ارس فایل » پایان نامه بازدید از تاسیسات و تجهیزات برق
بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 41 حجم فایل (مگابایت) : 1 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">پایان نامه بازدید از تاسیسات و تجهیزات برق</span>

پایان نامه بازدید از تاسیسات و تجهیزات برق

 

فصل اول

 

تاريخچه برق

۱)  تاريخچه صنعت برق در خوزستان:

تاريخ استفاده از صنعت برق در خوزستان به سالهای اکتشاف اولين حوزه های نفت در مسجد سلیمان بر میگردد. بعد از آن طی سال های۱۳۱۲ تا ۱۳۱۶ محدوده ای از شهر اهواز از طريق چند مولد ديزلی ۲۵۰ کيلو واتی توسط يک شرکت خصوصی و پس از آن با نصب يک مولد ۵۰۰ کيلو واتی در محل ريسندگی شوش برقدار گرديد. بعد از آن شهرهای خرمشهر ، دزفول و انديمشک به تدريج از طريق بخش خصوصی بصورت محدود تامين برق شدند. در سال ۱۳۳۷ يک خط بين اهواز و آبادان احداث شد و مازاد برق پالايشگاه آبادان را به اهواز منتقل نمود. در همين سال قرار داد احداث سد مخزنی دز به امضا رسيد و عمليات ساختمانی آن از سال ۱۳۳۸ آغاز شد و همزمان با آن احداث طرح های شبکه انتقال و توزيع برق شروع گرديد. در اوایل سال ۱۳۳۹ طبق قانونی که از مجلس وقت گذشت سازمان آب و برق خوزستان به عنوان اوليين سازمان مدرن عمرانی در کشور تاسيس و شروع به کار نمود. در حال حاضر سازمان آب و برق مسئوليت تولد ، انتقال و توزيع نيروی برق را در سطح پراکنده در استان خوزستان و کهکيلويه و بویر احمد در مساحت حدود ۸۰۹۹۲ کيلومتر مربع را بر عهده دارد. در نيمه دوم سال ۱۳۷۱ در اجرای سياست عدم تمرکز و ايجاد شرکت های مستقل در زمينه های توليد و بهره برداری و نگهداری و تعميرات و نوسازی نيروگاهها و سدها ، چهار شرکت توليد نيروی برق شامل سد دز ، سد شهيد عباسپور ، نيروگاه حرارتی رامين و نيروگاه حرارتی گازی زرگان تحت نظارت مستقيم سازمان فعاليت می نمايند و در زمينه توزيع با شروع فعاليت دو شرکت توزيع نيروی برق در استان خوزستان و کهکيیلويه و بوير احمد عملا بهره برداری از شبکه های توزيع برق به عهده دو شرکت فوق الذکر با نظارت مستقيم واحد برق سازمان آب و برق خوزستان قرار گرفت و در اواخر سال ۱۳۷۵ با       جدا شدن شرکت توزيع برق خوزستان سه شرکت نامبرده مسئوليت توزيع نيروی برق در استان های خوزستان و کهکيلويه و بوير احمد را عهده دار شدند.

۱-۱) شبکه قدرت ايران : شبکه قدرت ايران همانند ساير شبکه های بهم پيوسته شامل سيستم توليد   ( نيروگاهها ) ، انتقال و توزيع می باشند.

۲-۱) توليد: بخش توليد يا نيروگاهها معمولا توسط شرکت بهره برداری مربوطه اداره می شود. کنترل برنامه ريزی نيروگاههای بالای ۱۰۰ مگاوات با ديسپاچينگ ملی و زير ۱۰۰ مگاوات با ديسپاچينگ مناطق می باشد.

۳-۱) انتقال : سيستم انتقال عمدتا به پست های فشار قوی   ،  ،  ،  و خطوط انتقال مابين آنها گفته می شود. سطوح ولتاژ استاندارد و شماره های مربوطه در جدول (۱) آمده است. همچنين درجدول (۲) ، رنگ استاندارد تجهيزات AC ، برای سطوح ولتاژ فوق توزيع ، آمده است و در ضميمه های (۱)،(۲)،(۳)و (۴) ، کد تجهيزات و نيز علا ئم برخی از تجهيزات شبکه آورده شده است. اين جدول ها در انتهای گزارش کارآموزی آورده شده است.

۴-۱) توزيع : بارهايی که از طريق شبکه سراسری تغذيه می شوند، معمولا زير نظر بخش توزيع اداره  می شوند.

 

۲) شرکت توزيع برق (نمودار سازمانی)

شرکت توزيع برق دزفول که محل جغرافيايی عمده بخش های آن درکنار مناطق مسکونی  سوم شعبان روبروی پايگاه هوايی در جاده دزفول انديمشک می باشد ، به دو قسمت تقسيم شده است:

۱-         شرکت توزيع برق ناحيه شمال دزفول

۲-         شرکت توزيع برق ناحيه جنوب دزفول

هر کدام از اين شرکت ها دارای چند بخش فنی عمده می باشند.

۱-۲) اداره عمليات برق

بدون شک بازوی اجرايی هر شرکت توزيع ، اداره عمليات آن می باشد. هر چند که در حال حاضر وظايف اين اداره اکثرا به پيمانکاران خصوصی واگذار شده است اما بهر حال هنوز هم اجرايی ترين بخش هر شرکت توزيع می باشد که طرحها پس از تصويب برای اجرا به اداره عمليات ابلاغ می شوند. بطور کلی وظايف اداره عمليات در چهار قسمت کلی تعميرات شبکه ، اتفاقات ، روشنايی معابر و کنتور خلاصه می شوند که در ذيل مختصرا به معرفی اين بخشها پرداخته شده است:

۱-۱-۲)- تعميرات شبکه

از اصلی ترين وظايف اداره عمليات بشمار می رود . بسياری از وظايف اين بخش به پيمانکاران خصوصی واگذار می شود. اجرای طرحهای تاييد شده از سوی اداره مهندسی و نيز انجام تعميرات در شبکه ، اعم از تعويض سيم ، نصب ترانس و نصب پايه بر عهده اين بخش از عمليات گذاشته شده است.

۲-۱-۲) اتفاقات

اين بخش در صورت بروز هر گونه اتفاقی که باعث قطع ارائه خدمات برق به مشترکين گردد وارد عمل شده و بصورت فوق العاده به رفع نقص می پردازد. انجام خاموشی بمنظور اجرای عمليات بخش تعميرات نيز از وظايف اتفاقات می باشد.

۳-۱-۲) روشنايی معابر

نظارت و انجام تعميرات بر روی بخش روشنايی معابر وظيفه اين قسمت از عمليات می باشد. بوبين ، فتوسل و تايم سويچ از قسمتهايی هستند که بزرگترين حجم اشکالات بر روی آنها ايجاد می شود . انواع لامپهای مورد استفاده در اين بخش عبارتند از :  ،  ،   و   که اکثرا نوع بخار جيوه هستند بجز در مواردی که بمنظور زيبايی و استفاده از نور زرد رنگ از نوع بخار سديم نيز استفاده می شود. برای هر گروه از روشنايی های معابر ( حدود ۵۰ پایه ) يک فتوسل ، يک کنتور و يک تايم سويچ در نظر گرفته شده است که هر از چند گاهی مورد بازديد قرار می گیرند.

۴-۱-۲)  کنتور

وظيفه انجام تعميرات و نصب کنتورها بطور خاص بر عهده اين بخش می باشد ، بيشترين اشکالات در اين بخش ناشی از سوختن پايه فيوز و از کار افتادن کنتور بدليل نوسان شديد ولتاژ می باشد. اولين قرائت کنتور نيز وظيفه اين بخش می باشد. اخيرا نصب کنتورهای ديجيتالی باب شده است که دارای دقت بيشتری نسبت به کنتورهای آنالوگ موجود می باشند. تنها اشکال کنتورهای ديجيتالی حساسيت کيتهای الکترونيکی آنها نسبت به ولتاژ ضربه ای  می باشد. اما در اينجا احتمال دستکاری کنتورها که ظاهرا ۷۵% کل تلفات را در بر می گيرد کمتر خواهد شد.

۲-۲)  اداره مهندسی

وظيفه اساسی شرکتهای توزيع نيروی برق ، ارائه انرژی به متقاضيان مشترکان است بصورتی که از يک سو انرژی تحويلی به مشترک دارای کيفيتی مطلوب باشد و از سوی ديگر اين انرژی دارای حداکثر ضريب اطمينان باشد ، تا تداوم تحويل و ارائه انرژی به مشترک تضمين شود. برای اينکه اين امر تا حد مطلوبی تحقق يابد علاوه بر همکاری بخش های مختلف مربوط به انتقال نيرو، به يک طرح مناسب برای توزيع نيرو نيز احتياج است. اين کار از سوی اداره ای موسوم به اداره مهندسی صورت می گيرد. هر شرکت توزيع دارای يک بخش با اين عنوان است که وظيفه آن بطور کلی عبارت است از :

 • تعيين طرحهای مناسب برای برقدار نمودن محل های مورد نياز
 • تغيير طرحهای قبلی توزيع بمنظور روزآمد نمودن شبکه توزيع
 • تعيين هزينه های مربوط به اجرای طرح و برخی امور جانبی ديگر
 • کنترل فنی بار شبکه
 • انجام هماهنگی های لازم برای جلو گيری از تداخل کار شرکت توزيع با ساير سازمانها
 • و . . .

می توان گفت اداره مهندسی مغز متفکر شرکت توزيع است.که به دليل سنگين بودن و فنی بودن مسئوليت های آن ، افراد شاغل در آن بايدمتخصص ودارای ديد فنی بالايی باشند. مهم ترين بخش های فنی اداره مهندسی ،بخش کنترل بار و بخش طراحی می باشد.در زير برخی از وظايف هرکدام از بخش های مذکور را شرح می دهیم :

۱-۲-۲) بخش طراحی شبکه

همانطور که از اسم آن پيداست ، وظيفه اين بخش ، طراحی است.مهم ترين وظائف آن به شرح زير می باشد :

 • طراحی شبکه های توزيع با تشخيص دقيق مسير مورد نظر و انتخاب کوتاهترين راه ممکن بر اساس استانداردهای توزيع
 • هماهنگی لازم با ساير سازمانها :

اين هماهنگی ممکن است با شهرداری ، راه و ترابری ،  بخشداری  و يا  شرکت نفت ،  به منظور عدم تصنييع حقوق آنان صورت بپذيرد.

 • رعایيت حريم های الکتريکی :

بر اساس استانداردهای توزيع ، خطوط با ولتاژ های مختلف دارای حريم های مختلفی نيز می باشند. تعيين اين محدوده ها به منظور رعايت ايمنی صورت می گيرد.

۲-۲-۲) بخش کنترل فنی شبکه

همانطور که از اسم آن پیداست ، وظیفه این بخش ، کنترل فنی بار شبکه است . مهم ترین وظائف آن به شرح زیر می باشد :

 • تعيين مرکز بار :

اين کار به منظور تعيين نقطه بهينه برای تعيين محل نصب ترانس ها صورت می گيرد. اندازه گيری و کنترل بار از راه های تعيين اين نقاط می باشند.

 • تعيين ظرفيت ترانس با توجه به ميزان درخواست يا تعداد متقاضيان
 • تعيين سطح مقطع مناسب برای کابل ها و سيم ها
 • تعيين زاويه های مناسب برای خطوط توزيع
 • برآورد هزينه طرح ها

 

فهرست

 

فصل اول  ۳

تاریخچه

فصل دوم       ۵

شرکت توزیع برق دزفول (نمودار سازمانی)

فصل سوم     ۱۴

آشنایی با مکان کارآموزی

فصل چهارم      ۱۶

روند کار

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :