ارس فایل » پایان نامه بيماريهای دارای واكسن
عشق یعنی اراده به توسعه خود با دیگری در جهت ارتقای رشد دومی. (اسکات پک)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 171 حجم فایل (مگابایت) : 0.252 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">پایان نامه بيماريهای دارای واكسن</span>

بيماريهای دارای واكسن

 

فصل اول

 

كليات واكسيناسيون

 

هر گونه اقدامي كه به منظور جلوگيري از بروز عفونت و يا تخفيف شكل طبيعي بيماري در فردي با تجويز آنتي بادي يا آنتي ژن بعمل آيد ايمن سازي گفته       مي شود .

با تزريق عضلاني يا وريدي آنتي بادي ايمني غير فعال يا انتقالي ايجاد مي گردد . دوام اين نوع ايمني كوتاه است و بستگي به نيمه عمرآنتي بادي در بدن فرد دريافت كننده دارد و اين مدت در حدود ۳ تا ۴ هفته مي باشد .

در صورت تجويز آنتي ژن كه شامل ميكرو ارگانيسم ضعيف شده ، كشته شده و يا اجزاء آن مي شود دستگاه ايمني فرد دريافت كننده تحريك و به طور فعال آنتي بادي توليد مي كند . ايمني بدست آمده در اين حالت را ايمني فعال گويند . دوام اين نوع ايمني ، طولاني تر از نوع غير فعال است .

ايمن سازي فعال يا واكسيناسيون

واكسيناسيون اقدام بسيار مهم و با ارزشي است كه به وسيله آن با هزينه كم     مي توان از ابتلاء به بيماريهاي عفوني جلوگيري كرد . با اجراي برنامه واكسيناسيون همگاني در جهان ، شيوع بسياري از بيماريهاي خطرناك در بين شيرخواران ، كودكان و بالغين كاهش بارزي پيدا كرده است به طوري كه اكنون شيوع بيماريهاي خطيري چون ديفتري ، كزاز ، سياه سرفه ، سرخك و فلج كودكان با واكسيناسيون همگاني با موفقيت كنترل و در بسياري از كشورها عملاً

به حداقل ميزان خود رسيده است ، يا ببيماري آبله كه با واكسيناسيون همگاني و پيگيري جهاني ريشه كن شده است .

براي بيش از ۲۰ بيماري انسان ، اكنون واكسن تهيه شده است كه تعدادي از آنها بطور همگاني و بقيه در شرايط خاصي ، مورد استفاده قرار مي گيرند .

تصميم براي تهيه و استفاده از واكسن ، جهت يك بيماري بر اساس نتيجه موازنه دو موضوع ، يكي ميزان احتياج به واكسن و ديگري خطرات و عوارض ناشي از آن گرفته مي شود .

ميزان اثر پيشگيري كننده واكسن يك بيماري ، از مقايسه تعداد مبتلايان دو گروه افراد واكسينه شده و نشده اي كه به طور تصادفي در معرض بيماري قرار        مي گيرند بدست ميآيد .

موثرترين واكسنها آنهائي هستند كه مكانيسم پيشگيري حاصل از مرحله بهبودي در شكل طبيعي بيماري را تقليد كنند .

رابطه بين نوع واكسن با ايمني حاصل

واكسن هاي با اجرام زنده كه از قدرت بيماريزايي آنها كاسته شده است ، معمولاً با دو واحد مي توانند ايمني موثر و طولاني نسبت به واكسن هاي كشته شده ايجاد كنند . اين واكسن ها علاوه بر سيستم ايمني هومورال سيستم ايمني سلولي را نيز تحريك مي نمايند ، اين نوع واكسنها تمايل دارند واكنشهاي مشابه شكل طبيعي بيماري به خصوص در افراد با نقص ايمني را ايجاد كنند .

براي اينكه با واكسنهاي كشته شده ايمني كافي و بمدت طولاني بدست آيد ، بايستي اين واكسنها ابتدا در چند نوبت تزريق گردند و براي جلوگيري از كاهش سطح آنتي بادي و ادامه ايمني اغلب لازم است كه تزريق واكسن در آينده يادآوري شود .

 

تاريخچه واكسيناسيون

 

جان ميليونها نفر با استفاده از پني سيلين ، سولفاتيل آميد و داروهاي باكتري كش مشابه نجات يافته است . اما شايد با اثر پيشگيري كننده ايمن سازي – كه از ديگر اكتشافات تصادفي است – جانهاي بيشتري نجات يافته باشند . تا بيش از سده نوزدهم يكي از بزرگترين بلايايي كه دامن گير بشر مي شد آبله بود . تنها دو بيماري ،يعني طاعون و مالاريا ، به اندازه آبله قرباني داشته اند . چگونگي مبارزه با مالاريا با استفاده از كينين و داروهاي ضد مالاريا انجام مي شد حشره كشها نيز در حذف پشه هاي ناقل بيماري مفيد واقع شدند . پس از آنكه مشخص شد عامل انتقال طاعون كك هاي بدن موش هستند ، اين بيماري نيز سرانجام در مناطق توسعه يافته جهان با انجام اقدامات بهداشتي مهار شد . شهرت ادوارد جنر بدليل آشنا كردن جهانيان با واكسني است كه جان ميليونها نفر را از مرگ شوم ناشي از آبله رهانيده و چندين ميليون نفر ديگر را از ظاهر زشت و وحشتناكي كه بر اثر ابتلاء به اين بيماري ايجاد مي شود ، نجات داده است . جنر واكسن خود را

در پي كار طولاني و طاقت فرسا در آزمايشگاه كشف نكرد . در ۱۹ سالگي شيردوشي به او گفته بود . كه هرگز به آبله مبتلا نخواهد شد ، چون قبلاً به آبله گاوي مبتلا شده بود . بعدها وقتي جنر پزشك شد و به بي فايده بودن تلاشهايش براي درمان اين بيماري پي برد ، جمله آن شيردوش را به خاطر آورد . او تحقيق كرد و دريافت شيردوشان تقريباًهرگز ، حتي وقتي از مبتلايان به آبله پرستاري مي كنند ، دچار آبله نمي شوند . به نظرش رسيد كه آبله گاوي را به افراد تلقيح كند ، تا آنها را از ابتلا به بيماري مرگبارتر آبله مصون سازد . اين بخت ياري حقيقي بود . بدون اينكه زحمتي بكشد ، دريافت كه آبله گاوي باعث ايمني در برابر آبله مي شود . قوه تشخيص او به اندازه اي بود كه توانست به ارزش اين حقيقت پي ببرد و از آن استفاده كند ادوارد جنر به سال ۱۷۴۹ در بركلي از توابع گلاسترشر انگلستان به دنيا آمد . شش ساله بود كه پدرش يك روحاني مسيحي ، درگذشت وبرادر بزرگترش مسئوليت تربيت او را به عهده گرفت تحصيلات ابتدائي خود را در مدارس محلي گذراند ،و در آنجا به تاريخ طبيعي علاقمند شد . تحصيل طب را زير نظر دانيل لادلو ، از جراحان سادبري آغاز كرد . در اين هنگام بود كه شيردوش ، رابطه بين آبله گاوي و آبله را برايش تعريف كرد . جنر در سال ۱۷۷۵ در زمينه عقايد روستائيان گلاسترشر درباره آبله به تحقيق پرداخت و دريافت كه دو نوع آبله گاوي وجود دارد ، و فقط يكي از آنها پيشگيري مي كند . همچنين تائين كرد كه نوع موثر آبله گاوي تنها وقتي اثر محافظتي دارد كه در مرحله خاصي از بيماري منتقل شود .

او براي آزمودن نظريه اش مقداري از مايع درون تاولهاي دست شيرفروشي را كه به آبله گاوي مبتلا بود بيرون كشيد و آن را به لندن برد و با دقت مايع آبله را به پسركي تلقيح كرد و همان طور كه جنر پيش بيني كرده بود پسرك به آبله دچار نشد . جنر از واژه واكسيناسيون استفاده نكرد ، بلكه به جايش لفظ مايه كوبي يا ((واريوله واكسينه ))را به كار برد معناي لغوي اصطلاح لاتيني اخير ((تاولهاي ريز گاو )) است . تا حدود يك قرن بعد ، مايع كوبي جنري آبله گاوي ، تنها روش ايمن سازي عليه بيماري بود . در سال ۱۸۸۰ لويي پاستور براي ايمن سازي مرغان عليه وبا ، كه در يك همه گيري ، ۱۰% طيور فرانسه را از بين برده بود ، روشي ابداء كرد . او باكتري ايجاد كننده اين بيماري را جدا سازي كرد و با كشت شكل ضعيف شده و تلقيح آن به مرغان آنها را نسبت به حمله مرگبار بيماري ايمن ساخت . اصول كلي روش پاستور با روشي كه جنر براي مايع كوبي با آبله گاوي ابداع كرد يكي بود . قبل از آنكه ويروس آبله به شكل آبله گاوي به شيردوش منتقل شود ،در بدن گاو ضعيف شده بود . در سال ۱۸۸۱ ،پاستور با روي آوردن به سياه زخم كه از بيماريهاي گاو و گوسفند است ، باسيل آن را جدا كرد . او اين باكتري را در دمايي بالاتر از دماي بدن حيوان كشت داد تا مايعي براي تلقيح تهيه كند كه موجب حمله خفيف سياه زخم در جانور شود ، و حيوان را براي روزي كه دچار حمله شديد بيماري مي شود ، ايمن سازد . همان طور كه خود پاستور گفت ، او براي ارج نهادن به شايستگي و خدمات مهم يكي از بزرگترين انگليسيان ، يعني جنر واژه واكسيناسيون را به طور كلي براي روش مايع كوبي پيشگيري كننده وضع كرد . چهار سال بعد پاستور واكسني براي بيماري كه در حيوانات هاري و گاه در انسان آب گريزي خوانده مي شود ، ابداع كرد . پژوهش هاي پيش گامانه پاستور ، كه بر كشف بخت يارانه جنر مبتني بود ، ايمن سازي را به دانش بسيار كارآمد تبديل كرد ، و زمينه را براي وقوع انقلابي در مهار بيماريهاي عفوني آماده ساخت . شايد گذشته از كشف آنتي بيوتيكها ، هيچ اكتشافي چنين تاثير عميقي بر سلامت انسان نگذاشته باشد . به نوشته و . ر كلارك در پايه هاي تجربي ايمني شناسي معاصر (۱۹۸۶ ) گل سرسبد موفقيت ها در فرآيند ايمن سازي ريشه كني كامل آبله بوده است . در نيمه نخست اين قرن ،سالانه حدود ۲ تا ۳ ميليون مورد جديد گزارش مي شد .

 

فهرست مطالب:

 

كليات واكسيناسيون ۲

رابطه بين نوع واكسن با ايمني حاصل  ۴

تاريخچه واكسيناسيون          ۵

واكسن چيست و چگونه توليد مي شود ؟            ۸

واكسن چيست ؟     ۸

الف ) واكسنهاي باكتريايي     ۱۰

پيش گيري و كنترل :          ۱۳

۲) آنفولانزا :        ۱۴

پيش گيري و كنترل :          ۱۴

واكسنهاي ويروسي آنفولانزا به دو صورت وجود دارد :    ۱۵

۳) اوريون :         ۱۷

پيش گيري و كنترل :          ۱۷

۴)- مبارزه با بروسلوز در گاو :         ۱۹

۱-الف : واكسيناسيون          ۲۰

۵- تيفوئيد            ۲۶

۶- جذام : ۲۷

پيش گيري و كنترل :          ۲۷

۷- ديفتري :         ۲۸

پيش گيري و كنترل :          ۲۹

۸ – سرخجه :        ۳۰

۹- سرخك            ۳۱

پيش گيري و كنترل :          ۳۱

۱۰- سل :            ۳۲

۱۱- سياه سرفه :    ۳۳

پيش گيري و كنترل :          ۳۳

۱۲- فلج اطفال :    ۳۴

پيش گيري و كنترل :          ۳۴

۱۳- كزاز :          ۳۵

پيش گيري و كنترل :          ۳۵

۱۴- واكسن مالاريا :           ۳۶

۱۵- مننژيت مننگوككي :     ۳۷

پيش گيري و كنترل :          ۳۸

۱۶- وبا (كلرا):     ۳۹

پيش گيري و كنترل :          ۳۹

۱۷- هاري :         ۴۱

پيش گيري و كنترل :          ۴۱

۱۸- هپاتيت :        ۴۳

پيش گيري و كنترل :          ۴۴

پيش گيري و كنترل :          ۴۵

ايمن سازي :         ۴۷

ذخيره سازي واكسن و زنجيره سرما :   ۵۰

۲- جعبه هاي ايزوترميك :    ۵۲

ب : سازماندهي زنجيره سرما :           ۵۴

۲- انتخاب محلي براي ذخيره سازي و انبار :      ۵۴

۳- انتخاب روش توزيع واكسنها :        ۵۴

۴- محاسبه ظرفيت انبارها :   ۵۵

۵- انتخاب وسائل : ۵۵

ج – حساسيت به حرارت واكسنها :      ۵۵

تعاريف گروههاي سني :      ۵۸

سرنگ BD Solo shot IX    ۵۹

Becton Drive Mc 204     ۵۹

سرنگ خود ايستا   ۵۹

نكات مهم و كاربردي واكسنها :          ۶۸

پاسخ ايمني به واكسنها :       ۷۹

بيولوژي پاسخ ايمني           ۸۱

عواملي كه در بروز پاسخ ايمني در مقابل واكسنها موثرند . ۸۲

ويژگي هاي يك واكسن :       ۸۲

تاثير واكسيناسيون BCG :     ۸۳

ايمني زايي سياه سرفه :        ۸۳

ايمني زايي واكسن TT :        ۸۴

ايمني زايي واكسن وبا :       ۸۴

ايمني زايي حصبه :            ۸۵

ايمني زايي واكسن مننژيت :  ۸۵

ايمني زايي واكسنهاي پوليو:  ۸۵

ايمني زايي واكسن اوريون :  ۸۶

ايمني زايي واكسن هاري :    ۸۷

ايمن زايي واكسن HBV :      ۸۷

ايمني زايي واكسن آنفولانزا : ۸۸

فصل چهارم          ۸۸

عوارض ناخواسته ايمن سازي            ۸۸

طبقه بندي پيامدهاي نامطلوب پس از ايمن سازي (AEFIs)  ۸۹

۱- واكنش مربوط به واكسن (Vaccine Reaction)         ۹۰

۲-۱- پيامدهاي نابجاي مربوط به خطاي برنامه (Programme error)         ۹۶

آبسه استريل :       ۹۹

آبسه باكتريال :       ۹۹

براي جلوگيري از خطاهاي برنامه :     ۹۹

عوارض همزمان : ۱۰۰

واكنش تزريق :     ۱۰۲

الف )پيامدهاي نامطلوب موضعي        ۱۰۴

شوك آنافيلاكسي     ۱۰۸

BCGitis منتشر     ۱۰۸

تب        ۱۰۹

استئيت و استئوميليت          ۱۰۹

عفونت خون (sepsis)        ۱۱۰

اقدامات اوليه بيمار  ۱۱۱

۶- نحوه گزارش دهي AEFI  ۱۱۲

نحوه گزارش دهي موارد فوري          ۱۱۴

عوارض غير فوري            ۱۱۴

واكسن BCG         ۱۱۵

عوارض احتمالي واكسن :     ۱۱۵

عوارض جانبي :    ۱۱۶

عوارض جانبي      ۱۱۷

عوارض جانبي :    ۱۱۸

عوارض شايع       ۱۱۹

عوارض با شيوع كمتر :      ۱۱۹

عوارض نادر :      ۱۱۹

تكامل احساسي       ۱۲۵

تكامل احساسي و ارتباطات    ۱۲۸

تكامل شناختي       ۱۳۰

تكامل احساسي       ۱۳۱

ارتباطات ۱۳۲

الزام براي والدين و متخصصين اطفال  ۱۳۲

سال دوم زندگي     ۱۳۳

در سن ۱۸-۱۲ ماهگي         ۱۳۳

تكامل جسمي         ۱۳۳

تكامل شناختي       ۱۳۴

تكامل عاطفي        ۱۳۴

تكامل زباني          ۱۳۵

سن ۲۴-۱۸ ماهگي ۱۳۶

تكامل جسمي         ۱۳۶

در چهل هفتگي      ۱۴۲

پنجاه و دو هفتگي (يك سالگي )          ۱۴۲

اقدام اساسي براي درمان كودك مبتلا به اسهال در منزل      ۱۶۸

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :