ارس فایل » جامعه شناسی روستای اشن
علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 33 حجم فایل (مگابایت) : 0.1 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">جامعه شناسی روستای اشن</span>

 جامعه شناسی روستای اشن

 

تحقیق  جامعه شناسی روستای اشن

 

جامعه شناسی روستایی عللی است که به بررسی شکلبندی اجتماعی و فرهنگی در روستاها بپردازد . روستا نشینی در مفهوم وسیع آن پدیده ای است که بیشتر به کشورهای توسعه نیافته جهان سوم تعلق دارد . تقریباً ۶۲ درصد از کل جمعیت جهان را روستانشینان تشکیل می دهند که در صد آن در ممالک توسعه یافته ۱۰ در آفریقا و آسیا به ۶ % در ایران به ۴۴% میرسد . با توجه به این درصد جمعیت روستایی در ایران به روستاها از نظر اقتصادی و اجتماعی اهمیت فراوان دارد و ما بخاطر بهبود بخشیدن روش های تولید و توزیع و بهره برداری از محصولات کشاورزی از کلیه و نوسازی اجتماعی فرهنگی روستاها از سوی دیگر به اهمیت شناخت آن را پی میبریم از طرف دیگر روستاها بعد از جامعه عشایری پایه زندگی شهر نشینی را تشکیل داده واز دیر باز تأمین کننده نیازهای اساسی و اولیه ای مثل خوراک و پوشاک بوده و در واقع استقلال کشور وابسته به روستاهاست همچنین روستا محل تأمین نیروی انسانی بخشهای صنعت و خدمات در شهرهاست .تا قبل از انقلاب اسلامی نسبت مردان به زنان خیلی بیشتر بوده است و با وجود شرایط نامناسب زمانه و توانایی کم زنان از نظر جسمی وکار زیاد و سخت در روستا تعداد مرگ و میر بین زنان خیلی بیشتر از مردان بوده است . ولی امروزه باگذشت زمان و تکفیک کارها زنان و مردان و عادلانه شدن کار کردن بین زنان و مردان باعث شده است که زنان در رفاه بیشتری نسبت به زمان گذشته باشد و هر کسی در حیطه وظایف خودش کار می کند .خصوصیات کالبدی روستا : روستایی است کوهپایه ا ی که در دامنه کوهای زاگرس قرار گرفته و جاده ای آسفالت به عرض ۸ متر طول ، ۹۰ کیلومتر را به جاده اصلی اصفهان – تهران متصل می کند . تا چندی پیش اکثر خانه ها یکنواخت بود و بجز چند خانه انگشت شمار بقیه خانه ها خشت و گل و دارای بادگیر بوده است اما در سال های جدید هم نقشه و هم مصالح ساخت و ساز مسکن تغییر کرده است و به شیوه مرسوم در شهرها خانه ساخته می شود . عواملی مانند معماری و نوع مصالح و همچنین وضعیت جغرافیایی روستا را به دو بخش جدید و قدیم تقسیم نموده است .

در زمان قدیم کار قضاوت در بین مردم روستا را شخصی که به آن کدخدای روستا انجام می داد .یا افراد با توجه به اینکه ریش سفیدان یا بزرگان خاندان از تجربه و از راهنمایی های لازم برخوردارند برای دعواها و مشاجرات و قضاوت از آنها کمک می یافتند . در این کار قضاوت به شخصی به نام ناظم سپرده شده بود که فرد در همان عمارت به کرسی قضاوت می نشست و مردم هم کار قضاوت و رأی ایشان را قبول داشتند . چرا که ایشان فردی تحصیل کرده ، با متانت و صاحب شعور بود و از دانایی و زیرکی خاصی برخوردار بوده است .بعد از فوت ناظم کسی دیگر حاضر نشد که این وظیفه را قبول کند و مردم از افراد دیگری مثل همان ریش سفیدان یا از خانهای بزرگ کمک می گرفتند ، تا انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و شورا در روستا معنی پیدا کرد . افراد روستا کسانی را به نمایندگی از خود در روستا و توافق همه به شورایی قبول می کردند و مردم هم مشکل های خود را پیش این نماینده ها می بردند .در این روستا دفتری تشکیل شد به نام دفتر شورای روستای اشن که در این چند سال تأسیس شد ، است با توجه به رأی گیریهایی که در تمام روستاها انجام می شود در این روستا هم افرادی کاندید شدند و مردم با علم و آگاهی کامل به افراد شایسته رأی دادند و ۱۲ دوره این کار انجام شده که چهار نفر انتخاب شدند ، در حال حاضر ۳ نفر مرد و یا ۱ نفر زن عضو شورای این روستا هستند و به کار قضاوت می پردازند .

 

فهرست مطالب

 

مقدمه :   ۱

موقعیت جغرافیایی :            ۱

جمعیت روستا  :    ۲

نسبت رشد زنان به مردان :   ۳

جمعیت جوان :      ۳

بناهای تاریخی و قدیمی روستا :          ۴

عمارت ناظم :       ۶

سیمای روستا :      ۱۰

بناها و ساختمانهای روستای اشن :       ۱۰

مراکز بهداشتی :    ۱۱

سایر مراکز دیگر روستای اشن :         ۱۲

۱- سینما :            ۱۲

۲- باشگاه ورزشی :            ۱۲

مدارس : دبستان ،راهنمایی ، دبیرستان ) :          ۱۳

بانک :    ۱۴

مهد کودک :         ۱۴

دفتر شوراء :        ۱۵

اشتغال مردم در روستای اشن :           ۱۶

شغل مهم و پر در آمد زنبور داری :     ۱۸

عسل گیری از زنبورها :      ۲۰

اشتغال زنان در روستا :       ۲۴

آداب و رسوم :      ۲۶

۲- مراسم عزاداری :           ۲۶

۳-مراسم خواستگاری :        ۲۷

۴- عروسی :        ۲۹

۵- بازی ها  :       ۳۱

فرهنگ مردم روستا :          ۳۲

فرهنگ این روستا (فرهنگ عامه)       ۳۲

زمین داری و تحول آن :      ۳۳

اصطلاحات کشاورزی :       ۳۳

 

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۸ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :