ارس فایل » جامعه فراصنعتی و نظریات تلفیقی در قشربندی اجتماعی
هنر، کلید فهم زندگی است. (اسکار وایله)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 23 حجم فایل (مگابایت) : 0.1 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">جامعه فراصنعتی و نظریات تلفیقی در قشربندی اجتماعی</span>

جامعه فراصنعتی و نظریات تلفیقی در قشربندی اجتماعی

 

تحقیق جامعه فراصنعتی و نظریات تلفیقی در قشربندی اجتماعی

 

برخلاف پیش‌بینی‌های مارکس که ماشینی شدن با رشد روزافزون تولید سرمایه‌درای در جهت حذف کارگر ماهر و همین طور افزایش تجانس درونی طبقه کارگر پیش می‌رود درواقع این روند به بقا و رشد و گسترش کارگر ماهر پیشرفته منجر شده و گروه نیمه ماهر نیز وارد جرگه کارگران ماهر می‌شود. طبقه کارگر برعکس تجانس روزافزون خود منتنوع‌تر و چندگونه می‌شود. اختلاف سطح مهارتها پایه تقسیم منافعی می‌شود که یگانگی و یکپارچگی طبقه را به عنوان یک کل از بین می‌برد. با گسترش مشاغل اداری یا غیر یدی که مارکس پیش‌بینی نکرده بود طبقه متوسط جدید به صورت تجزیه شده به وجود آمد. بنا به نظر دارندورف طبقه متوسط جدید طبقه مجزایی نیست بلکه ترکیبی از دو قسمت است کسانی که بخشی از زنجیره اجرایی قدرت هستند (بوروکراتها) و کسانی که مشاغلی خارج از این مراتب را اشغال کرده‌اند (مثل دستیاران در فروشگاهها) بروروکراتها یا دیوانسالاران قسمتی از زنجیره اجرایی اقتدارند و به گروههای مسلط جامعه پیوسته‌اند. هرچند که بخش دوم این طبقه به کارگران یدی نزدیکترند ولی این دو بخش طبقه متوسط بر چنددستگی و تنوع ساخت جامعه فراسرمایه‌داری می‌افزایند.

استانیسلاواسوفسکی (Stanislaw Ossowski) جامعه‌شناس لهستانی و استاد دانشگاه ورشو در سالهای ۳۹-۱۹۳۳ بود. مهمترین آتار او درباره زیبایی شناسی، نژاد و فرهنگ و روش‌شناسی بود و چهره سرشناس در زمینه انسان‌گرایی و سوسیالیسم به شمار می‌رفت. وی در طول جنگ جهانی دوم، تحقیقات خود را پیرامون مارکسیسم دموکراسی و مفهوم مادرشهر ادامه داد.

یکی از آثار به نام ولی کوتاه او (ساخت طبقه درآگاهی اجتماعی) نام دارد که در ۱۹۵۷ به چاپ رسید. به نظر اسوفسکی، مارکس در مورد طبقه از چند مفهوم مختلف استفاده کرده است چنان که در آثار انقلابی‌اش یک تقسیم دوگانه بین سلطه‌گر و سلطه‌پذیر (مثلا در نظام سرمایه‌داری میان سرمایه و کار) و در تحلیل‌های نظری دو شیوه تمایز سه وجهی ارائه کرده است. در اینجا به نظریات تلفیقی و همگرای اسوفسکی اشاره خواهد شد که از کتاب «ساخت طبقه درآگاهی اجتماعی« برگرفته شده است.در این کتاب اسوفسکی در پی بررسی معیارهای عمومی است که دراندیشه عامه و تحلیل جامعه شناختی نظام یافته‌تر، جهت تعیین اشکال طبقه و بی‌طبقگی به کار می‌رود. به نظر اسوفسکی زبان طبقه به صورت کنایه و استعاره در پی معرفی‌نامه برحسب نظم و ترتیب عمودی بخشها یا لایه‌هایی است که روی هم قرار دارند. این معرف عمودی، انواع متعددی دارد که وی به تحلیل آنها می‌پردازد: الف) ساده‌ترین نوع آن مفهوم «دوگانه» ساخت طبقه است.

 

فهرست مطالب

 

بخش اول ۱

دارندورف            ۴

الف) تجزیه و تلاشی سرمایه:            ۷

ب) تجزیه نیروی کار:         ۹

پ) رشد طبقه متوسط جدید:  ۹

ت) افزایش آهنگ تحرکات اجتماعی:    ۹

ث) دست‌یابی به حقوق شهروندی:       ۱۰

ج) نهادی شدن تضاد طبقاتی: ۱۰

اسوفسکی            ۱۳

پیربرگ   ۱۸

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :