ارس فایل » پایان نامه كابل و كابل كشی
لحظه ای که به کمال رسیدم و منور شدم، تمام هستی کامل و منور شد. (بودا)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 56 حجم فایل (مگابایت) : 3 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">پایان نامه كابل و كابل كشی</span>

پایان نامه كابل و كابل كشی

 

كابل و كابل كشي

 

مقدمه

 

توضيح انرژي الكتريكي در صنعت به صورت انجام مي شود كه يكي به وسيله سيمهاي هوايي و ديگري به وسيله كابل مي باشد. كاربرد كابلها در تاسيسات الكتريكي بسيار پر اهميت مي باشد.

اصولاً هر نوع هادي كه بتواند جريان برق را از داخل خود عبور داده  و توسط موادي از محيط اطراف خود عايق شده باشد، كابل ناميده مي شود. در هر كابل سطح عايق نسبت به زمين داراي ولتاژي برابر با صفر و سطح هادي يا سيم به زمين داراي ولتاژ فازي مي باشد. عايق كردن بدين جهت است كه در حالتي د زير زمين نصب مي شود، اتصالي فاز به زمين پيش نيايد.

هادي كابل

منظور از هادي كابل قسمت اصلي كابل است كه جريان الكتريكي را هدايت مي كند. جنس هادي كابل معمولاً از مس يا آلومينيوم است براي تشخيص كابل آلومينيومي از مس كافي است كه به رنگ هادي كابل توجه مي شود. كابلها از نظر نوع سطح مقطع و شكل آن و همچنين سطح مقطع و شكل آن و همچنين از نظر تك رشته بودن هادي نيز به دسته مختلفي تقسيم مي گردند.

سطح مقطع هادي ممكن است به صورت مفتولي دايره اي و يا به صورت سكتور يا مثلثي  ساخته شود. سطح مقطع دايره اي را با حرف R و سطح مقطعي مثلثي را باS نشان مي دهند.

هادي كابلها مي تواند به صورت يك رشته يا چند رشته كه به ترتيب با حروف EوM مشخص مي شوند. به عبارت ديگر هادي دايره اي در حالت تك رشته با علامت RM و هادي مثلثي در حالت تك رشته باSM  نشام داده مي شود.

استفاده از هاديهاي چند رشته ايRMو SMباعث كاهش اثرات پوسته اي و افزايش سطح موثر هدايت كابل مي شوند.

به دليل غير يكنواخت بودن مغناطيسي، در ولتاژهاي بالا نمي توان از كابلهاي مثلثي يا سكتوري استفاده كرد. اين كابلها تا ولتاژ۱۰KV مورد استفاده قرار مي گيرند.

عايق كابل

متناسب با نوع مصرف، عايق كابل از مواد مختلف ساخته مي شود كه مهمترين آنها عبارتند از:

۱)         كاغذ هاي آغشته  به روغن مخصوص

۲)         عايق هاي لاستيكي عايق هاي پلاستيكي

از عايق لاستيكي امروزه  تنها در برخي از جاهايي خاص  استفاده مي شود مثلاً براي  برق رساني  در كشتي ها براي جلو گيري  از اثر گوگرد  موجود در لاستيك  بر روي هادي  مسي بايد  روي هادي  را قبل از عايق كردن قلع اندود كرد .

كابل هاي پلاستيكي  عموماً از عايق مصنوعي پلي وينيل كلرايد  يا PVC ساخته             مي شوند  . ماده   PVCكه براي روكش سيم و پوشش خارجي  كابل از آن استفاده مي شود از زغال ، اسيد كلريدريك ، آهك ، كاربيد ، استيلن تشكيل شده است .

نوع ديگر از عايق وجود دارد كه پلي اتلين  ( P.E.T) ناميده مي شود. و از مواد            ترمو پلاستيك  مي باشد. در كابل ها با عايق كاغذ روغني  داراي جريان ميباشد  كابل ها با مواد  عايق روغن  تا ولتاژ هاي  ۶۳ كيلو وات ساخته مي شود و نبايد در زمين هاي با شيب زياد كار روند .

نكته :

كابل PVC نمي سوزد  و سبب هدايت آتش  نيز نمي شود  هم چنين اين كابل ها  كهنه نمي شود  و از ثبات شيميايي  كم نظيري  برخوردار است .اما پلي اتلين يا P.E.T قابل اشتعال  مي باشد و براي جلو گيري از اشتعال  روكش خارجي آن  را از PVC مي سازند .

عايق P.E.T در كابل ها با ولتاژ زياد ( بالاتر از ۲۰KV )به كار مي رود .

غلاف كابل:

براي جلوگيري از نفوذ رطوبت به داخل كابل سيك عايق شده با يك غلاف لزي پوشانده مي شود و به همين جهت دو انتهاي كابل نيز با سر كابل مخصوصي بسته مي شود. غلاف كابل بيشتر از سرب است كه داراي مقدار كمي مس ويا آنتيموان و روي مي باشد كه اين مواد باعث سخت تر شدن سرب و پايداري و استقامت آن در مقابل خوردگي مي شوند.

در كابلهايي كه تحت فشار و ضربه قرار مي گيرند براي حفاظت از نوارهاي فلزي استفاده مي كنند. كابلهايي كه در آنها نوارهاي از فولاد و غلاف هاي سربي به كار مي رود به كابلهاي مسلح معروفند.

در برخي كابلهاي چند سيمه  پس از عايق نمودن هر يك از رشته سيمها و ورق نازك فلزي بر روي آنها پيچيده مي شود و سپس همگي آنها در يك غلاف سربي قرار مي گيرند .اين ورق نازك به كاغذ متاليزه معروف است و كابلي كه داراي چنين كاغذي باشد كابل H ناميده مي شود.

وجود اين كاغذ باعث محصور شدن ميدان مغناطيسي هر سيم در اطراف آن شده و نياز به استفاده از عايق بسيار مرغوب در كابل را از بين مي برد در كابل روغني فاقد كاغذ متاليزه هنگامي كه روغن بر اثر گرما در كابل منبسط مي شود به غلاف سربي فشار آورده

آنرا نيز منبسط ميكند. با انقباض مجدد روغن غلاف سربي مجددا فشرده نخواهد شد و حالت خود را حفظ خواهد كرد. در نتيجه بين غلاف سربي و عايق كابل يك فاصله هوايي به وجود مي آيد و اين ممكن است باعث تخليه الكتريكي جهت حفاظت نوارهاي فولادي در كابلهايي كه زير زمين قرار مي گيرند بايد دور نوارها را با پارچه يا كنف قيراندود بپوشانيم. همچنين كابلهايي كه تحت كشش زياد قرار دارند مانند كابلهاي معدن و كابلهايي كه از رودخانه عبور مي نمايند داراي بك حفاظ فلزي از سيمهاي گرد يا تخت و يا پروفيل مي باشند كه باعث حفاظت كابل در مقابل خطرات و حوادث خارجي نيز

مي شوند.

 

فهرست

 

تقدير و سپاس

مقدمه .. ۱

عابق كابل .۲

غلاف كابل .۳

اشكالات كابل كمربندي .۵

كابل كشي زميني . ۶

تداركات  مسير كابل . ۱۱

گودال كابل كشي . ۱۲

فصول و عمق كابل ها درگودال . ۱۴

نكات حفاظتي در  حفاري . ۱۶

كشيدن كابل هاي كاغذي  در درجه حرارت پايين . ۲۳

كابل كشي در آب و دريا . ۲۴

اتصال دادن كابل ها در مفصل . ۳۲

تعريف كابل . ۴۱

مقاومت كابل . ۴۴

مدار معادل كابل . ۴۵

اثر جريان هاي الكتريكي رويكابل . ۴۶

اقسام كابل از نظر انتقال انرژي .۴۸

نام گذاري كابل ها . ۴۹

علل بروز اتصالي روي كابل .۵۰

عيوب مربوط به كابل كشي . ۵۱

مهمترين عيوب  مربوط به زمان بهره برداري . ۵۲

نمودار طبقه بندي  اتصاليها از نظر مقاومت . ۵۳

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :