ارس فایل » پایان نامه نیروگاه های برق
عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند. (دیزرائیلی)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : رایگان

نوع فایل : پایان نامه تعداد صفحات : 137 حجم فایل (مگابایت) : 0.7 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft Office
<span itemprop="name">پایان نامه نیروگاه های برق</span>

پایان نامه نیروگاه های برق

 

چکیده

 

از انزژی الکتریکی با توجه به همه مزایای گفته شده در موارد زیر و موارد بسیاری دیگر نیز می باشد ، که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

الف : هدر رفت انرژی در فرآیند تبدیل انرژی از انواع دیگر به انرزی الکتریکی به عنوان مثال راندمان توربین های گازی حدود ۳۰ % ، توربین های بخاری حدود ۴۰ % و سیگل ترکیبی حدود ۴۵% می باشد .

ب : آلودگی هوا در اثر انتشار گازهای گلخانه ای و nox و sox و … در نیروگاههایی که از سوختهای فسیلی استفاده می کنند .

ج : آلودگی آبها به علت ایجاد پساب در فرآیند های مختلف تصفیه ی آب و شستشوی شیمیایی تاسیسات .

د : آلودگی حرارتی از طریق وارد کردن آب خنک کن به دریا یا رودخانه .

ه : پسماند رادیو اکتیو ایجاد شده در نیروگاههای اتمی و یا نشت احتمالی مواد یا پرتوهای رادیو اکتیو در نیروگاههای هسته ای .

روشهای مختلف تولید انزژی باتوجه به نوع فرآیند تبدیل انرژی دارای یک و یا تعداد بیشتری از معایب فوق می باشد .

بهترین روش تبدیل انرژی از لحاظ عدم برخوردار بودن از معایب فوق استفاده از انزژی باد         (توربین های بادی ) ، آب ( توربینهای آبی ، سد ها و آبشارها ) ، فتو ولتایی ( استفاده ار انرژی تابشی خورشید ) ، ژئوترمال ( زمین گرمایی ـ استفاده از انرژی گرمایی زمین در مناطق آتش فشانی ) ، شیمیایی    ( پیلهایی سوخته ) می باشد .

اما روشهای تولید انرژی الکتریکی فوق از نظر میزان تولید برق محدود بوده و مصرف روز افزون انرژی الکتریکی در صنایع و منازل و شهر را کفایت نمی کنند بلکه فقط بخش ناچیزی از میزان تولید برق را در بر می گیرد . به همبن علت استفاده از سایر روشها برای تولید انرزی الکتریکی اجتناب ناپذیر است .

کشورهای مختلف با توجه به مزایایی از قبیل دارا بودن منابع تولید انرژی از جمله سوخت های فسیلی یا رادیواکتیو و تکنولوژی و یا سرمایه اولیه و عوامل دیگر و یا برخی از محدودیتها از سوخت های مختلفی برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز خود استفاده می نمایند .

 

فصل اول

 

۱ ـ ۱ : مقدمه

 

اهمیت و نقش آب در حیات بشر و سایر موجودات بر کسی پوشیده نیست و با افزایش دانش و تکنولوژی و رشد جمعیت و شهر نشینی با توجه به محدودیت منابع آب روز به روز بر اهمیت آن افزوده می گردد . آب به علت خواص اقتصادی خود از قبیل پیوند هیدروژنی ، قطبیت مولکولی ثابت              دی الکتریک ، کشش سطحی و ظرفیت حرارتی بالا علاوه بر ارزش حیاتی بسیار زیاد ، دارای ارزش صنعتی نیز می باشد . در بسیاری از صنایع از آب به عنوان حلال یا فاز انتقال دهتده ی حرارت استفاده می شود . در هر فرآیند فیزیکی یا شیمیایی که از آب استفاده می شود  دو مسأله رسوب گذاری و خوردگی نیز پدیدار می گردد. برای دفع این نقیصه و یا کاهش اثرات ناشی از پدیده های رسوب گذاری و خوردگی در صنایع ، آب را تا حد مورد نیاز تصفیه می نمایند .

امروزه تصویر زندگی مدرن بدون استفاده از انرزی انرژی الکتریکی امری تقریباً محال می باشد انرژی الکتریکی جز لاینفک (جدا نشدنی ) زندگی امروزی است و حضور آن را می توان در تمام شئون زندگی مدرن احساس نمود.

از ساده ترین نمود آن که روشنی بخش تاریکی ها می باشد ، گرفته تا نقش و تاثیری که در تولید کلیه ی کالاهای صنعتی مورد نیاز بشر امروزی است و کلیع امور خدماتی ، درمانی ، حمل و نقل ، کشاورزی ، آموزشی ، ارتباطات ، نشر ، تحقیقات سینما و تلویزیون و … تقریباًٌ در کلیه ی موارد نقشی بسزا دارد . در ضمن اهمیت آن در رسیدن به این سطح از پیشرفت ورزش و زندگی امروزی و نیز نقش آن در ارائه روند کنونی و پیشرفت روز افزون بشر بر کسی پوشیده نیست .

شاید یکی از عمده ترین دلایل گستردگی دامنه کاربرد آن را بتوان سهولت تهیه آن ، در انواع گوناگون  انرژی و تبدیل آن به انرزی الکتریکی ، توزیع آسان و نیز دامنه کاربرد آن بدلیل تبدیل آسان آن به انواع دیگر انرزی از قبیل نور ، گرما صوت ، الکترو مغناطیسی ، جنبشی و … می باشد .

 

۲ ـ ۱ : نیروگاههای آبی

 

یکی از زیباترین و پاکیزه‏ترین سیستمهای تولید برق ، تبدیل انرژی نور خورشید به انرژی پتانسیل آب است. در نیروگاه‌های آبی، این انرژی پتانسیل به انرژی جنبشی تبدیل می‏شود و توربین‏ها را به حرکت در می‏آورد. بلندا، میزان آب ، تداوم جریان آب، در دسترس بودن و نیز مناسب بودن زمینی که باید زیر آب برود، عواملی هستند که در مورد نیروگاه‌های آبی از اهمیت بسیار برخوردارند. حتی وجود یک رودخانه مرتفع دائمی پرآب ، سرمایه عظیمی به حساب می‌آید زیرا می‏توان در مسیر آن سدهای متعددی احداث کرد و برق بسیاری تولید نمود.

بیشترین نیروگاه‌های جهان آبی یا حرارتی هستند. انرژیهای نو و تجدیدپذیر ، حتی نیروگاه‌های آبی کوچک ، بحث جداگانه‏ای را می‏طلبند . مقصود از برق آبی دراین تقسیم‏بندی کلی ، نیروگاه‌های بزرگ آبی است. نیروگاه‌های حرارتی نیز همه سوختهای احتراق پذیر، فسیلی و هسته‏ای را شامل می‏شوند.

درواقع چیزی که مبنای طبقه‏بندی نیروگاه‌ها قرار می‏گیرد، نوع سوخت آنها نیست ، بلکه طراحی سیستم تولید برق نیروگاه مطرح است . یک نیروگاه بخار ممکن است با گاز، زغال سنگ یا سوخت‏های دیگر، و حتی با سوخت هسته‏ای کارکند . اما نحوه عملکرد آن با نیروگاه گازی متفاوت است و در نتیجه کاربرد آن نیز متفاوت خواهدبود.

گرچه سرمایه موردنیاز برای ظرفیت هر وات برق آبی ، بین یک تا ۵/۳ دلار تخمین زده شده است.اما هزینه‏های جاری برق ‏آبی بسیارناچیز است . مزیت دیگر این نیروگاه‌ها آن‏است که می‏توانند خیلی سریع شروع به‌کار کنند و یا به سهولت از مدار خارج شوند . بنابراین برای تولید در ساعات پیک بسیار مناسب هستند.

درمناطقي ازجهان كه رودخانه هاي پرآب دارند به كمك سدآب هارادرپس ارتفاعي محدود كرده وازريزش آب برروي پره هاي توربين انرژي الكتريكي توليد مي كنند كشورهاي شمال اروپا قسمت اعظم الكتريسيته خودرا ازآبشارها به دست مي آورند متأسفانه دركشورما چون كوه ها لخت (بدون درخت) هستند غالب سدهاي ساخته شده برروي رودخانه ها دراثرريزش كوه ها پرشده و بعداز مدتي غير قابل استفاده    مي شوند.

اینگونه مولدها در مناطقی که دارای آب جاری فراوان باشند بکار گرفته می گردد . متناسب با میزان آب جاری رودخانه در طول سال و حداقل و حداکثر دبی آب رودخانه ، سدی بر روی رودخانه احداث      می گردد و این سد توسط مجاری خاصی آب را از توربین عبور می دهد و محور آن را به گردش در     می آورد . این محور گردان به نوبه خود ژنراتوری را که با آن کوپله است به چرخش در می آورد و بدین

(۳)

ترتیب جریان الکتریسیته تولید می شود.

ظرفیت قابل بهره برداری لز تیرو گاههای آبی علاوه بر عامل نگهداری صحیح ، تابعی از میزان دبی رودخانه می باشد که آنهم متاثر از میزان ریزش باران است . ارتفاع موثر نیز عامل غیر قابل انکاری در این زمینه به شمار می آید . ظرفیت نیروگاههای آبی را سریعاَ ـ که از چند دقیقه تجاوز نمی کند ـ  می توان در اختیار شبکه قرار داد، در حالیکه این امر در مورد نیروگاههای حرارتی به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

از این نیروگاهها با توجه به میزان قدرت و انرژی قابل تولید و لزوم یا عدم لزوم و چگونگی کنترل آب برای مصارف کشاورزی ، صنعتی و شهری ، به عنوان مولد یکی از بارهای پایه ، میانی و یا پیک استفاده می گردد.

هزینه احداث اینگونه نیروگاهها در حدود هزار تا هزار و پانصد دلار به ازاء هر کیلو وات قدرت نصب شده می باشد ، لیکن به لحاظ ناچیز بودن هزینه های بهره برداری و نگهداری و تعمیرات ، هزینه تولید هر کیلو وات ساعت انرژی در این نوع نیروگاهها نصف هزینه تولید همین مقدار انرژی در نیروگاههای بخاری است .( با احتساب کلیه هزینه های تولید همچون هزینه استهلاک ، سود ، سوخت ، دستمزد و تعمیرات و … )

در اینجا شایسته است مقایسه ای اجمالی پیرامون نیروگاههای حرارتی و آبی صورت پذیرد :

۱ ـ  نیروگاههای آبی به سوخت فسیلی یا هسته ای نیاز نداشته و از اینرو با مشکل سوخت رسانی مواجه نمی باشند.

۲ ـ  هر چند که هزینه سرمایه گذاری اولیه در اینگونه نیروگاهها از نیروگاههای حرارتی بیشتر است ، لیکن نیروگاههای آبی بواسطه ایجاد دریاچه پشت سد ، کنترل سیلاب ، فراهم آوردن فضای سبز . مکانی برای استراحت و انجام تفریحات آبی و غیره موارد استفاده دیگری نیز در بر خواهند داشت .

۳ ـ  در یک ظرفیت مشخص ، زمان اجرای پروژه نیروگاه آبی معمولاً بیشتر از نیروگاههای بخاری    می باشد . علت این امر طولانی بودن فاز مطالعات هیدرولوژیکی می باشد .

۴ ـ عمر مفید نیروگاههای آبی ، بخصوص بخش تاسیسات مربوط به سد ، بیش از نیروگاههای حرارتی است .

۵ ـ  نگهداری و بکارگیری نیروگاههای آبی در مقایسه با نیروگاههای حرارتی به پرسنل کمتری نیاز دارد.

 

۳ ـ ۱ : دسته بندی نیروگاهها

۱ ـ ۳ ـ ۱ : دسته بندی براساس دبی آب رودخانه :

(۴)

الفـ : نیروگاههای بر روی رودخانه های بدون ذخیره سازی آب : هدف از این نیروگاهها ، استفاده حداکثر از آب است وباتوجه به دبی آب این رودخانه ها قدرت تولیذی این نیروگاهها کم می باشد . نمونه ای از این نیروگاهها به قدرت ۷۲ مگاوات ، بر روی رودخانه اوهایو در آمریکا است.

ب : نیروگاههای بر روی رودخانه های جاری با ذخیره سازی آب : این نوع نیروگاهها که همراه با ذخیره سازی آب می باشند ، تامین کننده تغییرات ساعتی بار در پستها هستند. نیروگاه آبی کاناوینگ به قدرت ۲۵۲ مگاوات و نیروگاه بندری سیف در آمریکا از این نوع هستند.

ج : نیروگاههای مخزنی : اکثر نیروگاههای آبی  دنیا از این نوع می باشند. در این نوع نیروگاهها ، آب به مقدار زیادی در پشت سد ذخیره می شود و در نتیجه این نیروگاهها را می توان بار پایه بار حداکثر شبکه مورد استفاده قرار داد. نیروگاههای دز و شهید عباسپور از این نوع نیروگاهها می باشد.

 

۲ ـ ۳ ـ ۱ : دسته بندی بر اساس نوع بار :

الف : نیروگاه بار پایه : این نوع نیروگاهها بار پایه شبکه را تامین می کند ودر نتیجه ، تقریبا یک بار ثابتی را تحت ضریب قدرت بالا تولید می کنند . این نوع نیروگاهها دارای ظرفیت تولیدی بالایی هستند. نیروگاههایی که بار پایه را تامین می کنند ، باید دارای هزینه تولیدی پایینی باشند . نیروگاههای احداثی برروی سدهای بدون مخزن وآبگیر از نوع نیروگاههای بار پایه هستند.

ب : نیروگاه بار حداکثر : این نیروگاه به منظور تامین بار حداکثر شبکه مورد استفاده قرار می گیرد . نیروگاههای احداثی بر روی سدهای با مخزن آبگیر از این نوع نیروگاهها هستند . این نیروگاهها در زمان غیر بار حداکثر ، آب را در پشت سدها ذخیره می کنند و در مواقع بار حداکثر ، از ذخیره آب استفاده       می کنند و بدین جهت ، عملکرد نیروگاه با ضریب قدرت کم همراه است.

ج :  نیروگاه تلمبه ذخیره ای : نیروگاه تلمبه ذخیره ای ، نوع خاصی از نیروگاههای بار حداکثر          می باشند . آب در این نیروگاهها در زمان غیر از بار حداکثر (که شبکه دارای انرژی الکتریکی بیشتر از انرژی مصرفی است) توسط پمپ هایی از مخازن پایین به سمت مخازن بالا منتقل می شود . آنگاه در مواقع بار حداکثر شبکه ، از انرژی پتانسیل آب های موجود در مخازن بالا ، به عنوان آب ورودی به توربین های نیروگاه تلمبه ذخیره ای استفاده وانرژی الکتریکی حاصل می شود.

 

۳ ـ ۳ ـ ۱ : دسته بندی بر اساس ارتفاع ریزش آب :

الف : نیروگاههای با ارتفاع کم آب : این نوع نیروگاهها ، دارای ارتفاع ریزش آب کمتر از ۳۰  متر   هستند. این ارتفاع  بیانگر  ارتفاع  ما  بین سطح آب پشت  سد و  سطح آب  خروجی از توربین است . این

(۵)

نیروگاهها نزدیک سد هستند و نیازی به مخزن ذخیره ندارند. نیمی از سد دارای دریچه های تخلیه آب مازاد نیروگاهها نزدیک سد هستند ونیازی به مخزن ذخیره ندارند . نیمی از سد دارای دریچه های تخلیه آب مازاد است و نیروگاه در جلوی نیمه دوم و یا در مسیر حرکت رودخانه قرار دارد . در این نوع رودخانه ها توربین های کاپلان و یا فرانسیس جریان مختلط به کار می رود.

ب : نبروگاه با ارتفاع متوسط آب : این نیروگاهها برای ارتفاع ریزش آب ۳۰ تا۳۰۰ متر به کار می روند. در این نیروگاهها از یک کانال باز ، آب پشت سد را از مخزن واز طریق لوله های مجاری آب به سمت توربین هدایت می کنند . توربین فرانسیس جریان شعاعی یا کاپلان در این نوع نیروگاهها مورد استفاده    قرار می گیرند.

ج : نیروگاه با ارتفاع آب زیاد : این نیروگاهها دارای ارتفاع ریزش آب بیش از ۳۰۰ متر هستند. کارهای عمرانی این نیروگاهها در حجم بسیار زیادی صورت می گیرد که از جمله ساخت سد ، مخازن ، تونل ها ، تانک های ذخیره  و مجاری آب است.

معمولا در ارتفاع ریزش آب کمتر از ۲۰۰ متر ، از توربین های فرانسیس ودر ارتفاع ریزش آب بیشتر از ۲۰۰ متر از توربین پلتون استفاده می شود.

 

۴ ـ ۱ : انتخاب مکان مناسب برای نیروگاههای آبی

 

یک نیروگاه برق آبی ، قسمت کوچکی از کل تجهیزات نصب شده بر روی یک رودخانه می باشد . به همین خاطر ، در انتخاب مکان یک نیروگاه آبی ، مسائل مهم مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها     عبارتند از :

۱ ـ دسترسی به آب : به منظور نصب یک سد ونیروگاه ، نیاز به جریان آب رودخانه می باشد . از این رودخانه اطلاعاتی از قبیل مقادیر حداقل ، حداکثر ومتوسط دبی وحجمی آب در دوره های متناوب مورد نظر مورد نیاز است . در تخمین آب دردسترس باید میزان آب بخار شده وآب های نشتی هم به حساب آورده شود.

۲ ـ  ذخیره آب : با توجه به تغییرات آب رودخانه ها ،باید مکان سد به گونه ای باشد که امکان ذخیره اب (برای استفاده در مواقعی که دبی حجمی آب کم می شود ) وجود داشته باشد.

۳ ـ ارتفاع آب در پشت سد ایجاد شده : با توجه به اینکه با افزایش ارتفاع موثر آب ، توانایی تولید انرژی الکتریکی افزایش می یابد در نتیجه ، میزان آب ذخیره شده کاهش پیدا می کند . بدین منظور باید  آب زیادی توسط مجاری آب و  توربین جابه جا گردد تا انرژی مورد نیاز تامین شود. لازم به ذکر است که

(۶)

ارتفاع آب بستگی به نقشه برداری ناحیه دارد.

۴ ـ  بررسی های زمین شناسی : این بررسی  ها به منظور یافتن پی های مناسب برای احداث سد ودیگر تجهیزات جانبی ، ایجاد مخزن آب به اندازه کافی و … لازم می باشد . همچنین زمین انتخاب شده نباید در مسیر گسل ها وزلزله ها باشد.

۵ ـ  میزان آلودگی آب : آلودگی آب باعث صدمه به تجهیزات فلزی درمسیر آب نیروگاه می شود . این مسئله می تواند عملکرد نیروگاه را غیر اقتصاذی ونا مطمئن سازد . در نتیجه مناسب است که در انتخاب مکان یک سد (برای احداث نیروگاه) به کیفیت آب رودخانه توجه شود تامشکلاتی را در عملکرد نیروگاه ایجاد ننماید.

۶ ـ  میزان رسوب گذاری رود : رسوبات ته نشین شده تدریجی آب رودخانه در پشت سد ، ظرفیت مخزن آب را کاهش می دهد. این رسوبات می تواند مشکلاتی  را برای پره های توربین ایجاد نماید . البته رسوبات منطقه جنگلی قابل صرف نظر کردن است. به عبارت دیگر ، در آن نواحی که در معرض      طوفان های شدید هستند وتوسط فضای سبز محافظت نشده اند ، رسوبات بسیار زیادی در مسیر رودخانه جمع می شود . در بیشتر حالات ،این فاکتور جوابگو خواهد بود و در غیر این صورت ،مکان در نظر گرفته شده مناسب نمی باشد.

۷ ـ  تاثیرات زیست محیطی : آب پشت سد ، مقدار بسیار زیادی از زمین ها ودهکده ها را زیر آب   می برد. به همین خاطر موقعیت مورد نظر باید محیطی امن ومناسب باشد تا مشکلاتی را از نظر بهداشتی ایجاد نکند وجنبه های فرهنگی تاریخی منطقه را حفظ کند.

۸ ـ  دسترسی به مکان مورد نظر : در موقعیت انتخاب شده برای ایجاد سد ونصب نیروگاه باید تجهیزات بسیار زیادی به مکان مورد نظر انتقال یابد. به همین منظور باید امکان دسترسی به آن توسط ایجاد جاده ها یا خطوط راه آهن وجود داشته باشد.

 

۵ ـ ۱ : انرژی آب

 

در یک تقسیم بندی کلی از انرژی آب به سه صورت استفاده می شود :

در حالت اول با احداث سد در یک مکان مناسب ، آب را در پشت آن ذخیره می کنند و بدین ترتیب انرژی پتانسیل آنرا افزایش می دهند . اگر آب پشت یک سد را به اجزاء یا المان های کوچکی با جرم m    ( با واحد کیلوگرم ) تقسیم کنیم انرژی پتانسیل هر المان بصورت m.g.h نشان داده می شود که در این رابطه g  شتاب ثقل زمین ( برابر با ۸۱/۹ متر بر مجذور ثانیه ) و h ارتفاع طی شده توسط آن المان در یک

(۷)

فرایند خروج از سیستم بر حسب متر است . بدیهی است که کل انرژی پتانسیل آب مجتمع در پشت یک سد ، از حاصل جمع انرژی پتانسیل این المان ها بدست می آید . بی شک هر چقدر ارتفاع آب پشت سد و یا حجم و ( در نتیجه جرم ) آن زیاد باشد می توان انرژی بیشتری از آن کسب نمود .

حالت دوم استفاده از خاصیت جاری بودن آنست . آب جاری دارای انرژی جنبشی بصورت است که در آن M جرم آب و V سرعت آب ( بر حسب متر بر ثانیه ) می باشد .

حالت سوم نیز تلیفیقی از دو حالت فوق است که نمونه بارز آنرا در سدهای کوچک و کم ارتفاع که در آنها آب دارای سرعت بالائی است ، می توان دید .

در هر سه حالت جهت استفاده از انرژی آب و انجام دادن کار توسط آن لازم است انرژی آب به انرژی جنبشی ( چه به فرم و چه به شکل ضربه m.v) تبدیل گردد. در سدهای مرتفع تاکید اصلی روی ضربه     ( سرعت ) است و در سدهای کم ارتفاع بیشتر عامل جرم مد نظر قرار می گیرد

 

فهرست منابع :

 

۱ ـ اسحاق ، آرون ، « نیروگاههای برق آبی » ، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی ( واحد تهران شمال ) ، تهران ، ۱۳۸۳ .

۲ ـ حامد ، م . ن . ، « نیروگاههای اتمی » ، انتشارات قلم ، تهران ، فروردین ۱۳۵۸ .

۳ ـ راز گردانی شراهی ، خدیجه ، « حفاظت محیط زیست » ، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی ( واحد تهران شمال ) ، تهران ، ۱۳۸۱ .

۴ ـ سالک ، حمود ، انرژی آب » ، نشر پیدایش ، تهران ، پاییز ۱۳۷۷ .

۵ ـ شمسائی ، ابولفضل ، « نیروگاههای برقابی » ، انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف ، تهران ، ۱۳۸۳ .

۶ ـ عباسپور ، مجید ، « نیروگاههای آبی » ، انتشارت دانشگاه آزاد اسلامی ( واحد جبوب تهران ) ، تهران ، خرداد ۱۳۶۶ .

۷ ـ فرزاد ، هومن ، « آفتاب و نیرو ـ نیروگاههای جدید خورشیدی (سولار هیدرژن ) » ، انتشارات سروش    ( صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ) ، تهران ، ۱۳۷۴ .

۸ ـ کحال زاده ، هادی ، « انرژی خورشیدی » ، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی ( واحد تهران مرکزی ) ،    تهران ، ۱۳۸۴ .

۹ ـ معتمدی ، اسفندیار ، « نیرو ، انرژی و منبع انرژی » ، انتشارات مدرسه ، تهران ، زمستان ۱۳۷۶ .

۱۰ ـ نور محمدی ، فریبا ، « آلودگی محیط زیست » ، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی ( واحد تهران شمال ) ، تهران ، ۱۳۸۰ .

۱۱ ـ نوروزی ، بابک ، « نیروگاههای برق آبی » ، ، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی ( واحد تهران شمال ) ، تهران ، ۱۳۷۹ .

 

فهرست مطالب

 

چکیده

فصل اول    : نیروگاههای آبی

 

۱ ـ ۱ : مقدمه        ۱

۲ ـ ۱ : نیروگاههای آبی       ۳

۳ ـ ۱ : دسته بندی نیروگاهها ۴

۱ ـ ۳ ـ ۱ : دسته بندی براساس دبی آب رودخانه          ۴

۲ ـ ۳ ـ ۱ : دسته بندی بر اساس نوع بار        ۵

۴ ـ ۱ : انتخاب مکان مناسب برای نیروگاههای آبی           ۶

۵ ـ ۱ : انرژی آب  ۷

۶ ـ ۱ : نیروگاه های آبی کوچک         ۸

۷ ـ ۱ : آب           ۹

 

فصل دوم    :  نیروگاههای اتمی

 

۱ ـ ۲ : مقدمه          ۱۱

۲ ـ ۲ :  اتم           ۱۱

۳ ـ ۲ : نیروگاه اتمی            ۱۲

۴ ـ ۲ : نيروگاه هاي اتمي     ۱۲

۵ ـ ۲ : نيروگاه متكي برپديده پيوست اتم ها         ۱۳

۱ ـ ۵ ـ ۲ : بمب هيدروژني            ۱۳

۲ ـ ۵ ـ ۲ : نيروگاه متكي برپيوست              ۱۳

 

۶ ـ ۲ : ساختار نیروگاه اتمی                ۱۴

۱ ـ ۶ ـ ۲ : ماده سوخت     ۱۴

۲ ـ ۶ ـ ۲ : نرم کننده‌ ها     ۱۴

۳ ـ ۶ ـ ۲ : میله‌های مهارکننده         ۱۴

۴ ـ ۶ ـ ۲ : مواد خنک کننده یا انتقال دهنده انرژی حرارتی          ۱۴

۷ ـ ۲ : طرز کار نیروگاه اتم  ۱۵

۸ ـ ۲ : مشخصات فنی نیروگاه             ۱۵

۱ ـ ۸ ـ ۲ : سوخت           ۱۵

۲ ـ ۸ ـ ۲ : آب                ۱۶

۳ ـ ۸ ـ ۲ : سیستم خنک کن             ۱۶

۹ ـ ۲ : سیستم تصفیه آب        ۱۶

۱ ـ ۹ ـ ۲ : سیستم تصفیه آب جهت برج خنک کن          ۱۶

۲ ـ ۹ ـ ۲ : سیستم تصفیه آب جهت تولید بخار               ۱۶

۱۰ ـ ۲ : بویلر        ۱۷

۱۱ ـ ۲ : توربین      ۱۷

۱۲ ـ ۲ : کندانسور               ۱۸

۱۳ ـ ۲ : ژنراتور    ۱۸

۱۴ ـ ۲ : ترانسفورمرها و تغذیه داخلی نیروگاه      ۱۸

۱ ـ ۱۴ ـ ۲ : ترانس اصلی              ۱۸

۲ ـ ۱۴ ـ ۲ : ترانس واحد               ۱۸

۳ ـ ۱۴ ـ ۲ : ترانس استارتینگ        ۱۹

۴ ـ ۱۴ ـ ۲ : ترانس تغذیه               ۱۹

۱۵ ـ ۲ : سیستم آتش نشانی    ۱۹

۱۶ ـ ۲ : رآکتور      ۱۹

۱۷ ـ ۲ : بقیه اجزای نیروگاه هسته ای   ۲۱

۱۸ ـ ۲ : رآکتورهای هسته ای طبیعی                ۲۱

۱۹ ـ ۲ : انواع رآکتورهای گرمایی        ۲۲

۱ ـ ۱۹ ـ ۲ : کند سازی با آب سبک               ۲۲

۲ ـ ۱۹ ـ ۲ : کند سازی با گرافیت    ۲۲

۳ ـ ۱۹ ـ ۲ :   کند کنندگی با آب سنگین         ۲۳

۲۰ ـ ۲ : رآکتور آب تحت فشار ،  PWR             ۲۳

۲۱ ـ ۲ : خنک کننده             ۲۳

۲۲ ـ ۲ : کند کننده                ۲۴

۲۳ ـ ۲ : رآکتور آب جوشان ، BWR      ۲۵

۲۴ ـ ۲ : رآکتور D2G           ۲۷

۲۵ ـ ۲ : انواع راکتور اتمی                ۲۸

۲۶ ـ ۲ : تاریخچه راکتور اتمی            ۲۸

۲۷ ـ ۲ : سهم برق هسته‌ای در تولید برق کشورها              ۲۹

۲۸ ـ ۲ : دیدگاههای اقتصادی و زیست محیطی برق هسته‌ای             ۳۰

۲۹ ـ ۲ : دیدگاه اقتصادی استفاده از برق هسته‌ای               ۳۰

۳۰ ـ ۲ : دیدگاه زیست محیطی استفاده از برق هسته‌ای       ۳۱

۳۱ ـ ۲ : مقایسه هزینه‌های اجتماعی تولید برق در نیروگاههای فسیلی و اتمی   ۳۲

 

فصل سوم   : نیروگاههای بادی

 

۱ ـ ۳ : دید کلی       ۳۵

۲ ـ ۳ : تاریخچه      ۳۵

۳ ـ ۳ : نیروگاه بادی                ۳۶

۴ ـ ۳ : شرايط راه اندازي و توليد          ۳۷

۵ ـ ۳ : پره ها         ۳۸

۶ ـ ۳ : توربینهای بادی کوچک            ۴۰

۷ ـ ۳ : توربینهای بادی متوسط            ۴۰

۸ ـ۳ : توربینهای بادی بزرگ ( مزارع بادی)      ۴۰

۹ ـ ۳ : توبین های بادی         ۴۱

۱۰ ـ ۳ : توربينهاي بادي چگونه كار مي كنند ؟    ۴۱

۱۱ ـ ۳ : اجزای داخلی توربين های بادي             ۴۲

۱ ـ ۱۱ ـ ۳ : باد سنج         ۴۲

۲ ـ ۱۱ ـ ۳ : پره ها          ۴۳

۳ ـ ۱۱ ـ ۳ : ترمز           ۴۳

۴ ـ ۱۱ ـ ۳ : كنترولر         ۴۳

۵ ـ ۱۱ ـ ۳ : گيربكس        ۴۳

۶ ـ ۱۱ ـ ۳ : ژنراتور         ۴۳

۷ ـ ۱۱ ـ ۳ :  شفت با سرعت بالا      ۴۳

۸ ـ ۱۱ ـ ۳ : شفت با سرعت پايين    ۴۴

۹ ـ ۱۱ ـ ۳ : روتور          ۴۴

۱۰ ـ ۱۱ ـ ۳ : برج           ۴۴

۱۱ ـ ۱۱ ـ ۳ : جهت باد    ۴۴

۱۲ ـ ۱۱ ـ ۳ : باد نما       ۴۴

۱۳ ـ ۱۱ ـ ۳  : درايو انحراف          ۴۴

۱۴ ـ ۱۱ ـ ۳ :  موتور انحراف         ۴۴

۱۲ ـ ۳ : فن آوری تولید برق از باد       ۴۵

۱۳ ـ ۳ : طراحی میادین بادخیز            ۴۶

۱۴ ـ ۳ : رشد رواج انرژی باد در سطح بین المللی             ۴۷

۱۵ ـ ۳ : نیروگاه های دریایی               ۴۷

۱۶ ـ ۳ : انرژی باد               ۴۹

۱۷ ـ ۳ : انرژی امواج          ۵۰

۱۸ ـ ۳ : آلودگی صوتی         ۵۰

۱۹ ـ ۳ : باد مخرب است یا مفید؟          ۵۰

۲۰ ـ ۳ : مزایای انرژی بادی               ۵۰

۲۱ ـ ۳ : ناکار آمدیهای انرژی بادی       ۵۱

۲۲ ـ ۳ : نیروگاه ساحلی         ۵۱

۲۳ ـ ۳ : نیروگاههای جدید بادی           ۵۱

۲۴ ـ ۳ : نیروگاه بادی در آسمان            ۵۲

۲۵ ـ ۳ : محاسبه سرعت میانگین باد       ۵۲

۲۶ ـ ۳ : مسائل اقتصادی ماشینهای بادی             ۵۳

۲۷ ـ ۳ : کابل های نیروگاه های بادی وخاص       ۵۵

۱ ـ ۲۷ ـ ۳ : مشخصات فنی           ۵۵

۲ ـ ۲۷ ـ ۳ : دمای کاربردی            ۵۶

۳ ـ ۲۷ ـ ۳ : ساختمان کابل             ۵۶

۴ ـ ۲۷ ـ ۳ : مواردکاربرد               ۵۶

 

فصل چهارم  : نیروگاههای بخاری

 

۱ ـ ۴ : مقدمه          ۵۹

۲ ـ ۴ :  نيروگاه حرارتي         ۵۹

۳ ـ ۴ : نیروگاه های بخاری    ۵۹

۴ ـ ۴ : تقسیم بندی نیروگاه های بخار                 ۶۰

۱ ـ ۴ ـ ۴ : در توربین های از نوع فشار ثابت               ۶۰

۲ ـ ۴ ـ ۴ : در توربین های از نوع فشار متغیر              ۶۰

۵ ـ ۴ : آلودگی حرارتی          ۶۱

۶ ـ ۴ : زباله          ۶۲

 

فصل پنجم  : نیروگاههای خورشیدی

۱ ـ ۵ : مقدمه          ۶۴

۲ ـ ۵ : انرژی خورشیدی       ۶۴

۳ ـ ۵ : خورشید چیست؟         ۶۵

۴ ـ ۵ : منبع انرژی خورشیدی             ۶۶

۵ ـ ۵ : کاربردهای نیروگاهی خورشیدی             ۶۷

۶ ـ ۵ : انرژی خورشیدی و سلولهای خورشیدی                ۶۸

۷ ـ ۵ : مصارف انرژی خورشیدی        ۶۹

۸  ـ ۵ : طریقه دریافت الکتریسیته از انرژی خورشیدی       ۶۹

۱ ـ ۸ ـ ۵ : نیروگاه های حرارتی     .  ۶۹

۲ ـ ۸ ـ ۵ :  اثر فتوولتایی               ۶۹

۹ ـ ۵ : اساس کار سلولهای خورشیدی     ۷۰

۱۰ ـ ۵ : کاربردهای سلولهای خوشیدی               ۷۰

۱۱ ـ ۵ : غنی¬سازی ايزوتوپی            ۷۲

۱۲ ـ ۵ : سانتريفوژ گازي      ۷۳

۱۳ ـ ۵ : روش¬های غنی سازی          ۷۷

۱۴ ـ ۵ : نگاه اجمالی به انرژی خورشیدی           ۷۷

۱۵ ـ ۵ : سیر تحولی و رشد                ۷۷

۱۶ ـ ۵ : تهیه باتری خورشیدی            ۷۸

۱۷ ـ ۵ : کاهش هزینه ساخت               ۷۸

۱۸ ـ ۵ : استفاده از مواد در باتری خورشیدی        ۷۸

۱۹ ـ ۵ : خورشید فوتو ولتایی در باتری خورشیدی CdTe                ۷۹

۲۰ ـ ۵ : مزیت یا بازده باتریهای خورشیدی         ۸۰

 

فصل ششم    : نیروگاههای زمین گرمایی

 

۱ ـ ۶ : انرژی زمین گرمایی چیست       ۸۲

۲ ـ ۶ : تاریخچه      ۸۲

۳ ـ ۶ : نشانه های انرژی زمین گرمایی              ۸۲

۴ ـ ۶ : موارد كاربرد انرژی زمین گرمایی           ۸۳

۵ ـ ۶ : تولید برق     ۸۳

۱ ـ ۵ ـ ۶ : چرخه تبخیر آنی           ۸۴

۲ ـ ۵ ـ ۶ :  چرخه دومداره             ۸۴

۶ ـ ۶ : كاربرد مستقیم            ۸۴

۷ ـ ۶ : گرمایش ساختمان ها                 ۸۵

۸ ـ ۶ : كشاورزی                ۸۵

۹ ـ ۶ : دامپروری                ۸۶

۱۰ ـ ۶ : كاربردهای صنعتی               ۸۶

۱۱ ـ ۶ : درمان بیماری ها      ۸۷

۱۲ ـ ۶ : ذوب برف جاده ها                ۸۷

۱۳ ـ ۶ : مزیت های كاربرد انرژی زمین گرمایی               ۸۸

۱ ـ ۱۳ ـ ۶ : مزیت های زیست محیطی كاربرد انرژی زمین گرمایی           ۸۸

۲ ـ ۱۳ ـ ۶ : مزایای كاربردی          ۸۸

۱۴ ـ ۶ : سنگ مخزن براي بخار          ۸۹

۱۵ ـ ۶ : انواع مخزن های زمین گرمایی             ۹۰

۱ ـ ۱۵ ـ ۶  : مخزن های گرمابی      ۹۰

۲ ـ ۱۵ ـ ۶ :  مخزن های سنگ داغ خشک      ۹۰

۳ ـ ۱۵ ـ ۶  : مخزن های تحت فشار              ۹۱

۴ ـ ۱۵ ـ ۶  : مخزن های ماگمایی         ۹۱

۱۶ ـ ۶ : ذخایر هیدروترمال                ۹۲

۱۷ ـ ۶ : استفاده از انرژی ژئوترمال چشمه آب گرم برای تولید اسید بوریک      ۹۲

۱۸ ـ ۶ : استفاده از آب گرم و نیروی بخار           ۹۲

۱۹ ـ ۶ : استفاده از انرژی ژئوترمال برای تولید الکتریسیته              ۹۳

۲۰ ـ ۶ : سنگهای داغ و خشک            ۹۳

۲۱ ـ ۶ : ذخایر ماگمایی          ۹۴

۲۲ ـ ۶ : نیروگاه زمین گرمایی تبخیر آنی            ۹۵

۲۳ ـ ۶ : نیروگاه زمین گرمایی با چرخه دو مداره (باینری)                ۹۵

۲۴ ـ ۶ : انرژی گرمایی زمین               ۹۶

۲۵ ـ ۶ : فناوری انرژی زمین گرمایی   ۹۶

۲۶ ـ ۶ : گرمای ذخیره شده در زمین      ۹۷

۲۷ ـ ۶ : نیروگاه های برق زمین گرمایی            ۹۸

۲۸ ـ ۶ : هسته بیرونی          ۹۹

۲۹ ـ ۶ : منشأ میدان مغناطیسی زمین    ۱۰۰

۳۰ ـ ۶ : عناصر موجود در هسته       ۱۰۰

۳۱ ـ ۶ : انرژی زمین گرمایی و كاربردهای آن    ۱۰۲

۳۲ ـ ۶ : انرژی زمین گرمایی              ۱۰۳

۳۳ ـ ۶ : استفاده از انرژی زمین گرمایی در دنیای امروز    ۱۰۵

۳۴ ـ ۶ : الکتریسیته (برق) زمین گرمایی            ۱۰۶

۳۵ ـ ۶ : پمپاژ گرمای حاصل از منابع زیرزمینی               ۱۰۸

۳۶ ـ ۶ : میدان مغناطیسی سپر دفاعی نامرئی       ۱۰۹

۳۷ ـ ۶ : مشخصات میدان مغناطیسی زمین          ۱۱۰

۳۸ ـ ۶ : مختصات قطبین زمین            ۱۱۰

۳۹ ـ ۶ : تغییرات میدان مغناطیسی زمین             ۱۱۰

۱ ـ ۳۹ ـ ۶ : تغییرات با زمان تناوب طولانی                ۱۱۰

۲ ـ ۳۹ ـ ۶ : تغییرات قرنی             ۱۱۱

۳ ـ ۳۹ ـ ۶ : تغییرات روزانه          ۱۱۱

۴ ـ ۳۹ ـ ۶ : تغییرات ناگهانی          ۱۱۱

۴۰ ـ ۶ : منشا میدان مغناطیسی زمین                 ۱۱۲

۴۱ ـ ۶ : خواص فیزیکی زمین            ۱۱۲

۱ ـ ۴۱ ـ ۶ : چگالی زمین               ۱۱۲

۲ ـ ۴۱ ـ ۶ : فشار درونی زمین        ۱۱۳

۳ ـ ۴۱ ـ ۶ : درجه حرارت زمین      ۱۱۳

۴۲ ـ ۶ : مغناطیس زمین         ۱۱۴

 

فصل هفتم   :  نیروگاههای گازی

 

۱ ـ ۷ : گاز            ۱۱۶

۲ ـ ۷ : نیروگاه گازی             ۱۱۶

۳ ـ ۷ : آلاینده های گازی         ۱۱۷

۴ ـ ۷ : نتیجه گیری و پیشنهادات           ۱۱۹

فهرست منابع          ۱۲۰

 

فهرست شکلها

 

شکل۱ : تصویری از بک مولد آبی         ۸

شکل۲ : نمايي از نيروگاه بادی منجيل                ۴۰

شکل۳ : نمائي از مزرعه بادي mw  ۹۰  ( منجيل ـ رودبار ـ  هرزويل)            ۴۱

شکل ۴ : نمونه از کابل نیروگاهها         ۵۷

شکل ۵ :  نمايي از يك نيروگاه فتوولتاييك            ۶۷

شکل ۶ : نیروگاه زمين گرمايي مشكين شهر         ۹۴

شکل ۷ : تخم مرغ آبزی         ۱۰۳

شکل ۸ : درجه حرارت سنگ              ۱۰۴

شکل ۹ : چشمه آب گرم کالیفرنیا           ۱۰۵

شکل ۱۰ : استفاده از انرژی زمین گرمایی کالیفرنیا             ۱۰۵

شکل ۱۱ : نواحی ااکتریسیته (برق)  زمین گرمایی کالیفرنیا             ۱۰۶

شکل۱۲  : لوله های یک نیروگاه زمین گرمایی در ایالت کالیفرنیا        ۱۰۸

 

فهرست  جداول

 

جدول ۱ : میانگین سرعت باد و چگالی توان باد در دراز مدت            ۵۵

جدول ۲ :  توليدات کابل          ۵۷

جدول ۳ : انرژی زمین گرمایی ذخیره شده و انرژی مصرفی جهان      ۹۷

جدول ۴ :  میزان برق حاصل از انرژی های تجدید پذیر      ۹۹

 

قیمت فایل : رایگان

دسته بندی : تاريخ : ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :