ارس فایل » پایان نامه بررسی نیروگاه برق اصفهان
هیچ چیز در زیر خورشید زیباتر از بودن در زیر خورشید نیست. (باخ‌من)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 77 حجم فایل (مگابایت) : 23 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">پایان نامه بررسی نیروگاه برق اصفهان</span>

پایان نامه بررسی نیروگاه برق اصفهان

 

مقدمه :

 

استان اصفهان به عنوان يكي از قطبهاي صنعتي كشور همواره در راستاي افزايش توليد انرژي الكتريكي به منظور تامين برق صنايع مهمي كه در اين منطقه وجود دارد، مورد توجه خاصي بوده است، صنايعي همچون پالايشگاه اصفهان، مجتمع فولاد مباركه، ذوب‌آهن اصفهان، مجتمع پتروشيمي اصفهان، پلي‌ اكريل و دهها واحد صنعتي بزرگ و كوچك ديگر، همچنين توسعه بخشهاي كشاورزي و فعاليتهاي وابسته به اين بخش و قدمت تاريخي از سوي ديگر، اين استان را به صورت يك قطب جاذب و استراتژيك كشور درآورده است. لذا افزايش توليد انرژي در اين استان امري است اجتناب‌ناپذير.

نيروگاه اصفهان در موقعيت جغرافيايي بسيار مطلوب و در حاشيه زاينده‌رود و در دامنه تپه‌هاي قائميه قرار گرفته است. اين نيروگاه در سيزده كيلومتري جنوب غربي اصفهان و در فاصله ۲ كيلومتري بزرگراه ذوب‌آهن به وسعت تقريبي ۷۴ هكتار واقع شده است.

 

تاريخچه صنعت برق :

 

صنعت برق در ايران از سال ۱۲۸۳ شمسي با بهره‌برداري از يك ديزل ژنراتور ۴۰۰ كيلوواتي كه توسط يكي از تجار ايراني بنام حاج حسين‌ امين‌الضرب تهيه و در خيابان چراغ‌برق تهران (امير كبير) فعلي گرديده بود آغاز ميشود.

اين موسسه بنام دايره روشنايي تهران بود و زير نظر بلديه اداره مي‌شد. اين كارخانه روشنايي چند خيابان عمده تهران را تامين مي‌كرد، خانه‌ها برق نداشته و تنها به دكانهاي واقع در محله‌ها برق داده مي‌شد و روشنايي آن از ساعت ۷ الي ۱۲ بود و بهاي برق هم براساس لامپي يك ريال هر شب جمع‌آوري مي‌شد. از سال ۱۳۱۱ اولين كارخانه برق دولتي به ظرفيت ۶۴۰۰ كيلووات در تهران نصب گرديد، ولي مردم از گرفتن امتياز خودداري مي‌كردند و به‌ همين دليل براي پيشرفت كارها براي كساني كه انشعاب برق مي‌گرفتند يك كنتور مجاني به عنوان جايزه در نظر گرفته مي‌شد. چند سال بعد وضع تغيير كرد و كار به جايي رسيد كه انشعاب برق سرقفلي پيدا كرد.

 

تاريخچه برق در اصفهان:

 

پيدايش برق در اصفهان همواره با نام مرحوم عطاءالملك دهش همراه بوده است وي در سال ۱۳۰۴ اقدام به تاسيس اولين كارخانه برق به قدرت ۹۹ كيلووات در محله فعلي دروازه دولت كوچه تلفن خانه نمود كه در سال ۱۳۰۶ مورد بهره‌برداري قرار گرفت و باعث شگفتي مردم اصفهان در آن عصر گرديد و براي اولين بار ميدان نقش جهان و عمارت عالي قاپو و چهلستون برق‌دار شدند.

سوخت اين مولد كوچك و ابتدايي هيزم بود، در شرايطي از اين مولد كوچك استفاده مي‌شد كه نيروي برق جنبه عمومي نداشته و مصرف آب بسيار محدود بوده و از طرفي ظرفيت نصب شده نيز تكافو نمي‌كرد، به همين دليل در سال ۱۳۰۶ به ميزان ۱۲۰ كيلووات به قدرت نصب شده اضافه گرديد.

در سال ۱۳۱۲ به منظور جبران كمبود نيروي توليدي يك دستگاه ديزل ۲۸۰ كيلوواتي نصب گرديد و چون بهره‌برداري از مولدهاي موجود با سوخت هيزم به صرفه نبود، به تدريج اين مولد از رده بهره‌برداري خارج و مولد ديزلي جايگزين آن گرديد و استفاده از نيروي برق كه از غروب تا نيمه‌شب انجام مي‌شد تا صبح ادامه يافت.

در سال ۱۳۱۶ دستگاههاي مولد برق از نيروگاه دروازه دولت به كارخانه ريسندگي واقع در قسمت جنوبي پل خواجو منتقل گرديد و در محل جديد با نصب دو دستگاه ديزل به قدرت ۱۵۰۰ اسب تا حدودي كمبود برق را جبران نمود.

نيروي توليدي بوسيله خط ۳۰۰۰ ولتي كه درابتداي خيابان چهارباغ كشيده شده بود به مركز اصفهان منتقل مي‌شد.

در سال ۱۳۲۰ با سهيم شدن شهرداري در شركت مرحوم دهش وزارت كشور نسبت به احداث شبكه ۶۰۰۰ ولتي با كابل‌هاي زيرزميني و دو دستگاه پست ترانسفورماتور جهت اصفهان اقدام نمود و اين شبكه توسط سه رشته كابل ۶۰۰۰ ولتي از پست تقسيمي كه جنب كارخانه ريسباف ساخته شده بود با ترانسفورماتور ۵۰۰ كيلوولت آمپر كه در كارخانه ريسباف نصب شده بود، انتقال نيرو را انجام مي‌داد. در سال ۱۳۲۴ شركت سهامي توربين اصفهان تاسيس و شروع به كار نمود.

اين شركت با استفاده از نظر مهندسين مشاور نسبت به سفارش نيروگاهي متشكل از چهار دستگاه توربين بخار هر كدام به قدرت ۳۰۰۰ كيلووات از انگلستان اقدام نمود. چون حمل و نقل توربين‌هاي سفارش شده به تعويق افتاد، شركت در سال ۱۳۲۸ سه دستگاه ژنراتور آمريكايي هر يك به قدرت ۶۰۰۰ كيلووات خريداري و در نيروگاه هزار جريب نصب نمود اين ديزلها به تدريج مورد بهره‌برداري قرار گرفت و همزمان با آن شبكه برق نيز توسعه يافت و بدين ترتيب براي اولين‌بار برق بطور شبانه‌روزي در اختيار متقاضيان گذارده شد.

در سال ۱۳۳۲ توربين‌هاي خريداري شده از انگلستان مورد بهره‌برداري قرار گرفتو در اين سالها افزايش مصرف نيروي برق باعث گرديد كه مجدداً از نيروي اضافي كارخانجات نساجي براي تامين برق اصفهان استفاده گردد.

همچنين جهت افزايش توليد يك دستگاه توربين بخار ۲۵۰۰ كيلوواتي از شركت برق فيروز تهران خريداري و در نيروگاه هزار جريب نصب گرديد، بهره‌برداري از آن در سال ۱۳۳۹ آغاز شد.

در سال ۱۳۴۰ با تاسيس شركت سهامي كارخانجات برق اصفهان كه جايگزين سهامي توربين گرديد، از مجموع سه دستگاه ديزل ژنراتور ۲۱۰۰ كيلوواتي يك دستگاه در نيروگاه انوشيروان واقع در جاده تهران و دو دستگاه ديگر در نيروگاه هزار جريب نصب و مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

نيروي توليدي انوشيروان توسط خط ۲۰ كيلووات به شهر اصفهان منتقل مي‌شد و همزمان كابل‌كشي كمربندي خط ۲۰ كيلووات در شهر اصفهان آغاز شد.

در سال ۱۳۴۳ شركت سهامي كارخانجات برق اصفهان اقدام به سفارش سه دستگاه ديزل هر يك به قدرت ۲۹۰۰ كيلووات از انگلستان نمود، كه با بحرانهاي مالي كه شركت دچار آن گرديد فقط توانست يك واحد از سه واحد پيش‌بيني شده را در نيروگاه انوشيروان نصب و مورد بهره‌برداري قرار دهد.

با افزايش سريع تعداد مشتركان برق خانگي، صنايع و كشاورزي، نيروگاه‌هاي جديدي احداث شد و توليد برق كشور هر روز بيشتر گرديد.

اولين واحد نيروگاه اصفهان در سال ۱۳۴۶ شمسي با يك واحد ديزلي با قدرت ۳۳۰۰ كيلووات شروع به كار نمود، در سه ماه بعد ۲ واحد ديزلي ديگر با همان مشخصات به آن افزوده شد.

با افزايش مصرف برق در استان اصفهان و شبكه آخرين واحد بخاري در سال ۱۳۶۷ با توليد ۳۲۰ مگاوات به شبكه سراسري وصل گرديد، و واحدهاي ديزلي در همان سالهاي اوليه به يكي از شهرهاي ديگر انتقال داده شد.

لازم به توضيح است كه سه واحد گازي هسا (هليكوپترسازي ايران) هر يك به قدرت ۲/۲۹ مگاوات از ۱/۱/۱۳۷۲ تحت مديريت نيروگاه اصفهان درآمد، واحدهاي گازي هسا در فاصله ۲۵ كيلومتري اصفهان و در شمال شاهين‌شهر احداث شده، اين واحدها در سال ۵۷-۱۳۵۶ توسط وزارت دفاع از يك كمپاني آمريكايي خريداري گرديد، پس از پيروزي انقلاب اسلامي مسئوليت تكميل، راه‌اندازي و بهره‌برداري از واحدها به عهده وزارت نيرو واگذار شد و سرانجام در تير ماه ۱۳۶۸ مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

در حال حاضر نيروگاه اصفهان با پنج واحد بخاري و سه واحد گازي با مشخصات زير نصب،

 

منابع :

 

۱- كتاب دوره توجيهي نيروگاه بخار.

۲- كتاب تاسيسات نيروگاه جلد ۱ و ۲ .

۳- راهنماي نيروگاه اصفهان.

۴- آموزش كاركنان نيروگاه اصفهان.

۵- كتاب تجهيزات پست.

۶- كتاب ماشينهاي الكتريكي

۷- پرسنل نيروگاه.

۸- شركت تعميرات نيروي برق.

۹- شركت مديريت توليد برق.

 

فـهرسـت مـطالـب

 

مقدمه  . . ۱

تاريخچه صنعت برق . . ۲

تاريخچه برق در اصفهان.۲

موقعيت جغرافيايي . ۶

نحوه كار نيروگاه بخار . ۷

تصفيه‌خانه  . . ۹

هيتر  .۱۱

بويلر .۱۲

توربين  . ۱۵

ژنراتور  . ۱۷

تحريك ژنراتور . . ۱۸

حفاظت ژنراتور . . ۱۹

سنكرونيزم  . ۲۰

ترانسفورماتور  . . ۲۱

پست‌هاي فشارقوي  .۲۴

پست برق‌هاي نيروگاه . . ۲۷

مصرف‌كننده‌هاي نيروگاه .۲۸

مخازن سوخت  . ۳۰

واحد اول ۳۷٫۵MW  .۳۲

مشخصات واحد اول ۳۷٫۵MW . 33

بويلر . . ۳۳

توربين  .۳۴

ژنراتور . ۳۵

سيستم Cooling  . ۳۶

مشخصات واحد دوم  .۴۰

تاريخچه واحد دوم ۱۲۰ مگاوات  . ۴۱

مشخصات واحد ۱۲۰MW . . 42

بويلر  . . ۴۲

توربين . ۴۲

ژنراتور . ۴۳

واحد اول ۱۲۰MW  .۴۵

مشخصات فني واحد اول ۳۲۰ مگاواتي  . ۴۶

بويلر . . ۴۶

توربين . ۴۶

 

ژنراتور . ۴۹

سيستم Cooling  . . ۵۱

واحد دوم ۳۲۰MW  .۵۵

مشخصات واحدهاي بخار نيروگاه اصفهان ( جدول ۲  ) . ۵۶

مشخصات آب‌خام نيروگاه اصفهان ( جدول ۳ ) . . ۵۷

مشخصات شيميايي آب و بخار واحدهاي ۱ و ۲ نيروگاه اصفهان .۵۸

دياگرام تصفيه آب  .۵۹

مشخصات شيميايي آب و بخارهاي ۴ و ۵ نيروگاه اصفهان .۶۰

نيروي انساني نيروگاه .۶۱

حرم نيروگاه .۶۲

چارت سازماني شركت تعميرات نيروي برق اصفهان . . ۶۳

چارت سازماني شركت مديريت توليد برق اصفهان  .۶۶

منبع و مآخذ   . ۶۸

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۸ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :