ارس فایل » پایان نامه بيماريهای دارای واكسن
بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 171 حجم فایل (مگابایت) : 0.252 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">پایان نامه بيماريهای دارای واكسن</span>

بيماريهای دارای واكسن

 

فصل اول

 

كليات واكسيناسيون

 

هر گونه اقدامي كه به منظور جلوگيري از بروز عفونت و يا تخفيف شكل طبيعي بيماري در فردي با تجويز آنتي بادي يا آنتي ژن بعمل آيد ايمن سازي گفته       مي شود .

با تزريق عضلاني يا وريدي آنتي بادي ايمني غير فعال يا انتقالي ايجاد مي گردد . دوام اين نوع ايمني كوتاه است و بستگي به نيمه عمرآنتي بادي در بدن فرد دريافت كننده دارد و اين مدت در حدود ۳ تا ۴ هفته مي باشد .

در صورت تجويز آنتي ژن كه شامل ميكرو ارگانيسم ضعيف شده ، كشته شده و يا اجزاء آن مي شود دستگاه ايمني فرد دريافت كننده تحريك و به طور فعال آنتي بادي توليد مي كند . ايمني بدست آمده در اين حالت را ايمني فعال گويند . دوام اين نوع ايمني ، طولاني تر از نوع غير فعال است .

ايمن سازي فعال يا واكسيناسيون

واكسيناسيون اقدام بسيار مهم و با ارزشي است كه به وسيله آن با هزينه كم     مي توان از ابتلاء به بيماريهاي عفوني جلوگيري كرد . با اجراي برنامه واكسيناسيون همگاني در جهان ، شيوع بسياري از بيماريهاي خطرناك در بين شيرخواران ، كودكان و بالغين كاهش بارزي پيدا كرده است به طوري كه اكنون شيوع بيماريهاي خطيري چون ديفتري ، كزاز ، سياه سرفه ، سرخك و فلج كودكان با واكسيناسيون همگاني با موفقيت كنترل و در بسياري از كشورها عملاً

به حداقل ميزان خود رسيده است ، يا ببيماري آبله كه با واكسيناسيون همگاني و پيگيري جهاني ريشه كن شده است .

براي بيش از ۲۰ بيماري انسان ، اكنون واكسن تهيه شده است كه تعدادي از آنها بطور همگاني و بقيه در شرايط خاصي ، مورد استفاده قرار مي گيرند .

تصميم براي تهيه و استفاده از واكسن ، جهت يك بيماري بر اساس نتيجه موازنه دو موضوع ، يكي ميزان احتياج به واكسن و ديگري خطرات و عوارض ناشي از آن گرفته مي شود .

ميزان اثر پيشگيري كننده واكسن يك بيماري ، از مقايسه تعداد مبتلايان دو گروه افراد واكسينه شده و نشده اي كه به طور تصادفي در معرض بيماري قرار        مي گيرند بدست ميآيد .

موثرترين واكسنها آنهائي هستند كه مكانيسم پيشگيري حاصل از مرحله بهبودي در شكل طبيعي بيماري را تقليد كنند .

رابطه بين نوع واكسن با ايمني حاصل

واكسن هاي با اجرام زنده كه از قدرت بيماريزايي آنها كاسته شده است ، معمولاً با دو واحد مي توانند ايمني موثر و طولاني نسبت به واكسن هاي كشته شده ايجاد كنند . اين واكسن ها علاوه بر سيستم ايمني هومورال سيستم ايمني سلولي را نيز تحريك مي نمايند ، اين نوع واكسنها تمايل دارند واكنشهاي مشابه شكل طبيعي بيماري به خصوص در افراد با نقص ايمني را ايجاد كنند .

براي اينكه با واكسنهاي كشته شده ايمني كافي و بمدت طولاني بدست آيد ، بايستي اين واكسنها ابتدا در چند نوبت تزريق گردند و براي جلوگيري از كاهش سطح آنتي بادي و ادامه ايمني اغلب لازم است كه تزريق واكسن در آينده يادآوري شود .

 

تاريخچه واكسيناسيون

 

جان ميليونها نفر با استفاده از پني سيلين ، سولفاتيل آميد و داروهاي باكتري كش مشابه نجات يافته است . اما شايد با اثر پيشگيري كننده ايمن سازي – كه از ديگر اكتشافات تصادفي است – جانهاي بيشتري نجات يافته باشند . تا بيش از سده نوزدهم يكي از بزرگترين بلايايي كه دامن گير بشر مي شد آبله بود . تنها دو بيماري ،يعني طاعون و مالاريا ، به اندازه آبله قرباني داشته اند . چگونگي مبارزه با مالاريا با استفاده از كينين و داروهاي ضد مالاريا انجام مي شد حشره كشها نيز در حذف پشه هاي ناقل بيماري مفيد واقع شدند . پس از آنكه مشخص شد عامل انتقال طاعون كك هاي بدن موش هستند ، اين بيماري نيز سرانجام در مناطق توسعه يافته جهان با انجام اقدامات بهداشتي مهار شد . شهرت ادوارد جنر بدليل آشنا كردن جهانيان با واكسني است كه جان ميليونها نفر را از مرگ شوم ناشي از آبله رهانيده و چندين ميليون نفر ديگر را از ظاهر زشت و وحشتناكي كه بر اثر ابتلاء به اين بيماري ايجاد مي شود ، نجات داده است . جنر واكسن خود را

در پي كار طولاني و طاقت فرسا در آزمايشگاه كشف نكرد . در ۱۹ سالگي شيردوشي به او گفته بود . كه هرگز به آبله مبتلا نخواهد شد ، چون قبلاً به آبله گاوي مبتلا شده بود . بعدها وقتي جنر پزشك شد و به بي فايده بودن تلاشهايش براي درمان اين بيماري پي برد ، جمله آن شيردوش را به خاطر آورد . او تحقيق كرد و دريافت شيردوشان تقريباًهرگز ، حتي وقتي از مبتلايان به آبله پرستاري مي كنند ، دچار آبله نمي شوند . به نظرش رسيد كه آبله گاوي را به افراد تلقيح كند ، تا آنها را از ابتلا به بيماري مرگبارتر آبله مصون سازد . اين بخت ياري حقيقي بود . بدون اينكه زحمتي بكشد ، دريافت كه آبله گاوي باعث ايمني در برابر آبله مي شود . قوه تشخيص او به اندازه اي بود كه توانست به ارزش اين حقيقت پي ببرد و از آن استفاده كند ادوارد جنر به سال ۱۷۴۹ در بركلي از توابع گلاسترشر انگلستان به دنيا آمد . شش ساله بود كه پدرش يك روحاني مسيحي ، درگذشت وبرادر بزرگترش مسئوليت تربيت او را به عهده گرفت تحصيلات ابتدائي خود را در مدارس محلي گذراند ،و در آنجا به تاريخ طبيعي علاقمند شد . تحصيل طب را زير نظر دانيل لادلو ، از جراحان سادبري آغاز كرد . در اين هنگام بود كه شيردوش ، رابطه بين آبله گاوي و آبله را برايش تعريف كرد . جنر در سال ۱۷۷۵ در زمينه عقايد روستائيان گلاسترشر درباره آبله به تحقيق پرداخت و دريافت كه دو نوع آبله گاوي وجود دارد ، و فقط يكي از آنها پيشگيري مي كند . همچنين تائين كرد كه نوع موثر آبله گاوي تنها وقتي اثر محافظتي دارد كه در مرحله خاصي از بيماري منتقل شود .

او براي آزمودن نظريه اش مقداري از مايع درون تاولهاي دست شيرفروشي را كه به آبله گاوي مبتلا بود بيرون كشيد و آن را به لندن برد و با دقت مايع آبله را به پسركي تلقيح كرد و همان طور كه جنر پيش بيني كرده بود پسرك به آبله دچار نشد . جنر از واژه واكسيناسيون استفاده نكرد ، بلكه به جايش لفظ مايه كوبي يا ((واريوله واكسينه ))را به كار برد معناي لغوي اصطلاح لاتيني اخير ((تاولهاي ريز گاو )) است . تا حدود يك قرن بعد ، مايع كوبي جنري آبله گاوي ، تنها روش ايمن سازي عليه بيماري بود . در سال ۱۸۸۰ لويي پاستور براي ايمن سازي مرغان عليه وبا ، كه در يك همه گيري ، ۱۰% طيور فرانسه را از بين برده بود ، روشي ابداء كرد . او باكتري ايجاد كننده اين بيماري را جدا سازي كرد و با كشت شكل ضعيف شده و تلقيح آن به مرغان آنها را نسبت به حمله مرگبار بيماري ايمن ساخت . اصول كلي روش پاستور با روشي كه جنر براي مايع كوبي با آبله گاوي ابداع كرد يكي بود . قبل از آنكه ويروس آبله به شكل آبله گاوي به شيردوش منتقل شود ،در بدن گاو ضعيف شده بود . در سال ۱۸۸۱ ،پاستور با روي آوردن به سياه زخم كه از بيماريهاي گاو و گوسفند است ، باسيل آن را جدا كرد . او اين باكتري را در دمايي بالاتر از دماي بدن حيوان كشت داد تا مايعي براي تلقيح تهيه كند كه موجب حمله خفيف سياه زخم در جانور شود ، و حيوان را براي روزي كه دچار حمله شديد بيماري مي شود ، ايمن سازد . همان طور كه خود پاستور گفت ، او براي ارج نهادن به شايستگي و خدمات مهم يكي از بزرگترين انگليسيان ، يعني جنر واژه واكسيناسيون را به طور كلي براي روش مايع كوبي پيشگيري كننده وضع كرد . چهار سال بعد پاستور واكسني براي بيماري كه در حيوانات هاري و گاه در انسان آب گريزي خوانده مي شود ، ابداع كرد . پژوهش هاي پيش گامانه پاستور ، كه بر كشف بخت يارانه جنر مبتني بود ، ايمن سازي را به دانش بسيار كارآمد تبديل كرد ، و زمينه را براي وقوع انقلابي در مهار بيماريهاي عفوني آماده ساخت . شايد گذشته از كشف آنتي بيوتيكها ، هيچ اكتشافي چنين تاثير عميقي بر سلامت انسان نگذاشته باشد . به نوشته و . ر كلارك در پايه هاي تجربي ايمني شناسي معاصر (۱۹۸۶ ) گل سرسبد موفقيت ها در فرآيند ايمن سازي ريشه كني كامل آبله بوده است . در نيمه نخست اين قرن ،سالانه حدود ۲ تا ۳ ميليون مورد جديد گزارش مي شد .

 

فهرست مطالب:

 

كليات واكسيناسيون ۲

رابطه بين نوع واكسن با ايمني حاصل  ۴

تاريخچه واكسيناسيون          ۵

واكسن چيست و چگونه توليد مي شود ؟            ۸

واكسن چيست ؟     ۸

الف ) واكسنهاي باكتريايي     ۱۰

پيش گيري و كنترل :          ۱۳

۲) آنفولانزا :        ۱۴

پيش گيري و كنترل :          ۱۴

واكسنهاي ويروسي آنفولانزا به دو صورت وجود دارد :    ۱۵

۳) اوريون :         ۱۷

پيش گيري و كنترل :          ۱۷

۴)- مبارزه با بروسلوز در گاو :         ۱۹

۱-الف : واكسيناسيون          ۲۰

۵- تيفوئيد            ۲۶

۶- جذام : ۲۷

پيش گيري و كنترل :          ۲۷

۷- ديفتري :         ۲۸

پيش گيري و كنترل :          ۲۹

۸ – سرخجه :        ۳۰

۹- سرخك            ۳۱

پيش گيري و كنترل :          ۳۱

۱۰- سل :            ۳۲

۱۱- سياه سرفه :    ۳۳

پيش گيري و كنترل :          ۳۳

۱۲- فلج اطفال :    ۳۴

پيش گيري و كنترل :          ۳۴

۱۳- كزاز :          ۳۵

پيش گيري و كنترل :          ۳۵

۱۴- واكسن مالاريا :           ۳۶

۱۵- مننژيت مننگوككي :     ۳۷

پيش گيري و كنترل :          ۳۸

۱۶- وبا (كلرا):     ۳۹

پيش گيري و كنترل :          ۳۹

۱۷- هاري :         ۴۱

پيش گيري و كنترل :          ۴۱

۱۸- هپاتيت :        ۴۳

پيش گيري و كنترل :          ۴۴

پيش گيري و كنترل :          ۴۵

ايمن سازي :         ۴۷

ذخيره سازي واكسن و زنجيره سرما :   ۵۰

۲- جعبه هاي ايزوترميك :    ۵۲

ب : سازماندهي زنجيره سرما :           ۵۴

۲- انتخاب محلي براي ذخيره سازي و انبار :      ۵۴

۳- انتخاب روش توزيع واكسنها :        ۵۴

۴- محاسبه ظرفيت انبارها :   ۵۵

۵- انتخاب وسائل : ۵۵

ج – حساسيت به حرارت واكسنها :      ۵۵

تعاريف گروههاي سني :      ۵۸

سرنگ BD Solo shot IX    ۵۹

Becton Drive Mc 204     ۵۹

سرنگ خود ايستا   ۵۹

نكات مهم و كاربردي واكسنها :          ۶۸

پاسخ ايمني به واكسنها :       ۷۹

بيولوژي پاسخ ايمني           ۸۱

عواملي كه در بروز پاسخ ايمني در مقابل واكسنها موثرند . ۸۲

ويژگي هاي يك واكسن :       ۸۲

تاثير واكسيناسيون BCG :     ۸۳

ايمني زايي سياه سرفه :        ۸۳

ايمني زايي واكسن TT :        ۸۴

ايمني زايي واكسن وبا :       ۸۴

ايمني زايي حصبه :            ۸۵

ايمني زايي واكسن مننژيت :  ۸۵

ايمني زايي واكسنهاي پوليو:  ۸۵

ايمني زايي واكسن اوريون :  ۸۶

ايمني زايي واكسن هاري :    ۸۷

ايمن زايي واكسن HBV :      ۸۷

ايمني زايي واكسن آنفولانزا : ۸۸

فصل چهارم          ۸۸

عوارض ناخواسته ايمن سازي            ۸۸

طبقه بندي پيامدهاي نامطلوب پس از ايمن سازي (AEFIs)  ۸۹

۱- واكنش مربوط به واكسن (Vaccine Reaction)         ۹۰

۲-۱- پيامدهاي نابجاي مربوط به خطاي برنامه (Programme error)         ۹۶

آبسه استريل :       ۹۹

آبسه باكتريال :       ۹۹

براي جلوگيري از خطاهاي برنامه :     ۹۹

عوارض همزمان : ۱۰۰

واكنش تزريق :     ۱۰۲

الف )پيامدهاي نامطلوب موضعي        ۱۰۴

شوك آنافيلاكسي     ۱۰۸

BCGitis منتشر     ۱۰۸

تب        ۱۰۹

استئيت و استئوميليت          ۱۰۹

عفونت خون (sepsis)        ۱۱۰

اقدامات اوليه بيمار  ۱۱۱

۶- نحوه گزارش دهي AEFI  ۱۱۲

نحوه گزارش دهي موارد فوري          ۱۱۴

عوارض غير فوري            ۱۱۴

واكسن BCG         ۱۱۵

عوارض احتمالي واكسن :     ۱۱۵

عوارض جانبي :    ۱۱۶

عوارض جانبي      ۱۱۷

عوارض جانبي :    ۱۱۸

عوارض شايع       ۱۱۹

عوارض با شيوع كمتر :      ۱۱۹

عوارض نادر :      ۱۱۹

تكامل احساسي       ۱۲۵

تكامل احساسي و ارتباطات    ۱۲۸

تكامل شناختي       ۱۳۰

تكامل احساسي       ۱۳۱

ارتباطات ۱۳۲

الزام براي والدين و متخصصين اطفال  ۱۳۲

سال دوم زندگي     ۱۳۳

در سن ۱۸-۱۲ ماهگي         ۱۳۳

تكامل جسمي         ۱۳۳

تكامل شناختي       ۱۳۴

تكامل عاطفي        ۱۳۴

تكامل زباني          ۱۳۵

سن ۲۴-۱۸ ماهگي ۱۳۶

تكامل جسمي         ۱۳۶

در چهل هفتگي      ۱۴۲

پنجاه و دو هفتگي (يك سالگي )          ۱۴۲

اقدام اساسي براي درمان كودك مبتلا به اسهال در منزل      ۱۶۸

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :