ارس فایل » خانواده و ساختار جامعه ایران امروز
از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 23 حجم فایل (مگابایت) : 0.1 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">خانواده و ساختار جامعه ایران امروز</span>

خانواده و ساختار جامعه ایران امروز

 

تحقیق خانواده و ساختار جامعه ایران امروز

 

امروزه میان ارزشها، توقعات و انتظارات والدین و فرزندان در زمینه نحوه انتخاب همسر تفاوت و گاه تضادهایی آشتی ناپذیری بروز کرده است به نحوی که جوانان امروز علاقه کمتری نسبت به ازدواج نسبی (خونی) از خود نشان می دهند.

تحت تاثیر شرایط اقتصادی- اجتماعی امروز که سن ازدواج نزد دختران و پسران تا حد ۳۰ سال نزد پسران و ۲۵ سال نزد دختران افزایش یافته عقلانیت و خرد در انتخاب همسر جایگزین عشق و احساسات دوران بلوغ شده است باین دلیل متغیرهایی مانند میزان اختلاف سن، تفاوت در تحصیلات، طبقه اجتماعی و… اثرگذاری خود را بالنسبه از دست داده و بر مقولاتی مانند شغل پردرآمد، تحصیلات بالاتر، توانایی های اقتصادی، داشتن مسکن مستقل، ظاهری آراسته و زیبا و غیره ملاکهای موثر در امر ازدواج مربوط به جامعه سنتی را کم رنگ کرده است ولی همچنان بر اجرای آیین های مربوط به ساختار جامعه غیر صنعتی تاکید می شود زیرا بین اجرای مطلوب آیین های مربوطه و منزلت اجتماعی خانواده ها بویژه خانواده دختر همبستگی مستقیم وجود دارد.

امروزه اضطراب جوانان پسر و دختر در امر ازدواج در حدی است که گاه سبب پیدایی نگرش منفی نسبت به آن می شود زیرا ساختار جامعه امروز که خانواده های گسترده را که یک نظام تعاونی همراه با امنیت اقتصادی و رفاهی اعضاء خود بوده به سوی خانواده هسته ای سوق داده که مسئولیت تامین نیازهای اقتصادی، رفاهی، روانی و… اعضاء خود را مستقلا به عهده می گیرد. این در حالی است که اعطای هدایای نقدی و جنسی اعضاء خانواده ها برای حمایت از واحد اجتماعی جدیدی که تشکیل می شود هنوز هم ادامه دارد. به نظر می رسد که ساختار نامناسب اقتصادی و کمبود فرصتهای شغلی همراه با عدم شناخت زوجین از یکدیگر و سایر عوامل و همچنین انتشار آمار طلاق در رسانه ها مهمترین عوامل شکل گیری نگرش منفی نسبت به امر ازدواج باشد. باینجهت است که بیش از ۳/۶۲% از جامعه مورد بررسی آشنایی از طریق خواستگاری مرسوم و ۸۵% ازدواج با موافقت والدین را مهمترین شرط پایداری ازدواج دانسته اند.

در جامعه امروز ایران انتخاب آزاد همسر بصورت یک الگوی پذیرفته شده همگانی پذیرفته شده نیست، هنوز پدر و مادر در شکل گیری و ساماندهی ازدواج فرزندان حتی در شرایطی که خود انتخاب یا معرفی می کنند نقش عمده ای دارند. البته شدت و ضعف این امر نزد گروهها و طبقات مختلف اقتصادی- اجتماعی جامعه امروز ایران یکسان نیست.

 

فهرست مطالب

 

خانواده و ساختار جامعه ایران امروز    ۱

خانواده و نظارت اجتماعی:   ۱۷

اعتماد اجتماعی و خانواده     ۲۲

منابع:     ۲۳

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :