ارس فایل » توانمندسازی با محوریت اشتغال مهمترین راهکار فقرزدایی
شیرینی یکبار پیروزی به تلخی صد بار شکست می‌ارزد. (سقراط)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 40 حجم فایل (مگابایت) : 0.6 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">توانمندسازی با محوریت اشتغال مهمترین راهکار فقرزدایی</span>

توانمندسازی با محوریت اشتغال مهمترین راهکار فقرزدایی

 

تحقیق توانمندسازی با محوریت اشتغال مهمترین راهکار فقرزدایی

 

فقر و محرومیت دو پدیده شومی است که در تمام دوران بشریت کم و بیش وجود داشته و در طول تاریخ بر رشد و تعالی بسیاری از جوامع بشری سایه افکنده و آینده انسانهای بیشماری را به خطر انداخته است، این دو پدیده شوم علی‌رغم تمامی پیشرفت‌های علمی و صنعتی هنوز در بسیاری از جوامع سلامت و امنیت آنها را تهدید می‌کند؛ و بی‌رحمانه مسیر زندگی انسانهای بیشماری را به سوی پرتگاه‌های نابودی همچون ناتوانی، بیکاری، عقب ماندگی، افسردگی، فساد، فحشا و… سوق می‌دهد.   حوادث و سوانح غیرقابل پیش‌بینی (اعم از طبیعی و صنعتی)، رویدادهای نامیمون جهانی و منطقه‌ای، بی‌عدالتی و ناهنجاریهای اجتماعی، تورم و بیکاری از جمله عوامل غیرارادی بوجود آورنده فقرند و عواملی همچون تنبلی، ناباوری، خود باختگی، خرافه پذیری، کم همتی و پیروی کور کورانه از فرهنگ غلط رایج و پافشاری در اجرای سیاستهای کشورهای استعمارگر از جمله عواملی است که تعداد فقرا و مستضعفین را افزون‌تر و امکان یاری رساندن به آنها را محدودتر می‌کند.

در نظامهای اسلامی با الهام از احکام اسلام به عنوان یک مکتب عدالت و انسان‌ساز که تبلور همه ادیان الهی است، در خصوص رسیدگی به فقراء سفارش بسیاری شده است و رهبران جامعه با همه مشکلاتی که داشتند، رسیدگی به حال محرومین و ایتام را در اولویت برنامه‌های خود قرار می‌دادند.     بعد از جنگ جهانی دوم گرایش حاکم در نظریات توسعه، به طور کلی، متوجه مقابله با فقر و بهبود شرایط زندگی مردم بود و جوامع انسانی به منظور دستیابی به توسعه پایدار توانمندسازی و ظرفیت‌سازی را به عنوان کانون و پارادایم جدید مورد توجه قرار دادند. ولی طبق گزارش بانک جهانی در شروع قرن    بیست و یکم قریب یک میلیارد و دویست میلیون نفر عليرغم فعالیت سازمانها و نهادهای بین‌المللی متعددی که فعالیت‌های خود را به منظور فقرزدائی و گسترش رفاه اجتماعی قرار داده‌اند، زیر خط فقر مطلق زندگی می‌کنند . در جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی این وظیفه خطیر در چهاردهم اسفند ۱۳۵۷ توسط بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به عهده کمیته امداد امام خمینی (ره) گذارده شد که بمنظور پاسداری از کرامت انسان و حفظ شان و منزلت افراد و خانواده‌های محروم و رسیدگی به وضع سالمندان، ایتام، زنان بی‌سرپرست، مستمندان و در راه ماندگان با فراهم نمودن بسترهای لازم توانمندسازی و ظرفیت‌سازی تلاش نماید . به دلایل متعددی که مورد بحث قرار خواهد گرفت راهبرد توانمندسازی اقتصادی محرومان با محوریت اشتغال در رأس برنامه‌های حمایتی کمیته امداد قرار گرفته است. تا زمینه اشتغال و فعالیت در بخشهای مختلف اقتصادی را برای کلیه مددجویان تحت پوشش و نیازمندان غیر تحت حمایت فراهم نماید.یکی از مهمترین شاخص‌های بیان کننده شدت و عمق فقر در بین اقشار آسیب‌پذیر جامعه است که بیان کننده فاصله بین درآمد و هزینه یک فرد را نشان می‌دهد. که برای محاسبه آن از یک فرمول ساده استفاده می‌شود. (در آمد کل – خط فقر = شکاف فقر) هرچه فاصله بین درآمد و هزینه بیشتر شود شکاف فقر بزرگتر و هرچه کمتر شود شکاف فقر کوچکتر است.

 

فهرست مطالب

 

چكيده:    ۱

مقدمه:    ۲

تعریف فقر:          ۴

معنای لغتی فقر:     ۴

فقر مطلق ۵

فقر نسبی:            ۵

فقر نفس: ۵

جلوه‌های مختلف فقر:           ۶

عوامل موثر در ایجاد و گسترش فقر:    ۶

آثار و پیآمدهای فقر:            ۶

آثار فردی فقر:       ۷

آثار فرهنگی فقر:   ۷

آثار اجتماعی فقر:   ۷

آثار اقتصادی فقر:   ۷

آثار سیاسی فقر:     ۷

برآورد میزان فقر:  ۸

خط فقر:  ۸

نقطه اصابت فقر    ۱۰

شکاف فقر            ۱۱

ضریب جینی:       ۱۲

مظاهر مقابله با فقر اقتصادی در قانون اساسی:    ۱۴

راهکارهای پیشگیری از فقر: ۱۴

آثار و نتایج ایجاد شغل:        ۱۶

آثار فردی:           ۱۷

آثار اجتماعی:        ۱۷

آثار اقتصادی:       ۱۸

آثار فرهنگی:        ۱۸

توانمندسازی:        ۱۸

تعریف توانمندسازی:           ۲۰

توانمندسازی افراد نیازمند با محوریت اشتغال:     ۲۱

نقش آموزش در توانمندی افراد نیازمند: ۲۱

مهارتهای زندگی:   ۲۲

مهارت‌های فکری   ۲۲

ایفای نقش از طریق برگزاری کارگاه آموزشی     ۲۳

اهمیت فراگیری مهارتهای زندگی در سیره انبیا:   ۲۴

نقش راه‌اندازی کسب و کار در توانمندی افراد نیازمند:       ۲۵

دیدگاه اسلام دربارهی کار:     ۲۷

موشکافی:            ۳۴

بینش و بصیرت:    ۳۴

نقش اشاعه فرهنگ کارآفرینی در توانمندسازی جامعه:       ۳۴

نتیجه‌گیری:          ۳۶

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۸ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :