ارس فایل » کارآموزی شرکت پارس خودرو
اگر زمانی دراز به اعماق نگاه کنی آنگاه اعماق هم به درون تو نظر می‌اندازند. (نیچه)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : کارآموزی تعداد صفحات : 43 حجم فایل (مگابایت) : 0.74 فرمت فایل : ورد نرم افزارهای مورد نیاز : Microsoft office
<span itemprop="name">کارآموزی شرکت پارس خودرو</span>

کارآموزی شرکت پارس خودرو

 

فصل اول

 

تاريخچه شركت پارس خودرو

اين شركت در سال ۱۳۳۵ با نام شركت جيپ تأسيس گرديده و عمدتاً در رابطه با واردات و فروش اتومبيلهاي جيپ ويليز و قطعات يدكي آنها فعاليت داشت. در سال ۱۳۳۸ شركت جيپ، كارخانه‌اي در جاده مخصوص كرج (محل كنوني پارس خودرو) احداث و مونتاژ انواع اتومبيلهاي جيپ در ايران را آغاز نمود و به دنبال احداث سالنهاي پرس و ساخت قطعات و توسعه عمليات در سال ۱۳۴۵، توليد اتومبيلهاي آريا، شاهين (رامبلر) به محصولات قبلي اضافه گرديد. در تاريخ ۴/۲/۱۳۵۲ شركت موتور جك (سهام خاص) از طريق انتقال دارائيها و تعهدات شركت جيپ تأسيس و به ثبت رسيد. و در تاريخ ۸/۲/۱۳۵۲ بر طبق مصوبه مجمع عمومي فوق‌العاده اين شركت به فروش ۴۵% از سهام خود به شركت جنرال موتورز آمريكا، به شركت جنرال موتورز ايران تغيير نام داد و نام آن به شركت جنرال موتورز ايران (سهام خاص) تغيير يافت. به دنبال پيروزي شكوهمند اسلامي و به استناد موافقت نامه شماره ۱۶۲۳۱ مورخ ۳۰/۸/۱۳۵۹ سازمان صنايع ملي ايران نام شركت به، شركت خودروسازي ايران (سهام خاص) تغيير يافت و در نهايت به استناد موافق نامه شماره ۱۸۵۳۲ مورخ ۱۳/۱۰/۱۳۵۹ نام آن به شركت پارس خودرو (سهام خاص) تغيير نمود.

شركت پارس خودرو بر اساس صورتجلسه مجمع فوق‌العاده مورخ ۲۶/۱/۱۳۷۱ و با استناد به ماده ۲۷۸ قانون تجارت، از سهام خاص به سهام عام تبديل گرديد و اساسنامه جديد شركت مشتمل بر ۸۰ ماده و ۱۵ تبصره مورد تصويب قرار گرفت و جايگزين اساسنامه قبلي گرديد. موضوع فعاليت شركت طبق ماده ۳ ، اساسنامه ساخت و مونتاژ انواع وسائط نقليه موتوري و انجام فعاليتهاي بازرگاني در رابطه با واردات و فروش خودروهاي توليدي و قطعات يدكي آنها اعلام شد.

كارخانجات جيپ (جنرال موتورز ايران) متعاقباً ضمن ادامه توليد انواع جيپ، به جاي سواريهاي آريا و شاهين كه توليد آنها تا سال ۱۳۵۱ ادامه داشت، توليد مدل سواري اپل به نام شورلت ايران ۲۵۰۰ و  ۲۸۰۰ و رويال را در سالن سواري آغاز و تا سال ۱۳۵۵ ادامه داد و پس از آن با توليد انواع سواريهاي شورلت نوا و بيوك و نيز كاديلاك سويل نسبت به جايگزيني اتومبيلهاي اپل اقدام نمود. كه توليد اين سواريها نيز به دليل قطع رابطه با آمريكا در سال ۱۳۶۱ خاتمه يافت. در سال ۱۳۶۴ توليد ۷۲۰۰ دستگاه قطعات منفصله اتومبيل شورلت نوا و بيوك حاصل از شكايت ايران، مجدداً آغاز گرديد و پس از پايان يافتن توليدات مذكور، پروژه نيسان جايگزين آن شد. به دليل قطع رابطه با شركت جنرال موتورز آمريكا در سال ۱۳۵۹ و به منظور ادامه فعاليت شركت، توليد جيپهاي توسن با قطعات منفصله هندي دريافتي از شركت ماهيندرا آغاز و به دليل كيفيت پايين موتور و گيربكس آنها و مذاكرات با شركت ماهيندرا در سال ۱۳۶۴، موتور و گيربكس آنها از طريق شركت ميتسوبيشي ژاپن جايگزين گرديد. علاوه بر توليدات فوق از سال ۱۳۶۳ توليد جيپ لندرور (اسپانيايي) آغاز و تا سال ۱۳۶۷ ادامه داشت. در سال ۱۳۶۴ قراردادي فيمابين شركت نيسان موتور ژاپن و سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران منعقد گرديده و شركت پارس خودرو به عنوان مجري بخشي از طرح تعيين گرديد. توليد اتومبيلهاي نيسان پاترول (دو درب، چهار درب، وانت) از بهمن ماه ۱۳۶۵ آغاز گرديده و با اعمال تغييرات از سوي واحد دو مدل ديگر (آمبولانس و پولرساني) براساس مدل پايه چهار درب طراحي و بترتيب در سالهاي ۱۳۶۶ و ۱۳۶۸ به توليدات افزوده شد.

در سال ۱۳۶۸ با تلاش واحدهاي مهندسي محصول و ابزار اصلاحاتي بر روي بدنه و ساير قطعات جيپ شهباز بعمل آمد كه در نتيجه جيپ صحرا با كيفيت و قابليتهاي بهتري به توليد انبوه رسيد. همچنين در پايان سال ۱۳۷۴ شركت نسبت به انعقاد قرارداد انتقال خطوط توليد خودرو و سواري سپند (رنو ۵) از شتاب خودرو (وابسته به سايپا) اقدام نمود كه هم اكنون توليد اين خودرو در شركت متوقف شده است. در سال ۱۳۷۳ با عنايت به تاريخ خاتمه توليد پاترول ۶ سيلندر در پايان سال ۱۹۹۵ ميلادي و نيسان پاترول ۴ سيلندر در پايان سال ۱۹۹۷ ميلادي در كمپاني نيسان، اقداماتي از جنب شركت جهت توليد داخلي خودرو دو ديفرانسيل VAN (بهبود يافته) از طريق انعقاد قرارداد با شركت تحقيقات و نوآوري صنايع خودرو مقرر گرديد، و توليد ون بهبود يافته از سال ۱۳۷۹ مطابق برنامه خودكفايي و سازماندهي ساخت كشور يا ۹۰% خود اتكايي آغاز گرديد كه هم اكنون نيز توليد اين خودرو متوقف شده است. در اواخر سال ۷۸، در پي عرضه سهام شركت در بازار بورس توسط سازمان گسترش صنايع و نوسازي ايران، سايپا موفق شد ۵۱% از سهام شركت را خريداري نمايد.

از جمله پروژه‌هاي تحقيقاتي- مطالعاتي انجام پديرفته در اين سال بررسي و امكان سنجي مونتاژ خودرو و سواري سيتروئن در پارس خودرو بود كه با عنايت به ظرفيت خالي كارخانه و بازار بالقوه خودرو سواري در كشور موجب گرديد شركت پارس خودرو نسبت به انعقاد قرارداد انتقال خطوط توليد خودرو سواري سپند از شركت سايپا و خريد كليه قالبها و فيكسچرها و قطعات منفصله موجود و انتقال قراردادهاي ساخت قطعات مربوطه اقدام نمايد.

اين شركت داراي ۲۳۹۶ نفر پرسنل مي‌باشد كه ۸۸۵ نفر كارمند، حدود ۱۵۰۰ نفر كاگر مي‌باشد.

كه از اين تعداد ۹۹۵ نفر در بخش توليد و ۸۹۱ نفر در بخش پشتيباني و خدمات و ۵۱۰ نفر در بخش اداري مشغول به خدمت مي‌باشند. از مجموع پرسنل فوق ۱۳۷ نفر داراي مدرك ليسانس و بالاتر، ۳۵۵ نفر ديپلم و فوق‌ديپلم و ۱۹۰۴ نفر زير ديپلم مي‌باشند.

براساس چارت سازماني، اين شركت داراي هفت معاونت شامل: معاونت اجرائي، معاونت اداري، معاونت بازرگاني، معاونت ساخت، معاونت مالي، معاونت خدماتي، معاونت فني و مديريت مي‌باشد. قسمتي كه تحت نظارت مديريت مي‌باشد مهندسي توليد است كه كار آن يك كار نظارتي است، مهندسي توليد از سه قسمت بدنه، شاسي، و پارسس (P ROCESS) تشكيل شده كه هر يك اهداف و وظيفه خاص خود را دارند. اين شركت داراي سالنهاي پرس، ساخت بدنه، سالن قطعات، صافكاري جيپ، سالن مونتاژ ۱ (سپند و PK)، سالن مونتاژ ۲ (نيسان پاترول، آمبولانس، سافاري، سرانزا، رونيز، پيكاپ، پولرسان) مي‌باشد.

 

۱-۲ توليدات شركت از بدو تأسيس

 

توليدات پارس خودرو از بدو تأسيس تا سال ۸۴ را مي‌توان به گروه‌هاي زير تقسيم‌بندي كرد:

۱-انواع مدل جيپ در مدلهاي شهباز، توسن، صحرا، لندرور

۲-انواع مدل استيشن در مدلهاي آهو، نيسان پاترول، آمبولانس، پولرساني، سرانزا، رونيز و پاريز كه در آذرماه توليد آن شروع مي‌شود.

۳-انواع سواري در مدلهاي آريا، شاهين، شورلت (مدل ۲۵۰۰ و ۲۸۰۰ و رويال)، سپند، PK.

۴-انواع وانت در مدلهاي شورلت، سيمرغ، نيسان پاترول، پيكاپ

خودرويي كه در حال حاضر در اين شركت در حال توليد است، سرانزا مي‌باشد. سرانزا خودرويي است كه تلفيقي از طراحي كارخانه نيسان ژاپن و تايرونگ (THAIRUNG) تايلند مي‌باشد. در واقع مي‌توان بدنه سرانزا را به دو بخش تقسيم كرد، ستون جلوي خودرو همانند پيكاپ تك كابين است به همين دليل از موتور پيكاپ و درهاي جلو آن كه ساخت كارخانه نيسان است، استفاده شده است. اما ستون عقب سرانزا ساخت تايلند مي‌باشد، از اين رو درهاي عقب، برف‌پاك‌كن عقب، شيشه شور عقب، كولر عقب، و كليه قطعات كه در قسمت انتهايي خودرو به كار برده مي‌شوند از كشور تايلند وارد مي‌شوند.

در اين گزارش سعي شده است كه در زمينه سيستمهاي برقي اين خودرو و اطلاعات مفيدي ارائه شود. مطالب مربوطه به تجهيزات برقي سرانزا را به طور جزء به جزء در فصل بعد بررسي مي‌كنيم.

 

منابع و مراجع:

 

سيستم‌هاي برقي و الكترونيكي اتومبيل

تأليف: تام دنتون

ترجمه: محمد رضا افضلي

اصول مهندسي الكترونيك خودرو

تأليف: مهندس علي اصغر شريفي

اصول مهندسي برق اتومبيل

ترجمه محمد نصرالله زاده

مربوطه به پيكاپ                   SERVIC MANUAL D22

 

فهرست مطالب

 

فصل اول: شركت پارس خودرو

۱-۱ تاريخچه شركت پارس خودرو .    ۱

۱-۲ توليدات شركت از بدو تأسيس .    ۶

فصل دوم: برق خودرو

۲-۱ مقدمه: روند توليد برق در خودرو .           ۸

۲-۲ باتري .         ۹

۲-۳ دينام .           ۱۰

۲-۴ استارت .       ۱۳

۲-۵ سيستم جرقه‌زني .        ۱۴

۲-۵-۱ طرز كار سيستم جرقه زني .    ۱۵

۲-۵-۲ اجزاي سيستم جرقه زني .       ۱۶

۲-۵-۲-۱ شمع .    ۱۶

۲-۵-۲-۲ كويل .   ۱۷

۲-۵-۲-۳ دلكو  .   ۱۸

۲-۶ سيستم تزريق سوخت .  ۲۱

۲-۶-۱ سنسورها .  ۲۳

۲-۶-۱-۱ سنسور ميل بادامك .           ۲۳

۲-۶-۱-۲ سنسور جريان هوا .           ۲۴

۲-۶-۱-۳ سنسور دماي آب موتور .     ۲۵

۲-۶-۱-۴ سنسور ضربه .    ۲۵

۲-۶-۱-۵ سنسور وضعيت دريچه گاز .            ۲۵

۲-۶-۱-۶ سنسور دور موتور .          ۲۶

۲-۶-۱-۷ سنسور اكسيژن.    ۲۶

عنوان     صفحه

۲-۶-۲ انواع سيستمهاي سوخت انژكتور .         ۲۷

۲-۶-۲-۲ سيستم K-JETRONIC .       ۲۷

۲-۶-۲-۱ سيستم KE-JETRONIC .      ۲۷

۲-۶-۲-۳ سيستم L-JETRONIC .        ۲۸

۲-۶-۲-۴ سيستم LH-JETRONIC .      ۲۸

۲-۶-۲-۵ سيستم MONO_LETRPONIC .        ۲۹

۲-۶-۲-۶ سيستم MOTRONIC .        ۲۹

۲-۶-۳ سيستم سوخت رساني .           ۳۱

۲-۷ سيستم روشنايي و سيستمهاي فرعي ديگر .  ۳۳

۲-۷- الف سيستم روشنايي .  ۳۳

۲-۷-ب سيستمهاي فرعي ديگر .         ۳۵

۲-۷-ب-۱ برف پاك‌كن و شيشه شوي . ۳۵

۲-۷-ب-۲ بوق .    ۳۷

۲-۷-ب-۳ آينه برقي .         ۳۸

۲-۷-ب-۴ شيشه بالابر برقي .            ۳۹

۲-۷-ب-۵ قفل مركزي .       ۳۹

۲-۷-ب-۶ شيشه گرم كن عقب .         ۴۰

۲-۷-ب-۷ كولر و بخاري .   ۴۰

۲-۷-ب-۸ سيستمهاي اطلاع رساني به راننده.     ۴۱

فصل سوم: سيم كشي خودرو

۳-۱ مشخصات سيمها .        ۴۸

۳-۲ طراحي دسته سيم .       ۴۹

۳-۳ فيوزها .        ۵۰

۳-۴ ليست فيوزهاي خودرو .            ۵۲

۳-۵ سيم كشي سرانزا .        ۵۵

۳-۶ تصاوير خط سيم كشي سرانزا .    ۵۷

منابع و مراجع .     ۶۳

 

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :