ارس فایل » پایان نامه سلول های خورشیدی و مواد تشکیل دهنده سلول های خورشیدی
دانستن کافی نیست، باید به دانسته ی خود عمل کنید. (ناپلئون هیل)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 190 حجم فایل (مگابایت) : 14 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft Office
<span itemprop="name">پایان نامه سلول های خورشیدی و مواد تشکیل دهنده سلول های خورشیدی</span>

پایان نامه سلول های خورشیدی و مواد تشکیل دهنده سلول های خورشیدی

 

چکیده

 

انرژی نوری که از جانب خورشید در هر ساعت به زمین می تابد ، بیش از کل انرژی است که ساکنان زمین در طول یک سال مصرف میکنند . برای بهره گیری از این منبع باید راهی جست تا انرژی پراکنده آن با راندمان بالا و هزینه کم به انرژی قابل مصرف الکتریکی تبدیل شود.

به عنوان مثال می توانید به انرژی های تجدید پذیر اشاره کنید و اینکه امروزه توجه بیشتری به این موضوع میشود و روز به روز در حال گسترش هست. انرژی خورشیدی وسیع ترین منبع انرژی جهان است…

اینجانب در این بخش به چگونگی کوپلینگ و اتصال سلول های خورشیدی به شبکه الکتریکی پرداخته ام.

با توجه به اینکه ولتاژ خروجی سلول‌های خورشیدی DC می باشد ، برای تغذیه بارهای AC الکتریکی نیاز به مبدل  DC/AC  می باشد.

جهت کوپل سلول خورشیدی به الکتریکی قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مبدل‌ها توان DC را به توان AC در حالت سنکرون با شبکه قدرت تحویل می‌دهند ( استاندارد UL1741). وقتی شبکه الکتریکی قدرت از دست می‌رود اینورترهای متصل به شبکه با توجه به طراحی خود از شبکه جدا شده و خاموش می‌شوند

و در آخر اشاره ای دارم به مزیت های سیستم های فتوولتائیک نسبت به دیگر سیستم ها :

تکنولوژی فتوولتاییک یک منبع بی خطر برای تولید انرژی برق می باشد . این تکنولوژی مزایای بسیاری نسبت به روش فعلی تولید برق دارد که : موجب گسترش استفاده از آن در کشورهای مختلف گردیده است.

خورشید مهم ترین منبع قابل تجدید انرژی برروی کره زمین است نگرانی هایی که در مورد سوخت های فسیلی و هسته ای وجود دارد ، در مورد این منابع انرژی بی معنا است نگرانی هایی که درمورد سوخت های فسیلی و هسته ای وجود دارد ، در مورد این منبع انرژی برروی کره زمین است . این انرژی مانند سوخت های فسیلی تمام نمی شود یا مانند سوخت های هسته ای دارای ضایعات اتمی نمی باشد . سیستم های خورشیدی معمولا دارای ضریب ایمنی بسیار بالا می باشند .

 

۱-۱ مقدمه

 

اگر قرن ۱۹ را قرن ذغالسنگ و قرن ۲۰ را قرن نفت بدانیم ، قرن ۲۱ دوران بکارگیری انرژی خورشیدی خواهد بود . میزان مصرف انرژی در این دوران از اهمیت بسیاری برخوردار است . لذا کشف منابع جدید انرژی میتواند بخش عظیمی از مشکلات موجود را حل کند . در بین منابع مختلف انرژی ، انرژی خورشیدی به دلیل نامحدود بودن و عدم تخریب محیط زیست ، منبع بسیار مناسبی می باشد و امروزه بکارگیری انرژی خورشیدی رو به گسترش است. استفاده از انرژی خورشیدی به روش های متفاوتی صورت می گیرد. از جمله این روش ها ، سیستم فتوولتائیک است و در این پروژه به بررسی و بهینه سازی بهره برداری از آن ها پرداخته میشود.

سلول های فتوولتائیک به طور کامل معرفی شده اند . در ابتدا خواص سیلیکون به عنوان ماده اصلی مورد استفاده در این سلول هل شرح داده شده است . پس از آن توضیحاتی در مورد نحوه ی تشکیل و عملکرد سلول ، اتلاف انرژی در آن و مراحل کامل کردن سلول فتوولتائیک ، سلول های خورشیدی و زاویه ی نصب آن ها ، تجهیزات اضافی مورد نیاز و نیز مشخصات جریان ، ولتاژ و راندمان آن ها ، جنس سلول های فتوولتائیک و کلیه مواد قابل استفاده در این سلول ها  مورد بحث و بررسی کامل قرار گرفته است و در ادامه مطالبی در مورد راندمان ارائه شده است.

 

۱-۱-۱ گرانی نفت و تولید برق از منابع تجدید پذیر

 

در سال های اخیر همواره این سوال مطرح بوده است که کشور های بزرگ صنعتی و توسعه یافته با دارا بودن ابزار های قوی در سطح جهان چگونه اجازه میدهند که قیمت نفت به عنوان شاهرگ حیاتی آن ها با چنین رشدی افزایش یابد. قبلا از نفت بشکه ای صد دلار ، بیشتر به عنوان یک رویا صحبت میشد و قیمت از این عدد رویایی نیز فراتر رفت . در جواب این سوال اقتصاددانان ، سیاستمداران ، متخصصان انرژی و دیگر کارشناسان مرتبط با این موضوع نظرات خاص خود را دارند ولی در این بین گروهی نیز وجود دارند که معتقدند یکی از دلایل کشور های صنعتی برای این موضوع ، فراهم آوردن شرایطی برای بروز خلاقیت ها و ایده های جدید در زمینه انرژی و صرفه پذیر شدن تحقیقات جدید در زمینه های انرژی نو است و اساسا آن ها خود را برای آن  (( روز مبادا ))  آماده میکنند تا بتوانند در شرایط بسیار بد نیز به حیات خود ادامه دهند و پیشاپیش تهدید ها را به فرصت بدل میکنند تا درمانده نشوند . انرژی خورشیدی وسیع ترین منبع انرژی در جهان است . انرژی نوری که از جانب خورشید در هر ساعت به زمین می تابد ، بیش از کل انرژی است که ساکنان زمین در طول یک سال مصرف میکنند . برای بهره گیری از این منبع باید راهی جستتا انرژی پراکنده آن با راندمان بالا و هزینه کم به انرژی قابل مصرف الکتریکی تبدیل شود.

۱_  روش تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی با استفاده از تکنولوژی های خاص، انرژی حاصل از نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل میکنند . این تکنولوژی ها را به دو دسته می توان تقسیم کرد:

_ سیستم فتوولتائیک (pv) : که عموما تجهیزاتی جامد و بی حرکت هستند ( جز در مورد انواع مجهز به سیستم ردیابی خورشیدی )

_ سیستم های گرمایی خورشیدی که از نور متمرکز شده خورشید برای گرم کردن مایعی که بخار آن یک توربین را به حرکت در می آورد ، استفاده می کند .

در این میان استفاده از سیستم های فتوولتائیک برای استفاده از نور خورشید به عنوان منبع انرژی بسیار رایج تر است .

استفاده از پنل های فتوولتائیک در کشور های پیشرفته به سرعت رو به گسترش است . استفاده از انرژی خورشیدی که یکی از اشکال انرژی موسوم به (سبز) است از سوی طرف داران محیط زیست پشتیبانی می شود . علت این استقبال را باید در ویژگی های انرژی جست.

۲_  ویژگی های انرژی خورشیدی

انرژی خورشید تمام نشدنی است .

انرژی تمیزی است وهیچ آسیبی به محیط زیست نمی رساند.

به دلیل عدم وجود قسمت های متحرک ، نگهداری واتوماسیون آن آسان است .ظرفیت آن را متناسب با نیاز میتوان طراحی کرد.

۳_  سیستم ولتائیک چیست؟

بخش اصلی یک سیستم فتوولتائیک  ، پنل فتوولتائیک می باشد . پنل های فتوولتائیک که در معرض خورشید قرار می گیرند ، متشکل از سلول های فتوولتائیک هستند . این سلول ها از مواد نیمه هادی سیلیکونی ساخته شده اند و به صورت پنل هایی به روی بام خانه ها و بطور مثال در چندین خانه در لس آنجلس (ایالت متحده آمریکا ) نصب شده است . ضمن این که سیستم فتوولتائیک شامل تجهیزاتی از جمله مبدل هایی برای تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب می باشد .

 

۴_  اصول کار یک پنل فتوولتائیک

پنل های فتوولتائیک از نیمه هادی ها ساخته شده . وقتی نور خورشید به یک سلول فتوولتائیک می تابد ، به الکترون ها در آن انرژ بیشتری میبخشد . با تابش نور خورشید الکترون ها در نیمه هادی پلاریزه شده .

بدین ترتیب بین دو الکترود منفی و مثبت اختلاف پتانسیل بروز کرده و این امر موجب جاری شدن جریان بین آن ها می گردد.

۵_  میزان تولید انرژی الکتریکی به وسیله یک سیستم فتوولتائیک

میزان تولید ربق به وسیله یک سیستم فتوولتائیک معمولا از ۲ تا ۵۰ کیلو وات می باشد . یک سیستم فتوولتائیک که برای نصب روی بام ساختمان ها در شهر لس آنجلس ساخته است با ظرفیت توان ۲ کیلو وات ،۳۶۰۰ کیلو وات ساعت ، انرژی در سال تولید میکند . این میزان تولید میکند .این میزان تولید انرژی باعث ۴/۳ تن صرفه جویی در سوخت ذغال سنگ برای تولید برق شده و همچنین مانع ورود گاز به اتمسفر میگردد.

دیگر که با ظرفیت ۱۰ کیلو وات در دره تنسی در ایالت متحده آمریکا نصب شده ، بطور متوسط یک سیستم VP   در حدود ۱۶۵۰۰ کیلو وات ساعت انرژی در سال تولید میکند . این میزان انرژی کمی بیش از نیاز مصرف برق یک خانه متوسط در ایالت متحده است.

۶_  انتخاب سایت های خورشیدی جهت نصب پنل های فتوولتائیک

سایت ها باید با معیار های لازم فیزیکی همخوانی داشته باشند ، از جمله این که آن ها روبه جنوب باشد ، به خوبی در معرض آفتاب قرار داشته باشند (آفتاب گیر باشند ) و فضای لازم و هم چنین ساختار مناسبی برای نصب پنل های فتواتلئیک داشته باشند.

 

۷_  ویژگی های سیستم pv

به فصول بستگی ندارند ، اما در طول شبانه روز از ساعت اولیه صبح تا غروب میتوانند تولید برق به وسیله سیستم ها pv  برق تولید کنند . پیک تولید آن ها در ساعات ظهر می باشد.

واحد های فتوولتاییک در صورت ابری بودن هوا نیز میتوانند برق تولید کنند و هرچند خروجی آنها کاهش می یابد . در یک بسیار ابری کم نور ، یک سیستم فتوولتاییک ممکن است ۵ تا ۱۰ درصد نور خورشید در روز های عادی را دریافت دارد . به طبع خروجی آن نیز به همان میزان کم خواهد شد . پنل های خورشیدی در دمای پایین تر ، برق بیشتری تولید میکنند .این تجهیزات هم چون سایر دستگاه های الکتریکیدر صورتی که هوا خنک باشد ، بهتر کار میکنند . البته سیستم های pv در روز های زمستانی کمتر از روز های تابستانی انرژی تولید می کنند که به علت آن نه برودت هوا ، بلکه کاهش ساعات روزو پایین بودن زاویه خورشید است .

۸-  آسیب پذیری دستگاه هایpv

پنل های خورشیدی طوری ساخته شده اند که در برابر همه سختی های محیط مانند سرمای شدید قطبی ، گرمای بیابان ، رطوبت استواییو باد های با سرعت بیش از ۱۲۵ مایل در ساعت مقاومت میکنند . با این حال جنس این وسایل از شیشه بوده و در اثر ضربات سنگین ممکن بشکنند .

۹-  بهره برداری از سیستم های فتوولتایی برای استفاده از انرژی خورشیدی در سطح جهان

استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان یک منبع به دلیل ویژگی هایی  که در آغاز این مقاله ذکر شد ، کاملا فراگیر شده است . شرکت های متعددی در کشور های مختلف نسبت به نصب این سیستم ها اقدام کرده اند و کار بهینه سازی این سیستم ها ، همچنان ادامه دارد . شرکت آب و برق لس آنجلس در نظر دارد برنامه ای را برای نصب سیستم های برق خورشیدی شرکت آب و برق لس آنجلس روی سقف ساختمان های این شهر به مورد اجرا گذارد . به موجب این طرح تا سال ۲۰۱۰ ، ۰۰۰/۱۰ سیستم فتوولتاییک روی سقف ساختمان ها اعم از مسکونی و تجاری نصب خواهند شد .

 

منابع

 

گزارش پروژه بررسی و آنالیز اطلاعات مربوط به انرژی خورشیدی و تعیین پتانسیسل این منبع در کشور ، وزارت نیرو.

فهرست بهای تجهیزات توزیع نیرو در سال ۸۵ ، دفتر طرح و برنامه

اطلاعات آماری ۵ سال اخیر ایستگاه های سینوپتیک شاهرود و بیارجمند مربوط به سازمان هواشناسی.

شاهرخ فرهنگی ، طراحی سیستم های نور ولتایی ، انتشارات دانشگاه تهران ،۱۳۸۲ .

بررسی سامانه انرژی محمد علی شرکت معصوم

گزارس پروژه بررسی و آنالیز اطلاعات مربوط به انرژی خورشیدی و تعیین پتانسیل این منبع در کشور ، وزارت  نیرو

ترازنامه انرژی ۱۳۷۸- تالیف : دفتربرنامه ریزی انرژی ، وزارت نیرو و امور انرژی ،۱۳۷۹

مجموعه سمینارهای درس انرژی های نو – دانشگاه صنعتی خواجه نصیر- دانشگاه برق ، ۱۳۸۳-۱۳۷۸

منابع انرژی های تجدیدپذیر نوین- تالیف : دفترانرژی های نو ، وزارت نیرو و کمیته ملی انرژی جمهوری اسلامی ایران۱۳۵۷

کتاب انرژی- تالیف : دکتر مصطفی علی شیرین پور و دکتر محمود مصلحی فرد ، انتشارات نیما ،۱۳۶۷

طراحی تنظیم کننده نقطه توان حداکثر در مبدل های فتوولتاییک – تالیف : رابرت وارطانیان ،  پایان نامه کارشناسی ارشد ، دانشگاه صنعتی اصفهان ،۱۳۸۰

تعیین ظرفیت حرارتی دریافت کننده مرکزی نیروگاه خورشیدی یک مگا واتی ایران – تالیف : حمید واحدی، شرکت مهندسین مشاورنیرو

تعیین زمان مرجع طراحی مناسب برای نیروگاه خورشیدی یک ئمگاواتی از نوع دریافت کننده مرکزی ایران- تالیف : حمید واحدی ،یوسف رضا نصیری ، شرکت مهندسین مشاور نیرو

روش های تولید برق خورشیدی – ترجمه : دارا فتوحی ، مجله صنعت برق ، آذر۱۳۷۸

بررسی و مقایسه نیروگاه های حرارتی – خورشیدی –تالیف : بهروز خادمی ، احمد کهرباییان ، چهارمین کنگره جهانی انرژی های تجدیدپذیر ، آمریکا ، ۱۹۹۶

بررسی سیستم انرژی  الکتریکی ماهواره – تالیف : دکتر محمدعلی شرکت معصوم – انتشارات دانشگاه علم وصنعت ایران ، ۱۳۷۷

سایت های مختلف اینترنتی در خصوص سلول های خورشیدی

بیست وسومین کنفرانس بین المللی برق و ششمین همایش مای انرژی

سلول های خورشیدی – نویسنده نارتین ا.گیوین

مجموعه مقالات سمینارهای خورشیدی ویرایش و تنظیم : محمد ذبیحی ، اصغر حاج سقطی و محمدتقی رضایی حریری

انرژی خورشیدی- تالیف : سید جمال قائم مقامی

مبانی انرژی خورشیدی- تالیف : عزت الله آزاد

اصول کاربردی انرژی حرارتی خورشید – تالیف : محمد علی عبدلی

اصول وکاربرد انرژی خورشید – تالیف : اصغر حاج سقطی

انرژی تشعشعی خورشیدی پیشرفته و کاربردهای صنعتی تالیف : دکتر سیروس آقاجانی

Solarton Co Ltd .. Learn about  Solar Module , 2002

S.M. Vernon , S.P. Tobin , V.E. Haven . L.M. Geoffroy  M.M.

Sanfacon . High-efiiciency  concentrator  cells  from  GaAs on Si

Proceeding of the  ۲۲nd  IEEE  photovoltaic  Solar  Energy  conference , Las Vegas , NV , 1991 , pp .353-357.

-V.M. Andreev  v.p. khvostikov  , V.R  Larionov . V.D.

Rumyantsev n, M.Z.  Shvarts  . Multi-layer  AlGaAs/GaAs

Heterostructure  solar  cells  for  concentrator  modules , proceeding of  the 12th  European photovoltaic  Solar  Energy  Conference , Amsterdam  . Netherlands , 11.15  April . 1994 ,pp, 1401-1404

S.G. Bailey , D.J. FLOOD , PROG . PHOTOVOLT . Res . Appl . 6 (1998) 1

V.M. Andreev . V.S.  kalinovsky , O.V.  Sulima et al.,

Sov . phys . Semicond . 22 (1988) 881.

K.A. Bertness . M.L.  Ristow  , M.E.  Klausmeier – Brown ,M

Grounner , M.S .  ;kuryla , m.s  Werthen . 16 ./. –efficient GaAs  solar  cell  after 10  ۱۵ cm -2 , 1-Mev  radiation , proceeding  of  the  ۲۱ st  IEEE  photovoltaic  specialists  Conference , Kissimimee , FL , 1990 , PP. 1231-1234.

K.A. Bertness , B.T.  Cavicchi , S.R.  kurta , J.M.  Olson , A.E   Kibbler , C . Kramer , Effect  of  base  dopumg on  radiation  damage  in  GaAs  single – junction  solar  cells , proceedings  of the  ۲۲nd IEEE  photovoltaic  Solar  Energy  Conference , LAS Vegas , NV , 1991 , pp.

V.P.  Khvostikov  V.R.  Larionov . E.V.  paleeva . S.V. Sorokina,  O.I.  chosta , M.Z.  Shvarts , N.S.  Zimogorova , space  concentrator  solar  cells  based on multi layer  LPE  grown  ALGaAs/GaAs  M.Z.  Shvarts  et al ./ Solar Energy Materials  & Solar  Cells 68 (2001) 105-122 121  heterostructure ,  proceeding  of  the  Forth  European  Space  power  conference , Vol .2 ,  Poitiers , France , 4-8  September  ۱۹۹۵ , pp. 359 – ۳۶۲

V.M. Andreev  V.S.  kalinovskii . O.V.  sulima . ALGaAs / GaAs  solar  cells  with  increased  radiation  stability , proceedings  of  the  ۱۰th European  photovoltaic  solar  energy  conference  , Lisbon , Portugal , 1991 , pp. 52-54.

V.M.  Lantratov , I.V  Kochnev , M.Z.  Shvarts , Effect  of  the  increase  of  radiation  resistance  in  solar  cells  with  internal  Bragg  refector , proceedings  of  the  ۲۷th  state of the  Art  program  on  compound  Semiconductors  (SOTAPOCS XXVII) Electrochemical Society , pennington . NJ , USA , proceeding , Vol . 97-21 , PP. 125- 132

S.P. Tobin , S.M.  Vernon , M.N. Sanfacon , A. Mastrovito , enhanced  light  absorption  in  GaAs  solar  cells  with  internal  bragg  refectors , proceedings of  the  ۲۲nd  IEEE  photovoltaic  Spec . conference , Las Vegas , NV , 1991 , pp . 147- 152.

V.M.  Andreev ,  V.V.  Komin ,  I.v.  kochnev , V.M.  Lantratov , M.Z.  shvarts , High- efficiency  ALGaAs – GaAs  solar  cells  with  internal bragg  refector ,  proceeding  of  the  first  WCPEC , Hawaii , 5-9 December , 1994 , p.p.  ۱۸۹۴ – ۱۸۹۷

A.V.  Ankudinov , V.M. Lntratov , et al , Cross  sectional  scanning  tunneling  microscopy  of III-V  semi-conductor  structures  under  ambient  conditions , Conference  Rec . International  Symposium : Nano  structures : physics  and  Technologya , st . Petersburg , Russia , 1994 , pp . 171- 174

V.M. Andreev , v.v.  Kalinovskii , V.M.  Lantratov , Tech . phys . Lett . 13 (1987)  ۱۴۸۱-۱۴۸۵٫

S.M. Sze , physics  of  semiconductors  Devices , Wiley , New York 1981

 1. Mitsui , M . kato , s . Yoshida , y . yukimoto , S . Matsuda , Radiation damage  in  GaAs  and  Si  solar  cells  due  to  electrons , Technical  Digest  of  the  International  PVSCE-1 ,Kobe , Japan .1984 pp. 473-476

N.F. Mott , Roy Soc . London  A  ۱۲۴ (۱۹۲۹) ۴۲۵٫

W.A. Mckinley , H . Feshbach , phys . Rev . 74 (1984) 1759

J . Bourgoin , M. Lanno , in : points defects in  semiconductors  II  Experimental  Aspects  Springer  Series  in  solid – state  Sciences , Vol .35 , Springer , Berlin , 1983.

G.H. Kinchin , R.S. pease , rept . prog . phys . 18 (1995) 10122  M.Z. Shvarts  et al./ solar  energy  materials &  solar  cells  ۶۸ (۲۰۰۱) ۱۰۵-۱۲۲

WWW. WIKIPEDIA . org/solar  cell

Illustrated , C.A  Clrake , K  Gtland _  ۱۹۸۱ Books – salamander – ( technology space  of  encyclopedia –

Cambridge – Technologe Space  of  Dictionary  Cambridge , M williamsson 2001 , edition First , press university , press – MicroCosm , ( Design  and  nanalysis  mission  space )R,J .Wertz . J.W Larson.999.        Solarexpepert  co. pv  sustem  sizing .2003

Solatron  coltd .. lean  about  solar  module , 2002

Icop 2007 , 6-8 February  ۲۰۰۷ , ITRC

Potel  M.R., wind  and  solar  power  system , CRS  press  LLC ,1999

Rummich E : Nicht  konventionelle  energiequellen , vorlesungs – Skriptum , Tu  Wein , 1987

Pinske  J.D. Elektrische  energie – Erzeugung  B.G.  Teubner  Stuttgart , 1993

EL – Wakil  M.M.  power plant  Technology , NY , MC  Graw- Hill , 1985

FVS  Temen  ۲۰۰۲

A Goetzberger , j .  Luther , G .  Willeke , (solar  cells :  past  present, future ) , solar  energy  materials & solar  cells 74 (2002), pp.1-11

M.A. Green , et  al ., prog . photovoltaics  Res. Appl . 9 92001),76

 1. Schmidt , B . Woesten . proceedings of  the  ۱۶th  European  pv  solar  energy  conference , Glasgow , 2000 , p . 1083.

T.F. Ciszek , J.L.  Hurd , M. Schietelt , J.  Electtrochem. Soc 129 (12) (1982 )2823.

 1. Janoch , R. Wallace , J.I. Hanoka . proceeding  of  the  ۲۶th IEEE   photovoltaic  specialists  conference , Anaheim , 1997 , p. 95.
 2. volf , Proceedings of  the  ۱۴th  IEEE photovoltaic  specialists  conference  , San Diego , 1980 , p. 674.
 3. Spitzer , j. shewchun , E.S. Vera, J,J. Loferski ,  proceedings  of  the  ۱۴th  IEEE  photovoltaic  specialist  conference , San Diego , 1980 ,p. 374
 4. Geotzberger ,  proceedings  of  the  ۱۴th  IEEE  photovoltaic  Specialists  conference . Kissimmee , 1981 , p. 867.
 5. Yamamoto , M. Yoshimi , T. suzki, Y. Okamoto, y.Tawada.A. Nakajima , 26 IEEE PVSC , Anaheim , 1997 , p.575.

M.A. Green, J .Zheng,  proceeding  of  the  ۱۴th  European  photovoltaic  solar  energy  conference , Barcelona , 1997 ,p. 2324

R.B.  Bergmann , Appl . phys . A69(1999) 187.

 1. Brendel , proceedings of  the  ۱۴th  European  PVSC, 1997, p. 1354

K.R.  Catchpole ,  K.J.  Weber , A.B.  Sproul , A.W. Blakers ,  proceedings  of  the  second  world conference , on  photovoltaic  energy  conference ,1998, p. 1336

 1. Hamamoto , H. Morikawa , H. Naomoto ,  Y.Kawama  A.Takami , S. Arimoto , T.Ishihara , K.Namba , proceedings  of  the  ۱۴th  European  PVSC, Barcelona, 1997, p. 2328

H.Tayanaka, K .Yamaguchi, t. Matsushita,  proceeding of  the  second  world  conference, on PV  solar  energy  conversion, 1998 ,p. 1272

T.J.  Rinke, R.B.Bergmann,  J.H.  Werner,  proceedings  of the  ۱۶th  European  PV  solar  energy  conference, Glasgow, 2000, p. 1128

R.C. Chittick,  J.H.  Alexander,  H.F.  Sterling,  J.Electrochem. Soc 116 (1969) 77.

W.E. Spear,  P.G. LeComber,  J.Non-Crest . Solids8 (1927) 727.

 1. Carlson, C.Wronski, Appl . Phys . Lett . 28 (1976)292

D.L. Staebler, C.R.  Wronski , . Appl . Phys . Lett . 28 (1976) 292

 1. Sakata, K.KAWAMOTO, M. Taguhi , T.Baba, S . Tsuge, k.  Uchihashi, N. Nakamura , S.Kiyam , proceedings  of  the  ۲۸th  IEEE  photovoltaic  specialists  conference , anchorage , Alaska , USA , 2000 .P .7

K.C.E . Mitghell , H.Ermer m D, Pier  conference ,  Record  of 20th  IEEE  photovoltaic  specialists  conference , Las Vegas , 1988 , p . 1348

R.M. Swanson ,  prog. Photovoltaic  ۸(۲۰۰۰) ۹۳٫

 1. Organ , M. Gratzel, Natura 252 (1991) 737.

N.S. Sariciftci, l.smilowitz , A.J. Heeger, .F. WudH , science 258 (1992) 1474

P.T. Landsberg, H.Nussbaumer, G.Willeke, j. Appl . phy 74 (2) (1993) 1451.

S.Kolodinski, J.H. Werner T.Wittchen, H.J.Queisser, APPL .   phy .  let. 63 (1993) 2405.

A.Luque,  A. Marti,  phy.  Rev.   Lett. 78 (1997) 5014.

 1. Cuadra A.  Marti, A. Luque . proceedings  of  the  ۱۶th  European  PV  solar  energy  conference , Glasgow  ,۲۰۰۰, p. 15

www.physik.fh-   de/homepage/;ni/lehre/ren/thermie/4_htm/4_anwendungen.html

www.acre.murdoch.edu.au/agopv_app/app.html

www.reboot4fun.de/sitesstudy/projects/solar/SOLAR.HTM

www.eren.doe.gov/csp/csp_tech.html

www.eere.energy.gov/RE/solar_hotwater.html

Energiel.physik.uni – Heidelberg.de/vrlsg/data/kap3/ehaushehtm.

www.cern.utep.edu/solarpond/epspwaterview.html.

www.Fh-bochum.de/fb3/eglab/solar/solarenergie/ersatzshaltbilder.html

www.solarnow.org/learnabotsolen.htm

www.state.vt.us/psd/ee/ee20.htm

www.solarenergyireland.Com/eire_solar_photovoltaic_information.htm

www.acre.murdoch.edu.au/ago.pv/pv.html

www.solarpaces.org/ps10.htm

www.rerc-vt.org/electric/basics.htm

www.energie.org.uk/EFSSolar.htm

www.eia.doe.gov/kids/renewable/solar.html

www.photovault.com/kin;/technology/power/solar/TPSVolume01.htm

www.Rredc.nrel.gov/solar

www.eventhorizons.com/solarstuff.html

www.acre.murdoch edu.au/ago/thermal/hitemp.html

www.acre.murdoch edu.au/ago/thermal/lowtemp.html

Metp02.mw.tu-dresden.de/solar_power

Mept02.mw.tu-dresden.de/solar_power/solarkr/sol_bild.htm

Et7server.et.unibw-muenchen.de/energie/sonne/umdruc24.htm    www.nvo.com/stavy/pictures/view.nhtml? Profile=pictures&UID=10029

www.boeing.com/assocproducts/energy/powertower.html

Energy.se/goran/cng/alten/proj/97/ot.htm

Solar Energy Renewable Energy And The Environment, Series Editor Abbas Ghassemi, Crc Press

۱۱۳- Integration Of Green And Renewable Energy In Electric Power Systems, Ali                                                                                                Keyhani, Mohammad N. Marwali, Min Dai Wiley

۱۱۴-  A. Goetzberger V.U. Hoffmann Photovoltaic, Solar Energy, Generation

۱۱۵-  Advanced Algorithm For Mppt Control Of Photovoltaic System.     Solarbuildings. Ca. Retrieved 2011-06-18.

 

فهرست عناوين

 

فصل اول : مقدمه – تاريخچه استفاده از سلول هاي خورشيدي  . ۱

۱-۱ مقدمه . ۲

۱-۱-۱ گراني نفت و توليد برق از منابع تجديدپذير . ۳

۱-۲ تاريخچه سلول هاي فتوولتائيك . ۸

فصل دوم : مواد ساختماني سلول هاي خورشيدي  .    ۱۴

۲-۱ فتوولتائيك . ۱۵

۲-۲ سيليكون در سلول هاي خورشيدي . ۱۶

۳-۲ مباني فيزيكي سلول هاي خورشيدي . ۱۸

۴-۲ ناخالص ساختن سيليكون . ۱۹

۲-۴-۱ ناخالصي نوعN . 20

۲-۴-۲ ناخالصي نوعP . 21

۲-۵ وقتي نور به سلول برخورد مي كند . ۲۶

۲-۶ امواج الكترومغناطيس . ۲۷

۲-۷ اتلاف انرژي . ۲۹

الف

۲-۸ ساختمان انواع سلول ها . ۳۲

۲-۹ كامل كردن سلول . ۳۳

۲-۱۰ اندازه سلول هاي خورشيدي . ۳۳

۲-۱۱ بالانس سيستم : ساختارهاي نصب . ۳۶

۲-۱۲ عوامل طبيعي موثر برعملكرد سلول ها . ۳۸

۲-۱۲-۱ نور خورشيد و سايه . ۳۸

۲-۱۲-۲ دما . ۴۰

۲-۱۲-۳ جريان باد . ۴۰

۲-۱۲-۴ برف . ۴۰

۲-۱۳ جنس سلول هاي فتوولتائيك . ۴۱

۲-۱۳-۱ گاليم آرسنايد . ۴۲

۲-۱۳-۲ سيلسكون و ژرمانيوم . ۴۳

۲-۱۴ تعاريف و مشخصه هاي الكتريكي سلول هاي خورشيدي . ۴۴

۲-۱۴-۱ شدت جريان اتصال كوتاه . ۴۶

۲-۱۴-۲ ولتاژ مدار باز . ۴۶

۲-۱۴-۳ توان خروجي يك سلول خورشيدي . ۴۶

۲-۱۴-۴ مشخصه ولتاژ – جريان . ۴۶

ب

۲-۱۴-۵ ميزان مستطيل بودن . ۴۷

۲-۱۵ كاربرد سلول و پانل در نيروگاه هاي خورشيدي . ۴۸

۲-۱۵-۱ اجزاي نيروگاه هاي فتوولتائيك . ۴۹

۲-۱۵-۱-۱ آرايه هاي خورشيدي . ۵۰

۲-۱۵-۱-۲ سلول هاي خورشيدي . ۵۲

۲-۱۶ عوامل تاثيرگذار بر منحني مشخصه ولتاژ- جريان . ۵۳

۲-۱۷ انواع سيستم هاي فتوولتائيك . ۵۴

۲-۱۷-۱ نام ۵توليدكننده مهم پنل هاي فتوولتائيك در دنيا . ۵۶

۲-۱۷-۲ توليدكنندگان پنل فتوولتائيك در داخل كشور . ۵۷

۲-۱۸ كريستال سيليكون . ۵۷

۲-۱۹ سلول هاي خورشيدي با لايه نازك . ۵۸

۲-۲۰ فناوري هاي گروه . ۵۸

۲-۲۱ تجهيزات چندتايي با بهره وري بالا . ۵۹

۲-۲۲ سلول هاي خورشيدي پيشرفته . ۶۰

۲-۲۳ مصارف مختلف سلول هاي خورشيدي طبق اشكال ذيل . ۶۰

۲-۲۴ سامانه فتوولتائيك ( آرايه هاي خورشيدي) . ۶۳

۲-۲۵ توضيحاتي در خصوص كاربرد سلول . ۶۹

۲-۲۶ واحد ذخيره سازي انرژي و عملكرد الكتروشيميايي يك سلول . ۷۰

پ

فصل سوم : مقايسه مواد مختلف و تركيبات آنها براي بهينه سازي سلول هاي خورشيدي . ۷۵

۳-۱ سلول هاي تركيبي . ۷۶

۳-۲ سيستم هاي متمركزكننده . ۷۷

۳-۳ سيستم هاي ردياب . ۷۸

۳-۴ مقدمه براي سلول خورشيدي ارسنيدگاليم- ارسيند آلومينيوم . ۷۸

۳-۵ طرح انعكاس لايه . ۷۹

۳-۶ مدل و ساختار سلول هاي خورشيدي . ۸۱

۳-۷ اندازه اي راندمان سلول هاي خورشيدي . ۸۴

۳-۸ تفصيل(شرح) تجربه اي سلول هاي خورشيدي . ۸۶

۳-۹ پاسخ طيفي(نوري) وچگالي جريان سلول هاي خورشيدي . ۸۷

۳-۱۰ سلول هاي خورشيدي . ۸۸

۳-۱۱ ولتاژ جريان بازو عامل سيري در سلولهاي خورشيدي . ۹۳

۳-۱۲ راندمان سلول خورشيدي . ۹۴

۳-۱۳ بررسي ساختارها وبراي تماس اهمي در سلول هاي خورشيدي . ۹۷

۳-۱۳-۱ مقدمه ساختار . ۹۷

۳-۱۳-۲ روش انجام آزمايش . ۹۸

۳-۱۳-۳ نتايج آزمايش . ۱۰۰

ت

فصل چهارم : محاسبه و مقايسه بازده توان توليدي تركيبات مختلف . ۱۰۳

۴-۱ مقدار انرژي توليد شده توسط سيستم هاي فتوولتائيك . ۱۰۴

۴-۲ مكان ، زاويه انحراف و زاويه ازيموت . ۱۰۵

۴-۳ تاثير سايه افكني و عامل دماي هوا . ۱۰۶

۴-۳-۱ مشخصه پنلهاي يراساس تابش و دما به چه صورت تغيير مي كند . ۱۰۸

۴-۴ انرژي توليدي نيروگاه در طول يك شبانه روز . ۱۰۹

۴-۵ تعداد و مساحت كل پانلها . ۱۱۰

۴-۶ مساحت ميدان آرايه ها . ۱۱۱

۴-۷ تعداد باتري ها . ۱۱۲

۴-۸ مشخصات جريان و ولتاژ در سلول هاي فتوولتائيك . ۱۱۵

۴-۹ انتخاب مدول ها . ۱۱۵

۴-۹-۱ مدول ها با ولتاژ پايين . ۱۱۶

۴-۹-۲ مدول ها با ولتاژ متوسط . ۱۱۶

۴-۹-۳ مدول ها با ولتاژ بالا . ۱۱۶

۴-۱۰ راندمان . ۱۱۶

۴-۱۱ سلول هاي فتوولتائيك . ۱۱۸

۴-۱۲ موادتشكيل دهنده سلول هاي خورشيدي وتوان خروجي . ۱۲۴

ث

۴-۱۳ مدول هاي خورشيدي . ۱۲۵

۴-۱۴ تنظيم كننده نقطه توان حداكثر . ۱۲۶

۴-۱۵ تنظيم كننده ولتاژ خروجي . ۱۲۷

۴-۱۶ محاسبات در طراحي سيستم فتوولتائيك . ۱۳۱

فصل پنجم : بهترين تركيبات موادنيمه هادي براي ساختن سلول خورشيدي . ۱۳۲

۵-۱ مواد چند كريستالي و طرز عملكرد آنها . ۱۳۳

۵-۱-۱ اينديوم مس دي سلنايد . ۱۳۳

۵-۱-۲ كادميم تولرايد . ۱۳۴

۵-۱-۳ سيليكون چند كريستالي . ۱۳۵

۵-۲ روش هاي توليد سيليكون تك كريستالي و سيليكون چند كريستالي . ۱۳۵

۵-۲-۱ روش توليد سيليكون تك كريستالي . ۱۳۵

۵-۲-۱-۱ روش سي زور الكسي . ۱۳۶

۵-۲-۱-۲ روش . ۱۳۷

۵-۲-۲ روش توليد سيليكون چندكريستالي . ۱۳۷

۵-۳ سيليكون آمورف يا بدون شكل .۱۳۷

۵-۴ اتلاف در سلول هاي خورشيدي . ۱۴۰

۵-۵ اتلافات . ۱۴۰

ج

۵-۵-۱ اتلافات حرارتي . ۱۴۰

۵-۵-۲ اتلافات اپتيكي . ۱۴۱

۵-۵-۳ اتلافات در اثر مقاومت الكتريكي . ۱۴۲

۵-۵-۴ اتلافات ديگر . ۱۴۲

۵-۶ راه هايي براي بهبود اتلافات و بالابردن راندمان .  ۱۴۲

۵-۷ كريستالي منفرد اكسيدتيتانيم باسطح واكنش پذير .  ۱۴۳

۵-۸ كاربرد دستگاه فتوولتائيكي .  ۱۴۴

۵-۹ تركيب سلول هال فتوولتائيك باكاتاليزور مايع .  ۱۴۷

۵-۱۰ سلول سيليكوني .  ۱۴۹

۵-۱۱ ذرات نانوي پرانرژي ميتوانند نور خورشيد رابه برق تبديل كنند .  ۱۵۱

۵-۱۲ ركرود جديد جهاني در بازدهي سلولهاي خورشيدي .۱۵۳

۵-۱۳ ساخت نانولوله هاي كربني رسانا و انعطاف پذير . ۱۵۴

۵-۱۴ توليد سلول هاي خورشيدي قابل انحلال . ۱۵۶

۵-۱۵ توليد سلول هاي خورشيدي با بيشترين ميزان توليد انرژي . ۱۵۷

۵-۱۶ شيشه باويژگي سلول خورشيدي . ۱۵۸

۵-۱۷ فتوولتائيك در كاربرد نظامي . ۱۵۹

۵-۱۸ سلول هاي خورشيدي كارآمدتر با استفاده از نانوسيم ها . ۱۶۱

چ

۵-۱۹ پيشرفت انرژي خورشيد به كمك نانوتكنولوژي . ۱۶۲

فصل ششم : چگونگي كوپلنيك و اتصال سلولهاي خورشيدي به شبكه الكتريكي. ۱۶۵

۶-۱ اتصال سلول هاي خورشيدي به شبكه هاي الكتريكي قدرت . ۱۶۶

۶-۲ ذخيره سازي انرژي . ۱۶۸

۶-۳ كنترل شارژ باتريها . ۱۶۸

۶-۴ مبدل هاي الكترونيك قدرت . ۱۶۹

۶-۵ راندمان اينورترها . ۱۷۱

۶-۶ اينورترهاي ايزوله شده از شبكه الكتريكي . ۱۷۲

۶-۷ اينورترهاي متصل به شبكه الكتريكي قدرت . ۱۷۳

۶-۸ اتصال سلول هاي خورشيدي به ريز شبكه ها . ۱۷۴

۶-۹ رديابي حداكثرتوان ماكزيمم درسلولهاي خورشيدي متصل به شبكه . ۱۷۶

فصل هفتم : نتيجه گيري و ارائه پيشنهادات . ۱۷۹

۷-۱ نتايج . ۱۸۰

۷-۲ پيشنهادات . ۱۸۵

فصل هشتم : منابع . ۱۹۰

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :