ارس فایل » ویروسهای کامپیوتری پایان نامه بررسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها
عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند. (دیزرائیلی)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 100 حجم فایل (مگابایت) : 4.110 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft Office
<span itemprop="name">ویروسهای کامپیوتری پایان نامه بررسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها</span>

ویروسهای کامپیوتری پایان نامه بررسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها

 

 

بررسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها

 

 مقدمه  پایان نامه بررسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها

ویروسهای کامپیوتری پایان نامه بررسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها

ويروسهای کامپيوتری از جمله موارد اسرارآميز و مرموز در دنيای کامپيوتر بوده که توجه اغلب کاربران را بخود جلب می نمايد. ويروس های کامپيوتری بخوبی قدرت آسيب پذيری سيستم های اطلاعاتی مبتنی بر کامپيوتر را به ما نشان می دهند.يک ويروس مدرن و پيشرفته قادر به بروز آسيب های کاملا” غيرقابل پيش بينی در اينترنت است . مثلا” ويروس مليزا (Melissa) ، که در سال ۱۹۹۹ متداولگرديد ، از چنان قدرت و توانی برخوردار بود که شرکت های بزرگی نظيرمآيکروسافت و ساير شرکت های بزرگ را مجبور به خاموش نمودن کامل سيستم هایپست الکترونيکی نمود. ويروس “ILOVEYOU” ، که در سال ۲۰۰۰ رايج گرديد ،باعث آسيب های فراوان در اينترنت و شبکه های کامپيوتری گرديد.

ويروسهای کامپيوتری به دو گروه عمده تقسيم می گردند. گروه اول را “ويروس هایسنتی ” و گروه دوم را “ويروس های مبتنی بر پست الکترونيکی ” می نامند.خصوصيات ، عملکرد و نحوه پيشگيری از هر يک از گروه های فوق متفاوت بوده ودر اين راستا لازم است ، اطلاعات لازم در اين خصوص را کسب کرد.

 

ویروس ها (Viruses):

ویروسهای کامپیوتری پایان نامه بررسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها

ویروس ها یک برنامه یا کد(اسکریپت) بسیار کوچکی است که بر روی برنامه های بزرگتر سوار می شوند. یعنی در بین کد های اصلی یا فایل های اصلی بک برنامه دیگر که معمولا پر کاربرد می باشد قرار میگیرند و به محض نصب برنامه اصلی خود را وارد سیستم رایانه ای شخص قربانی می کنند و هنگام اجرای برنامه به طور خود کار اجرا میشوند و شروع به تخریب ( کارهایی که نویسنه ویروس از آن خواسته) می کنند.

ویروس ها هر روز در اینترنت بیشتر و بیشتر می شوند. ولی تعداد شرکت های آنتی ویروس ثابت است .پس ما باید برای حفاظت از سیستم خود دست به کار شویم .

از نظر مردم عادی به هر برنامه ای که در سیستم عامل اختلالات ایجاد کند ویروس است ولی باید بدانید که خود ویروس ها بنا به کارها و امکاناتی که دارند تقسیم بندی می شوند. ویروس ها مثل سایر برنامه ها هستند . کسانی که ویروس را مینویسند هم از همین برنامه های عادی برنامه نویسی استفاده می کنند .این برنامه ها دقیقا مثل چاقو می ماند که هم می شود استفاده درست کرد هم نادرست.

 

تاریخچه:

ویروسهای کامپیوتری پایان نامه بررسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها

اوایل سال ۱۹۸۶ میلادی بود که دو برادر پاکستانی به نام های امجد و باسیت به طور اتفاقی نتوجه شدند که سکتور راه اندازی یکی از فلاپی های آنها حاوی یک کد قابل اجراست که می توان با هر بار راه اندازی کامپیوتر اجرا شوند.

پس از آن که اين دو مهندس نرم‌افزار به اين کشف تازه نائل شدند، واژه ويروس از انحصار علم پزشكي خارج شد و در حيطه‌اي قرار گرفت كه توانست بسيار مخرب‌تر از ويروس‌هاي بيماري‌زا عمل كند. چرا كه حداقل منبع توليد و راه‌هاي نابودي اكثر ويروس بيولوژيک براي دانشمندان رشته‌‌هاي زيست‌شناسي و پزشكي  شناخته شده بود. اما با وجودي که از سال ۱۹۸۶ به اين‌سو، كنترل، نابودي و شناسايي ويروس‌هاي ديجيتال به بزرگ‌ترين دغدغه دانشمندان رشته‌كامپيوتر مبدل شده، روش‌هاي قطعي و موثري براي مقابله و نابودي اين پديده‌هاي مخرب تکنولوژيکي ارائه نشده است و به رغم پيشرفت‌هاي خيره‌کننده فناوري،ويروس‌هاي کامپيوتري پس از گذشت سه دهه همچنان قربانيان زيادي را در سراسر جهان مورد حمله قرار داده و خسارات سنگيني بر آنها تحميل مي‌کنند.

ويروس‌هاي کامپيوتري كه به موازات رشد فناوري پيچيده‌تر و خطرناک‌تر مي‌شوند، مي‌توانند با‌سرعت غيرقابل تصوري رشد كرده و منتشر ‌شوند. از همه بدتر اين‌كه، بر خلاف ويروس‌هاي بيولوژيک که عمدتا در اثر اتفاقات طبيعي خلق مي‌شوند، خالقان اين عوامل مخرب، آنها را عمداً و با اهداف خرابكارانه توليد مي‌کنند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه در حال حاضر، در هر شبانه‌روز صدها ويروس جديد توسط شرکت‌هاي امنيتي و لابراتورهاي سازنده برنامه‌‌هاي ضدويروس شناسايي شده و برنامه نابودکننده آنها نوشته مي‌شود، با اين حال همواره ويروس‌هاي متعددي وجود دارند که در اشکال مختلف کرم‌ها، تروجان‌ها و غيره به دور از چشم تيزبين برنامه‌هاي آنتي ويروس به تخريب و آلوده‌سازي کامپيوترها مي‌پردازند.

پس از كشف اتفاقي دو برادر پاكستاني بود که اين كد قابل اجرا كه احتمالا يك برنامه مقيم در حافظه بود در كامپيوترهاي  دانشگاه «دنور» آمريكا مشاهده شد، امجد و باسيت، نام اين پديده جديد را به اين دليل كه قادر به تكثير خودکار خود بود، ويروس ناميده بودند و حالا اين ويروس با عنوان « Brain  (C )» بر روي فلاپي ديسك‌‌هاي كاربران اين دانشگاه پديدار شده بود. البته اين ويروس فقط مي‌توانست به تكثير خود بپردازد و برچسب (lable) فلاپي‌ها را تغيير دهد.

در همين سال ( ۱۹۸۶) يك برنامه‌نويس ديگر به نام «رالف برگر» به اين نكته پي‌برد كه مي‌توان فايلي را ايجاد كرد كه با چسباندن خود به ساير فايل‌ها اقدام به تكثير خود کند. برگر براي نمايش اين تاثير برنامه‌اي به نام VIRDEM نوشت و آن را در كنفرانس باشگاه كامپيوتري Chaos  كه در ماه دسامبر همان سال با عنوان «ويروس‌‌هاي كامپيوتري» برگزار شده بود به نمايش بگذارد.

VIRDEM مي‌توانست تمام فايل‌‌هاي COM را آلوده نمايد اما دامنه خسارات اين ويروس نيز مانند ويروس برادران پاكستاني، بسيار محدود بود. با اين حال دو اتفاق مذكور باعث شد تا موضوع ويروس‌‌هاي كامپيوتري به يكي از داغترين موضوعات مورد بحث در محافل كامپيوتري مبدل شود. به‌ويژه پس از اين‌كه «ربگر» توسط همكاران خود تشويق به نوشتن كتابي در اين زمينه شد. اما «رالف برگر» كه با ويروس‌‌هاي سكتور راه‌اندازي مانند ويروس Brain آشنا نبود در كتاب خود هيچ اشاره‌اي به اين موضوع نكرد.

يك  سال بعد، يعني در سال ۱۹۸۷، «فرانس سوبوداي» اتريشي، متوجه شد كه برنامه‌اي به نام »چارلي» توسط يك ويروس آلوده شده است، اين كشف سوبودا، چارلي نام گرفت و در همان زمان سروصداي بسيار زيادي به راه انداخت. رالف برگر پس از اين ماجرا ادعا كرد كه ويروس چارلي را از سوبودا دريافت كرده است. اما سوبودا كماكان بر اين ادعا كه توليد و انتشار چارلي كار او نبوده است پافشاري مي‌کرد. به همين دليل شخصي به نام «برت فيكس» براي حل و فصل اين موضوع وارد ماجرا شد و در تاريخ علم كامپيوتر براي اولين بار اقدام به تجزيه اين ويروس کرد.

در همين سال بود كه «فرد كوهن» آمريكايي، پايان‌نامه دكتراي خود را با موضوع ويروس‌‌هاي كامپيوتري ارائه كرد و در آن ثابت كرد كه نمي‌توان برنامه‌اي نوشت كه قادر به بررسي يك فايل بوده و ويروس بودن آن را با قطعيت اعلام نمايد.

اگرچه كوهن نيز  در آن زمان مانند بسياري از متخصصان علوم كامپيوتري نمي‌توانست تصور كند كه چند سال بعد چنين امكاني فراهم خواهد شد. با اين  حال در تز خود با استفاده از يك نظريه رياضي به اثبات اين عقيده پرداخت.

از اين پس، سروكله ويروس‌‌هاي زياد ديگري پيدا شد، در سال ۱۹۸۷ ويروس «ليي‌ها» در دانشكده‌اي به‌همين نام توليد شد كه ويروس چندان موفقي نبود و هرگز هم نتوانست به دنياي خارج از زادگاه خود نفوذ نمايد، مهم‌تر از همه اين‌كه جزو ويروس‌‌هايي بي‌دوام بود كه پس از چهار بار كپي شدن توانايي خود براي آلوده‌سازي را از دست مي‌داد.

با اين حال شهرت زيادي پيدا كرد و باعث برپايي گروه خبري«ويروس‌ال» در «يوزنت» شد. در همين زمان در فلسطين اشغالي يك برنامه نويس يهودي  كه سرگرم آزمايش روي ويروس‌ها بود، ويروسي را نوشت كه «Suriv – ۱۰» نام گرفت. اين ويروس كه در حافظه کامپيوترها مقيم مي‌شد، مي‌توانست هر يك از فايل‌‌هاي COM را آلوده كرده و باعث آلودگي تمام درايوها، فايل‌ها و فهرست‌ها شود.محصول بعدي اين ويروس‌نويس،نسخهSuriv–۲۰  بود كه اولين آلوده‌كننده فايل‌‌هايEXE  به شمار مي‌آيد و پس از آن نيز«Suriv – ۳۰» را به دنياي كامپيوتر‌ها هديه كرد. رسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها

 

فهرست مطالب

ویروسهای کامپیوتری پایان نامه بررسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها

مقدمه ۱

ویروسها۲

تاریخچه — ۲

آنتی ویروس– ۶

استفاده از آنتی ویروس ۶

ویروسها باهوش هستند ۷

ویروسها چگونه وارد کامپیوتر میشوند- ۷

نرم افزا مناسب -AV- 7

انواع ویروسها-  ۸

مبارزه باویروسها- ۱۰

چگونگی عملکرد آنتی ویروسها- ۱۰

ضد ویروس چه موقع ویروسها را شناسایی می کند– ۱۱

ضدويروس‌ها چه كارهايي را مي‌توانند انجام دهند و چه كارهايي را نمي‌توانند انجام دهند– ۱۲

معیارهای انتخاب یک ضد ویروس- ۱۳

آنتی ویروسها جادو نمی کنند– ۱۷

نحوه کار آنتی ویروس ۱۸

ابزار پاک سازی ویروس– ۲۱

AVIRA PREMIUM SECURITY SUITE- 25

آنتی ویروس PANDA 27

شرکت امنیتی SYMANTEC ENDPINT PROTECTION 29

DR . WEB 31

KASPERSKY INTERNET SECURITY- 32

ESET SMART SECURITY- 34

TREND INTERNET SECURITY PRO 36

AVAST ANTIVIRUS38

MCAFEE TOTAL PROTECION 2009-40

AVG–42

BIT DEFENDER- 44

MCAFEE VIRUS SCAN ENTERPRISE– 46

NORTON– 47

F_SECRE– 48

-NOD 32 49

نحوه از بین بردن چند ویروس رایج- ۵۲

نصب آنتی ویروس NOD32– 60

از بین بردن ویروسها با NOD32–  ۶۵

ویروسهای کامپیوتری پایان نامه بررسی ویروسهای کامپیوتری و راههای مقابله با آنها

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : 25 اکتبر 2017 به اشتراک بگذارید :