در پي به كوشش برمي‎خيزند، خويشكاري مي‎ورزند، پيروز مي‎شوند، شكست مي‎خورند، نام‎آور مي‎شوند، به فراموشي مي‎گرايند، تا ذات انسان حماسي، كه تجسم نهايي خود را در جهان پهلوان مي‎يابد، باقي بماند. جهان پهلوان نيز مانند پهلوانان ديگر، دوره به دوره، فرامي‎آيد تا عظمت كاركرد آدمي را در قهرماني و افتخار بنماياند. در اين راه اگرچه كاركرد اصلي پهلوانان يگانه و بي‎دگرگوني يا خدشه‎ناپذير مي‎ماند، كاراكتر و كنش و روابط شخصيتي آنها متفاوت مي‎شود، تنوع مي‎پذيرد، و گسترش مي‎يابد.

در پي داشته باشد. زندگي خصوصي نيز تنها از بعد عمومي نگريسته مي‎شوداما پهلوان، هم‎انگيزه‎هاي نيرومند زندگي را نمايندگي مي‎كند، و هم حد و مرز قدرت انسان را بازمي‎تابد. هم آرزوي جمعي و قومي را نمايان مي‎سازد، و هم منش و گرايش و مشخصات و خصلت فردي يك انسان را آشكار مي‎كند. از جواني تا پيري، همه نوع موقعيت انساني را تجسم مي‎بخشد. انديشه و كردار او كيفيت كلي روحي ايراني را در دل طبقه‎بنديها و نهادهاي آييني و اجتماعيش نشان مي‎دهد. و آنچه را كه ايرانيان در روابط، احساسات، انديشه‎ها، علايق و آرزوها و اعمال خود مي‎جسته‎اند، و پنهان و آشكار در درون خود حس مي‎كرده‎اند،‌ در پهلوان نقش زده‎اند. و او را به صورت عامل ثبات و پايدار معنوي خويش در نظامي كه خود پديد آورده و بر خود حاكم كرده‎اند، مجسم ساخته‎اند.اما يك مسألة اساسي را بايد در حماسه در نظر داشت، و آن اين است كه باورها و كنشها و  رفتارها و زندگي پهلوانان حماسي، اگرچه داراي تجلي فردي است، اما حول روابط خانوادگي و زندگي صرفاً خصوصي آنان دور نمي‎زند. بلكه در باور، رفتار، كنش، زندگي و مرگ براي طرح بخشي از موقعيت عمومي يا به خاطر آن است.پهلوان براي منظوري به صحنه مي‎آيد، و براي همين منظور هم مي‎ماند، يا كاري و كوششي مي‎كند.اما پهلوان ايراني در حماسه، براي عشق نمي‎جنگد. به عشق گرفتار مي‎شود، و به سبب آن در پي تغيير روابط و رفتارها برمي‎آيد، اما نه رقيبي در اين عشقها در ميان است، و نه خود عشق با چنان سدي روبه‎روست كه براي از ميان برداشتنش به نبرد برخيزند. زال بزرگترين عشق حماسي را به نمايش مي‎گذارد، و سدي خانداني و تا حدي اهريمني نيز بر سر راه است. اما او تا حد پذيرش و پذيراندن خانداني بيگانه مي‎كوشد و پيش مي‎رود. حماسه اين عشق را براي تولد پهلواني تدارك ديده است. بايد تركيب ويژه‎اي پديد آيد، كه وجود رستم وابسته بدان است.

 

 

فهرست مطالب

 

مقدمه:    ۱

پهلوانان و خاندانها  ۵

نهاد پهلواني          ۱۹

پهلوان و زندگي عمومي       ۳۱

دوستي و دشمني    ۳۷

عشق و مرگ        ۴۰

سرنوشت و نظم عمومي       ۴۷

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :