ارس فایل » پایان نامه سيستم توزيع انرژی الكتريكی
شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم. (دوروستان)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 103 حجم فایل (مگابایت) : 3 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">پایان نامه سيستم توزيع انرژی الكتريكی</span>

پایان نامه سيستم توزيع انرژی الكتريكی

 

پيش‌گفتار

 

درحالي‌كه توجه‌ زيادي به واحدهاي توليد توان‌الكتريكي و خطوط انتقال انرژي مي‌شود، سيستم توزيع انرژي الكتريكي موردتوجه كمتري قرار گرفته است اين بي‌توجهي شايد بدين‌خاطر باشد كه خطوط توزيع انرژي روي تيرها و در خيابان‌ها و كوچه‌ها و در پشت ساختمان‌ها بدون جلب‌توجه عبور كرده، حتي در بعضي قسمت‌ها در زيرزمين، خارج از ديد عموم نصب شده‌اند. دليل‌ديگر، عبور مقدار زياد توان از يك خط انتقال انرژي درمقايسه با يك خط توزيع انرژي است. قطع يك خط انتقال، منطقه وسيعي را دچار خاموشي مي‌كند و بدين‌جهت موردتوجه قرار مي‌گيرد، درصورتي‌كه قطع يك خط توزيع انرژي، بخش كوچكي را تحت تأثير قرار مي‌دهد و قابل‌توجه نيست.

درمقايسه با نيرودگاه‌ها، هزينه براي سيستم توزيع معمولاً بصورت مقادير كم انجام مي‌شود اگرچه ممكن است هزينه كل سيستم توزيع بيشتر باشد. باتوجه به اينكه جامعه بيش از پيش براي پيشرفت به يك منبع انرژي خوب نياز دارد، ارتباط بين منبع انرژي و مصرف‌كننده يعني سيستم توزيع انرژي، نقش بحراني‌تري پيدا مي‌كند. درنتيجه نه تنها نياز به توان تحويلي بيشتري است، بلكه احتياج به كيفيت بالاتري از انرژي نيز مي‌باشد. كيفيت بهتر انرژي محدود به تنظيم بهتر ولتاژ نيست بلكه به محدودكردن تغييرات فليكر ولتاژ نيز بستگي دارد. اگرچه كنترل فركانس ربط چنداني به سيستم توزيع ندارد، ثابت نگه‌داشتن فركانس جريان متناوب موردنظر است. آگاهي از خطاها و ديگر وضعيت‌هاي اضطراري و شناسائي محل آنها و نيز طريقه بازيابي سرويس برق به آنها از فاكتورهاي مهم هستند. اين كار را مي‌توان با نصب تجهيزات اضافي كه به صورت اتوماتيك يا دستي عمل مي‌كنند انجام داد.

اهداف فوق مي‌تواند از مواردي غير مربوط ازنظر تخصصي از قبيل پرسنل آزموده‌تر، امكانات حمل و نقل و مخابراتي بهتر، استفاده از ابزار و تجهيزات بهتر، دسترسي سريعتر به فايل‌هاي اطلاعاتي، ذخيره مواد به اندازه كافي، كه زمان كار سيستم درحالت اضطراري را كاهش مي‌دهند تأثير  پذيرد.

تمام موارد گفته شده در هزينه‌هاي بهره‌برداري و درنهايت درصورت حساب مشتركين منظور مي‌شود. البته در اين كتاب فاكتورهاي غيرمربوط را درنظر نمي‌گيريم و توجه خواننده را تنها به فاكتورهاي مختلف كه در رسيدن به جواب كلي براي يك سيستم توزيع ممكن است با آن روبرو شويم جلب مي‌نمائيم.

در روزگار اوليه صنعت قدرت الكتريكي، توليد و توزيع انرژي با هم آميخته بود و سيستم توزيع وسعت كمي داشت. ناحيه مورد سرويس‌دهي، كوچك و تعداد مشتركين نسبتاً كم بود. همچنين مقدار مصرف هر مشترك زياد نبود.

درگذشته كيفيت انرژي به صورت تنظيم ولتاژ و قابليت اطمينان سرويس‌دهي چندان مطرح نبود. با توسعه استفاده از الكتريسيته، نياز درطرف سيستم توزيع بيشتر و پيچيده‌تر شد. شركت‌هاي توليدكننده برق نه تنها مجبور به سرويس‌دهي به تعداد بيشتري مشترك بودند بلكه مجبور شدند كه مصرف‌كننده‌هاي با مصرف اختصاصي بيشتري را تغذيه نمايند كه در اين صورت نياز به نظارت نزديك‌تر روي تغييرات ولتاژ در ترمينال مصرف‌كنندگان بود. به علاوه، مصرف‌كنندگان درخواست قابليت اطمينان بيشتر در سرويس‌دهي و تعداد قطعي برق كمتر با مدت كوتاه‌تر داشتند.

در اين مرحله طراحي، ساخت، نگهداري و بهره‌برداري از سيستم‌هاي توزيع يك علم شد كه از قوانين علمي و اقتصادي نه تنها در شاخه مهندسي برق بلكه در شاخه‌هاي مكانيك، ساختمان، شيمي و تقريباً تمام شاخه هاي مهندسي پيروي مي‌كرد. امروزه به جاي مدار ساده شعاعي به نقاط انشعاب مجهز مي‌شوند تا امكان جداكردن قسمت‌هاي خطادار مدار را فراهم نمايد. اين‌كار باعث مي‌شود كه باقي مدار بعد از قسمت‌ خطادار دوباره ازطريق اتصال به منبع ديگر برق‌دار شود.

 

مقدمه

 

در يك بررسي ابتدا با شبكه‌هاي توليد، انتقال و توزيع انرژي الكتريكي به اختصار

آشنا مي‌شويم.

يكي از اركان مهم در شبكه‌هاي توليد نيروي برق ژنراتور مي‌باشد كه اين ژنراتور معمولا مي‌تواند ولتاژهايKV6/0 و KV11 و KV15 و KV21 و KV30 را توليد نمايد به اين ترتيب كه نيروئي يك توربين را به حركت درمي‌آورد و اين نيروي مكانيكي توسط توربين به ژنراتور اعمال مي‌شود و همين نيرو باعث چرخش ميدان در ژنراتور مي‌گردد و اين پروسه طي مي‌شود تا نيروي برق توليد گردد، باتوجه به اينكه چه نيرويي توربين ما را به حركت درمي‌آورد تا برق توسط ژنراتور توليد گردد انواع نيروگاه ها پديد مي‌آيد اگر نيروي محرك باد باشد نيروگاه را بادي و اگر آب باشد نيروگاه را آبي و اگر بخار و حرارت باشد نيروگاه را حرارتي مي‌گويند.

انواع نيروگاه هاي موجود:

۱-         نيروگاه حرارتي (اين نيروگاه بار پايه شبكه را تأمين مي‌كند)

۲-         نيروگاه اتمي

۳-         نيروگاه آبي

۴-         نيروگاه گاري

۵-         نيروگاه سيكل تركيبي‌(اين نيروگاه تركيبي از نيروگاه حرارتي و گازي است كه بار پيك را تأمين مي‌كند)

۶-         نيروگاه بادي

۷-         نيروگاه خورشيدي

۸-         نيروگاه ژئوترمال

۹-         نيروگاه جزر و مد دريائي

در طبقه‌بندي فوق۲ مورد آخر جز انرژي‌هاي نو مي‌باشند. حال اين انرژي توليدشده بايد به طريقي بدست مصرف‌كننده برسد درابتدا در كنار نيروگاه به وسيله پست‌هاي نيروگاهي ولتاژ را افزايش مي‌دهند، زيرا فاصله‌اي كه بين توليد و مصرف‌كننده است مشكلاتي دارد كه اين مشكلات عبارتنداز:

۱-         افت ولتاژ در خطوط

۲-         مقرون به صرفه نبودن هزينه‌ها

۳-         پرت حرارتي زياد

به خاطر همين سه دليل فوق ولتاژ را افزايش مي‌دهند.

 

دياگرام تك خطي يك سيستم قدرت:

 

به طوركلي بخش‌هاي اساسي يك سيستم قدرت الكتريكي عبارتنداز:

الف) مراكز توليد يا نيروگاه‌ها: اين مراكز انرژي الكتريكي را توليد مي‌كنند.

ب) سيستم‌هاي انتقال انرژي الكتريكي: براي انتقال انرژي الكتريكي توليدي كه اغلب در فواصل دور از مراكز مصرف قرار دارد و همچنين انتقال قدرت‌هاي بزرگ به مراكز مصرف از سيستم‌هاي انتقال استفاده مي‌شود. درحال حاضر در كشور ما، ولتاژهاي انتقالKV400 ، KV230،

KV132 مي‌باشد.

ج) سيستم‌هاي توزيع انرژي الكتريكي: اين سيستم‌ها انرژي الكتريكي موردنياز مشتركين اعم از خانگي، صنعتي، تجاري و كشاورزي را با ولتاژ اوليه توزيعKV20 وKV33 (در مناطقي از ايران مانند منطقه خوزستان) و يا ولتاژ ثانويه توزيعV220 تك‌فاز وV380 سه‌فاز تأمين مي‌كنند.

به وسيله طبقه‌بندي‌هاي فوق ما مي‌توانيم ولتاژ را انتقال دهيم تا به مصرف‌كننده برسد. يكي از اجزاي اين انتقال نيرو در مسير پست‌ها مي‌باشند، كه ترانسفورماتور ركن اصلي پست را تشكيل مي‌دهد. دراين مسير اين ترانس مي‌تواند تا قبل از مصرف‌كننده افزاينده يا كاهنده ولتاژ باشد. ولي در بعد از قسمت توزيع اين ترانس‌ها كاهنده ولتاژ مي‌باشند.

درهنگام انتقال انرژي الكتريكي خطراتي بر سر راه وجود دارد يكي از اين خطرات خطر برخورد صاعقه با خطوط مي‌باشد كه ممكن است به وسائل گران‌قيمت ما در خط مانند ترانس‌ها صدمات جبران‌ناپذيري وارد كند.

براي جلوگيري از اين صدمات تدابيري انديشيده شده كه عبارتنداز:

۱-         گذاشتن برق‌گير روي هر دكل

۲-         گذاشتن سيم‌گارد در بالاي دكل‌ها

۳-         وجود برق‌گير در داخل پست بالاي ترانس

 

شاخك‌هاي برق‌گير روي هر دكل:

هنگامي‌كه جريان زيادي بر اثر صاعقه روي خط مي‌افتد اگر جلوي آن گرفته نشود اين جريان به ترانس مي‌رسد و موجب سوختن سيم‌پيچ‌هاي آن مي‌شود. براي جلوگيري از اين عمل يكي از راه‌ها اينست كه روي هر دكل يك شاخك برق‌گير قرار دهيم به اين ترتيب كه يك قسمت از شاخك زير مقره و قسمت ديگر بالاي مقره بسته مي‌شود. جريان زياد ناشي از صاعقه از شاخك اول عبور كرده و هوا را يونيزه مي‌كند سپس به شاخك بالاي مقره منتقل مي‌شود و سپس ازطريق بدنه دكل كه زمين شده است به سمت چاه ارت هدايت مي‌شود.

سيم‌گارد:

با برخورد صاعقه به اين سيم‌ها برق وارد بدنه دكل شده و از آنجا به سمت زمين هدايت مي‌شود. زيرا سيم‌گارد و بدنه ازلحاظ الكتريكي به هم متصل مي‌باشند. به اين طريق نيز مي‌توانيم جلوي برخورد صاعقه با هادي‌هاي مدار را بگيريم.

برق‌گيرهاي ترانس در داخل پست:

به اين ترتيب اگر قسمت‌ كمي از اين اضافه جريان‌ها كه توسط صاعقه به‌وجود مي‌آيد به ترانس برسد توسط برق‌گيرهايي كه در نزديكي ترانس و درقسمت ورودي وجود دارند گرفته مي‌شود و به زمين منتقل مي‌گردد. به اين صورت ترانس‌ها و تجهيزات ما درمقابل اضافه جريان و ولتاژ صاعقه در امان خواهند بود.

 

منابع:

 

۱-         اعتماد ،مسعود،استاندارد كابل خودنگهدار هوايي شبكه فشار وضعيف متوسط،ارديبهشت ۶۳

۲– ام- وي- د شيند، حفاظت سيستم هاي فشار قوي، ترجمه: گروه مترجمين شركت برق منطقه تهران،انتشارات شركت برق تهران

۳-شاهرخشاهي، طهماسبقلي ، حفاظت الكتريكي ورله هاي حفاظتي ژنراتورها، انتشارات ناقوس

۴-  خوان ام- هريس و اروارد جي- هومز، حفاظت شبكه هاي توزيع انرژي الكتزيكي

ترجمه: د كترمحمود رضا حقي فام و مهندس محمد كاظم شيخ الاسلا مي ،انتشارات دانشگاه هرمزگان

۵- محسن پوررفیع عربانی، پرویز اسلام زاده، طراحی خطوط انتقال انرژی

 

فهرست مطالب:

 

تاريخچه.۱

پيش‌گفتار.۳

مقدمه.۵

توليد.۵

انتقال.۶

توزیع.۶

دياگرام تك خطي يك سيستم قدرت.۷

شاخك‌هاي برق‌گير روي هر دكل.۹

سيم‌گارد.۹

برق‌گيرهاي ترانس در داخل پست.۱۰

ترانس زمين (ترانس نوتر).۱۰

اهميت سيستم‌هاي توزيع در صنعت برق.۱۱

اهم وظايف شركت‌هاي توزيع برق.۱۲

تعريف شبكه.۱۲

شبكه توزيع.۱۲

شبكه‌هاي الكتريك ازنظرهاي مختلف.۱۳

شبكه‌هاي فشار متوسط۲۰ كيلو ولت.۱۳

يراق‌آلات خطوط هوايي  ۲۰ KV.14

كنسول‌ها و كراس آرم‌ها.۱۴

معيارهاي الكتريكي و مكانيكي.۱۵

معرفي انواع آرايش پايه‌ها.۱۵

نكات تجربي انتخاب كراس‌آرم.۲۱

تابلوهاي توزيع.۲۳

كنتاكتور۶۳ آمپري براي روشنايي معابر.۲۴

ساير وسايل موجود در تابلوي توزيع.۲۵

سيستم روشنايي معابر.۲۶

آشنايي با وسايل اندازه‌گيري مشتركين.۲۷

كنتور اكتيو.۲۸

مشخصه‌هاي پست‌هاي هوايي۲۰ كيلوولت.۳۰

ترانسفورماتور هوايي.۳۳

كابل و متعلقات آن.۳۵

دستورالعمل‌هاي اجرايي پست هاي هوايي.۳۵

سكوي ترانسفورماتور.۳۷

نحوه اتصال كات‌اوت فيوز به ترانسفورماتور.۴۰

نحوه اتصال برق‌گير به زمين.۴۰

نحوه اتصال كابل ترانسفورماتور به تابلو.۴۱

نحوه ارتباط فيدرهاي خروجي تابلو به شبكه فشار ضعيف.۴۲

سيستم اتصال زمين الكتريكي و حفاظتي پست هوايي.۴۳

مشخصات فني تجهيزات پست‌هاي هوايي.۴۴

اصول ترانسفورماتورها در پست‌هاي۲۰ كيلوولت.۴۷

تعاريف اوليه.۴۹

مشخصات شبكه‌اي كه ترانسفورماتور نصب مي‌گردد.۵۰

مشخصات محيطي و اقليمي محل نصب ترانسفورماتور.۵۱

انواع ترانسفورماتور از لحاظ عايق‌بندي.۵۲

انواع ترانسفورماتورها از نقطه نظر محل نصب.۵۳

محدوديت‌هاي افزايش دما در ترانسفورماتور.۵۵

ضرايب تصحيح براي شرايط كار غيرنرمال ترانسفورماتور.۵۶

نحوه اتصالات و گروه‌برداري.۵۹

جابجايي فاز بين سيم‌پيچ‌ها و گروه‌برداري.۵۹

كليات.۶۰

ميزان تحمل اتصال كوتاه ترانسفورماتور.۶۳

تلفات ترانسفورماتور.۶۶

شرايط مربوط به موازي‌كردن دو ترانسفورماتور.۶۷

روغن ترانسفورماتور.۶۸

انواع شبكه‌هاي توزيع الكتريك.۷۲

شبكه و هادي‌هاي آن.۷۴

نحوه انتقال و توزيع انرژي الكتريكي.۷۶

شبكه‌هاي هوايي و متعلقات آن.۷۹

حريم مجاز شبكه‌هاي هوائي.۸۳

متعلقات سيم‌هاي هوائي.۸۳

انواع پايه‌ها.۸۵

مقره‌ها.۸۶

كنسول‌ها.۸۹

كابل‌هاي زميني و متعلقات آن.۹۰

علائم اختصاري كابل كمربندي.۹۳

كابل هاي فشارضعيف پرتودور.۹۹

سيم‌هاي موردمصرف در سيم‌كشي.۱۰۲

منابع ومراجع.۱۰۳

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :