ارس فایل » کارآموزی برق سد سیمره
ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود. (ادگار‌ آلن‌پو)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : کارآموزی تعداد صفحات : 89 حجم فایل (مگابایت) : 0.2 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">کارآموزی برق سد سیمره</span>

کارآموزی برق سد سیمره

 

فصل دوم

 

انواع نیروگاه ها

نیروگاههای جزر و مدی

این نیروگاهها از انرژی نهفته شده در جزر و مد استفاده می‌کنند، این انرژی عبارت است از انرژی پتانسیل (انرژی نهان یا ساکن) حاصل از جابجایی عمودی توده آب ساکن و یا انرژی جنبشی وابسته به شدت جریان (انرژی جریان جزر و مدی) که هر به دلیل پدیده جزر و مد که خود ناشی از نیروهای گرانشی (جاذبه) ماه و خورشید می‌باشند، بوجود می‌آید. در بعضی از انواع این نیروگاههای از جریان آب هم در جزر و هم در مد استفاده می‌نمایند.

توليد الكتريسيته با كمك نيروى جزر و مد انرژى پايان ناپذير نيروگاه هاى توليد الكتريسيته در اعماق آب درياها با استفاده از قدرت جزر و مد مى توانند كمكى براى مسئله انرژى جامعه بشرى باشند. نخستين پروژه از اين نمونه با يك سيستم نوين، در حال حاضر مشغول به كار است.

پره هاى ۱۱ مترى يك توربين زير آبى به آرامى و بدون سر و صدا در حال گردشند. اين نخستين پروژه توليد الكتريسيته از نيروى جزر و مد در عمق درياست كه به شيوه اى نوين به كار گرفته شده است. توربين هاى توليد انرژى، كه در عمق ۲۰مترى در فاصله ۲ كيلومترى ساحل «دوون» واقع در جنوب غربى انگليس كار مى كنند حاصل ۴سال تلاش مهندسان و كارشناسان دانشگاه كاسل آلمان است. اين تنها نيروى جزر و مد است كه پروانه هاى عظيم اين توربين هاى زيرآبى، با نام «جريان دريايى» را به چرخش درمى آورد. اين توربين ها، برخلاف توربين هاى بادى كه وابسته به شرايط آب و هوايى هستند مى توانند در اعماق دريا و به دور از تغيير و تحولات جوى به طور دائم به كار خود ادامه داده و به توليد الكتريسيته بپردازند.

در واقع، اينجا، صحبت از يك منبع انرژى پايان ناپذير است. البته بايد خاطرنشان شد كه استفاده از اين نيرو، ايده جديدى نيست. در قرن يازدهم ميلادى نيز آسيابان هاى سواحل ولز، سنگ هاى آسياب خود را با كمك نيروى جزر و مد به كار مى انداختند و بر همين اساس هم يك نيروگاه بهره بردارى از قدرت جزر و مد در «سانت متلو»ى فرانسه از ۳۵ سال پيش تاكنون به كار مشغول است. اما از اين روش، تنها در شمار اندكى از سواحل جهان مى توان استفاده كرد. يعنى در سواحلى كه تفاوت ارتفاع سطح آب، در حين جزر و مد بيش از چندين متر است.

توربين موسوم به «جريان دريايى» نيز، از اين تفاوت ارتفاع استفاده مى كند. اما كار اين توربين، بر اصل ديگرى استوار است. اين چرخ آسياب زير دريايى، مانند نمونه هايى كه قبلاً از آنها ياد كرديم از نيروهاى عمودى بالا و پائين رفتن سطح آب استفاده نمى كند بلكه از جريان هاى افقى اى بهره مى گيرد كه بر اثر جزر و مد به وجود مى آيند. به همين دليل اين توربين جديد مى تواند در مكان هاى ديگر با ميزان كمتر جزر و مد نيز به كار گرفته شود            .

از مزيت هاى ديگر اين توربين ها مى توان به اين نكته اشاره كرد كه براى به حركت درآوردن اين توربين ها نيروى زيادى لازم نبوده و اين توربين ها قادرند با سرعت هاى بسيار پائين نيز به حركت درآيند. ميزان كار مفيد به دست آمده از اين توربين ها ۲ برابر ميزان كار مفيد توربين هاى بادى بر روى زمين است چرا كه جرم حجمى آب ۷۰۰ بار بيشتر از جرم حجمى هواست و به همين علت نيروهاى انتقال يافته بزرگتر هستند. بايد يادآورى كنيم كه توربين «جريان دريايى» هنوز به صورت آزمايشى و با ميزان توليد حداكثر ۳۰۰ كيلووات كار مى كند اما قرار است به زودى توربين ديگرى به كار گرفته شود كه حداقل ۲ برابر توربين كنونى است.

متخصصان امر، تنها در اروپا ۱۰۰ محل را شناسايى كرده اند كه مى توان در آنها با كمك نيروى جريان هاى دريايى، اختلاف ارتفاع سطح آب در هنگام جزر و مد و امواج، جمعاً ۱۲ هزار مگاوات الكتريسيته توليد كرد: يعنى به ميزان ۱۰ نيروگاه بزرگ اتمى. انرژى توليد شده ۱۵ تا ۲۰ درصد انرژى مورد نياز كشورهاى اروپايى است.

 

منابع

 

http://www.eca.ir/forum2/index.php

http://www.it30t.com/forumdisplay.php?fid=4

http.//www.plats.com

http://www.radbooof.blogfa.com/

http:// www.power-factor.blogfa.com/

http:// www.news.tavanir.org.ir/

http://www.otherpower.com/otherpower_wind.html

http://daneshnameh.roshd.ir/

http://daneshnameh.roshd.ir/

www.Rosht.Com

www.sharghnewspaper.com

http://www.irmicro.com/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=46

قدرت‌ا.حيدري‌، كتاب‌ طراحي‌ الكتريكي‌خطوط انتقال‌ نيرو، انتشارات‌ تابش‌ برق‌،شركت‌ برق‌ منطقه‌اي‌ تهران‌، بهمن‌ ۱۳۷۹٫

قدرت‌ا.حيدري‌، >نقش‌ قيمت‌ زمين‌ درآرايش‌ هاديها، شكل‌ برجها و ولتاژ خطوطانتقال‌ نيرو

۳- P.P.Rawliey,”Transmission anddistribution”,Katson Publishing Ho-use, Second edition, June 1982,India.

۴- Transmission Line referencebook, 345KV and above, ElectricPower Research Institute (EPRI)second edition , 1982, Palo Alto,California, USA.

۵- Turan Gonen, “Modern PowerSystem Analysis”, A.Willey- Inte-rnational Publication , John Wileyand Sons, 1987.

۶- A.J.Pansini, “Basics of ElectricalPowr Transmission”,by Prentice Hall,Inc., Englewood Cliffs, New Jersy,1990.

۷- Proceeding of Compact trans-mission Line, CIGRE symposium,Lenningrad-Russia, 1991.

۸- Gh.Heidari, M.Heidari, “Effect ofLand price on transmission linedesign”, CIGRE, Paris, Sept.2002.

 

فهرست

 

تقدیر و تشکر

فصل اول

آشنایی با مکان کار آموزی .. ۱

فصل دوم

انواع نیروگاه ها .. ۱۵

فصل سوم

سیستم های قدرت .. ۵۵

فصل چهارم

پست ها .. ۸۴

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۶ مهر ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :