ارس فایل » مدل كلاسيک تورم در ايران ، روش همگرايی
زیبائی در فرا رفتن از روزمره‌گی‌هاست. (ورنر هفته)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : رایگان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 55 حجم فایل (مگابایت) : 0.2 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">مدل كلاسيک تورم در ايران ، روش همگرايی</span>

مدل كلاسيک تورم در ايران ، روش همگرايی

 

تحقیق مدل كلاسيک تورم در ايران ، روش همگرايی

 

از مشكلات اقتصادي بسيار مهم در ايران، طي چند دهه اخير، مي‌توان به پديده تورم همراه با بيكاري و يا به عبارت ديگر، ركود تورمي اشاره كرد كه باعث گرديده رابطه جانشيني بين تورم و بيكاري به راحتي ميسر نباشد. در چنين شرايطي اجراي سياست‌هاي پولي و مالي براي تحقق اهداف سياستگذار، با مشكل مواجه شده و نياز به سياستهاي زيربنايي و متفاوت از سياست‌هاي معمول دارد.شواهد نشانگر اين است كه سياستگذاران نه تنها به هدف خود كه همانا تثبيت قيمت‌ها، كاهش عدم اطمينان اقتصادي و از ميان بردن بيكاري است دست نيافته، بلكه با اعمال سياست‌هاي نادرست خود موجب شدت يافتن نابساماني‌ها گرديده‌اند. در نهايت، تورم موجود، به توم مزمن تبديل شده و آن هم از طريق شكل‌گيري انتظارات تورمي به شتابان بودن تورم كمك كرده است.در اين ميان حجم پول، به عنوان يك متغير عمده اقتصادي كلان و نيز يكي از ابزارهاي اصلي سياست‌هاي دولت مي‌باشد كه جهت مهار تورم به كار گرفته مي‌شود. اين مطلب، تقريباً، يكي از اصول پذيرفته شده تمام مكاتب اقتصادي است ولي در مورد تاثير حجم پول بر روي توليد و قيمت‌ها، اختلاف ريشه‌دار و متعددي بين مكاتب مختلف اقتصادي وجود دارد. به اعتقاد پولگرايان در چنين شرايطي، افزايش عرضه پول در درازمدت منجر به تورم شده و تأثيري بر رشد محصول نخواهد داشت.

در اين مقاله بطور كلي هدف آزمون سازگاري مدل تورم پولگرايان به همراه انتظارات عقلايي با ويژگي‌هاي اقتصاد ايران و يافتن رابطه بين متغيرهاي رشد عرضه پول و تورم در چارچوب پايه‌هاي نظري مي‌باشد. چرا كه اگر نظريه پولگرايان در مورد ايران صحت داشته باشد، ترديد در اتخاذ سياست‌ها و تصميم‌گيري‌ها از طرف مقامات پولي و بانك مركزي از بين رفته و ضمن اينكه فشار برخي از معتقدان به نظريه‌هاي مخالف ( فشار هزينه، تقاضا و …) كاسته مي‌شود، سياستها آثار خود را در بلند مدت ظاهر مي‌سازند. به همين منظور فرضيه‌هايي در جهت تبيين سياست پولي و رابطه بين نرخ رشد پول، تورم و محصول بيان گرديده تا از طريق آزمون آنها، به درستي يا نادرستي روابط پي برده شود و در صورت اثبات سازگاي مدل تورم پوليون با اقتصاد ايران، راه حل‌هاي مناسب براي رفع مشكل تورم، پيشنهادگردد.قبل از حركت به سمت آزمون‌هاي همگرايي، لازم است كه درجه انباشتگي متغيرهاي مورد نظر مشخص گردد. به همين منظور، آزمون‌هاي ايستايي ديكي ـ فولر، آزمون تابع خودهمبستگي (آماره باكس ـ پايرس و لانگ ـ باكس)، فيليپس پرون و آزمون پرون، راه‌هايي هستند كه مي‌ توان بوسيله آنها به درجه ايستايي متغيرها پي‌برد. ولي از آنجايي‌كه كشور ايران شاهد انقلاب و جنگ بوده، در نتيجه احتمال تغييرات ساختاري و شكستگي در داده‌ها وجود داشته و بنا به استدلال پرون، در اين حالت آماره ديكي ـ فولر و آماره‌هاي مشابه مناسب نمي‌باشند، لذا از آزمون پرون براي سه حالت مختلف تغيير در عرض از مبدا تابع روند، تغيير در شيب تابع روند و تغيير در عرض از مبدا و شيب تابع روند و نيز آزمون تابع خود همبستگي‌ استفاده گرديده است. نتايج در جدول‌هاي (۱) و (۲) كه بوسيله نرم‌افزارهاي Microfit  و Eviews آماده گرديده‌اند، نوشته شده است.

 

فهرست مطالب

 

چكيده     ۱

مقدمه     ۳

۱ . مروري بر روند تورم و رشد پول در ايران   ۵

۱ـ۱ . روند تورم (لگاريتمي) در ايران  ۵

۱ـ۲٫ روند رشد پول (لگاريتمي) در ايران          ۶

۲ . نظريه‌هاي تورم مكتب پولگرايان   ۷

۳ . مكتب پولي شماره (II)، مكتب انتظارات عقلايي (RE)  ۸

۴ . پيشينه مطالعات تجربي در جهان    ۱۱

۵ . مطالعات انجام شده در مورد سياست‌هاي پولي براساس انتظارات عقلايي     ۱۲

۶ . پيشينه مطالات تجربي در اقتصاد ايران        ۱۵

  1. مطالعات انجام شده در مورد سياست‌هاي پولي براساس انتظارات عقلايي در ايران ۱۷

۸ . بررسي مدل كلاسيك تورم            ۲۱

  1. محدوديت‌هاي بين معادله‌اي ۲۶

۱۰ . نتايج تجربي  ۳۰

۱۰ـ۱ . آزمونهاي ايستايي     ۳۰

۱۰ـ۲٫ آزمون ريشه واحد پرون          ۳۱

۱۰ـ۳ . آزمون ايستايي با استفاده از تابع خودهمبستگي       ۳۲

۱۰ـ۴ . آزمون همگرايي يوهنسن و يوهنسن ـ جسيليوس     ۳۴

جمع‌بندي و ملاحظات          ۴۰

پيوست ۱ ۴۴

پيوست ۲ ۴۷

 

قیمت فایل : رایگان

دسته بندی : تاريخ : ۵ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :