ارس فایل » گزارش ملی تجارت الكترونيكی در ايران
بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)
ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

قیمت فایل : 5900 تومان

نوع فایل : تحقیق تعداد صفحات : 82 حجم فایل (مگابایت) : 0.5 فرمت فایل : ورد فایل های موجود : word نرم افزارهای مورد نیاز : microsoft office
<span itemprop="name">گزارش ملی تجارت الكترونيكی در ايران</span>

گزارش ملی تجارت الكترونيكی در ايران

 

تحقیق گزارش ملی تجارت الكترونيكی در ايران

 

امروزه فناوري اطلاعات و ارتباطات محور توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشورهاي مختلف قرار گرفته است. تجارت الكترونيكي يكي از نمودهاي عيني انقلاب فناوري اطلاعات و ارتباطات در عرصه‌هاي اقتصادي است. ظهور اينترنت و تجاري شدن آن در دهه‌هاي اخير شيوه‌هاي سنتي تجارت را متحول نموده است. تجارت الكترونيكي انقلابي در شيوه‌ها و رويه‌هاي تجاري گذشته ايجاد كرده و سرعت و صرفه‌جويي را در بهترين وجه جامه عمل پوشانده است. در محيط الكترونيكي فاصله‌هاي جغرافيايي و محدوديت‌هاي زماني و مكاني منتفي و مبادلات تجاري بر پايه اطلاعات الكترونيكي انجام مي‌شود. تجارت الكترونيكي با رفع موانع فراروي تجارت بين‌الملل روند تجارت جهاني را تسريع مي‌نمايد. تجارت الكترونيكي از مزايا و پيامد‌هاي اقتصادي مهمي از قبيل گسترش بازار، كاهش قيمت منابع توليد، ارتقاي بهره‌وري، كاهش هزينه‌هاي مبادلاتي، ايجاد اشتغال و كاهش تورم برخوردار بوده و در رشد درون‌زاي اقتصادي نقش محوري دارد.

اندازه‌گيري و محاسبه ميزان پيشرفت تجارت الكترونيكي براي رسيدن به وضعيت مطلوب بسيار ضروري بنظر مي‌رسد و مي‌تواند در شناسائي عوامل مؤثر بر توسعه و موانع فراروي تجارت الكترونيكي و هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي مربوطه و سرانجام رفع مسائل موجود بسيار مؤثر باشد.هدف گزارش حاضر بررسي عملكرد تجارت الكترونيكي جمهوري اسلامي ايران تا پايان سال ۱۳۸۲ است. از آنجا كه تا بحال عملكرد تجارت الكترونيكي در كشور تدوين نشده است لذا در اين گزارش وضعيت فعلي تجارت الكترونيكي تا پايان سال ۱۳۸۲ بحث شده ولي لزوماً تمامي فعاليت‌ها در سال مزبور انجام نيافته است.محورهاي مورد بررسي در تهيه اين گزارش بر اساس گزارشي است كه آنكتاد در سال ۲۰۰۲ در رابطه با راهبردهاي توسعه تجارت الكترونيكي تهيه كرده است. در اين گزارش راهبردهاي ۳۷ كشور در حال توسعه و ۱۴ كشور توسعه يافته مورد بررسي قرار گرفته است و محورهايي چون آگاه‌سازي، زيرساخت‌ها، مسائل قانوني، ماليه الكترونيكي، لجستيك، تسهيل تجاري، سياست‌هاي تشويقي و دولت الكترونيكي بعنوان عنصر مشترك در بسياري از اين كشورها شناسايي شده است.

بر اساس گزارش آنكتاد در سال ۲۰۰۲، زيرساخت‌هاي فني و دسترسي به اطلاعات يكي از راهبردهاي كشورهاي توسعه يافته محسوب مي‌شود به گونه‌اي كه از ۵۱ كشور مورد بررسي ۴۱ كشور به آن توجه داشته‌اند و دومين عنصر اساسي راهبرد تجارت الكترونيكي اين كشورها بوده است. مسأله مهم براي كشورهاي در حال توسعه فراهم نمودن زمينه دسترسي به اينترنت پرسرعت، مطمئن و  ارزان است. دسترسي به اينترنت، شركتها را قادر مي‌سازد كه اطلاعات در مورد قيمت بازاري كالاها و خدمات كسب كنند و يا فرصت‌هاي جديدي ايجاد مي‌نمايند، آن همچنين دسترسي به آموزش، دانش و بهداشت را براي مردم تسهيل مي‌كند. در اين بخش از گزارش زيرساخت هاي تجارت الكترونيكي در ۶ محور مخابراتي، علمي، امنيتي، فني، استانداردسازي و اطلاعات بحث شده است.

 

فهرست مطالب

 

  1. مقدمه ۱
  2. تجارت الكترونيكي در جهان ۵
  3. راهبردهاي تجارت الكترونيكي در ايران ۷
  4. عملکرد تجارت الکترونيکی تا پايان سال ۱۳۸۲ ۹

۴-۱-      آگاه‌سازي، آموزش و تحصيل ۹

الف- دوره های کاردانی و کارشناسی    ۱۰

ب – دوره های تحصيلات تکميلی (كارشناسي ارشد)         ۱۰

ج – دوره های کوتاه مدت      ۱۲

د-  نشست‌ها و همايش هاي علمي        ۱۴

هـ- پژوهش‌ها و نشريات علمی           ۱۶

و- اطلاع رسانی    ۱۷

ز – آموزش الكترونيكي        ۱۹

۴-۲-      مسائل قانوني و مقرراتي      ۲۰

۴-۳-      زير ساخت هاي تجارت الكترونيكي      ۲۵

الف – مخابراتي     ۲۶

ب- علمي ۳۱

ج- فني    ۳۲

د- استانداردسازي   ۳۳

هـ- امنيتي            ۳۴

و- اطلاعاتي         ۳۵

۴-۴-      ماليه الكترونيكي    ۳۷

۴-۵-      دولت الكترونيكي   ۵۵

الف- خزانه‌داري الكترونيكي: ۵۶

ب – فراهم‌سازي الكترونيكي  ۵۷

ج – ماليات الكترونيكي         ۵۷

د- گمرك الكترونيكي           ۵۸

هـ- خدمات الكترونيكي         ۵۸

۴-۶-      فعاليت های لجستيكي           ۵۹

الف- امور گمرکی  ۵۹

ب – حمل و نقل     ۶۱

ج – انرژي          ۶۴

د – شبكه پستي      ۶۴

۴-۷-      فعاليت‌هاي تشويقي ۶۷

  1. خلاصه و نتيجه گيري ۷۰

قیمت فایل : 5900 تومان

دسته بندی : تاريخ : ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :