ارس فایل » بررسی PLC پایان نامه شناخت و بررسی PLC | دانلود رایگان پایان نامه پروژه تحقیق مقاله
بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 150 حجم فایل (مگابایت) : 4 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">بررسی PLC پایان نامه شناخت و بررسی PLC | دانلود رایگان پایان نامه پروژه تحقیق مقاله</span>

بررسی PLC پایان نامه شناخت و بررسی PLC

 

پایان نامه شناخت و بررسی PLC

 

چكيده :

بررسی PLC پایان نامه شناخت و بررسی PLC

 

با توجه به پيشرفت بسيار سريع تكنولوژي و وجود رقابت‌هاي شديد در بين صنعتگران دو مقولة دقت و زمان در انجام كارهاي توليدي و خدماتي بسيار مهم و سرنوشت ساز شده است. ديگر سيستم‌هاي قديمي جوابگوي نيازهاي صنعت توسعه يافتة امروز نبوده و بكار بردن سيستمهايي كه با دخالت مستقيم نيروي انساني عمل مي كنند، امري نامعقول مي‌نمود. چرا كه در اين موارد دقت و سرعت عمل سيستم بسيار پايين و وابسته به نيروي كاربر است. بنابراين ماشين‌هاي هوشمند و نيمه ‌هوشمند وارد بازار صنعت شدند. و بعد از مدتي آنچنان جاي خود را پيدا كردند كه علاوه بر زمينه‌هاي صنعتي در كارهاي خدماتي نيز جايگاه ويژه‌اي يافتند. كنترل سيستم‌هاي بسيار پيچيده‌اي كه قبلاً غيرممكن بود براحتي انجام مي‌گرفت. مكانيزه كردن سيستم‌ها و ماشين آلات (اتوماسيون صنعتي) مقولة بسيار مهم و پرطرفداري شده و نياز به آن هر روز بيشتر و بيشتر مشهود مي‌شود.

اتوماسيون صنعتي در زمينه‌هاي بسيار گسترده‌اي كاربرد دارد از مكانيزه كردن يك ماشين بسيار سادة كنترل سطح گرفته تا مكانيزه نمودن چندين خط توليد و شبكه كردن آنها با هم. با نگاهي به محيط اطرافمان مي‌توانيم نمونه‌هاي بسيار زيادي از كاربرد اتوماسيون را در اغلب زمينه‌ها پيدا كنيم. در اتوماسيون واحدهاي مسكوني جديد، در شبكه‌هاي مخابراتي، در سيستم‌هاي دفع فاضلاب، سيستم توزيع برق، كارخانجات مختلف و … .

در يك سيستم اتوماسيون شده كنترل پروسه توسط ماشين انجام مي‌شود و در اين سيستمها دخالت انسان به حداقل و در برخي موارد به صفر رسيده است. سيستم با گرفتن سيگنالهاي ورودي از قطعاتي نظير سنسورهاي تشخيص فشار، رنگ، سطح مايعات، قطعات فلزي، سنسورهاي دما، ميكرو سوئيچها، كليدها و شستي ها، واسطهاي كاربر با ماشين و… وضعيت موجود را حس كرده و بررسي مي‌كند و سپس در مورد عكس ‌العمل ماشين تصميم‌ گيري كرده و فرمانهاي لازمه را به قطعات خروجي كه تحت كنترل ماشين هستند اعمال مي‌كند. با توجه به مواردي كه ذكر شد مي‌توان ساختار يك سيستم اتوماسيون را بدين صورت ليست نمود.

 • قطعات ورودي شامل سنسورها، سوئيچ ها، و … .
 • قطعات خروجي مثل موتور، پمپ، شير برقي، نشانگرها و … .
 • يك كنترلر داخلي با CPU براي پردازش داده‌ها و اجراي برنامة كنترلي سيستم و حافظه براي ذخيره نمودن برنامة كنترلي و اطلاعات دريافتي از قطعات ورودي.
 • يك واسط بين كاربر و ماشين (Human Machine Interface) در مواردي كه نياز به انجام تنظيمات توسط كاربر داريم و يا مي‌خواهيم يكسري اطلاعات و آلارمها را به‌ اطلاع كاربر برسانيم .

توجه داشته باشيد با بالا بردن سرعت و دقت كنترلر مورد استفاده در سيستم اتوماسيون شده و انتخاب درست آن بر طبق كاربردي كه از آن انتظار داريم مي‌توانيم امكانات و قابليت‌هاي سيستم را بالاتر ببريم. بعنوان مثال در يك سيستم سادة كنترل سطح مخزن سرعت پاسخ‌ گويي سيستم در حد چند ثانيه هم براي اين كار كافي خواهد بود. اما در سيستم‌هاي پيچيدة موقعيت‌ ياب يا پردازش تصوير به سيستم‌هاي بسيار سريعتر و دقيقتر احتياج داريم و سرعت پاسخگويي در حد ميكرو ثانيه براي ما لازم است.

بعنوان مثال در مواردي كه نياز به كنترل در يك محيط نامساعد داريم و استفاده از نيروي انساني بسيار مشكل و يا غيرممكن است چه‌كار بايد كرد. در محيط‌هايي با شرايط آب و هوايي بسيار بد و با مناطق جغرافيايي صعب‌ العبور و يا در محيط هايي كه آلودگي صوتي و يا آلودگي هاي شديد تنفسي دارند. در اين موارد ايمن ‌ترين و با صرفه ‌ترين گزينه اتوماسيون كردن سيستم‌ها و استفاده از ماشين‌ بجاي انسان است. اجراي كامل سيكل كنترلي، گرفتن گزارشات لازم در حين انجام عمليات كنترلي، قابليت تغيير سيكل كاري و تعريف نمودن پارامترهاي كنترلي، امكان انجام كنترل دستي در موارد اضطراري و…  .

حال به مثال ديگري مي‌پردازيم. حساب كنيد در يك سيستم بسيار سادة بسته‌بندي محصولات غذايي براي بسته‌بندي هزار كيلو شكر در بسته‌هاي يك كيلويي به چند نفر و چقدر زمان احتياج داريم. چند نفر براي وزن كردن محصول، چند نفر براي آماده‌سازي پكت ها، چند نفر براي پر كردن پكت ها و بسته‌بندي آن، زدن تاريخ مصرف و … .

در اين گونه سيستم‌ها مشكلات زيادي وجود دارد كه به برخي از آنها در زير اشاره شده است.

 

ساختار PLC

بررسی PLC پایان نامه شناخت و بررسی PLC

 

۱-۱-   PLC

PLC      از عبارتProgrammable Logic Controller  به معناي كنترل كنندة منطقي قابل برنامه ريزي گرفته شده است. PLC كنترل كننده اي نرم افزاري است كه در قسمت ورودي اطلاعاتي را به صورت باينري دريافت، و آنها را طبق برنامه اي كه در حافظه اش ذخيره شده پردازش مي نمايد و نتيجة عمليات را نيز از قسمت خروجي به صورت فرمانهايي به گيرنده ها و اجرا كننده هاي فرمان (Actuator) ارسال مي كند.

به عبارت ديگر PLC عبارت از يك كنترل كنندة منطقي است كه مي توان منطق كنترل را توسط برنامه براي آن تعريف نمود و در صورت نياز، به راحتي آن را تغيير داد.

وظيفة PLC قبلاً بر عهدة مدارهاي فرمان رله اي بود كه استفاده از آنها در محيط هاي صنعتي جديد منسوخ گرديده است. اولين اشكالي كه در اين مدارها ظاهر مي شود آن است كه با افزايش تعداد رله ها حجم و وزن مدار فرمان، بسيار بزرگ شده، همچنين موجب افزايش قيمت آن مي گردد. براي رفع اين اشكال، مدارهاي فرمان الكترونيكي ساخته شدند ولي با وجود اين، هنگامي كه تغييري بر روند يا عملكرد ماشين صورت مي گيرد مثلاً در يك دستگاه پرس، ابعاد، وزن، سختي و زمان قرار گرفتن قطعه زير بازوي پرس تغيير مي كند، لازم است تغييرات بسياري در سخت افزار سيستم كنترل داده شود. به عبارت ديگر اتصالات و عناصر مدار فرمان بايد تغيير كند.

با استفاده ازPLC  تغيير در روند توليد يا عملكرد ماشين به آساني صورت  مي پذيرد، زيرا ديگر لازم نيست سيم كشي ها (Wiring) و سخت افزار سيستم كنترل تغيير كند و تنها كافي است چند سطر برنامه نوشت و به PLC ارسال كرد تا كنترل مورد نظر تحقق يابد.

از طرف ديگر قدرت PLC در انجام عمليات منطقي، محاسباتي، مقايسه اي و نگهداري اطلاعات به مراتب بيشتر از تابلو هاي فرمان معمولي است. PLC به طراحان سيستم كنترل اين امكان را مي دهد كه آنچه را در ذهن دارند در اسرع وقت بيازمايند و به ارتقاي محصول خود بينديشند، كاري كه در سيستم هاي قديمي مستلزم صرف هزينه و به خصوص زمان است و نياز به زمان، گاهي باعث مي شود كه ايدة مورد نظر هيچ گاه به مرحله عمل در نيايد.

هر كس با مدارهاي فرمان الكتريكي رله اي كار كرده باشد به خوبي مي داند كه پس از طراحي يك تابلوي فرمان، چنانچه نكته اي از قلم افتاده باشد، مشكلات مختلفي ظهور نموده، هزينه ها و اتلاف وقت بسياري را به دنبال خواهد داشت.

بعلاوه گاهي افزايش و كاهش چند قطعه در تابلوي فرمان به دلايل مختلف مانند محدوديت فضا، عملاً غير ممكن و يا مستلزم انجام سيم كشي هاي مجدد و پرهزينه مي باشد.

اكنون براي توجه بيشتر به تفاوت ها و مزاياي PLC نسبت به مدارات فرمان رله اي مزاياي مهم  PLCرا نسبت به مدارات ياد شده بر مي شماريم.

۱-         استفاده ازPLC  موجب كاهش حجم تابلوي فرمان مي گردد.

۲-         استفاده از PLC مخصوصاً در فرآيندهاي عظيم موجب صرفه جويي قابل توجه اي در هزينه، لوازم و قطعات مي گردد.

۳-         PLC  ها استهلاك مكانيكي ندارند، بنابراين علاوه بر عمر بيشتر، نيازي به تعميرات و سرويس هاي دوره اي نخواهند داشت.

۴-         PLC  ها انرژي كمتري مصرف مي كنند.

۵-         PLC  ها برخلاف مدارات رله كنتاكتوري، نويزهاي الكتريكي و صوتي ايجاد نمي كنند.

۶-         استفاده از يك PLC منحصر به پروسه و فرآيند خاصي نيست و با تغيير برنامه مي توان به آساني از آن براي كنترل پروسه هاي ديگر استفاده نمود.

۷-         طراحي و اجراي مدارهاي كنترل و فرمان با استفاده از PLC ها بسيار سريع و آسان است .

۸-         براي عيب يابي مدارات فرمان الكترومكانيكي، الگوريتم و منطق خاصي را نمي توان پيشنهاد نمود. اين امر بيشتر تجربي بوده، بستگي به سابقة آشنايي فرد تعميركار با سيستم دارد. در صورتي كه عيب يابي در مدارات فرمان كنترل شده توسط PLC به آساني و با سرعت بيشتري انجام مي گيرد.

۹-         PLC  ها مي توانند با استفاده از برنامه هاي مخصوص، وجود نقص و اشكال در پروسة تحت كنترل را به سرعت تعيين و اعلام نمايند.

در جدول ۱-۱ مزاياي PLC نسبت به مدارات فرمان رله اي و همچنين مدارهاي منطقي الكترونيكي و كامپيوتر برشمرده شده است .

بررسی PLC پایان نامه شناخت و بررسی PLC

 

مراجع :

بررسی PLC پایان نامه شناخت و بررسی PLC

 

 1. Programmable Logic Controllers, An IntroductionW.Bolton
 2. Siemens Documents
 3. خود كاري (اتوماسيون) با PLC.سيد حجت سبزپوشان
 4. مرجع كامل PLC. مهندس عبدا… بهرام پور
 5. PLCبه زبان ساده                                   مهندس ساسان مصطفائي
 6. اتوماسيون صنعتي با PLC.مهندس علي قابوسي
 7. آموزش ۴ نوع PLC در ۵ پروژه.مهندس ناصر اسكندريان
 8. خود آموز پيشرفتة PLC.مهندس نصرالهي
 9. مرجع كامل SIMATIC Manager مهندس مرتضي صداقت

 

فهرست مطالب :

بررسی PLC پایان نامه شناخت و بررسی PLC

 

فصل ۱   ساختار PLC.                                ۱

۱-۱-   PLC.                                            ۱

۱-۲-   تفاوت PLC با كامپيوتر.          ۵

۱-۳-   كاربرد PLC در صنايع مختلف.۷

۱-۴-   سخت افزار PLC.                 ۹

۱-۴-۱-   مدول منبع تغذيه (PS).10

۱-۴-۲-   واحد پردازش مركزي (CPU).11

۱-۴-۳-   حافظه (Memory).          ۱۱

۱-۴-۴-   ترميتال ورودي (Input Module).12

۱-۴-۵-   ترمينال خروجي (Output Module).13

۱-۴-۶-   مدول ارتبط پروسسوري (CP).14

۱-۴-۷-   مدول رابط (IM). 15

۱-۵-   تصوير ورودي ها (PII).        ۱۶

۱-۶-   تصوير خروجي ها (PIO).      ۱۷

۱-۷-   فلگ ها،تايمر ها و شمارنده ها.  ۱۷

۱-۸-   انبارك يا اَكومولاتور (ACCUM).19

۱-۹-   گذرگاه عمومي ورودي/خروجي (I/O bus).19

۱-۱۰-   روشهاي مختلف آدرس دهي .۲۰

۱-۱۱-   نرم افزار PLC.                  ۲۱

۱-۱۲-   واحد برنامه ريزي(PG).      ۲۲

 

فصل ۲   انواع سخت افزار.              ۲۴

۲-۱-   انواع PLC.                         ۲۴

۲-۲-   انواع رابطهاي برنامه نويسي (Programmers)    ۲۶

۲-۳-   انواع حافظه.     ۲۸

۲-۴-   پاسخ زماني PLC.                 ۳۳

 

فصل ۳   وسايل ورودي و خروجي.    ۳۴

۳-۱-   انواع وسايل ورودي.             ۳۴

۳-۱-۱-   سنسورهاي تشخيص اشياء.۳۶

 • ليميت سوئيچ. ۳۶
 • پروكسيميتي سوئيچ (القايي، خازني).۳۷
 • سنسور اثر هال. ۳۹
 • ريد سوئيچ. ۳۹
 • سنسور هاي نوري. ۳۹

۳-۱-۲-   سنسور هاي جابجايي .۴۱

 • LVDT. 42
 • اِنكدر. ۴۳

۳-۱-۳-   كرنش سنج (Strain Guage).45

۳-۱-۴-   اندازه گيري فشار سيال.۴۸

۳-۱-۵-   اندازه گيري سطح مايعات.۵۲

۳-۱-۶-   اندازه گيري جريان عبوري سيال (دبي) ۵۳

۳-۱-۷-   اندازه گيري دما.    ۵۴

 • RTD. 54
 • ترموكوپل. ۵۴

۳-۱-۸-   صفحه كليد.                     ۵۷

۳-۲-   انواع وسايل خروجي.                        ۵۸

۳-۲-۱-   وسايل خروجي ديجيتال.۵۸

 • سولونوئيد. ۵۹
 • سيلندر تك كاره. ۶۳
 • سيلندر دو كاره. ۶۳

۳-۲-۲-   وسايل خروجي آنالوگ.۶۴

 • شير كنترل. ۶۴

 

فصل ۴   مقاصد خاص در PLC.         ۶۷

۴-۱-   كارتهاي شمارنده سريع.          ۶۸

۴-۲-   كارتهاي ورودي/خروجي آنالوگ.۶۹

۴-۲-۱-   مبدل آنالوگ به ديجيتال (A/D).73

۴-۲-۲-   مبدل ديجيتال به آنالوگ (D/A).76

 

فصل ۵   شبكه هاي صنعتي.             ۷۸

۵-۱-   نحوة نمايش اطلاعات.                        ۷۸

۵-۲-   نحوة ارسال اطلاعات.                        ۸۱

۵-۳-   استاندارد هاي ارتباط سريال.     ۸۲

۵-۳-۱-   استاندارد RS232.  ۸۲

۵-۳-۲-   استاندارد RS422.  ۸۹

۵-۳-۳-   استاندارد RS485.  ۹۱

۵-۴-   شبكه هاي اختصاصي سازندگان PLC.94

 

فصل ۶   ساختار و نحوة عملكرد درايور هاي AC.98

۶-۱-   استفاده از درايور و صرفه جويي.۹۸

۶-۲-   مزاياي استفاده از كنترل كننده هاي دور موتور۱۰۱

۶-۳-   ساختمان درايور AC.             ۱۰۳

۶-۴-   مباني كنترل سرعت.             ۱۰۶

۶-۵-   كنترل كننده هاي دور مدرن.    ۱۰۹

۶-۵-۱-   كليات.                            ۱۰۹

۶-۵-۲-   ساختمان قسمت قدرت درايور هاي AC مدرن۱۱۲

 • كنترل برداري. ۱۱۳
 • جريان راه اندازي. ۱۱۵

۶-۶-   قابليت هاي پيراموني درايور AC.115

۶-۷-   مقايسة درايور هاي AC مدرن با درايور هاي متعارف۱۱۶

۶-۸-   سيستمهاي ورودي و خروجي.  ۱۱۷

 

فصل ۷   كنترل دور موتور AC توسط PLC و ساختار برنامه۱۱۸

۷-۱-   كنترل دور موتور AC به صورت آنالوگ.۱۱۸

۷-۲-   مدول آنالوگ.                                  ۱۱۹

۷-۳-   نحوة كنترل سرعت موتور (كنترل دور).۱۲۲

۷-۴-   شمارنده هاي سرعت بالا و نحوة برنامه ريزي آنها  ۱۲۷

۷-۵-   برنامة نرم افزاري سيستم كنترل.۱۳۱

 • برنامة اصلي. ۱۳۲
 • زير برنامة صفر (CTRL_DIR).133
 • زير برنامة يك (HSC_PROG).139
 • زير برنامة دو (READ_VALUE).141
 • زير برنامة سه (CULC_PROG).142
 • زير برنامة چهار (OUT_AQW).143
 • زير برنامة پنج (RUN_FID).144
 • زير برنامة وقفة صفر (INT_0).146

مراجع..۱۴۹

ضميمة الف – برنامه هاي نوشته شدة سيستم كنترلي۱۵۰

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۶ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :