ارس فایل » پایان نامه بررسی رله و حفاظت
شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم. (دوروستان)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 68 حجم فایل (مگابایت) : 0.8 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">پایان نامه بررسی رله و حفاظت</span>

پایان نامه بررسی رله و حفاظت

 

مقدمه

 

با افزایش میزان  مصرف انرژی برق مراکز تولید نیز گسترش می یابند. بعنوان مثال طی چند سال اخیر در ایران و بویژه در استان خوزستان  شاهد بهره برداری از چندین نیروگاه برق آبی بوده ایم از جمله نیروگاه سد کرخه با ۴۵۰ مگا ولت آمپر، نیروگاه سد کارون۳ با ۱۰۰۰مگا ولت آمپر و نیروگاه های کوچک تر دیگر. بهره برداری بهینه از از مراکز تولید به کیفیت شبکه انقال و فوق توزیع و عملکرد صحیح آن ها بستگی دارد. بعلاوه سیستم انتقال از نظر امنیت شبکه نیز نقش کلیدی بر عهده دارد، چرا که مراکز تولید و مصرف کل کشور را به هم پیوند می دهد. با توجه به نقش اساسی ایستگاه های فشارقوی در شبکه این جانب ایستگاه اصلی اندیمشک را که مهمترین ایستگاه فشار قوی در ناحیه شمال خوزستان محسوب می شود ، بعنوان محل کارآموزی انتخاب نمودم. در این گزارش کارآموزی ضمن معرفی اجزا ایستگاه های فشار قوی در فصل اول ، فصل دوم را به معرفی محل کار آموزی اختصاص داده ام و در فصل سوم استاندارد های نقشه های تک خطی عملیاتی را به طور کامل بیان کرده ام.

 

فصل اول

 

بررسی اجزا ایستگاه های فشارقوی

۱-۱ مقدمه

انرژی مورد نیاز کلیه مصرف کننده ها ، اعم از صنعتی ، کشاورزی ، خانگی و غیره …، با حداقل هزینه و در هر نقطه تنها از طریق احداث شبکه های سراسری انتقال انرژی و اتصال کلیه مراکز تولید و مصرف به یکدیگر تامین می شود. احداث شبکه سراسری و تبادل انرژی بین مراکز تولید و نقاط مصرف در فواصل دور استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت مراکز تولید را امکان پذیر ساخته ، راندمان شبکه را فزونی می بخشد. شبکه سراسری مستلزم احداث خطوط انتقال انرژی با ظرفیت بالا جهت پوشش کامل سطح مورد نظر ، تحویل انرژی در مراکز تولید به شبکه سراسری تحت ولتاژ بالا از طریق ایستگاه های انتقال انرژی و انتقال انرژی مورد نیاز به مصرف کننده خواهد بود. بدین ترتیب ایستگاه های فشار قوی در محل تحویل انرژی به شبکه سراسری ، در نیروگاه ها ، در محل دریافت انرژی در محل مصرف کننده ها ، در محل اتصال خطوط به یکدیگر احداث می شوند. به عبارت دیگر شبکه سراسری شامل خطوط انتقال انرژی و ایستگاه های فشار قوی می باشد. ایستگاه های فشار قوی در ردیف ولتاژهای انتقال فوق توزیع و توزیع احداث می شوند. به منظور تبادل انرژی در سطح نیروگاه ها و مراکز مصرف با ظرفیت قابل ملاحظه ، تا حدود چند هزار مگاوات ، از شبکه های سراسری تحت ولتاژهای انتقال استاندارد استفاده می شود. در کشور ما ردیف ولتاژهای انتقال انرژی را ۱۳۲ و ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلو ولت تشکیل می دهند. در محدوده شهرها و استان ها  پخش انرژی و تامین ارتباط بین شهرها و خطوط اصلی انتقال انرژی توسط خطوط تحت ولتاژهای پخش یا فوق توزیع صورت می پذیرد. ظرفیت و طول خطوط انتقال و توزیع انرژی در ردیف ولتاژهای اسمی مورد اشاره به شرح جدول ۱-۱ می باشند.

ایستگاه های احداث شده به منظور تبادل انرژی در ردیف ولتاژهای مختلف انتقال ، به ایستگاه های انتقال انرژی موسوم می باشند. در این ایستگاه ها انرژی بین شبکه های سراسری ، از یک ردیف ولتاژ اسمی انتقال به ردیف دیگر ولتاژهای انتقال منتقل و مبادله می گردد. در کلیه ایستگاه های فشار قوی ردیف های متعدد ولتاژ اسمی موجود بوده ، تجهیزات مربوطه تحت ولتاژهای فوق بکار برده می شوند. ایستگاه ها با بالاترین ردیف ولتاژ اسمی موجود در ایستگاه نام برده شده ، مشخص می شوند. به عنوان مثال هنگامی که در یک ایستگاه فشار قوی ردیف ولتاژهای   ،  ،   موجود باشند ، ایستگاه به عنوان ایستگاه   نامیده می شود. و چنانچه در ایستگاه فوق توزیع ردیف ولتاژهای ۶۳ ، ۲۰ ، ۳/۶ ،   موجود باشند ، ایستگاه به عنوان ایستگاه   نامیده می شود. هنگامی که بالاترین ردیف ولتاژ اسمی موجود در ایستگاه را ولتاژهای انتقال تشکیل دهند ، ایستگاه از نوع انتقال و هنگامی که بالاترین ردیف ولتاژ اسمی موجود در ایستگاه را ولتاژهای فوق توزیع تشکیل دهند ایستگاه از نوع فوق توزیع تقسیم بندی می شود. ایستگاه های از نوع توزیع نیز شامل ولتاژهای   ،   و   می باشند.

 

مقدمه     ۴

فصل اول            ۵

۱-۱ مقدمه           ۵

۱-۲ ترانسفورماتورها و اتوترانسفورماتورهای قدرت        ۷

۱-۲-۱ مشخصات فنی ترانسفورماتورهای قدرت  ۹

۱-۲-۲ حفاظتهای ترانسفورماتور        ۱۰

۱-۲-۳ تپ ترانسفورماتور    ۱۰

۱-۲-۴ سیستم خنک کننده ترانسفورماتور          ۱۱

۱-۲-۵ گروه برداری ترانسفورماتور    ۱۱

۱-۳ رله و حفاظت ۱۲

۱-۳-۱ رله دیستانس            ۱۲

۱-۳-۲ رله دیفرانسیل          ۱۳

۱-۳-۳ رله بوخهلتس           ۱۴

۱-۳-۴ رلهREF     ۱۶

۱-۳-۵ رله افت ولتاژ          ۱۶

۱-۳-۶ رله اضافه جریان قابل تنظیم برای جریان و زمان   ۱۷

۱-۴-۶ مشخصات الکتریکی کلیدها      ۲۲

۱-۵ سکسیونر      ۲۲

۱-۶ روش های قطع و وصل یا مکانیزم عمل کننده          ۲۵

۱-۷ اینترلاک (Inter Lock  )           ۲۶

۸-۱ برقگیر LIGHTNING ARRESTER           ۲۶

۱-۹ کنتور برقگیر :           ۲۹

۱-۱۰ ترانسفورماتور جریان ( Current Transformer  ) یا C.T   ۲۹

۱-۱۰- ۱ ترانس جریان هسته بالا (Topcore  ) و یا ( Inverted  ) ۳۰

۱-۱۰-۲ ترانسفورماتورهای جریان هسته پائین (Tank Type ) :      ۳۱

۱-۱۰-۳ محل نصب ترانس جریان در پست های فشار قوی :           ۳۱

۱-۱۱ ترانسفورماتورهای ولتاژ( V.T یا P.T ) :   ۳۱

۱-۱۲ ترانسفورماتور ولتاژخازنی(capacitor voltage Transformer) :      ۳۲

۱-۱۳ موج گیر یا تله موج Line Trops            ۳۲

۱-۱۳-۱ نصب موجگیر :     ۳۲

۱-۱۳-۲ محل استقرار موج گیرها در پست های فشار قوی :            ۳۳

۱-۱۴ شینه بندی Basbar Arrangement       ۳۳

۱-۱۵ سرئیچگیر   ۳۳

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :