ارس فایل » پایان نامه معلولیت
تکامل و حرکت، مبنا و پیش فرض کل وجود است. (انگلس)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 60 حجم فایل (مگابایت) : 0.90 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">پایان نامه معلولیت</span>

معلولیت

 

مقدمه:

 

همه روز ميليونها نفر به فعاليت‌هاي ورزشي، به صورت‌هاي گوناگون اعم از قهرماني، آمادگي جسماني و يا به صورت شركت در كلاسهاي ورزشي و غيره مي‌پردازند. پديده ورزش و تحرك بدني مفيد، اثرات سودبخشي براي خود شخص دارد. و از آنجايي كه هر فرد زير مجموعه‌اي از خانواده و جامعه‌ مي‌باشد بطور غيرمستقيم فوايد اجتماعي نيز دربر خواهد داشت. (هاشمي نوربخش،).

مردم جوامع ابتدايي درباره‌ي تربيت بدني مانند جهان معاصر فكر نمي‌كردند در جوامع بدوي و يا در فرهنگ باستاني ملل مشرق زمين، برنامه‌هاي تربيت بدني سازمان يافته‌اي وجود نداشت از نظر جسماني در زندگي مردم بدوي با وجود ضرورت فعاليتهاي جسماني متنوع براي ساكت نشستن در يك گوشه الزام و اجباري وجود نداشت و اساساً بخش لاينفك زندگي روزمره را تشكيل مي‌داد.

كشورهاي زيادي در زمانهاي قديم به تربيت بدني روي آوردند كه از جمله چين، هندوستان، ايران، يونان و… بود. تربيت بدني ورزش در يونان باستان دوران طلايي را پشت سر گذاشته است.

پس از بروز جنگ جهاني، تعداد افراد معلول رو به فزوني نهاد و در اين ميان افرادي بودند كه با اصابت گلوله و تركش و… دچار آسيب شدند.

بعد از انقلاب، جنگ تحميلي ضررهاي جبران ناپذيري زد. بيشترين اين ضررها، ضررهاي جاني و مالي بود. در اين بين افرادي بودند كه به دليل عواقب جنگ، دچار نقص عضو يا معلوليت شدند، جنگ ظاهري به اتهام رسيده است ولي ساختن روبناي تخريب شده، اماكن، شهرهاي آسيب ديده، زيربناي آسيب‌هاي انساني بخصوص در مورد جانبازان و معلولان ساليان دراز به طول خواهد آنجاميد. (اسلامي نسب، ۱۳۷۲).

متأسفانه در جامعه شاهد آن هستيم كه سالانه تعدادي ديگر از افراد به دلايل گوناگون از طريق تصادفات جاده‌اي، محيط كار و… دچار معلوليت مي‌شوند بايد بپذيريم كه معلوليت جزء لاينفك هر جامعه است و تا اين لحظه هيچ ادعايي مبني بر كاهش آن به اثبات نرسيده است. با اين همه اين تفاسير دنياي پرشور و هيجان جواني همه روزه شاهد حوادث و شهرت طلبي‌هايي هستيم كه پيامد آن از دست دادن حيات يا رسيدن به معلوليت است. بنابراين اگر بپذيريم كه معلوليت از جامعه حذف نخواهد شد و اين قشر به هر دليل در اين جامعه زندگي خواهند كرد. پس ضروري است كه به نيازهاي آنها توجه شود. يكي از اين نيازها پرداختن به ورزش است. در حال حاضر، نقش و جايگاه ورزش بر هيچ ‌كس پوشيده نيست، ورزش علمي تجربي است و فعاليتهاي گوناگوني را دربر مي‌گيرد مهمترين هدف آن در «سلامت‌بخشي» است. روان شناسي نيز خود علمي تجربي است. مصداق‌هاي بسيار متفاوت و قلمرو علمي بسيار گسترده‌اي هم دارد، از آنجايي كه ورزش چه براي ورزشكار و چه براي ورزش دوست رفتارهاي خاصي را به همراه دارد. نكته قابل توجه اين است كه موضوع توسط چه شخصيت علمي براي چه سطحي از ورزش و براي چه منظوري پرداخته مي‌شود.

در جهان امروز با گسترش رشته‌هاي ورزشي از يك طرف و افزايش انواع معلوليت از طرف ديگر لزوم ابداع و به كارگيري شيوه‌هاي نو و بهتر جهت ورزش معلولين بيش از پيش احساس مي‌شود. طبيعتاً معلول دچار يك سري بحرانهاي روحي است. ورزش به مثابه يك فعاليت درماني- تفريحي، علاوه بر پر كردن اوقات فراغت مي‌تواند جنبه‌هاي متفاوت جسماني، رواني، اجتماعي را در فرد معلول تقويت نمايد. آثار و عوارض ثانويه عارضه را كاهش يا درمان كند.

در اين  نوشتار سعي بر آن است كه ميزان سلامت رواني معلولان ورزشكار را با معلولان عادي را بررسي كنيم تا ببينيم آيا بين سلامت رواني و ورزش رابطه  وجود دارد يا نه؟

و با شناخت علل و مشكلات معلولان و ارائه راه حلهاي پيشنهادي در اين زمينه براي بهتر شدن وضعيت سلامت و ورزش معلولان گامي مؤثر برداريم.

 

بيان مسئله:

 

مسئله بررسي علمي معلوليت سالهاست مورد توجه محققين و كارشناسان امور رواني و اجتماعي قرار گرفته است. متخصصين رشته‌هاي مختلف خاصه روان‌شناسان، جامعه شناسان هر يك از زواياي مختلف، به اين مشكل اجتماعي نگريسته و سعي نموده‌اند تا در ريشه يابي اين بيماري دشوار كه بهداشت رواني خانواده‌ها و در مفهوم وسيع‌تر اجتماع را مورد ترديد قرار داده است كمك‌هاي ارزنده‌اي بنمايد. اين مسأله بخصوص در مورد  معلولين جنگ‌هاي جهاني … مشهود بوده بررسيهاي مختلفي از اين جنبه در مورد آنان انجام گرفته است.

در اجتماع رقابت‌آميز كنوني بسياري از افراد نمي‌توانند به هدف اصلي و نهايي خود كه همانا موفقيت كامل در زندگي است برسند چنين ناتواني‌هايي اغلب موجب احساس شكست مي‌گردد زيرا اجتماع، موفقيت را با تشويق و تحسين فراوان و شكست و ناكامي را با احساس پستي و حقارت پاداش مي‌دهد. از دست دادن سلامت فيزيكي طبعاً با ناكامي بيشتر توأم بوده و بگونه‌اي سلامت رواني فرد را مورد تهديد و هجوم قرار مي‌دهد كه گاه سبب پيدايش حس حقارت دائمي يا افسردگي مي‌شود. بررسيهاي بسياري از مراحل اوليه تمدن بشر در دست است و حالي از آن مي‌باشد كه معلوليت به عنوان يك مشكل اجتماعي از نظر محققين هميشه مورد توجه بوده است.

 

تعريف معلول:

 

بنابر تعريف بهداشت جهاني معلول فرديست كه در اثر ضايعات ارثي بيماري يا حوادث قسمتي از امكانات بدني و يا رواني خود را به طور دائم يا موقت از دست داده و از استقلال فردي او در‌آموختن و يا كار كردن كاسته شده است.

يكي از جامع‌ترين تعاريف كه براي معلول آورده شده است در قانون كار سال ۱۹۵۱ بلغارستان ديده مي‌شود، اين تعريف معلول را براساس از كار افتادگي تعريف كرده و شامل يكي از سه گروه زير مي‌داند:

۱- كساني كه كاملاً از كارافتاده‌اند و احتياج به كمك شخصي ديگر دارند.

۲- كساني كه براي كار منظم در شغل قبلي‌شان شرايط عادي ظرفيتشان را از دست داده‌اند ولي قادرند از ظرفيت باقي مانده بدنشان در شرايط ساده‌تري استفاده كنند.

۳- كساني كه كاملاً ظرفيت كارشان را در شغل خود يا شغل ديگري از دست داده‌اند. (اسلامي نسب، ۱۳۷۲).

 

فهرست مطالب:

 

فصل اول

مقدمه

طرح مسأله

اهميت و ضرورت

اهداف پژوهش

فصل دوم

سلامت رواني

نشانه‌هاي سلامت رواني

اصول سلامت رواني

نظريه‌ها و تئوريها

تئوري روانكاوي كلاسيك

تئوري آلفرد آدلر

اريك فروم

تئوري راجرز و مفهوم خود

نظريه بندورا

نظريه فرويد

نظريه آلبرت اليس

نظريه‌هايي در مورد تربيت بدني

مكتب زيست‌گرايي

مكتب رفتارگرايي

مكتب بوم‌شناسي

مكتب روانكاوي (تحليل رواني)

مكتب انسانگرايي

نظريه پزشكان

معلول كيست؟

تعاريف مبتني بر الگوهاي ستني و محلي

تعاريف مرتبط با عملكردها و فعاليتها

تعريف مبتني بر قوانين رسمي

نقش خانواده در سلامت رواني معلولين

ماهيت معلوليت

تعريف نقص

شيوع، بروز و عوامل معلوليت‌زا

اجزاي تركيب كننده سلامت ذهني و رواني

جنبه‌هاي شخصي و اجتماعي

وضعيت اجتماعي و اقتصادي معلولين

وضعيت معلولين در جهان كنوني

انجمن حمايت معلولان ايران (I.R.S)

اريابي رواني

نگرش جامعه نسبت به افراد معلول

تعريف ورزش

ورزش و اجتمايع شدن

بهداشت رواني

عوامل مؤثّر بر بهداشت رواني

ابعاد بهداشت رواني

معلوليت و تأثيرات رواني ناشي از تغييرات فيزيكي

برنامه‌هاي معلولين

پيشينه خارجي

پيشينه داخلي

تعريف مفاهيم و واژگان

جمع‌بندي و نتيجه‌گيري

فرضيه‌ها

متغيّرها

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :