ارس فایل » پایان نامه تجارت الکترونيک
آنكه می تواند، انجام می دهد، آنكه نمی تواند انتقاد می كند. (جرج برنارد شاو)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 119 حجم فایل (مگابایت) : 1 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">پایان نامه تجارت الکترونيک</span>

پایان نامه تجارت الکترونيک

 

چکيده

 

تجارت الکترونيک از کاربردهاي مهم اينترنت است که بسياري از افراد در زندگي روزمره خود با آن مواجه مي شوند، هر چند اين اصطلاح را فقط شنيده باشند يا بطور واقعي با آن در گير باشند.بدون ترديد تجارت الکترونيکي در جهان امروزي از اهميت ويژه اي برخوردار است و با سرعت فوق العاده اي پيش مي رود. اهميت اطلاعات در امور تجاري  ، اقتصادي تجارت الکترونيکي باعث مي شود تا سازمانها  و شرکتها ي مرتبط با اين امور  از شبکه هاي کامپوتري جهت تبادل اطلاعات  خود استفاده ميکنند به فکر حفاظت اطلاعات مربوط به خريد پرداختها و شماره حساب  الکترونيکي باشد.با توجه به گسترش  روز افزون شبکه سازي و ارائه خدمات مالي و اعتباري  از طريق شبکه و نياز به راه اندازي سايتهاي بزرگ تجارت الکترونيکي مسئله امنيت نيز رشد روز افزون دارد. امنيت جز لاينفک کسب و کار الکترونيکي است و از جنبه هاي مختلفي مطرح است که يکي از  آنها تصديق اطلاعات و تاييد اعتبار فردي يا شرکتي است که متقاضي معامله يا تبادل اطلاعات با شرکت سرويس دهنده است.در اين پروژه  تجارت الکترونيک و مزاياي استفاده از تجارت الکترونيک بطور مختصر توضيح داده خواهد شد و سپس مسئله امنيت تجارت الکترونيک که از مباحث بسيار مهم بخصوص در تجارت الکترونيک بشمار مي رود ،مورد بررسي و تحليل قرارخواهد گرفت ،همچنين سعي شده است ، در راستا معرفي انواع پروتکل هاي امنيتي ،رمزگذاري ،رمز نگاري و امضاء ديجيتالي  قدم کوچکي برداشته شود.

 

مقدمه

 

انسان از ابتداي خلقت تاکنون روشهاي تجاري متفاوتي را تجربه کرده‌است. در ابتدا سيستم تبادل کالا رايج بود. شکارچي گوشت را با سلاح عوض مي‌کرد. اين سيستم اشکالات فراواني داشت. مثلاً ممکن بود شکارچي نتواند سلاح سازي را پيدا کند که به گوشت احتياج داشته باشد. در اين صورت گوشتها فاسد مي‌شدند .

در بعضي تمدنها سيستم کالاي محبوب به وجود آمد. در سرزميني که گندم غذاي اصلي مردم آن بود شکارچي گوشت را با گندم و گندم را با سلاح تعويض مي‌کرد. اين روش هم مشکلات زيادي داشت. کالاي محبوب در سرزمينهاي مختلف متفاوت بود. از طرف ديگر معياري براي سنجش ارزش آن وجود نداشت و حمل و نقل آن هم مشکل بود بدون شک اختراع پول اولين انقلاب در زمينه تجارت بود. ارزش آن مشخص بود، حمل آن آسانتر بود، فاسد نمي‌شد و همه طالب آن بودند. فوايد استفاده از پول به اندازه‌اي بود که حتي تا چند دهه قبل کمتر کسي انتظار يک انقلاب ديگر را داشت. ارتباط بين تجارت و تکنولوژي دير زماني است که وجود داشته و ادامه دارد. در واقع، يک پيشرفت تکنيکي باعث رونق تجارت شد و آن هم ساخت کشتي بود. در حدود ۲۰۰۰ سال قبل از ميلاد فينيقيان تکنيک ساخت کشتي را بکار بردند تا از دريا بگذرند و به سرزمينهاي دور دست يابند. با اين پيشرفت، براي اولين بار مرزهاي جغرافيايي براي تجارت باز شد و تجارت با سرزمينهاي ديگر آغاز شد. اکنون، شبکه جهاني اينترنت مانند همان کشتي است که نه تنها فواصل جغرافيايي، بلکه اختلافات زماني را نيز کمرنگ نموده و صحنه را براي نمايشي ديگر آماده کرده‌است.ترکيب تجارت و الکترونيک از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. براي گسترش و پذيرش تجارت الکترونيک لازم است که پيش نيازهاي اين تکنولوژي از جمله زيرساختار مخابراتي، مسايل قانوني و ايمني پيام رساني مهيا شود.

مهم‌ترين هدف در تجارت حال چه از روشهاي بسيار پيشرفته الکترونيکي استفاده کند و چه از روشهاي سنتي و قديمي -همانا دستيابي به پول و سود بيشتر است. طبيعتا در اين ميان، نقش بانکها و موسسات اقتصادي در نقل وانتقال پول بسيار حياتي است. هنگامي که در سال ۱۹۹۴ اينترنت قابليتهاي تجاري خود را علاوه بر جنبه‌هاي علمي و تحقيقاتي به نمايش گذاشت،موسسات تجاري و بانکها در کشورهاي پيشرفته اولين نهادهايي بودند که تلاش جدي خود را براي استفاده هر چه بيشتر از اين جريان بکار انداختند. محصول تلاش آنها نيز همان بانکداري الکترونيک امروزي است. سپس به سرعت مشخص شد که اينترنت بستر بسيار مناسبي براي انواع فعاليتهاي بانکداري و اقتصادي بشمار مي‌رود.

بانکداري و تجارت الکترونيک هم اکنون در جهان به عنوان يک بحث بسيار تخصصي و در عين حال، بسيار پيچيده تبديل شده‌است و تطبيق آن با سياستهاي تجاري و اقتصادي کشورهاي مختلف نياز به تحقيق و برنامه ريزي دقيق دارد.

در بررسي تاريخچه تجارت الکترونيک درمي يابيم که بورسهاي اوراق بهادار نيز موسسات ديگري بودند که به سرعت فعاليت خود را با روند پيشرفت اينترنت هماهنگ کردند و موفق شدند که در عرض مدت کوتاهي، با توجه به برتريهاي اينترنت در مقايسه با روشهاي قديمي، به دليل سرعت و دقت بالا، به موفقيتهاي بي نظيري دست يابند.

تجارت الکترونيک، علي رغم جوان بودن در جهان شناخته شده و در سالهاي اخير رشد فزاينده و غيرقابل پيش بيني داشته‌است. اين رشد تصاعدي حاصل استفاده از يک ابزار، يعني اينترنت مي‌باشد. البته تجارت الکترونيک فقط در شاخصه‌ها يا کشورهاي خاصي جا افتاده و استفاده مي‌شود. براي مثال، در سال ۱۹۹۷ صنعت جهانگردي و توريسم مسوول ۲۰ تا ۳۰ درصد از فروشهاي مجازي بوده است.

يکي از مفاهيم تجارت الکترونيک حذف مرزها، گمرک ها و واسطه ها و تبديل شدن به يک دهکده جهاني مي باشد. در تجارت الکترونيک مرزي وجود ندارد و هيچ فرقي نمي کند که افراد اجناس خود را از يک مغازه در نزديکي محل سکونت و يا از مغازه اي در قاره اي ديگر خريداري کنند. تجارت الکترونيکي باعث افزايش سرعت و حجم مبادلات بازرگاني گرديده و به مشکل محسوسي سبب کاهش هزينه خريدار و توليد کننده ، صرفه جويي زمان ، جذب بيشتر ، حذف واسطه ها و در نهايت سود بيشتر مي شود. در اين تجارت فضاي طبيعي به فضايي مجازي تبديل گشته و انسان ما بدون قرار گرفتن در محدوديتهاي زمان و کلان مي توانند با امکانت پيشرفته امروز معاملات خود را بصورت الکترونيکي انجام دهند.

امنيت تجارت الکترونيک به معني حفاظت از اطلاعات  درمعاملات تجاري الکترونيکي محافظت از  شماره هاي حساب،گواهينامه  و امضاي ديجيتالي است.بطور واقعي،  تجارت الکترونيکي تمايل به امنيت بي نهايت دارد تا بتواند به خوبي عمل کند ، بنابراين اين نکته حائز  اهميت است که بدانيد ،  چطور روشها و تصميم گيريها ،در مورد امنيت ميتواند در بدست آوردن پول و سرمايه از مبادلات الکترونيکي تاثير گذار باشد. در تجارت الکترونيک  براي ايجاد امنيت ، روشهاي امنيتي  در پياده سازي پروتکل هاي مختلف آن بکار برده مي شود.

در اين پروژه  تجارت الکترونيک و مزاياي استفاده از تجارت الکترونيک بطور مختصر توضيح داده خواهد شد و سپس مسئله امنيت تجارت الکترونيک که از مباحث بسيار مهم بخصوص در تجارت الکترونيک بشمار مي رود ،مورد بررسي و تحليل قرارخواهد گرفت ،همچنين سعي شده است ، در راستا معرفي انواع پروتکل هاي امنيتي ،رمزگذاري ،رمز نگاري و امضاء ديجيتالي  قدم کوچکي برداشته شود.

 

 

۱-۱-هدف

 

با مطرح شدن فناوري اطلاعات در سطح جهاني و گسترش اينترنت، تجارت الكترونيكي جايگاه مهمي يافته است و در اين ميان ايران نيز ناگزير به اين عرصه خواهد پيوست. در جامعه اطلاعاتي استفاده بهينه از حجم بالاي اطلاعات و فراهم كردن سود بيشتر مورد نظر است. امروزه اكثر كمپاني ها نيروي خود را بيشتر صرف ارائه و فروش اطلاعات از طريق بازار يكپارچـــه جهاني يا اينترنت متمركز كرده اند. تجارت الكترونيــــك در ايران نيز مي تواند قابليتها و مزاياي ويژه اي را داشته باشد. پروتكل هاي گوناگوني براي پياده سازي تجارت الكترونيك از قبيل TLS ، SSL، S-HTTP ، SET مطرح هستند كه زمينه هاي امنيتي و مالي اين سرويس را در شبكه اينترنت پشتيباني مي كنند.

در اين پروژه انواع پروتكلهاي امنيتي مطرح مي گردد، امنيت در اينترنت در شكلهاي متفاوتي مطرح مي شود. تجارت الكترونيكي روشهاي امنيتي خاص خود را داراست كه به آنها اشاره مي شود. رمزگذاري ،رمز نگاري و امضاء ديجيتالي  از ديگرمباحثي است كه در سرويس تجارت الكترونيكي نقش اساسي داشته كه به آنها اشاره خواهد شد.

 

 

۱-۲– پيشينه تحقيق

 

استفاده از فناوري  الکترونيکي در انجام امور بازرگاني پيشينه اي نسبتا طولاني دارد، در حقيقت نياز به تجارت الكترونيــــكي از تقاضاهاي بخشهاي خصوصي و عمومي  براي استفاده از تکنولوژي هاي اطلاعات به منظور کسب رضايت مشتري و هماهنگي موثر درون سازماني نشات گرفته است.

در پنجاه سال گذشته بروز تحولات گسترده در زمينه کامپيوتر و ارتباطات ، تغييرات عمده اي را در عرصه هاي متفاوت حيات بشري به دنبال داشته است . انسان همواره از فن آوري استفاده نموده و کارنامه حيات بشريت مملو از ابداع فن آوري هاي متعددي است که همگي در جهت تسهيل زندگي انسان مطرح شده اند. در ساليان اخير ، فن آوري هاي اطلاعات و ارتباطات که از آنان به عنوان فن آوري هاي جديد و يا عالي ، ياد مي شود ، بيشترين تاثير را در حيات بشريت داشته اند . دنياي ارتباطات و توليد اطلاعات به سرعت در حال تغيير بوده و ما امروزه شاهد همگرائي آنان بيش از گذشته با يکديگر بوده ، بگونه اي که داده و اطلاعات به سرعت و در زماني غيرقابل تصور به اقصي نقاط جهان منتقل و در دسترس استفاده کنندگان قرار مي گيرد .

تجارت الكترونيكي ازسال ۱۹۷۰ هنگاميكه شركتهاي بزرگ اقدام به تهيه شبكه هاي خصوصي كامپيوتري بين خود جهت تبادل اطلاعات تجاري بين شركا وتوليد كنندگان خود كردند پديد آمد.

اين عمل به نام EDI تبادل اطلاعات الكترونيك معروف شد .اين انتقال اطلاعات كه بصورت ساده شده وتحت استانداردهاي لازم EDI  ما بين شركتهاي تجاري صورت مي گرفت مسائل اداري سنتي بر كاغذ ووجود نيروها ي انساني در اين بخشها را بطور چشم گيري كاهش داد.

درحال حاضر نيز در حدود ۹۵% از هزار شركت بدليل كاهش هزينه هاوبالا بردن راندمان كار از EDI   استفاده مي كنند. در واقع پايه واساس تجارت الكترونيك EDI  بوده وهست.

امروزه تماسهاي تجاري بر روي اينترنت كه بواسطه تجارت الكترونيكي است رو به افزايش گذاشته است .بطور مثال با آمدن EDI  بر روي اينترنت اين امكان را براي شركتها بوجود آورده است تا سيستمهاي قديمي مربوط به شبكه هاي خصوصي خود را جمع نموده وپول آنها را پس انداز نمايند وبا سرمايه گذاري وگسترش برروي زنجيرهاي جديد تجاري به دادوستدهاي بيشتري در اين زمينه نايل آيند.ساير شركتها نيز به سادگي معاملات خود را ،از آنجاييكه نيازي به رعايت كردن استاندارد هاي لازم براي EDI   در محيط وب نيست ،بر روي وب منتقل كرده اند.

آوازه تجارت الكترونيك را احتمالا از طريق راديو، تلويزيون، روزنامه و يا سايتهايي كه بفروش          On-line بر روي اينترنت اشتغال دارند شنيده واز آن با خبر شده ايد وهمينطور از خرده فروشان on-line بر روي اينترنت كه سرويسهاي خوب ومناسبي را به خريداران خود ارائه كرده اند مطلع               شده ايد.

خرده فروشي بصورت  on-line    حدودا ازچهار سال پيش برروي اينترنت آغاز شد كه پيشگامان آن شركتهاي بزرگ ايترنتي بودند كه فروش موارد جزئي (خرده فروشي ) به روش سنتي را ادامه ندادندكه از آنجمله AMAZON وبه تازگي  CD  مي باشد.

اخيرا نامها و مارك هاي معروف تجاري ماننند (گپ و  وال مارت ) و شركتهايي از اين قبيل اقدام به تاسيس  فروشگاههاي خود بر روي اينترنت كرده اند ودر اين رابطه متخصصين امر اظهار داشته اند كه اين شركتها وساير شركتهاي نام آشنا مي توانند با اين اقدام براي مدتها بر روي اينترنت حضور داشته  باشند چرا كه امروزه تنها چيزيكه يك فرد به آن نياز دارد داشتن يك دستگاه كامپيوتر ،يك نمايشگر ودسترسي به اينترنت است تا بتوانند به راحتي هر آنچه را كه بخواهند از جزئي ترين تا كلي ترين كالا (ماشين) از اين طريق خريداري نمايند.

 

فهرست  منابع  فارسي

 

۱٫عطايي خسرو.م ،۱۳۸۰،تجارت الکترونيکي ، موسسه ديبا گران تهران

۲٫مجموعه مقالات همايش جهاني شهرها ي الکترونيک و اينترنتي  ، ارديبهشت ،۱۳۸۰

۳٫پدرام.ح،ملکيان .ا ،زارع پور.ع، ۱۳۸۳، شبکه هاي کامپيوتري ، ،موسسه علمي فرهنگي( نص)

  1. ذاکر الحسيني.ع – امنيت داده‌ها ، انتشارات نص
  2. پرنده، .ع، ۱۳۷۹،. تجارت در اينترنت ، دفتر نشر فرهنگ اسلامي

۶٫ک.سالمي فيه ،  امنيت در شبكه

 

فهرست  منابع غير  فارسي

 

http://www.fa.wikipedia

http:// www. icert.com

http:// www.it.iran.ir

http:// www.persianit.ir

http:// www.itiran .com

http:// www.farsibook .com

http:// www.icciran.com

www.Daneshju.ir/forum/f383.htm   http://

http://www.amnafzar.com

http://www.itfs.ir

http://www.daneshema.com

http://www.irandoc.ac.ir/

Tanenbaum “Computer Networks”, Fourth Edition.

Stinson”cryotography, theory and practice “crc press, 2002

t.jelassi, a.enders, strategies for e-business prentice hall,2005.

http://www.e-commerce.com/

http://www. e-commerce today.com/

http://www. e-commerce_summit.com/

http://www. e-commercetimes.com/

http://www.ecommerce.g.v/

http://www.ecommerce-conferance.com/

http://www.cplus.net/ecommerce

www.all.net/books/ip/Chap2-1.html

www.cryptographyworld.com/index.htm

http://www.visa.com/

http://www.informatic.uni.hildesheim.de/

http://www.ctst.com/

http://www.scia.org/

http://www.buscom.com/

http://www.forrester.com/

http://www.goindstry.com/

http://www.fristusa.com/

http://www.passport.com/

http://www.emag.itgo.com/

http://www.imiorg.com/

http://www.iccim.org/

http://www.cefact.com/

www.nccim.org.my/nccim

http://www.idec.com.my/

Home

http://www.mdc.com.my/

http://www.ecommerce.time.com/

http://www.newsfactor.com/

http://www.irisumd.edu/

http://www.edifact.com/

http://www.aseb.com/

http://www.cefact.com/

http://www.network.com/

www.OECD.org/dsti/sit/it/ec/prod/

www.OECD.org/dsti/it./cm/stats/newindicators.htm

http://www.sharvandonline.com/

www.onece.org/trade/itt/itt-home.htm

http://www.unece.org/

http://www.ebay.com.sg/

http://www.irtp.com/

www.gopher/gopher.univite-edu

http://www.microsoft.com/windowsserver2003/technologies/networking/vpn/default.mspx

www.nccim.org.my/nccim

http://www.idec.com.my/

http://www.mdc.com.my/

http://www.ecommerce.time.com/

http://www.newsfactor.com/

http://www.irisumd.edu/

Home

http://www.edifact.com/

http://www.aseb.com/

http://www.network.com/

www.OECD.org/dsti/sit/it/ec/prod/

www.OECD.org/dsti/it./cm/stats/newindicators.htm

http://www.sharvandonline.com/

www.onece.org/trade/itt/itt-home.htm

http://www.unece.org/

http://www.ebay.com.sg/

http://www.irtp.com/

www.gopher/gopher.univite-edu

www.mydocument.ir

www.mocca.ir

www.ictworld.blogsky.com

www.ictnews.ir

www.atalebi.com

www.sgnec.net

http://www.sciencenews.org/

http://www.ircert.com/

 

Abstract

Electronic commerce is an important usage of internet which most people face in every day life, whether they just hear this term or actually use whit it. Undoubtedly, in modern world Electronic commerce is of particular importance and is growing with tremendous speed. The important of information in commercial, economic Electronic commerce make that organization and companies that related with them, network computers used to transfer their information, think of information, protection related with purchase, payment and electronic account number. Concerning the daily growth of the network and presentation of financial credit services through network and the need for uploading big Electronic commerce sites, the security issue will also grow daily. Security is an inseparable part of Electronic business and consider as various aspects which one of them is credibility and data confirmation of an individual and company which is transaction applicant or by servicing company.  In this thesis Electronic commerce and the advantages of it`s use will be briefly explained and then the security of Electronic commerce issue that is an important topic, especially  In Electronic commerce will be studied and analyzed, also had been tried to introduce the types of security of protocols, Cryptography, Encryption, Digital signature

 

فهرست

 

چکيده     ۱

مقدمه     ۲

 

فصل اول

۱-۱-هدف            ۶

۱-۲-پيشينه تحقيق ۷

۱-۳-روش کار و تحقيق       ۹

 

فصل دوم

۲-۱-تاريخچه تجارت الکترونيک        ۱۱

۲-۲-گرايشات آتي در تجارت الکترونيک          ۱۹

۲-۳-معرفي تجارت الکترونيک          ۲۰

 

فصل سوم

۳-۱-مقدمه           ۳۶

۳-۲-روشهاي امنيتي           ۴۵

۳-۳-تهديدات امنيتي تجارت الکترونيک            ۴۶

۳-۴-شناسايي قوي کاربر پايه و اساس امنيت درتجارت الکترونيکي   ۵۱

۳-۶-طراحي امنيت تجارت الکترونيک ۵۲

۳-۵-سطوح شناسايي در تجارت الکترونيک       ۵۶

۳-۷-پروتکل هاي امنيتي      ۵۶

۳-۸-تعريف   SSL              ۵۹

۳-۹-چگونگي ايجاد يک ارتباط ايمن    ۶۵

۳-۱۰-اجراي SSL  ۶۷

۳-۱۱-علائم استفاده از SSL   ۶۷

۳-۱۲-مشکلات امنيتي در SSL           ۶۹

 

فصل چهارم

۴-۱-مقدمه           ۷۱

۴-۲-مراجع صدور گواهي (CA)  Certificate Auturiry 76

۴-۳-تاييديه امضاي ديجتيالي ۷۸

۴-۴-گواهي ديجيتال            ۷۹

۴-۴-گواهي ديجيتال            ۸۱

۴-۵- معناشناسي و ساختار گواهي       ۸۳

۴-۶-مديريت گواهي (Managing Certificates)           ۸۴

۴-۷-رمزگذاري     ۹۸

۴-۸-رمزنگاري     ۳۰

 

فصل پنجم

۵-۱-نتيجه‌گيري    ۱۱۴

 

منابع و ماخذ

فهرست  منابع  فارسي         ۱۱۶

فهرست  منابع غير  فارسي    ۱۱۷

چکيده انگليسي      ۱۱۹

 

فهرست شکل ها

 

شکل   ۳-۱- مراحل چگونگي يک ارتباط ايمن در پروتکل SSL       ۶۶

شکل۳-۲-اجراي SSL          ۶۷

شکل  ۳-۳- علائم استفاده از SSL        ۶۸

شکل  ۳-۴- گواهينامه SSL   ۶۸

شکل  ۴-۱- روند توليد امضاي ديجيتال            ۷۵

شکل۴-۲- ساختار کلي يک گواهي X.509         ۸۱

شکل ۴-۳- مدل رمزگذاري   ۸۵

شکل۴-۴- درصد رخداد حروف، دو حرفي¬ها، سه حرفي¬ها و کلمه¬ها در  زبان انگليسي         ۹۰

شکل ۴-۵- يک رمز جابه¬جايي         ۹۷

شکل  ۴-۶- نمونه‌اي از روش رمز کردن موسوم به سزار  ۹۹

شکل   ۴-۷-استفاده از استوانه و نوار کاغذي براي رمز کردن پيام    ۱۰۰

شکل    ۴-۸- رمزنگاري با كليدمتقارن ۱۰۵

شکل  ۴-۹-رمز گذاري توسط کاربر ۱  و   رمزگشايي توسط کاربر۲            ۱۰۶

شکل  ۴-۱۰- رمزنگاري با كليدنامتقارن            ۱۰۷

شکل  ۴-۱۱- مثالي از الگوريتم hashing         ۱۰۸

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۹ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :