ارس فایل » پایان نامه زمین کردن و اصول طراحی و اجرای زمین حفاظتی مناسب
عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند. (دیزرائیلی)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 60 حجم فایل (مگابایت) : 14 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft Office
<span itemprop="name">پایان نامه زمین کردن و اصول طراحی و اجرای زمین حفاظتی مناسب</span>

پایان نامه زمین کردن و اصول طراحی و اجرای زمین حفاظتی مناسب

 

۱-۱ مقدمه

 

اصطلاحات اتصال به زمین و تقید به چه معناست؟ اغلب این اصطلاحات به اشتباه و جابجا مورد استفاده قرار می گیرند. برای افزایش درک این دو مفهوئم تعریفات معین شده در فصل ۱ اینجا تکرار می شود: اتصال به زمین یک اتصال هدایت کننده می باشد که به وسیله آن یک مدار الکتریکی یا یک وسیله الکتریکی به زمین یا به بدنه هدایتی و رسانای نسبتاً بزرگی وصل می شود که در قسمت زمین به کار می رود. تقید اتصال الکتریکی اصلی مسیرهای رسانا است تا از نیروی پتانسیل الکتریکی بین بخش های محدود کننده مطمئن شویم.

هدف اصلی اتصال به زمین یا محدود کردن ایمنی الکتریکی است ولی ایمنی حمایت افراد و حمایت و حفاظت وسایل یا هر دو را پوشش می دهد؟ اکثر مردم برای حفاظت افراد ایمنی الکتریکی برابری دارند ولی حفاظت وسایل ممکن است به عنوان الحاقی از عفاظت افراد دیده شود. یک دستگاه الکتریکی به زمین وصل می شود یا برای خطرات شوک را حذف می کند. ولی می توان آتشی را روشن کند که یک سیستم حفاظت فردی کلی نمی باشد. این که چرا ایمنی فرد مساله اولیه است حفاظت دستگاه ها شایسته بررسی هنگام ترکیب بندی اصول سیستم اتصال به زمین می باشد.

با پیشرفت عصر و دوره الکتریکی اتصال به زمین و تقید نقش بیشتری در به کار گیری و استفاده به عنوان سطوح و صفحات مرجع برای سیگنال های آنالوگ و دیجیتال پائین می گیرند. دو دستگاه میکرو الکتریک که به همدیگر ارتباط دارند و داده ها را تفسیر و ترجمه می کنند به نقطه مرجع رایجی نیاز دارند که از آن کار می کنند. صفحات زمین برای چنین دستگاه هایی باید صفحه مرجع با امپدانس کم را برای دستگاه ها ارائه کنند و هر نویز الکتریکی تحریک شده و منتشر شده برای صفحه زمین باید اثر خیلی کمی در دستگاه ها داشته باشند. بنابراین ما سه دلیل برای اتصال به زمین و تقید مشخص کرده ایم. نقطه ای را که نمی توان به اندازه کافی تحت فشار قرار داد این است که هر چیزی را که برای اتصال به زمین و تقید انجام می دهیم باید ایمنی افراد را در برگیرد.

دیدن اصطلاحاتی برای اتصال به زمین یک سیستم الکتریکی به منظور ایجاد کار مناسب تجهیزات در ایمنی کامل غیر متداول می باشد. چنین اعمالی با دلیل واقعی برای اتصال به زمین یک سیستم در اولین مکان تناقض دارد.

 

(۲-۱) شوک و خطرات آتش

اتصال به زمین و تقید دستگاه ها و سیستم های الکتریکی برای اطمینان از حفاظت زندگی و کار مردم دو محیط مهم و حیاتی می باشند. ما با بررسی وابستگی ایمنی فردی به اتصال به زمین و تقید آغاز می کنیم.

شکل های (a1-1 ) و (b 1-1) نشان می دهند که درصورتی که فرد در تماس با قالب یک موتور الکتریکی باشد که عایق بدی دارد چه اتفاقی می افتد. یک فاز  v480  در تماس با قالب می باشد. شکل a) 1-1 ) موقعیت قالب محدود شده به ترمینال زمین دستگاه می باشد که به نوبت به الکترود زمین وصل ساختمان وصل می شود. در صورتی که منبع تغذیه موتور یک منبع متصل به زمین باشد این موقعیت در تمام اختلالات باعث حفاظت در برابر جریان بیش از اندازه (نظیر قطع کننده مدار یا فیوز) تا مدار برای موتور کار کند. در صورتی که منبع تغذیه موتور یک منبع متصل به زمین نباشد (نظیر ترانسفورماتور متصل ) هیچ حفاظتی در برابر جریان زیاد عمل نمی کند. به هر حال فازی که به قالب متصل می باشد به نیروی پتانسیل زمین آورده می شود و فرد در تماس با قالب در خطر دریافت شوک الکتریکی نمی باشد.

از طرفی دیگر شکل (۱-۱) را بررسی کنید که قالب موتور به زمین محدود نمی شود. در صورتی که منبع تغذیه موتورز یک منبع متصل به زمین باشد نشت جریان زیادی از طریق بدن انسان جریان می یابد. سطوح جریان می توانند به مقادیر بالایی برسند که باعث مرگ می شوند. در صورتی که منبع به زمین متصل نشود جریان از طریق بدن با ظرفیت الکتریکی کابل برای اتصال موتور به منبع استفاده می شود. برای یک کابل ۱۰/۱ ظرفیت الکتریکی ۱۷/۰ میکروفاراد برای یک کابل ۱۰۰ فوتی می باشد. مقاومت القایی کابل تقریباً ۱۵۶۰۰۰ اهم می باشد. جریان های زیاد برای ایجاد یک شوک از طریق فردی در تماس با بدنه موتور جریان می یابند.

(۳-۱) شرایط اتصال به زمین کد الکتریکی ملی

اتصال به زمین سیستم های الکتریکی با کدهای الکتریکی انجام می شود که عملیات سیستم های برق و قدرت الکتریکی را اداره می کنند. کد الکتریکی ملی (NEC) در U.S بدنه ای است که شرایط سیستم های الکتریکی برای حکم ها قرار می دهند. به هر حال NEC   راه اندازهایی را در کشتی ها، راه آهن ها یا سفینه های فضایی یا زیر زمین در معادن یا راه اندازی ها  نصب های الکتریکی تحت کنترل انحصاری خدمات شهری پوشش نمی دهد.

مقاله و عنوان ۲۵۰ از NEC   نیاز دارد که سیستم های الکتریکی زیر از ۵۰ تا V 1000 به زمین وصل شوند:

–           سیستم هایی که می توانند به زمین متصل شوند، بنابراین حداکثر ولتاژ برای اتصال به زمین متجاوز از ۱۵۰V نمی باشد.

–           سیستم های سه فاز، چهار سیم و متصل به wye که در آن سمت خنثی به عنوان یک رسانای مداری استفاده می شود.

–           سیستم های سه فاز چهار سیستم و متصل ∆ که در آن نقطه میانی یک پیچش فازی به عنوان یک رسانای مداری استفاده می شود.

سیستم های جریان متناوب از ۵۰ تا v 1000 باید بتواند به زمین متصل شود ولی نیازی ندارند تا با NEC به زمین متصل شوند که عبارتند از:

–           سیستم های الکتریکی که برای تامین گرمای الکتریکی صنعتی برای ذوب، خالص کردن، آب دادن فلز و نظایر آن استفاده می شوند.

–           سیستم های مجزایی که برای یکسو سازی استفاده می شوند که درایورهای صنعتی با سرعت قابل تنظیمی را تأمین می کنند.

–           سیستم های اشتقاقی مجزایی که با ترانسفورماتورها تامین می شوند که رتبه ولتاژی اولیه کمتر از v1000 دارند که تمام موقعیت زیر را ارائه می کنند:

–           سیستمی که برای کنترل های صنعتی استفاده می شود.

–           موقعیت های حفظ و بررسی مطمئن می سازند که تنها پرسنل معین و مشخص، نصب و راه اندازی را انجام می دهند.

–           ادامه و تداوم قدرت کنترل مورد نیاز می باشد.

–           آشکار ساز های زمین در سیستم کنترل نصب می شوند.

–           مقاله و عنوان ۲۵۰ از NEC شرایطی را برای اتصال به زمین برای سیستم هایی کمتر از v 150 و سیستم هایی با سیستم هایی با رتبه و درجه v 1000 و بالاتر بیان می کند. به خوانندگان برای ارجاع به این مقاله اصرار می شود.

 

منابع

 

IEEE GUIDE FOR PROTECTIVE

GROUNDING OF POWER LINES

MOUSA ABDOL M, NEW GROUNDING PROCEDURES

FOR WORK ON POWER ON DE ENERGIZED LINES

ELECTRONISS MAY 1956

ELECTROSTATIC EFFECTS OF OVERHAD TRANSMISSION

LINE, APRILL 1972

 

فهرست مطالب

 

فصل اول: زمین کردن earthing

(۱-۱) مقدمه         ۱

(۲-۱) شوک و خطرات آتش  ۳

(۳-۱) شرایط اتصال به زمین کد الکتریکی ملی ۵

(۴-۱) ماهیت و اصل یک سیستم متصل به زمین ۷

(۵-۱) الکترودهای پایه ای    ۸

(۶-۱) آزمایش های مقاومت زمین       ۱۱

(۷-۱) سیستم های شبکه ای پایه – زمین  ۱۸

(۱-۷-۱) میله های پایه        ۱۹

(۲-۷-۱)  صفحات             ۲۱

(۳-۷-۱) حلقه پایه             ۲۱

(۸-۱) سیستم پایه قدرت       ۲۲

(۹-۱) پایه مرجع سیگنال     ۲۴

(۱۰-۱) روش های پایه مرجع سیگنال  ۲۶

(۱۱-۱ ) اتصال به زمین نقطه منفرد و چند نقطه ای         ۲۹

(۱۲-۱) حلقه های پایه         ۳۰

(۱۳-۱) واکنش های الکترو شیمیایی در رابطه با شبکه های پایه      ۳۳

(۱۴-۱) نمونه هایی از نابهنجاری های اتصال به زمین یا مشکلات   ۳۵

(۱-۱۴-۱) از دست دادن پایه باعث تلفات می شود.          ۳۵

(۲-۱۴-۱) جریان های حلقه زمین و پایه باعث آسیب کامپیوتر می شوند.       ۳۶

(۳-۱۴-۱) نویز باعث درایوهای سرعت قابل تنظیم برای خاموش شدن می شود.          ۳۷

(۱۵-۱) نتیجه گیری           ۳۹

فصل دوم: اصول طراحی و اجرای زمین حفاظتی مناسب

(۱-۲) مقدمه         ۴۱

(۲-۲) آشنایی با جریان های خطا        ۴۲

(۳-۲) ولتاژ القایی  ۴۸

(۴-۲) القاء خازنی  ۴۸

(۵-۲) فلوی مغناطیسی القایی ۴۹

(۶-۲) ولتاژهای القایی ناشی از رعد و برق        ۵۲

(۷-۲) روش های ایجاد سیستم زمین حفاظتی      ۵۲

(۸-۲) نکات تئوری            ۵۲

(۹-۲) سیستم زمین حفاظتی تک فاز یا سه فاز     ۵۴

(۱۰-۲) اتصالات و بانداژها  ۵۵

(۱۱-۲) نتیجه       ۵۸

منابع      ۵۹

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :