ارس فایل » حقوق کودک پایان نامه حقوق کودک در قرآن و سنت | پروژه پایان نامه پاورپوینت رایگان | ارس فایل
عشق یعنی اراده به توسعه خود با دیگری در جهت ارتقای رشد دومی. (اسکات پک)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 152 حجم فایل (مگابایت) : 0.71 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft Office
<span itemprop="name">حقوق کودک پایان نامه حقوق کودک در قرآن و سنت | پروژه پایان نامه پاورپوینت رایگان | ارس فایل</span>

حقوق کودک

 

پایان نامه حقوق کودک در قرآن و سنت

حقوق کودک

بي ترديد خلقت همة موجودات جهان آفرينش، بر مبناي تغيير و تحول نهاده  شده است. انسان نيز در تمام دوران زندگي خود، دستخوش تغييرات مداوم است.

نطفه جنين نوزاد کودک نوجوان جوان بزرگسال و پير، كه هر يك از اين مراحل متأثر از مرحلة قبل و مؤثر در مرحله بعد است. در كلام الهي بر اين مطلب اشاره شده است.  انسان بيشتر عادات زندگي خود را در دوران کودکي كسب مي كند و تقريباً در اين مرحله كه كيفيت سازگاري با محيط را فرا مي گيرد تا آنجا كه تمام مكاتب روان شناسي در اين باره توافق دارند كه دوران شير خوارگي و کودکي، در تعيين و شكل دادن رفتار و رشد، منش آينده داراي اهميت فوق العاده اي است.

توجه به کودک و عالم کودکي، آن چنان در قرن معاصر فزوني يافته است كه برخي از مربيان بزرگ پيشگويي كرده اند كه اين قرن «قرن کودک» خواهد بود.

نيمه دوم قرن بيستم را مي توان «عصر کودکان» ناميد تقريباً در سراسر جهان به ويژه در كشورهايي كه به توسعه اجتماعي و اقتصادي مطلوبي دست يافته اند، بخش مهمي از منابع مادّي و معنوي، صرف توجه به مسائل کودکان و حمايت رواني، جسمي آنها مي شود.

علم روان شناسي ثابت كرده است كه نوزاد به محض تولد- و حتي پيش از آن- شديداً تحت تأثير محيط پرورشي خود قرار مي گيرد و از خلال فرايند جامعه پذيري نه تنها ارزش هاي رايج را فراگرفته و به گونه اي با آنها انطباق مي يابد بلكه شديداً از هر گونه اختلال و نارسايي محيطي كه چه بسا در بزرگسالان نفوذ چنداني ندارد متأثر مي شود، در همان حال، کودک به دليل ناتواني جسمي و نياز به پشتيباني رواني، در موقعيتي نيست كه بتواند مزايايي را كه جامعه براي او در نظر گرفته است بشناسد .

از آن جا كه فرزندان، در دوران زندگي خود مراحل مختلفي را طي مي كند و در هر مرحله نيازهاي متفاوت و ويژه اي دارند، با آشنايي اين مراحل و برخورداري از مهارتهاي لازم مي توان حقوق واقعي فرزندان را تضمين نمود.

 

بيان مسأله :

 

حقوق کودک

اسلام دين چند بعدي و همه جانبه است و حقوق متقابل در آن رعايت شده است و لذا هر گونه كه والدين داراي حقوقي بر فرزندان هستند فرزندان نيز حقوقي بر گردن والدين دارند.

 

دين مقدس اسلام در هزار و چهار صد سال پيش با بيان حقوق کودکان و شيوه هاي تربيتي آنان، گام اساسي برداشته و رهنمودهايي ارايه نموده كه مي تواند منشور حقوق جهانيان باشد.

 

اولين رهنمودهاي دين مقدس اسلام به دوران جنيني کودک بر مي گردد زيرا سرنوشت هر انساني به سالهاي قبل از تولد او و شرايط محيطي و تربيتي والدين بستگي دارد.

 

بعد از ولادت کودک حقوقي نيز به او تعلق مي گيرد كه دستورات ديني در اين مورد چنين است.

 

۱- خواندن اذان و اقامه در گوش کودک     ۲- نامگذاري به نام هاي نيكو و زيبا    ۳- تغذيه و بهداشت. كه بهترين غذا را براي کودک كه حق طبيعي و شرعي اوست شير مادر معرفي مي كند.

 

و به اين ترتيب اسلام براي تك تك مراحل زندگي کودک حقوق خاص خودش را معرفي كرده و خواهان رعايت آنها از جانب پدر و مادر مي باشد.

 

اهميت مسأله :

 

حقوق کودک

حقوق افراد انساني اعم از کودک و بزرگسال مدتهاست مورد توجه مجامع حقوقي قرار گرفته و صدور اعلاميه هاي حقوقي بر ضرورت آن تاكيد مي كند. اما حقوق ويژه کودک در نيمه قرن بيستم به تصوير رسيد و در برنامه ريزيهاي ممالك مختلف جهان گنجانده شد و اهميت اين مسأله در دين مقدس اسلام آنچنان است كه در هزار و چهارصد سال پيش با بيان حقوق کودکان و شيوه هاي تربيتي آنان گام اساسي برداشته است كه مي تواند منشور حقوقي جهانيان باشد.

 

سؤال اصلي تحقيق :

 

حقوق کودک

شريعت اسلام چه حقوقي را براي کودک معين نموده اند؟

 

 

سؤالات فرعي تحقيق :

 

حقوق کودک

۱-         مراحل زندگي کودک را در چند مرحله مي توان بررسي كرد؟

 

۲-         قوانين مدني چه حقوقي را براي فرزند پيش بيني نموده است؟

 

۳-         کودک در آيات و روايات از چه حقوقي برخوردار است؟

 

فرضيه اصلي:

 

حقوق کودک

شريعت اسلام حقوق کودک را همچون حقوق ساير اقشار جامعه معين نموده است.

 

 

فرضيه فرعي :

 

۱-         زندگي کودک مجموعاً مشتمل بر مراحل نطفه جنين نوزاد کودک مي باشد به عبارتي ديگر شروع و پايان کودکي.

 

۲-         حقوق کودک به تفصيل در قوانين مدني مطرح شده است.

 

۳-         آيات و روايات، حقوق کودک را مفصل تشريح نموده اند.

 

پيشينه تحقيق :

 

حقوق کودک

در تدوين اين رساله تا آنجا كه حوصله و فرصت اجازه مي داد سعي شده است مطالب موردنياز و اساسي به طور صحيح و جامع جمع آوري شود، و از طرفي به علت گستردگي و پراكندگي موضوعات و عناوين اختيار شده در قالب موضوعات حقوقي فرزندان بنا بر تفحّص و تتبّعي كه در لابه لاي متون گوناگون انجام داده ام، به چنين موضوع مدوّن با جامعيت فصول موردنياز برخورد نكرده ام. آنچه كه بيشتر در كتب فقهي و ديگر كتابها مشهود است، احكام اولاد در مدخل كتاب نكاح است كه دربرگيرندة بعض از احكام فرزند مي باشد از جمله، دوران حمل، تولد و احكام ولادت، حضانت، الحاق ولد و آداب رضاع، و اين مباحث را مي توان در كتب : اللمعه (شهيد اول)، الروضه (شهيد ثاني)، الشرايع (محقق حلّي)، القواعد (علامه حلي)، تبصره المتعلمين (علامه حلي)، عروة الوثقي (سيد محمد كاظم يزدي)، تحرير الوسيله (امام ره) و … يافت.

و يا احياناً بعضي ديگر از موضوعات حقوقي و احكام اولاد به صورت ابواب جداگانه در كتب ديگر از جمله: عزل ، نسب ، رضاع، نفقه و ولايت و … كه هر يك خود در ابواب جداگانه و هر يك بحث مستقلي را مي طلبد و حتي مي توان در پيرامون آن به صورت يك تحقيق گسترده نظر كرد.

آنچه پژوهندگان فارسي زبان در اين خصوص مطرح كرده اند اجمالاً مهمترين آنها عبارتند از:

حقوق طفل از ديدگاه اسلام و اعلاميه حقوق بشر (احمد بهشتي) ، خانواده و تربيت کودک (علي قائمي اميري)، حقوق کودک (شيرين عبادي)، حقوق مدني، خانواده، اولاد (ناصر كاتوزيان) كه بيشتر جنبه حقوقي دارد، نام برد و ساير كتب نگارش شده در اين باره، بيشتر جنبة تربيتي دارد كه در اين زمينه تأليفات زيادي را مي توان برشمرد، از جمله مي توان به كتاب تربيت کودک (محمد عطاران) و کودک از نظر وراثت و تربيت (محمد تقي فلسفي) و با فرزند خود چگونه رفتار كنيم (محمدرضا شرفي)، اشاره كرده لذا، ضرورت طرح چنين موضوعي با استناد به لسان آيات و روايات و ادلة عقليه و علمي در خور اهتمام است.

 

روش تحقيق:

 

حقوق کودک

اين تحقيق از طريق مطالعات كتابخانه اي صورت گرفته است به اين صورت كه پس از مطالعه هر كدام از كتب در صورت محدود بودن تمام آن نوشته شده و اگر مطلب طولاني بوده است با تلخيص يادداشت شده، بدينسان فيشها ابتدا جمع آوري شده، سپس با دسته بندي آنها هر كدام از مطالب در فصل مربوط خود گنجانده شده است.

همچنين بايد به خوانندگان ارجمند يادآور گردم كه براي دستيابي به مطالب ارائه شده، ابتدا در- حد نياز- به تعريف معني لغوي پرداخته، سپس با استمداد از قرآن كريم و استشهاد بيان مفسران در تفاسير، و با استفاده از احاديث از متون حديث به استخراج آراء فقهي و حقوقي با اشاره به نكات علمي و مضامين مورد نياز پرداخته – با وجود اين كه اهل قلم نيستم- يك گام بسيار كوچك در اين راه دشوار برداشته ام و اميدوارم كه اهل قلم و ارباب تحقيق بر حقير ببخشايند.

 

محدوديت ها و مشكلات تحقيق

 

همانطور كه بر اهل قلم و ارباب تحقيق، پوشيده نيست، براي دستيابي در امر تحقيق و پژوهش، در وهلة اول، به عنوان اولين قدم، نياز به متون و كتب دست اول مي باشد كه بايد فرد محقق يا خود آن را در اختيار داشته باشد و يا در كتابخانه موجود باشد، كه در حالت اول به علل مختلف يا تجديد چاپ نمي شوند و يا اين كه در بازار كتاب يافت نمي شوند و يا از قيمت بالايي برخوردار است.

در حالت دوم اكثر نقاط كشور، از داشتن كتابخانه هاي غني و عظيم محرومند، و حقير با هر دو حالت روبرو بوده اما مع الوصف با جديت تمام و در حد توان، كتب موردنياز را از سوي علم دوستان به عاريت گرفته و آنها را بررسي نموده ام، و هر چند با داشتن مشغله هاي گوناگون و گرفتاريهاي شغلي، به لطف ايزد متعال به ميزان ۹۵۰ ساعت مفيد در طي مدت ۶ ماه توانستم فيشهاي مورد نياز را تهيه و سپس با ارشادات و هدايتهاي مدبّرانه اساتيد گرامي اعم از استاد محترم راهنما با بعد مسافتي كه از نظر ارتباط وجود داشت، اين رساله را تدوين نمايم و همچنان به پهناي كار و بضاعت مزجاة معترفم اما چه باك كه به تعبير پورسينا بايد گفت :

 

تا بدانجا رسيد دانش من        كه بدانم همي نادان

 

چكيده تحقيق :

 

رساله حاضر، بررسي حقوق کودک در قرآن و سنت، در ارتباط با کودک و ابعاد مختلف زندگي اوست.

به عبارت ديگر سعي شده است برخوردهائي كه يك کودک، از زمان تولد تا سن رشد، ممكن است با قوانين مختلف، داشته باشد، و حقوقي كه در اين مدت دارد حتي الامكان مورد بررسي قرار گرفته و به بحث گذاشته شود.

 

اين رساله شامل ۳ فصل مي باشد كه بعد از بيان كليات، فصل اول به بررسي سير تكاملي کودک و شروع و پايان کودکي مي پردازد كه خود شامل چند گفتار است كه در گفتار اول به مفهوم کودکي، نسب و اولاد پرداخته و در گفتار دوم شروع و پايان کودکي در حقوق اسلام و در گفتار سوم شروع و پايان کودکي در حقوق ايران و گفتار چهارم حدود سني لازم در مسائل مختلف به کودک را مورد بحث قرار مي دهد و گفتار پنجم و ششم شامل تولد و احكام ولادت، مراسم اسلامي در زمان ولادت و اهميت انعقاد نطفه مي باشد.

حقوق کودک در قانون مدني در فصل دوم اشاره شده است. از جمله حقوق ثبت ولادت و نگهداري و تربيت کودک كه شامل چند گفتار رضاع، حضانت، نفقه و ولايت است.

فصل سوم كه مهمترين فصل اين رساله است به حقوق کودک در آيات و روايات مي پردازد و اين فصل خود شامل ۳ گفتار كه به ترتيب دربردارنده حقوق کودک از نگاه قرآن، حقوق کودک از نگاه ائمه معصومين و رعايت آداب و اخلاق در فرزندان مي باشد.

 

به عبارت دقيق تر رساله حاضر صرفاً نگاهي به حقوق کودک در قرآن و سنت است.

 

 

اعتذار

 

 

پيش از ورود در اصل سخن از پيشگاه بلند و باعظمت حضرت احدّيت و از محضر ارباب تحقيق سخن و قلم پوزش مي طلبم كه حق سخن را ادا نتوانم كرد و موضوعي بس مهم و وسيع را به نقصان برگزار مي كنم و تنها عذرم اين است كه «ما يُدْرَكُ كُلُّهُ لايُتْرِكُ كُلُّهُ» چرا كه بي شك اين رساله از سهو- نسيان- كه لازمة وجود محدود انسان است- بدور نيست، اميد كه آن كه اهل علم و ورع به يمن تماميّت در آن نگريسته و با زبان اصلاح و ارشاد خطاها را يادآور شوند، و با نقل حكيمانة عماد اصفهاني متوفي، (۵۹۷) آن را به پايان مي برم:

 

«اِني رايتُ اَنّهُ لايكتب انسان كتاباً في يومه الا قال في غَدِهِ : لَو غُيِّر هذا لكانَ اَحسَنَ ، ولوزيدَ كَذا لكانَ يُسْتَحْسَنُ ، و لو قُدِّمَ هذا لَكانَ اَفْضَل ، و لو تُرِكَ هذا لَكانَ اَجْملَ و هذا مِنْ اَعْظمِ العِبَرَ و هوُ دليلٌ علي اِسْتيلاءِ النَّقْصِ علي جملةِ البَشرِ.»

 

ترجمه: من ديدم انسان، امروز كتابي نمي نويسد مگر آن كه فردايش مي گويد: اگر اين نوشتار تغيير داده شود بهتر است، اگر چنين چيزي افزوده گردد نيكوتر مي شود، اگر اين مطلب جلوتر آيد افضل است. و اگر آن عبارت خلاف گردد زيباتر است و اين از بزرگترين عبرتها است، و خود دليلي است بر غلبة نقص و كمبود بر همة افراد بشر.

حقوق کودک

 

فهرست منابع و مآخذ

 

 

الف- به زبان فارسي

 

حقوق کودک

اراكي، محمدعلي: رساله توضيح المسائل، انتشارات دفتر تبليغات اسلامي، قم ۱۳۷۲

الهي قمشه اي، مهدي: ترجمه با تفصيل آيات القرآن الحكيم بانضمام المستدرك / ژول لابوم، انتشارات كتابفروشي اسلامي، بي تا.

امامي ، دكتر سيد حسن: حقوق مدني، جلد پنجم، انتشارات كتابفروشي اسلامي، چاپ هفتم، تهران ۱۳۷۲

اميني، ابراهيم: آيين تربيت ، انتشارات اسلامي، چاپ دوازدهم، تهران ۱۳۶۸

ايازي، سيد محمدعلي: اسلام و تنظيم خانواده، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، چاپ اول، تهران ۱۳۷۳

ايزدپناه، عبدالرضا، نجفي، محمد حسن، احمدي، مجتبي: كاوشي در فقه و علوم وابسته به آن، كتاب اول، انتشارات حوزه ،‌ قم ۱۳۷۲

بهشتي، دكتر احمد: خانواده در قرآن، انتشارات طريق القدس، قم ۱۳۶۱

بهشتي، دكتر احمدك حقوق طفل از ديدگاه اسلام، و اعلاميه حقوق بشر، دفتر تبليغات اسلامي حوزه عليمه قم، بي تا

بهزاد، دكتر محمد: ژنتيك، انتشارات جاويدان، تهران ۱۳۵۵

بوعلي سينا: تدبير منزل، ترجمه و نگارش، محمد نجمي زنجاني، انتشارات ابن سينا، تهران ۱۳۱۹

حجتي، دكتر سيد محمدباقر: اسلام و تعليم و تربيت، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، تهران ۱۳۵۸

حجتي، سيد محمد باقر: سه گفتار پيرامون برخي از مسائل تربيتي اسلام، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، تهران ۱۳۵۹

حسيني سروري، سيد علي اكبر: مباحثي پيرامون مباني تعليم و تربيت اسلامي، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، تهران ۱۳۶۶

خلوت ، دكتر علي: كليات ژنتيك پزشكي، انتشارات چهر، تهران، ۱۳۶۳

خميني، روح الله، تحرير الوسيله، ترجمه علي اسلامي، چهارمجلد، انتشارات دفترانتشارات اسلامي، قم ۱۳۶۰

ذهني تهراني، سيد محمد جواد: راهنماي فارسي شرح لمعه، جلد ۱۷، ۱۸ و۱۹، چاپ دوم، قم ۱۳۷۰

سادات ، محمد علي: راهنماي پدران و مادران، جلد اول، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، چاپ چهارم، تهران ۱۳۷۲

سجادي، دكتر سيد جعفرك فرهنگ معاصر اسلامي، سه مجلد، شركت مولفان دفتر جهان ايران، چاپ اول، تهران ۱۳۶۶

شرفي، محمدرضا: با فرزند خود چگونه رفتار كنيم؟ جهاد دانشگاهي، تهران، چاپ دوم، ۱۳۷۱

شكوهي، غلامحسين، تعليم و تربيت و مراحل آن، انتشارات آستان قدس رضوي، مشهد ۱۳۶۳

شفيعي، دكتر سعيد: ترجمه طب اطفال نلسون، «رشد و نمو و تغذيه» انتشارات چهر، چاپ دوازدهم، تهران ۱۳۶۴

شهيد ثاني: منيه المريد، ترجمه دكتر سيد محمدباقر حجتي، انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامي، ۱۳۵۹

طباطبائي، سيد محمد حسين: تفسير الميزان، ترجمه سيدمحمدباقر موسوي همداني، بنياد علمي و فكري علامه طباطبائي، بدون نوبت چاپ، ۱۳۶۴

صراطي نوري، محمدعلي: روشهاي جلوگيري از آبستني، «ترجمه و گردآوري» انتشارات نوبل، تبريز ۱۳۶۴

عبادي، شيرين: حقوق کودک، انتشارات روشنگران، چاپ سوم، تهران ۱۳۷۱

عزيزي، دكتر فريدون : فقه و طب، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، چاپ دوم، تهران ۱۳۷۱

عطاران، محمد : آراء مربيان بزرگ مسلمان درباره کودک چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، چاپ دوم، تهران ۱۳۶۸

فلسفي، محمد تقي: کودک از نظر وراثت و تربيت، دو محلد، انتشارات هروي، چاپ پانزدهم، تهران ۱۳۵۳

فلسفي، محمد تقي: جوان از نظر عقل و احساسات ، جلد اول، انتشارات الحديث، چاپ بيستم، تهران ۱۳۴۴

فيض الاسلام، سيد علينقي: ترجمه و شرح نهج البلاغه ، چاپ دوم، افست، تهران ۱۳۵۱

فيض الاسلام، سيد علينقي: ترجمه و شرح صحيفه سجاديه، چاپ افست، تهران ۱۳۳۵

فيض، دكتر عليرضا: مبادي فقه و اصول، انتشارات دانشگاه تهران، چاپ سوم، تهران ۱۳۶۷

فيض، دكتر عليرضا، مهذب، دكتر علي: ترجمه لمعه، جلد دوم، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۶۸

قائمي اميري، دكتر علي: خانواده و تربيت کودک، انتشارات دار التبليغ اسلامي، قم ۱۳۵۵

قائمي اميري، دكترعلي: تربيت و بازسازي کودکان، انتشارات دارالتبليغ اسلامي، قم ۱۳۶۰

قائمي اميري، دكتر علي: خانواده و مسائل مدرسه اي کودکان، چاپ سلمان فارسي، قم ۱۳۶۷

كاتوزيان، دكتر ناصر: حقوق مدني خانواده، جلد اول «نكاح و طلاق» انتشارت بهنشر، چاپ دوم، تهران ۱۳۶۸

كاتوزيان، دكتر ناصر: حقوق مدني خانواده، جلد دوم «اولاد»، شركت انتشار ، چاپ سوم، تهران ۱۳۷۲

كانيگهام، دكتر گاري، دونالد، دكتر پل مك: آبستني و زايمان (ويليامز)، سه مجلد ، ترجمه دكتر ميترا آرام، انتشار چهر، چاپ اول، تهران ۱۳۶۹

كي نيا، دكتر مهدي: كانون خانواده و بزهكاري، انتشارات انجمن ملي اولياء و مربيان، چاپ اول، تهران ۱۳۵۷

كي نيا، مهدي : مباني جرم شناسي، جامعه شناسي جنائي، انتشارات دانشگاه تهران، چاپ دوم، تهران ۱۳۶۹

مكارم شيرازي، ناصر: تفسير نمونه جمعي از نويسندگان دارالكتب الاسلاميه، چاپ هجدهم، تهران ۱۳۶۲

محمديها. دكتر حسن: اصول تغذيه درماني و رژيمهاي غذايي، انتشارات دانشگاه تهران ۱۳۷۱

مطهري، مرتضي: نظام حقوق زن در اسلام، دفتر انتشارات اسلامي، چاپ نهم، ۱۳۵۹

نيسوندر، ك. آر: مامايي و تشخيص درمان، ترجمه محمدرضا فره وش و ..، انتشارات چهر، تهران ۱۳۶۶

هادفيلد، ح آ: روان شناسي کودک و بالغ، ترجمه مشفق همداني، انتشارات صفي عليشاه، تهران، ۱۳۵۶

ياسايي، دكتر مهشيد: ترجمه رشد و شخصيت کودک، پاول هنري ماسن و … چاپ سعدي، چاپ چهارم، تهران ۱۳۷۲

يلدايي، سرخه دون: کودک و بازي، انتشارات دانشكده تربيت بدني و علوم ورزشي تهران، ۱۳۵۸

يزدي، ابوالقاسم، ابن احمد: ترجمه شرايع الاسلام، محقق حلي، جلد دوم، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۶۸

ياحقي، دكتر محمد جعفر، ناصح، دكتر محمد مهدي، راهنماي نگارش و ويرايش، موسسه چاپ و انتشار آستان قدس رضوي، مشهد، چاپ يازدهم، ۱۳۷۲

 

 

    ب- به زبان عربي

 

 

آيتي، عبدالحميد، ترجمه قرآن محيد، انتشارات سروش، تهران ۱۳۶۷

آمدي: غرر الحكم، تحقيق و تنظيم سيد جلال الدين محدث، انتشارات دانشگاه تهران، چاپ دوم، ۱۳۶۱

ابن منظور: لسان العرب، المجلد ۱۴، دار احياء التراث العربي، الطبعه الثانيه، بيروت ۱۴۱۲ ه / ۱۹۹۲ م.

البحراني، يوسف: الحدائق الناضرة، موسسه النشر الاسلامي، التابعة لجامعة المدرسين، الطبعة الثانيه، قم ۱۳۶۳

الحلي، الحسن بن يوسف بن المطهر: تبصرة المتعلين في احكام الدين، به انضمام فقه فارسي، به قلم حاج شيخ ابوالحسين شعراني، كتابفروشي اسلاميه، تهران ۱۳۶۷

الحلي، ابوالقاسم نجم الدين، جعفر بن الحسن، معروف به «محقق» : شرايع الاسلام في مسائل الحلال و الحرام، دارالوضوء ، بيروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ ق/ ۱۹۸۳ م.

الحلي، ابوالقاسم نجم الدين جعفر بن الحسن، المختصر النافع، مركز الطباعه و النشر في موسسه البعثة، الطبعة الاولي، ۱۴۱۳ ه-ق

الحر العاملي، محمد بن الحسن: وسائل الشيعة الي تحصيل مسائل الشريعة، الجزء الثاني في المجلد السابع، الجزء الاول من المجلد السابع، النكاح و الطلاق، دار احياء التراث العربي، بيروت، بي تا

الجعبي العاملي، زين الدين (الشهيد الثاني): الروضه البية في شرح اللمعة الدمشقية، مركز النشر مكتب الاعلام الاسلامي، الطبعة الثاني، قم ۱۳۶۵

الجعبي العاملي، زين الدين (الشهيد الثاني): مسالك الافهام، چاپ سنگي، ۱۳۱۴ ش.

الطباطبائي، السيد علي: رياض المسائل، موسسه النشر الاسلامي، ۱۸ مجلد، الطبعة الاولي، قم ۱۴۱۰ ه.ق.

الطباطبائي اليزدي، السيد محمد كاظم: العروة الوثقي و بهامشها تعليقات: آيه الله العظمي الامام الخميني، آية الله الاراكي، آية العظمي السيد الخوثي، آية الله العظمي السيد گلپايگاني، الطبعة الاولي، الدار الاسلامية، البيرت ۱۴۱۰ه.ق.

طبرسي، الرضي الدين، مكارم الاخلاق، اعلمي، للمطبوعات، بي تا.

الطوسي، ابي جعفر محمد بن حسن بن علي. معروف به «شيخ طوسي»، المبسوط، هشت مجلد، چاپخانه حيدري، تهران، بي تا

الطوسي، ابن جعفر محمد بن حسن علي: النهاية في مجرد الفقه و الفتاوي، دارالكتاب العربي، الطبعة الثانية ، بيروت، ۱۴۰۰ ه.ق

الصبحي الصالح: نهج البلاغه، الطبعة الاولي، بيروت، ۱۳۸۷ ه.ق.

عاملي، شيخ بهاء الدين : جامع عباسي، انتشارات فراهاني، تهران، بي تا

القمي، محمدبن علي بن الحسين ابن بابويه: من لايحضره الفقيه، الجزء الاول و الثاني و الثالث و الرابع، دارالاضواء ، الطبعة الثانية، بيروت ۱۴۱۳ ه.ق./ ۱۹۹۲ م

القمي، عباس: سفينة البحار و مدينة الحكم و الاثار، دارالمرتضي، الجزء الثاني، بيروت، بي تا

فيض كاشاني، ملامحمد محسن: مفاتيح الشرايع، تحقيق سيد مهدي رجايي، سه مجلد، قم ۱۱۴۱ ه.ق.

فخر المحققين، شيخ ابي طالب محمدبن حسن بن يوسف بن مطهر حلي: ايضاح الفوائد في شرح القواعد، چاپ سري، چهار مجلد، المطبوعات علمي، قم، بي تا.

محمد بن مكي، شمس الدين معروف به «الشهيد الاول» اللمعة الدمشقية، دار الناصر، الطبعة الاولي، ۱۴۰۶ ه.ق.

المجلسي، محمدباقر: بحارالانوار، كتاب العشرة، المجلد السادس عشر، المكتبة الاسلامية، الطبعة الثانية، طهران، الجزء ۷۴، الجزء ۷۵، بي تا

المجلسي، محمدباقر: بحار الانوار، كتاب الآدب و السنن، المجلد السادس عشر، المكتبه الاسلاميه، الطبعه الثانيه، طهران، الجزء ۷۶، بي تا

المقداد، جمال الدين: كنزالعرفان في فقه القرآن، المكتبه المرتضويه، بي تا.

مغنيه، محمدجواد: الفقه علي المذاهب الخمسه، كانون الثاني، الطبعة السابعة، ۱۴۰۲ ه.ق.

النجفي، شيخ محمد حسن: جواهر الكلام في شرح شرايع الاسلام، حققه و علق عليه: محمد القوچاني، مجلد ۲۹، ۳۰، ۳۱ ، دار احياء التراث العربي، الطبعة السابعة، بيروت، بي تا.

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : , تاريخ : ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :