ارس فایل » ضرورت‎های خصوصی سازی و كاهش تصدی‎گری دولت در اقتصاد
زیبائی در فرا رفتن از روزمره‌گی‌هاست. (ورنر هفته)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 84 حجم فایل (مگابایت) : 0.4 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">ضرورت‎های خصوصی سازی و كاهش تصدی‎گری دولت در اقتصاد</span>

ضرورت‎های خصوصی سازی و كاهش تصدی‎گری دولت در اقتصاد

 

تحقیق ضرورت‎های خصوصی سازی و كاهش تصدی‎گری دولت در اقتصاد 

 

تجربه نيمه موفق اصلاح ساختار اقتصادي در دهه قبل و عدم پايبندي بعضي دستگاهها به تعهدات دولت درقبال مردم، تحت فشار قرار گرفتن مردم بويژه اقشار محروم جامعه و بالاخره كنار گذاشتن سياستهاي تبليغ شده و روي آوردن مجدد به سياستهاي دولتي قبلي و در نتيجه وارد آمدن زيان‎هايي به كشور به دليل اين تغيير رويه‎ها اعتماد مردم به سياستهاي جديد را زير سوال برده است. به نحوي كه زدودن آثار سوء اين سياست‎هاو اجراي غلط آنها به دليل عدم برنامه‎ريزي صحيح و يا ضعف بعضي از مجريان كاري پس دشوار مي‎نمايد.دولت به دليل تصدي‎گري چندين ساله در امور اقتصادي، فقدان ديدگاه‎هاي روشن و همسو در بين اعضاي خود و بالاخره ضعف در سياست‎گذاري، فرصت ساختن و پرداختن به ايجاد سيستم‎ها و نظام‎هاي نظارتي براي فعاليت بخش خصوصي و استانداردسازي‎هيا لازم را به دست نياورده و اكنون اين نگراني را دارد كه با واگذاري كار به بخش خصوصي ناگهان همه چيز از دستش رها شود.

سياست‎ها و راهكارهاي پيشنهادي با توجه به ضرورت‎هاي اجتماعي كشور، ارزش‎هاي اعتقادي مورد قبول جامعه، وضعيت جهاني و بالاخره درك ما از مسووليت‎ها و حدود اختيارات دولت تدوين شده و چارچوب نظري قابل دفاعي دارد.سياست‎ها و راهكارهايي كه بدون مشاركت انديشمندان كارشناسان، دست‎اندركاران و عموم علاقه‎مندان تدوين و اجرا شوند، به دليل مغفول ماندن جنبه‎هاي مهم و نكات لازم در آنها شانس ناچيزي براي موفقيت دارند،‌ضرورت همسويي ديدگاههاي تدوين كنندگان نيز امري مسلم است.هر نوع برنامه منسجم توسعه تنها با تكيه بر سازماندهي پويا و به كارگيري مديران لايق قابل اجرا است.بررسي‎هاي مقدماتي علمي و عملي همه جانبه در مورد عملي بودن سياست‎ها و راهكارهاي پيشنهادي و برآورد نتايج آنها صورت گرفته است. هرچند قطعا پيش از اجرا بايد با استفاده از امكانات دولت در مورد آنها بررسي‎هاي دقيق‎تري انجام پذيرد. در اين زمينه همچنين بايد نظرات تشكل‎هاي مردمي و نهادهاي جامعه مدني و كساني كه به نحوي از اجراي اين سياست‎ها منتفع شده و يا از آن تأثير مي‎پذيرند نيز ملحوظ شود. مسلم است رسيدن به ۵۷ حل‎هاي مشترك، همسويي ديدگاهها را مي‎طلبد.فروش سهام مي‎تواند به دو طريق انجام شود. روش اول مزايده عمومي است كه فقط افراد واجد شرايط حق شركت در آن را دارند و روش دوم از طريق مذاكره مستقيم مي‎باشد. در اين روش ابتدا اشخاص داراي شهرت تجاري، توان مالي و سوابق صنعتي انتخاب مي‎شوند سپس به آنها اجازه شركت در مزايده داده مي‎شود. چنانچه قسمتي ازسهام شركت موردنظر تحت مالكيت بخش خصوصي باشد دولت مي‎تواند حق تقدم خريد سهام را به ساير سهامداران شركت بدهد. چون فروش سهام به بخش خصوصي با فرض تداوم فعاليت شركت انجام مي‎شود، ضروري است كه دولت نسبت به آماده كردن شركت براي واگذاري به بخش خصوصي اقدام نمايد. اين آماده‎سازي شامل اصلاح ساختار مالي تعديل نيروي انساني، اصلاح شكل حقوقي و غيره مي‎باشد.

 

فهرست مطالب

 

ضرورت‎هاي خصوصي‎سازي و كاهش تصدي‎گري دولت در اقتصاد ۱

دلايل دولتي شدن اقتصاد ايران :         ۱

مفروضات در مورد سياست‎ها و راهكارهاي پيشنهادي       ۵

سياست‎ها و راهكارهاي اقتصادي پيشنهادي براي دولت آينده            ۸

روشهاي خصوصي‎سازي و تجربه آن در ايران   ۱۴

روشهاي خصوصي‎سازي در جهان:     ۱۴

عرضه‎ عمومي تمام يا قسمتي از سهام شركت      ۱۵

روش اجرا           ۱۷

شرايط لازم براي عرضه عمومي سهام ۱۹

مشكلات اجرايي     ۲۱

فروش خصوصي سهام         ۲۳

روش اجرايي        ۲۴

مزاياي عرضه خصوصي سهام          ۲۷

مشاركت بخش خصوصي در شركت دولتي        ۳۰

فروش دارائيهاي شركت يا مؤسسات دولتي         ۳۲

تجزيه واحد بزرگ دولتي به چند شركت كوچكتر ۳۴

فروش شركت به كاركنان و مديران      ۳۶

ارزيابي عملكرد دولت‎ها در فروش بنگاه‎هاي اقتصادي       ۴۲

برنامه پيشنهادي جهت آزادسازي دولت از تصدي امور اقتصادي       ۴۶

نتايج حاصل از اجراي راهكارهاي پيشنهادي       ۵۸

آيا خصوصي‎سازي به اهداف تعيين شده دست يافته است؟   ۵۹

سير قانوني خصوصي‎سازي در ايران   ۶۲

تجزيه و تحليل عملكرد خصوصي‎سازي در ايران ۷۱

خصوصي‎سازي و برنامه سوم           ۸۰

بازنگري در قانون كار         ۸۳

 

 

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : 29 آگوست 2017 به اشتراک بگذارید :