ارس فایل » تحقیق تأثیر ظهور جامعه اطلاعاتی بر امنیت ملی با تأکید بر صنعت توریسم
لحظه ای که به کمال رسیدم و منور شدم، تمام هستی کامل و منور شد. (بودا)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 21 حجم فایل (مگابایت) : 0.357 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">تحقیق تأثیر ظهور جامعه اطلاعاتی بر امنیت ملی با تأکید بر صنعت توریسم</span>

تأثیر ظهور جامعه اطلاعاتی بر امنیت ملی با تأکید بر صنعت توریسم

 

چکیده:

 

در این تحقیق ابتدا به مباحثی در خصوص ظهور جامعه اطلاعاتی که آن را صورتبندی جدید جوامع می نامند و منطق و تأثیرات آن در عرصه جامعه پرداخته شده است و خصوصیات جدید آن با تأکید بر تأثیر مستقیم این تغییر بر مفهوم امنیت ملی و حاکمیت ملی اشاراتی شده است در ادامه با درنظرگرفتن متغیرهای اصلی جامعه اطلاعاتی که مرتبط با امنیت است، نقاط تضعیف و تقویت کننده دولت و ارتباط آن با توریسم مورد اشاره قرار گرفته است. اقتصاد اطلاعاتی ، نهادهای فراملی، جنبشهای اجتماعی جدید، در افزایش نقش شهروند، دموکراسی جدید و نظارت و مراقبت از جمله پارامترهایی است که مورد بررسی قرار گرفته است.

وازگان کلیدی : جامعه اطلاعاتی-امنیت ملی

 

مقدمه :

 

در دهه‌ي ۱۹۹۰ ميلادي با اختراع چند رسانه‌اي و نفوذ آن به اينترنت و با انجام مطالعات نظري در رشته‌هاي گوناگون علوم انساني قرن جديد را انفجار اطلاعات و ظهور جامعه‌ اطلاعاتي نام گذاري كردند كه ريخت شناسي و صورت بندي اجتماعي نظام بين الملل و جوامع مختلف آن را كاملاً متحول و به شكل شبكه‌اي و اطلاعاتي و ارتباطي تبديل خواهد نمود و به طبع آن كليه‌ي مفاهيم علوم انساني از جمله علوم سياسي نيز متحول خواهد شد . در اين مقاله ما ابتدا به تعريف و تأثير و منطق جامعه اطلاعاتي پرداختيم و سپس تحول مفهوم امنيت را در آن مورد بررسي قرار داده ايم ونهايتاً به شش پارامتر كه بيشترين  بروز را در جامعه اطلاعاتي  و مفهوم امنيت ملي با تأكيد و ارتباط با موضوع توريسم و گردشگري داشته پرداخته‌ايم كه از آن جمله مي‌توان به اقتصاد اطلاعاتي كه صنعت توريسم در نقش مؤثري دارد و افزايش قدرت فرد كه در گردشگري محور قرار دارد و … اشاره نمود و در انتها پوسته امنيت ملي را تحت نفوذ شش پارامتر مطروحه در نموداري ترسيم كرده‌ايم .

 

جامعه اطلاعاتي

 

يادآوري اين موضوع خالي از اهميت نيست كه جامعه ماقبل صنعتي « بازي بر عليه هستي» با نيروي غير ماهر عضلاني، جامعه صنعتي « بازي بر عليه هستي »‌با نيروي ماشين و جامعه فرا صنعتي  « بازي ميان اشخاص  » با نيروي اطلاعات است . جامعه اطلاعاتي از طريق نقش اطلاعات باعث مي‌شود تغيير عادات «اداره اقتصادي»  [ حداكثر سود شخصي] جامعه را ، وضعيت « اداره جامعه شناسانه»  [ كوشش براي رسيدگي به نيازهاي جامعه با روش‌هاي هوشيارانه تر … ] بر اساس منافع همگاني نشان دهند. [۱]

در اين مرحله به ارتباطات بين المللي و جريان اطلاعات صرفاً‌ در چارچوب سخت افزار و نرم افزار نگريسته نمي‌شود بلكه اين نگاه در برگيرنده تحولات اجتماعي ، سياسي و رفتاري نيز هست .

خلاصه آنكه بررسي جريان بين المللي اطلاعات در ابعاد انساني و تكنولوژيك آن و در چارچوب مسايل و شبكه‌هاي انفرادي ملي و بين المللي و جهاني آن يك ضرورت است كه در نمودار ذيل نقش مسافرت، گردشگري و توريسم نيز به نمايش درآمده است.

 

فهرست منابع

 

محسني ،‌منوچهر،۱۳۸۰، «جامعه شناسي جامعه اطلاعاتي» نشر ديدار ،‌تهران،  ص۲۲

كاستلز،‌نائول ،۱۳۸۰، « عصر اطلاعات: اقتصاد، جامعه، فرهنگ،‌ترجمه چاوشيان حسن، جلد اول ، طرح نو ،‌تهران،‌ص ۴۷

كاستلز ، جلد اول، ص۴۰

متفي،‌ابراهيم «سياست خارجي در عصر كثرت گرايي سياسي و فرا دولت گرايي»‌

مشيرزاده ،‌حميرا،۱۳۸۱،  «درآمدي نظري بر جنبش‌هاي اجتماعي» ،‌نشر پژوهشكده انقلاب اسلامي و امام خميني،‌تهران ، ص ۱۸۱

متقي، ابراهيم، «سياست خارجي در عصر كثرت گرايي سياسي و فرا دولت گرايي» ، فصلنامه ولايت ،‌ شماره ۱۳٫

كاستلز ،‌جلد دوم،‌پيشين ،‌صص ۸ و ۲۹۷

شبيه شبكه‌هاي راديويي ، تلويزيوني و سايت‌هاي مختلف اينترنت كه بر عليه جمهوري اسلامي ايران به شكل بين المللي با كمك‌هاي مختلف دشمنان مشغول فعاليتند و در مسايل بعد از انتخابات و هم رياست جمهوري كار ويژه خود را به خوبي به ظهور رساندند و كار* را بر امنيت ملي به نمايش در آورند.

قوام،‌سيد عبدالعلي ،‌۱۳۸۲،« جهاني شدن و جهان سوم»‌، دفتر مطالعات بين المللي ،‌تهران ،‌ص ۵۷

اسلامي، مسعود، ۱۳۷۵، «از حاكميت دولت تا حكمراني جهاني : تعاملي در روند همكاري‌هاي نهادينه بين الملل»‌،‌فصلنامه مطالعات سازمان ملل متحد،‌سال اول ، شماره يك،‌ص ۴۹

 

فهرست مطالب

 

مقدمه :   ۱

  1. جامعه اطلاعاتي
  2. Informational society
  3. تعاريف جامعه اطلاعاتي ۳
  4. ويژگي‌هاي جامعه اطلاعاتي ۴
  5. منطق جامعه اطلاعاتي ۵
  6. حكومت و جامعه اطلاعاتي ۶
  7. امنيت ملي National Security 7
  8. عوامل تحديد امنيت ملي در جامعه اطلاعاتي ۹
  9. عوامل تحدید امنیت ملی در بُعد خارجی ۱۰

ب) جنبشهای اجتماعی جدید   ۱۲

ج) نهادهای فراملی ۱۲

۹٫عوامل تحدید امنيت ملي در بُعد داخلی           ۱۴

نتیجه:     ۱۷

منابع

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :