ارس فایل » سلول های بنیادی پایان نامه بررسی نقش سلول های بنیادی در علم پزشکی
بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی. (رودی)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 39000 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 145 حجم فایل (مگابایت) : 0.80 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft Office
<span itemprop="name">سلول های بنیادی پایان نامه بررسی نقش سلول های بنیادی در علم پزشکی</span>

سلول های بنیادی پایان نامه بررسی نقش سلول های بنیادی در علم پزشکی  

 

  پایان نامه بررسی نقش سلول های بنیادی در علم پزشکی

 

چکیده

 

سلول های بنیادی به دلیل توانایی منحصربه‌فردی که دارند از مباحث جذاب در زیست‌شناسی و علوم‌درمانی می‌باشند.همچنین تحقیقات در این زمینه دانش ما را درباره‌ی چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده است و مهم‌تر آن‌که به فهم مکانیزم جایگزینی سلول‌های سالم با سلول‌های آسیب‌دیده کمک نموده است.

در این تحقیق نگارندگان به تبیین ویژگی سلول های بنیادی و یافتن چرایی و چگونگی نقش سلول های بنیادی در درمان بیماری‌های مختلف و اهمیت این سلول‌ها در جهان امروز به‌خصوص در حوزه‌ی پزشکی پرداخته‌اند.

در فصل اول با بیانی روشن موضوع مورد نظر را به صورت فشرده و جامع توضیح داده و اهداف تحقیق و سؤالات تحقیق را در حیطه‌ی موضوع بیان کرده‌ایم.پیشینه تحقیقات انجام شده در سطح مراکز علمی را مطالعه کرده به تنظیم ادبیات تحقیق که فصل دوم ما را تشکیل می‌داد پرداختیم و همچنین در این فصل در حیطه‌ی سؤال‌های تحقیق و اهداف آن مطالعات گسترده‌ای را انجام دادیم.

در فصل سوم به تعیین روش تحقیق که روشی توصیفی است پرداختیم و ابزارهای استفاده شده برای جمع‌آوری اطلاعات را در این فصل متذکر شدیم.

در فصل چهارم کلیه مطالب نوشته شده را مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار دادیم و به هر یک از سؤالات مطرح شده در فصل اول براساس مطالب گردآوری شده پاسخ دادیم .و در فصل پنجم نتیجه‌گیری کلی و پیشنهادات مربوط به تحقیق از نظر نگارندگان تحقیق تنظیم شد.در پایان ،بخشی از منابع که بیش‌تر مطالعه و مورد استفاده قرار گرفته بود را ذکر کردیم و در ضمن گفت‌وگو‌های انجام شده با صاحب‌نظران و اساتید و تصاویر مربوطه را ضمیمه تحقیق کردیم.

کلیدواژه‌های این تحقیق عبارتنداز:سلول های بنیادی- علوم‌پزشکی- ‌شبیه‌سازی‌ – ترمیم‌اندام

 

پیشگفتار

 

« خداوند بزرگ ،خاکی از قسمت‌های گوناگون زمین‌،‌از قسمت‌های سخت و نرم ‌و شور و شیرین گردآورد ،بعد آب بر آن افزود تا گلی خالص و آماده شد و با افزودن رطوبت ،چسبناک گردید که از آن ،اندامی شایسته و عضوهایی جدا و به یکدیگر پیوسته آفرید‌،‌سپس آن را خشکانید تا محکم شد. بعد خشکاندن را ادامه داد تا سخت گردید و در زمانی معین و سرانجامی مشخص، ‌اندام انسان کامل شد. آنگاه از روحی که آفرید ،در آن دمید تا به صورت انسانی زنده درآمد که نیروی اندیشه‌ای دارد که وی را به تلاش می‌اندازد و افکاری یافته که در دیگر موجودات تصرف می‌کند. به انسان اعضا و جوارحی بخشید تا در خدمت او باشند و ابزاری عطا فرمود که آن‌ها را در زندگی به کار گیرد. نیز قدرت تشخیص به او داد تا حق و باطل را بشناسد و حواس چشایی و بویایی و وسیله تشخیص رنگ‌ها و اجناس مختلف در اختیار او قرار داد.خداوند‌،‌انسان را مخلوطی از رنگ‌های گوناگون‌،‌و چیزهای همانند و سازگار و نیروهای متضاد ،و مزاج‌های گوناگون گرمی‌،‌سردی‌،تری و خشکی قرار داد».

 

در طول تاریخ بشر‌،‌میل دستیابی به کیفیت بالای زندگی کسانی که از بیماری‌ها رنج می‌برند دغدغه همیشگی انسان به شمار رفته است .علم پزشکی که همیشه با اندیشه‌ها و طرح‌های بزرگ و شجاعت پیشگامان این عرصه عجین بوده ،در دهه‌های گذشته دچار انقلاب و تحول بزرگی شده که تحولاتی نظیر کشف پنی‌سلین‌،‌داروهای بیهوشی و یا اشعه‌ایکس در اواخر سده‌ی پیشین را تحت‌ا‌لشعاع قرار داده است.دنیا به یکباره وارد بستری از رویکردهای نوین تولد نوزادان آزمایشگاهی ،اصلاح نژاد حیوانات و درمان با سلول های بنیادی شده است و می‌توان گفت به تولید انواع بافت‌ها و اعضای انسان نیز بسیار نزدیک شده است.

 

این روزها در همه جا صحبت از سلول‌درمانی به عنوان درمان نوین برای بیماری‌های سخت است و تصور می‌شود که در آینده‌ای نه‌چندان دور درمان بسیاری از بیماری‌های لاعلاج یا مزمن در پیشرفت‌های علمی در این نوع از درمان نهفته باشد ممکن است شما یا کسی که دوست می‌دارید دچار بیماری باشد و بخواهد در خصوص امکان سلول‌درمانی بیماری وی اطلاعات بیشتری کسب کنید در این صورت مطالعه این نوشتار مفید به نظر می‌رسد.

 

مقدمه

 

مطالعه بیولوژی سلول بنیادی اخیراً توسط دانشمندان بسیار مورد توجه قرار گرفته است با این امید که این سلول‌ها نقش مهمی در درمان تعدادی از بیماری‌های ناعلاج از طریق پیوند سلولی داشته باشند.سلول های بنیادی‌،‌سلول‌های تمایز‌نیافته‌ای هستند که برای کار ویژه‌ای مجهز نشده‌اند و می‌توانند به هریک از انواع سلول‌ها در بدن موجود زنده تبدیل شوند.این سلول‌ها دارای قدرت تکثیر و تمایز بالایی هستند.

 

هرساله هزاران بیمار با بیماری‌هایی که زندگی را در معرض خطر قرار می‌دهند ‌،‌مانند لوسمی و لنفوم‌ها و اختلالاتی که سیستم ایمنی بیمار را درگیر می‌کنند مواجه می‌شوند.برای بسیاری از این بیماران بهترین درمان پیوند با سلول‌های خون‌ساز از یک دهنده مناسب یا سلول‌های خون بندناف می‌باشد.پزشکان می‌توانند این سلول‌ها را از میان سه منبع سلول‌های خون‌ساز انتخاب کنند که آن سه منبع سلول های بنیادی مغز استخوان‌، ‌سلول های بنیادی موجود در خون محیطی‌،‌و سلول های بنیادی موجود در خون بندناف می‌باشند و در انتخاب در میان این سه گروه بیشتر وابسته به بیمار است.استفاده از سلول های بنیادی بندناف بیشتر برای پیوند در بچه‌ها استفاده می‌شود زیرا بندناف خون محدودی را دارد و همچنین تعداد سلول های بنیادی خون‌سازی که برای پیوند استفاده می‌شود باید با اندازه و جثه بیمار تناسب داشته باشد‌،‌چنانکه برای بیمار با جثه و وزن کمتر تعداد سلول کمتری مورد نیاز می‌باشد و بیماران بزرگ‌تر تعداد سلول‌بیشتری نیاز دارند.از طرفی واحدهای خون بندناف گرفته شده ممکن است تعداد کافی سلول های بنیادی خون‌ساز نداشته باشد. همچنین پیوندهایی که با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان و سلول های بنیادی خون در گردش انجام می‌شوند به تطابق کامل این سلول‌ها در بیمار و دهنده نیاز دارند.استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف امیدبخش درمان در بیمارانی بوده است که دهنده مناسب و مطابق ندارند .بنابراین دانشمندان تحقیق روی سلول های بنیادی بندناف را دنبال می‌کنند تا راه‌هایی را بیابند که تعداد این سلول‌ها را افزایش دهند تا بتوانند برای این بیماران مسن‌تر هم از این سلول‌ها استفاده کنند.

 

فصل اول:کلیات تحقیق

بیان مسئله

 

سلول های بنیادی به آن دسته از سلول‌های بدن اطلاق می‌شوند که هنوز تمایز نیافته و برای کار ویژه‌ای تجهیز نشده‌اند.این سلول‌ها دارای خاصیت خودتکثیری بوده و قابلیت تمایز و تبدیل شدن به انواع دیگر سلول‌های بدن را دارند.این مشخصه سلول های بنیادی ،‌نظر متخصصین مختلف را به خود معطوف داشته است .به طوری‌که تحقیقات گسترده‌ای در این خصوص صورت می‌گیرد.

 

امروزه سلول های بنیادی ‌،‌ترمیم بافت‌هایی آسیب‌دیده و از جمله سلول‌های خونی ،قلبی‌،‌عصبی‌،‌غضروفی هستند و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب‌دیده که بخش عمده سلول‌های آن‌ها از بین رفته است ،پیوند زده شوند‌،و جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازد.

 

سلول های بنیادی دو خصوصیت مهم دارند‌،‌که آن‌ها را از دیگر انواع سلول‌ها متمایز می‌سازد که شامل:

 

الف) سلول‌هایی تخصص‌نیافته هستند و به مدت‌های طولانی از طریق تقسیم‌ سلولی خود را نوسازی می‌کنند.

 

ب)تحت شرایط فیزیولوژیکی یا آزمایشی ،می‌توان آن‌ها را تحریک تا به سلول‌هایی با عملکرد ویژه نظیر سلول‌های تپنده ماهیچه قلب یا سلول انسولین‌ساز لوزالمعده تبدیل شوند.وقتی سیگنالی به سلول بنیادی می‌رسد به سلول بنیادی می‌گوید که بعضی از ژن‌هایش را روشن کند و پروتئین‌های جدیدی را بسازد که این پروتئین‌ها کمک می‌کند که سلول بنیادی شبیه به نوع سلولی که قرار است بشود فعالیت کند.

 

دانشمندن به طور عمده با دو نوع سلول بنیادی کار می‌کنند :سلول های بنیادی جنینی و سلول های بنیادی بالغ ،که عملکرد و خصوصیات متفاوتی دارند که در این نوشته توضیح داده خواهند شد.دانشمندان در بیش از ۲۰ سال قبل روش هایی را برای به‌دست‌آوردن یا جداکردن سلول های بنیادی از جنین ابتدایی موش کشف کردند.چندین سال مطالعه تفصیلی بر روی سلول های بنیادی موش منجر به کشف نحوه جداسازی سلول های بنیادی از جنین انسانی و رشد این سلول‌ها در آزمایشگاه در سال ۱۹۹۸ شد.جنین‌های استفاده شده در این تحقیقات از طریق روش‌های بارورسازی در لوله آزمایش ایجاد شدند و زمانی‌که دیگر برای این هدف مورد نیاز نبودند ،با آگاهی و رضایت اهدا‌کننده‌،‌جهت تحقیقات استفاده می‌شدند.

 

سلول های بنیادی به دلایل زیادی برای موجودات زنده مهم هستند. در جنین ۳ تا ۵ روزه ،که بلاستوسیست نامیده می‌شود،گروه کوچکی متشکل از حدود ۳۰ سلول به نام توده سلولی داخلی موجب پیدایش صدها سلول بسیار تخصص‌یافته مورد نیاز برای ساخت یک موجود بالغ می‌شوند.در جنین در حال رشد ،سلول های بنیادی موجود در بافت‌های در حال سنتز سبب پیدایش چندین نوع سلول تخصص‌یافته می‌شود که قلب‌،‌ریه و سایر بافت‌ها را می‌سازد.در برخی بافت‌های بالغ نظیر مغز استخوان‌،‌ماهیچه و مغز ،‌جمعیت‌های مجزای سلول های بنیادی بالغ ‌،‌جایگزین‌هایی را برای سلول‌های از دست‌رفته‌،‌براثر مرگ طبیعی‌،‌جراحت یا بیماری ایجاد می‌کنند.

 

ضرورت و اهمیت تحقیق

 

تحقیقات در زمینه‌ی سلول های بنیادی ویژگی‌های مهمی دارد که باعث انتخاب این موضوع شده است.دسترسی انسان به فن‌آوری تکثیر سلول های بنیادی این یافته‌ها و به‌کارگیری آن‌ها برای تولید سلول‌های دیگر از جمله مباحث نوین در علم زیستی است.

 

ضرورت تحقیق درباره‌ی سلول های بنیادی به دلیل کاندیدا بودن برای درمان بیماری‌های رام‌نشدنی شامل پارکینسون‌،‌سیتروفی عضلانی روشن و همچنین بیماری‌های عمده‌ی دیگری ازقبیل دیابت و… مهم واقع شده است.

 

از دیگر ضرورت‌های انجام این تحقیق توانایی سلول های بنیادی در تقسیم‌شدن و خودنوسازی به مدت طولانی و غیرتخصصی که باعث پیدایش انواع سلول‌های تخصص‌یافته می‌شود ،توانایی آنان در تبدیل شدن به همه‌ی سلول‌های انسان و حیات او ایفا می‌کنند.

 

همچنین از مهمترین ضرورت‌های این تحقیق این بوده است که این سلول‌ها به اعتقاد دانشمندان در درمان انواع بیماری‌ها مؤثر هستند ولی با این‌حال در ایران توجه کمی به این سلول ها می‌شود و بیشتر افراد آگاهی نسبت به این موضوع ندارند در حالی‌که سلول های بنیادی می‌توانند کمک بسیاری برای کاهش مرگ‌ومیر در اثر بیماری‌های خاص دهند.

 

ما نیاز دانستیم این موضوع را انتخاب کنیم تا بتوانیم اطلاعاتی به زبان ساده و قابل فهم را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم.

 

اهداف تحقیق

 

هدف‌ کلی: بررسی نقش سلول های بنیادی در علم پزشکی

 

اهداف جزئی: بررسی ماهیت سلول های بنیادی

 

بررسی جایگاه سلول های بنیادی در علم پزشکی در ایران

 

بررسی نقش سلول های بنیادی در علوم پزشکی

 

بررسی نقش سلول های بنیادی در ترمیم آسیب‌های قلبی

 

بررسی نقش سلول های بنیادی در تکوین لوزالمعده

 

بررسی نقش سلول های بنیادی در درمان دیابت

 

بررسی نقش سلول های بنیادی در دستگاه عصبی

 

بررسی نقش سلول های بنیادی در درمان سرطان

 

بررسی نقش سلول های بنیادی در پیوندهای استخوانی

 

بررسی نقش سلول های بنیادی در شبیه‌سازی

 

منابع و مآخذ

 

۱) نهج‌البلاغه(خطبه اول)

 

۲) سلولهاي بنيادي، ناشر: سازمان ملي جوانان، معاونت مطالعات و تحقيقات

 

۳) سلولهاي بنيادي، ناشر: سارمان ملي جوانان

 

۴) سلولهاي بنيادي، نويسندگان: فرزانه فريور، حسين شاهسواري، عليرضا خان احمدي

 

۵) شبيه‌سازي و فناوري سلولهاي بينادي، تأليف: دكتر خسرو حسيني پژوه، ناشر انتشارات نوربخش و انتشارات سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران

 

۶) سلولها  بافت‌ها  اندام‌ها، نويسنده: ريچارد اسپيربري، مترجم: حسن سالاري، ناشر : نواي مدرسه

 

۷) شبيه‌سازي و موضوع‌گيري دين و جامعه، خبرنامه حقوق فناوري، آبان‌ماه ۱۳۸۲

 

۸) همشهري ۱۳/۶/۱۳۹۰

 

۹) همشهري ۱۶/۲/۱۳۸۱، نويسنده: فرانسيس فوكوياما، مترجم: فرزاد پرستش

 

۱۰) نشريه كائنات ۱۹/۶/۱۳۹۰

 

۱۱) تفاهم ۱۶/۱۰/۸۹

 

۱۲) نشريه ي مهندسي پزشكي و تجهيزان آزمايشگاهي ۱۲۳

 

۱۳) مجله‌ي غدد درون‌ريز و متابوليسم ايران

 

۱۴) توليد انسولين به وسيله‌ي سلولهاي بنيادي انسان، نويسنده: دكتر باقر لاريجاني- دكتر سيد محمد اكرامي- دكتر مهسا محمد آملي

 

فهرست مطالب

 

چکیده

 

پیشگفتار         ۱

 

مقدمه   ۳

 

فصل اول: کلیات تحقیق

 

بیان مسئله       ۵

 

ضرورت و اهمیت تحقیق ۷

 

اهداف تحقیق   ۸

 

سؤال‌های تحقیق         ۹

 

فصل دوم : ادبیات تحقیق

 

تاریخچه ۱۱

 

بررسی ماهیت سلول های بنیادی  ۱۲

 

ویژگی‌های منحصربه‌فرد سلول های بنیادی ۱۲

 

قابلیّت تکثیر و نوسازی سلول های بنیادی ۱۲

 

سلول های بنیادی سلول‌هایی تمایزنیافته‌اند         ۱۴

 

انواع سلول های بنیادی   ۱۷

 

سلول های بنیادی جنینی اولیه    ۱۷

 

سلول های بنیادی جنینی بلاستوسیست   ۱۷

 

سلول های بنیادی فتال   ۱۷

 

سلول های بنیادی بندناف ۱۸

 

سلول های بنیادین بالغین ۱۸

 

سلول های بنیادی جنینی          ۱۹

 

سلول های بنیادی بالغ    ۱۹

 

قابلیت تمایز سلول های بنیادی    ۲۰

 

سلول های بنیادی پرتوان(Totipotent)   ۲۰

 

سلول های بنیادی چندتوان(Ploripotent)         ۲۱

 

سلول‌هاي بنيادي تك توان (Unipotent)          ۲۱

 

کاربردها و اهمیت سلول های بنیادی       ۲۱

 

کاربردهای تحقیقاتی      ۲۱

 

کاربردهای درمانی         ۲۴

 

ایران به عنوان یکی از معدود کشورهای تولیدکننده‌ی سلول های بنیادی     ۲۴

 

برخی از فعالیت‌هاي ایران در زمینه سلول های بنیادی بالغ ۲۴

 

۱- تکثیر سلول های بنیادی بندناف به منظور درمان افراد سرطانی  ۲۴

 

۲- تبدیل سلول های بنیادی بالغ به سلول‌های قلبی         ۲۵

 

۳- تبدیل سلول‌های بالغ به سلول‌های عصبی      ۲۷

 

۴- تولید سلول استخوانی با استفاده از سلول های بنیادی بالغ        ۲۷

 

برنامه‌های آتی پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس  ۲۸

 

نقش سلولهاي بنيادي در علوم پزشكي     ۲۸

 

نقش سلول‌هاي بنيادي در ترميم آسيب هاي قلبي          ۲۸

 

آيا سلول‌هاي بنيادي مي‌توانند يك قلب آسيب‌ديده را ترميم كنند؟ ۲۸

 

چگونه ممكن است سلول‌هاي بنيادي در تعمير قلب نقش داشته باشند؟    ۲۹

 

نقش سلولهاي بنيادي در تكوين لوزالمعده ۳۱

 

نقش سلول‌هاي بنيادي در درمان ديابت   ۳۳

 

توسعه روش‌هاي درمان بر پايه سلول براي ديابت   ۳۵

 

بافت جنيني به عنوان منبعي براي سلول‌هاي جزيره‌اي     ۳۶

 

بافت بالغ به عنوان منبع سلول‌هاي جزيره‌اي       ۳۷

 

سلول‌هاي بتاي جنيني   ۳۸

 

نقش سلول‌هاي بنيادي در پيوند مغز استخوان     ۳۹

 

يك سلول بنيادي خونساز چيست؟        ۳۹

 

سلول‌هاي بنيادي خونساز از چه منابعي منشأ مي‌گيرند؟   ۴۱

 

سيستم خون‌ساز جنيني ۴۲

 

تفاوت سلول‌هاي بنيادي خونساز منابع مختلف     ۴۲

 

كاربردهاي درماني سلول‌هاي بنيادي خونساز        ۴۳

 

لوكمي و لنفوما  ۴۳

 

ناهنجاري‌هاي خوني ارثي          ۴۳

 

شكل پذيري سلول‌هاي بنيادي خونساز    ۴۴

 

آينده سلول‌هاي بنيادي خونساز   ۴۴

 

نقش سلولهاي بنيادي در درمان سرطان   ۴۵

 

نقش سلولهاي بنيادي در دستگاه عصبي   ۴۶

 

سلول‌هاي بنيادي در آغاز تشكيل سيستم عصبي  ۴۷

 

اساساً سلول‌هاي بنيادي عصبي چگونه تمايز مي‌يابند؟      ۴۷

 

اگر سلول‌هاي بنيادي زير گروه سلول‌هاي پيش‌ساز عصبي اوليه هستند چطور تكوين مي‌يابند؟        ۴۷

 

چگونگي كسب اطلاعات مكاني توسط سلول هاي بنيادي   ۴۸

 

چگونگي كسب اطلاعات زماني توسّط سلول‌هاي بنيادي    ۴۸

 

بررسي شكل‌پذيري سلول‌هاي بنيادي باليني        ۵۰

 

كاربردهاي درماني بالقوه سلول هاي بنيادي جهت ترميم سيستم عصبي     ۵۱

 

بيماري پاركينسون        ۵۱

 

بيماري هانتينگتون       ۵۱

 

آسيب ديدگي طناب نخاعي       ۵۱

 

سكته   ۵۱

 

مولتيپل اسكلوروز(MS)  ۵۲

 

روش‌های کشت سلول های بنیادی در شبيه‌سازي  ۵۴

 

روش‌های کشت سلول های بنیادی رویانی در شیشه         ۵۴

 

تمايز هدايت شده سلول‌هاي بنيادي روايني در شيشه      ۵۶

 

کلون‌سازی هسته‌ای      ۵۷

 

تفاوت کلون‌سازی مولد و پیوند هسته‌ای   ۵۸

 

بیشتر حیوانات کلون‌شده می‌میرند و یا به صورت غیرطبیعی متولد می‌شوند          ۵۹

 

برنامه ریزی مجدد ژنوم در طی تکوین طبیعی و بعداز انتقال هسته ۶۰

 

حیوانات کلون‌شده بالغ چه میزان طبیعی هستند؟ ۶۲

 

کلون‌های تازه متولد شده صدها ژن را بیان نمی‌کنند       ۶۳

 

حیوانات کلون‌شده با افزایش سن مشکالات جدی را نشان می‌دهند ۶۴

 

آیا هیچ کلون نرمالی وجود دارد؟ ۶۵

 

ایا فائق آمدن بر مشکلات موجود در کلون‌سازی مولد امکان‌پذیر است؟       ۶۷

 

کلون‌سازی مولد و کلون‌سازی درمانی      ۶۹

 

آیا پیوند هسته ای به مفهوم ازبین بردن یک زندگی انسانی بالقوه است؟     ۷۱

 

تلقیح مصنوعی ‌،تخمک‌گذاری چندتایی‌،‌انتقال جنین       ۷۳

 

شکافت جنین   ۷۳

 

انتقال ژن و تولید حیوانات ترانسژنیک     ۷۵

 

آغاز شبیه‌سازی ۷۷

 

شبیه‌سازی چیست؟      ۷۹

 

شبیه سازی در انسان     ۸۲

 

نخستین مورد تایید شده شبیه‌سازی جنین انسان ۸۷

 

اولین ادعای شبیه‌سازی در انسان ۸۸

 

عوارض حاصل از شبیه‌سازی      ۹۱

 

ایا دالی دچار پیری زودرس بود؟  ۹۱

 

آیا DNA دالی مسن‌تر از سن ظاهری او است؟    ۹۱

 

صدمه به DNA 94

 

فايده‌ها و ضررهاي شبيه‌سازي    ۹۵

 

اهداف و فوايد   ۹۵

 

فوايد شبيه‌سازي در جانوران      ۹۶

 

توليد دام‌هاي تغيير ژن‌يافته       ۹۶

 

توليد جانوران دهنده عضو يا بافت پيوندي به انسان         ۹۷

 

فوايد و اهداف كلونينگ در انسان ۹۸

 

توليد سلول‌هاي بنيادي جنيني جهت استفاده در درمان    ۹۸

 

توليد سلول هاي بنيادي جنيني جهت استفاده در تحقيقات پزشكي          ۱۰۱

 

ترميم ژن‌هاي معيوب و درمان بيماري‌هاي ژنتيكي ۱۰۲

 

شبيه‌سازي براي توليد مثل        ۱۰۲

 

موافقت‌ها و مخالفت‌ها    ۱۰۲

 

آيا شبيه سازي در انسان بايد انجام شود؟ ۱۰۹

 

پيشينه‌ي تحقيق          ۱۱۰

 

فصل سوم: روش پژوهش

 

روش تحقیق     ۱۱۳

 

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده‌ها

 

در پاسخ به سؤال بررسی ماهیت سلول های بنیادی چیست،به نتایج زیر رسیدیم:     ۱۱۵

 

توانایی‌های سلول های بنیادی      ۱۱۵

 

پاسخ به سؤال‌،‌ بررسی جایگاه سلول های بنیادی در علم پزشکی در ایران    ۱۱۶

 

نقش سلول های بنیادی در علم پزشکی   ۱۱۶

 

در پاسخ به سؤال نقش سلول های بنیادی در ترمیم آسیب‌های قلبی به این نتیجه رسیدیم که :       ۱۱۷

 

تبدیل سلول های بنیادی بالغ به سلول‌های قلبی    ۱۱۷

 

در پاسخ به سؤال نقش سلول های بنیادی در تکوین لوزالمعده به این نتیجه می‌رسیم‌که:      ۱۱۸

 

نقش سلول های بنیادی در درمان سرطان  ۱۱۹

 

در پاسخ به سؤال نقش سلول های بنیادی در دستگاه عصبی به این نتیجه می‌رسیم‌که:        ۱۲۰

 

تبدیل سلول‌های بالغ به سلول‌های عصبی ۱۲۰

 

پاسخ به سؤال نقش سلول های بنیادی در درمان دیابت به این نتیجه رسیدیم که:    ۱۲۱

 

در پاسخ به سؤال بررسی نقش سلول های بنیادی چیست  ،‌به نتایج ذیل رسیدیم:    ۱۲۲

 

مراحل شبیه‌سازی موجود زنده   ۱۲۳

 

مزایای شبیه‌سازی        ۱۲۳

 

عوارض حاصل از شبيه سازي     ۱۲۵

 

مخالفت‌ها و موافقت‌ها با شبيه‌سازي       ۱۲۵

 

فصل پنجم :  نتیجه‌گیری و پیشنهادات

 

نتیجه‌گیری و پیشنهادات ۱۲۷

 

محدودیت‌های تحقیق درزمینه سلول های بنیادی ۱۲۸

 

منابع و مآخذ    ۱۳۰

 

قیمت فایل : 39000 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۲ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :